ce atata dezbater, cand situatia este foarte clara?
Steaua de azi nu are rezultatele pe care le asteptam cu totii si nici macar calitatea jocului nu trezeste ceva sperante.
cine este de vina? patronu' ?! in mod sigur si absolut Gigi becali este vinovat pentru situatia actuala.
dar vina lui este aceea ca nu isi asuma fara teama rolul de conducator, indiferent de efectul negativ asupra imaginii sale publice! Marius Lacatus, un simbol etern al Stelei, este un antrenor mediocru si limitat, care nu va reusi sa ridice Steaua, indiferent de jucatorii ce vor fi transferati. nu are rost sa vorbim daca pepe moreno si mendoza sunt mai buni/mai slabi decat arthuro, Semedo, Stancu, etc., atat timp cat noi intampinam enorme dificultati cu echipe gen otopeni, sportu' sau galati. nu jucatorii sunt problema, ci JOCUL incredibil de rudimentar. azi, Steaua antrenorului Lacatus nu are nici un fel de stil si personalitate in exprimare (buna sau rea, placuta sau nu noua spectatorilor), iar cei 25 jucatori par a fi lipsiti de vlaga si incapabili sa alerge. de tactica nici nu mai are rost sa vorbim cand noi suntem sufocati de adversari care practic nu exista. ma uit la CFR, o echipa cu-n lot mai slab decat cel al Stelei, si nu pot sa remarc ca in mod evident culio, muresan, toni s.a. alearga mult mai mult si au vigoare fizica. iar asta e totusi o problema relativ simpla de pregatire si de dozare a antrenamentelor. cand din 25 de jucatori singurul care a fost in vana la inceputul de sezon a fost Lovin, jucator care s-a antrenat multa vreme singur, fara maestrul Lacatus, asta vorbeste de calitatea antrenamentelor coordonate de antrenorul simbol. sigur, pe masura ce sa va pregati mai mult impreuna cu prima echipa, Lovin isi va "reveni" la forma slaba care ii caracterizeaza azi pe toti componentii lotului.
cred ca Lacatus este doar beneficiarul unei situatii favorabile de conjunctura. are un lot bogat numeric si de buna valoare pentru Romania (ca este asa o dovedesc meciurile europene unde jucatorii se concentreaza dorind sa-si "expuna valoarea" si de multe ori depasesc conditia tactica precara a echipei) si de aceea a reusit sa mai salveze anumite situatii de moment (vezi golurile din ultimele min. cu brasovul, cu Bistrita, sau cu otopeniul). pe termen mediu si lung insa, Lacatus isi arata limitele. "fermecat" de de baiatul bun care e Marius, caci Lacatus chiar este un baiat bun, becali pare incapabil sa reactioneze imediat si sa faca schimbarea atat de necesara (vezi si experienta clujului care nu s-a sfiit sa-l indeparteze pe Andone si sa puna pe banca un antrenor serios).
DIN PACATE, ca antrenor Lacatus este un mediocru care atat poate! pe banca Stelei doar dorinta si ambitia nu sunt suficiente! este nevoie de scoala multa, originalitate, viziune si dorinta de a te innoi mereu, adica intr-un cuvant, este nevoie de CALITATE!