@MoWeed
Investitiile sunt la un nivel maxim in Romania, dar atunci cum se face ca de 2 ani ne multumim cu locul 2? Cum se face ca de 10 ani nu am mai castigat o cupa?
In fotbal nu e de ajuns sa investesti, trebuie sa mai investesti cu cap(PSG se lupta an de an la retrogradare desi are investitii anuale semnificative, Tottenham investeste multi bani de 2-3 ani si este ultima echipa in Anglia, Chelsea a investit sute de milioane de euro si tot nu au reusit sa castige un CL)
- Ca nu s-a castigat in ultimii 10!! ani o cupa nu-i poate fi pusa tot in carca lui Becali:))
Doar in ultimi 5 ani, dar asta daca vrem sa fim anti-Becalisti fara numar:))
In ultimii 5 ani: 2 campionate, un sfert si o semifinala Cupa UEFA si 3 la rand in grupele CL!
Scuza-ma, dar asta valoareaza mai mult decat daca ar fi luat 5 cupe si atat!
- Ca in ultimii 2 ani am luat doar locul 2 este ca am intrat in CL si aveam(si cred ca inca avem) un lot prea subtire pt o plauma atat de mare (CL+Campionat). S-a vazut ca atunci cand am scapat de CL am avut reveniri spectaculoase de la 8, respectiv 13 puncte!Ultimul campionat l-am pierdut prin 2 blaturi(Dinamo si Rapid) si o juma de blat cu U Cluj(acel 11m) !Si Milan a luat Cupa CL si in campionat... a fost praf...
- Ti-ai gasit si raspuns singur. Chiar daca investitiile au fost la nivel maxim in Romania, nu am luat titlul in ultimii 2 ani. Vrei ca ciobanul sa fie mai tare manager ca cei de PSG, Tottenham, Arsenal, Chealsea, etc?
"2) Iancu a investit si cu ce s-a ales???Apoi, dragule, la Timisoara si CFR s-au mai spalat si niste bani. La Timisoara, Iancu a terminat spalatul si gata a intrat in colaps financiar"
In colaps financiar sau nu, ar fi pe primul loc daca nu ar fi avut acea penalizare luata datorita cretinismului conducatorilor. Acea echipa de 2 lei ne-a cam batut pe unde ne-a prins in ultimii ani(sezonul trecut ne-a luat 4 puncte din 6, acum 2 ani ne-a eliminat din semifinalele cupei).!
- Cu toate ca a bagat 38-40 mil(zice el) in ultimii 4 ani, Iancu a fost mister "aproape"
Nu a facut nimic nici in campionat, nici in cupa si nici in UEFA!Nu vor face nici anul asta!
- Relax. Batai mai luat si in campionat(Bistrita, Iasul, U Cluj, .etc) de la echipe de 2 lei si in cupe de la echipe de 1 leu:))) !Nu este un criteriu!
- Ce ii face sa joace acum asa si ar fi pe primul loc?Iti spun eu!Bulanul si frica!!!
Vor sa prinda echipe daca Poli se desfiinteaza sau sa nu ramana fara bani pe perioada lui Tender. Despe bulan, ai vazut si singur! Apoi, nu e chiar o echipa de 2 lei!
Este un om de afaceri bun Becali, asta nu am cum sa neg. A facut totusi o avere, chiar daca a si fost ajutat de stat.
Dar conduce Steaua in cel mai pur stil mioritic, fara nici un fel de cap. Pai ar putea castiga mult mai multi bani daca ar face un plan coerent pentru 10 ani, dar ar reinvesti banii castigati din CL in infrastructura clubului, in centrul de juniori(pentru antrenori adevarati, nu nepoti de-ai lui).
Vorbesti patimas si neadavarat. A investit primul intr-o infrastuctura care nu-i a lui. Este cel mai ok stadion din tara!Acum nici macar contractul de inchiriere nu mai vor sa il prelungeasca!Stiai?
A cumparat toti juniorii si jucatori f buni din tara si a facut spatii de cazare si antrenament, terenuri, etc... Documenteaza-te!
