Ce au spus despre Dorinel Munteanu fostii elevi (din gaozeta):
Face antrenamente intense, scurte și diversificate, e prieten cu jucãtorii, dar împarte amenzi pentru indisciplinã, comunicã des cu șefii și nu e un sfînt pe bancã
Super-antrenor! Aceasta este concluzia celor cu care Gazeta Sporturilor a discutat ieri despre tehnicianul Dorinel Munteanu, noul "principal" din Ghencea. Munti a fost radiografiat din 3 unghiuri diferite: de foști elevi, de foști conducãtori și de arbitrii care au oficiat la meciurile lui.
CE SPUN JUCÃTORII
Doi dintre foștii sãi elevi, Vasile Jula și Adrian Anca, l-au caracterizat ieri pe Dorinel. "În timpul ședințelor de pregãtire nu te plictisești deloc, pentru cã antrenametele sînt diversificate. Dorinel impune respect în vestiar, fiind un tehnician cu personalitate. Este extrem de corect fațã de jucãtori, iar în cazul în care unul greșește, indiferent de numele lui, este trecut pe banca de rezerve, iar cel care se antreneazã perfect va fi titular, chiar dacã trebuie scos un veteran din teren", a spus Vasile Jula, jucãtor antrenat de Dorinel la CFR Cluj.
"Cele mai frumoase antrenamente fãcute de mine de cînd sînt în fotbal au fost cu Dorinel antrenor. Scurte, intense și diversificate. Cuprindeau și multã tacticã, el fiind adeptul unui fotbal foarte ofensiv, de aceea a impus acel sistem 4-3-3, cu un vîrf împins și douã extreme lîngã el", a spus și Adrian Anca.
Marius Bilașco, fostul atacant al lui FC Argeș, unde Dorinel a antrenat în sezonul 2006-2007, vorbește și el la superlativ despre Munteanu. "Am numai cuvinte de laudã. ªi ca antrenor, și ca om. Avea un fel al lui de a te face sã te antrenezi la capacitate maximã. E foarte, foarte apropiat de jucãtori
"Deși era foarte apropiat de jucãtori, scoțîndu-ne la restaurant o datã pe sãptãmînã, era și foarte drastic. Dãdea amenzi pentru orice act de indisciplinã. De exemplu, dacã vorbeai la telefon la masã trebuia sã plãtești o sutã de euro"
Adrian Anca, atacant Gloria Bistrița
"Îi plãcea sã joace de fiecare datã cu 3 atacanți, fie cã sistemul era 4-3-3, fie cã era 4-3-1-2. Ne spunea mereu cã vrea sã vadã cît mai mulți oameni apãrînd la finalizare"
Marius Bilașco, fost atacant FC Argeș
CE SPUN CONDUCÃTORII
Omul care l-a lansat pe Dorinel Munteanu în calitate de antrenor principal la CFR Cluj, Iuliu Mureșan, spune cã actualul antrenor al roș-albaștrilor e în primul rînd un om de calitate. "Dorinel e superbãiat și un profesionist desãvîrșit. Nu este un tip conflictual și este foarte aproape de vestiar. Dupã ce se știa echipa pe care o bagã în teren, venea și discutam, dar niciodatã nu am impus un anume fotbalist", a spus Mureșan.
Patronul lui FC Argeș, Cornel penescu, a dat uitãrii diferendul cu Dorinel. "Haideți sã fim serioși, Lãcãtuș n-a fãcut mare lucru pe unde a fost, UTA, Ceahlãul, Steaua, dar Dorinel a realizat lucruri importante și cu CFR, și cu Vaslui. Înseamnã cã e un profesionist"
Adrian Porumboiu l-a acuzat dur chiar și dupã ce el a plecat de la Vaslui. "E omul Stelei, a fãcut blat în meciul direct", a spus Porumboiu dupã Vaslui - Steaua 0-1, în 2008.
"Nu vreau sã mai intru în polemicã, așa cã lui Dorinel îi transmit mult succes pe banca Stelei. Totuși, aceastã mutare a arãtat cã ceea ce am spus despre el e adevãrat"
Adrian Porumboiu