Deci vrei sa spui ca un manager competent nu ar putea sa se foloseasca de un brand puternic cum e Steaua? Atunci cum mama naibii in 20 de ani a ajuns Lyon printre cele mai puternice cluburi din lume dintr-un club de Liga a 2-a? Aulas a reusit sa faca un club puternic, desi nu avea un brand atat de cunoscut(si asta se vede la incasarile din bilete, marketing- daca am avea asa ceva, drepturi de televizare si asa mai departe) cum e Steaua!
1) In primul rand spui " cum mama naibii in 20 de ani a ajuns Lyon printre cele mai puternice cluburi din lume dintr-un club de Liga a 2-a":
- Fals!Poate in Franta, ca in Europa a clacat constant imediat la iedirea din grupe.
- Spui de 20 de ani, timp in care a avut acelasi patronat!Becali are doar 5!
2) "...incasarile din bilete, marketing. drepturi de televizare si asa mai departe cum e Steaua!
- Am o veste pt tine! La noi in tara astea sunt fis!De aceea nu va investi nimeni mai mult atat timp cat nu vor creste incasarile din publicitate, drepturi de televizare, bilete!
La drepturi de televizare abia a crescut de la cateva zeci de mii la ~2/echipa loc 1-6, dar in 4-5 ani
Pana si sponsorii principali dau doar 1-2 mil la noi, pe cand la ei zeci de milioane!!!
Incasarile sunt praf in comparatie cu ce vrei tu sa compari. La stadioane de 50-80 mii au peste 70% abonamente "grase". Nu mai spun de tarife ... Acolo se simte daca sunt stadioanele goale!La noi???Cate etape a jucat Steaua, Dinamo, Rapid, Craiova, etc cu stadioanele goale din penalizari?Unele joaca si acum "goale" din revolta suporterilor...Si? Au dat faliment din cauza asta??NU!Pt ca incasarile sunt infime fata de necesarul cluburilor!Atunci de ce sunt "disperati" ca nu au spectatori?
Pt ca le scade cota la publicitate si sustinerea puterii locale, care este interesata de voturi!Simplu!
De ce crezi tu ca a inceput si la noi sa creasca nivelul invistiilor in Liga1?Pt ca s-a miscat piata in publicitate, televizari, etc... si faptul ca se va plati si in UEFA si unii patroni pt banii din CL.
Asta a fost motorul!Nu dragostea de fotbal!(vezi si cazul Tender, Taher, etc)Dar...mai avem mult pana departe!
Ma refeream la potentialul brandului Steaua, potential care nu poate sa treaca neobservat de specialistii din domeniul economic.
Exista potential, dar numai intern!Si ce este la intern acum, ti-am explicat mai sus!
Cu timpul, acesta va creste ca valoare pe piata, ca terenurile lui Becali. Si el stie asta, de aceea va tine cu dintii de ea!
Am mai spus-o pe aici. Socoteala lui e simpla!Nu investeste mai mult decat poate sa se intoarca!
Pt a face o echipa sa treaca de grupele CL ar trebui sa investeasca mai mult decat ar lua daca ar castiga cupa CL(~40 milioane). Daca piata interna (publicitate, etc) i-ar compensa diferenta ar faceo, dar nu-i acopera mai mult de 4-5 milioane(cazul fericit!)!
Deci tinta lui este grupa CL, deci o echipa care sa ajunga in CL si sa nu se faca de ras!
Daca reuseste sa treaca de grupe, prin daruirea jucatorilor, e ok, daca nu ... nu!
Si pasul urmator, trecerea de grupe, il vrea cu investitii minime. Spera sa faca super jucatori din juniorii f buni care i-a cumparat!De aceea spune ca in 4-5 Steaua va juca semi-finale, finale CL:)Nu ca ar baga el bani ca la...Chelsea:))
Pare un plan si asta, in comparatie cu ceea ce se intampla la Dinamo, Rapid, Timisoara, etc. Oricum, mai bun decat nimic...
)Fac haz de necaz, pt ca nici cum sa influentam nu avem:(
Nu ne ramane decat sa carcotim pro sau contra pe forumuri:))