Imi pare super bine ca ati stat ca un avocat de succes si v-ati pregatit apararea si acum veniti sa ne infruntam la proces.Pacat ca ati lipsit atunci cand conta, adica dupa meci.
Vad ca mergeti toti(avocatii lui Laca) pe strategia care presupune lovirea in jucatori.
Ca nu au vrut, ca nu au valoare, ca ii doare in cot,etc.
Dar eu doar atat intreb:
Ce vina au Ionescu,Neaga,Plesan,Tiago,Stancu, poate chiar si Pedriel, ca au jucat pe posturi pe care nu se pricep?
Ionescu a jucat mijlocas stanga si tot intra in centru.Pt ca el nu e de banda.(Nu degeaba a zis Marius ca nu aveam banda stanga)
De Neaga stie toata lumea ca e varza pe benzi dar acolo a jucat.
Plesan si Tiago, jucatori care acum vreo cateva luni erau catalogati drept ofensivi, au jucat la inchidere.
Stancu a jucat mijlocas coordonator.El incerca sa lege jocul si o dadea in bara(nu mingea) de fiecare data.
Care e vina lor atunci?
E vina lor ca nu sunt polivalenti sau e vina lui Lacatus ca a facut o echipa in ciuda p****, doar ca sa joace si aia?
Sunt si eu curios de niste treburi.Va rog sa mi le explicati domnilor avocati.
1.De ce nu am jucat cu 2 atacanti?
Daca nici cu Sportul nu jucam cu 2 atacanti, atunci cu cine?Tot timpul, in careul Sportului era doar un om.Atat!
2.De ce se insista cu jocul pe benzi?
Si cand zic jocul pe benzi de fapt vreau sa zic jocul pe banda dreapta.Pt ca pe stanga nu a existat nimic.Am avut noroc ca cei de la sportul nu sunt asa de mari.Daca era o echipa mare, ar fi vazut bulevardul de pe stanga inca din primul minut si ar fi concentrat acolo toate resursele.
Cand ai 3 mijlocasi dreapta in lot, de ce il reprofilezi pe Neaga pt un meci de cupa?(Copilu' ala, Stratila, ar fi facut mult mai mult)
Cand ai in lot un mijlocas stanga tanar, ca Ochirosii, de ce il reprofilezi pe Ionescu?
Si de la 2 vine si intrebarea 3.
3.De ce atatea reprofilari?
4.De ce se joaca tot pe sus?
5.De ce se insista pe jocul cu un atacant masiv care sa redirectioneze mingi?
Asta e cam la fel ca si punctul 4.Ca joci pe sus cu mingi inalte si lungi pe care le colecteaza acel atacant inalt si le deviaza pt altii.
dinam0 nu foloseste atacant din asta.Aia joaca perpendicular pe poarta cu 2 atacanti care stau tot timpul cu fata la poarta.
Pentru ca Becali a vrut sa piarda mai mult decat a vrut sa castige.
Socoteala este simpla.
1) Toate contra-candidatele la titlu au iesit din UEFA. Exceptand poate pe Dinamo, pt celelalte este o supapa sigura spre UEFA sau un trofeu.
2) Clujul vrea legitimare "istorica" de aceea are aceasta foame de trofee. In CL, chiar daca ar lua numai batai de acum inainte nu ar mai conta. Au facut suficient efect de imagine incat si-a atins scopul!
Daca ia bataie de la Dinamo, campionatul pt ei s-a terminat. Nici daca bat nu au sanse prea mari, pt ca in fata au 4 echipe, nu 1sau 2. Deci doar cupa le mai ramane ca trofeu accesibil.
3) Nu importantza mai mare sau mai mica a Cupei a decis, ci teama de accidentari.
De aceea si unele rezerve nu au pus osul sa nu se rupa pentru ca sunt convinsi ca vine si timpul lor curand. Cartonasele, indisponibilitatile "titularilor" ii vor aduce in echipa de baza.
Din aceasta faza, pentru a castiga cupa, trebuia treptat treptat sa se introduca prima garnitura.
Cand intr-o luna ai 2 meciuri cu Lyon, 1 deplasare cu Bayern, apoi in campionat deplasari cu Otelu, Dinamo, Rapid, etc., o accidentare in meciul cu Sportul si apoi cu cine urma, periclita principalul obiectiv:campionatul. Ati vazut Golansky?Nu a rezistat nicio repriza daca a pus osul cu o echipa care a joacat la rupere.
Nici asa nu e ceva sigur, dar a redus un pic numarul de expuneri la riscul accidentarilor.
Suntem abia in etapa a 10 a si la 2 meciuri in CL, dar avem o lista lunga de accidentati sau nerefacuti intre cei considerati "de baza": Radoi, Banel, Ov. Petre, Golansky, Arthuro, eternul absent Emegara, etc. Daca il mai adaugam lor si pe Goie, care a jucat toate meciurile importante, plus nationala si intr-un post cel mai greu incercat in toate meciurile, avem imaginea de ansamblu.
Revenind la intrebarile tale, corecte si pertinente.
Diferenta pe valoare individuala dintre jucatorii Sportului si cei care au jucat la Steaua, era prea mare(cel putin pe hartie) incat acele mutari sa afecteze jocul. Acele mutari pot face diferentza intre 2 echipe de valori sensibil egale!
Chiar in meciuri tari cu echipe mari, medii sau mici, s-au vazut translatari de jucatori de pe stanga, pe dreapta,etc. Nu mai insir aici exemple ca le stii si tu mai bine decat mine.
Deci nu asta a fost principala cauza a esecului.
Cauza principala?
Retinerea apatica a rezervelor "titularilor" de a pune osul(il includ aici si pe Ghionea), absenta unui cap limpede care sa ordoneze jocul(gandit a fi Plesan, dar care nu a fost in stare sa lege macar 2 pase, dar lege jocul la mijloc), ratarile(Pedriel, Stancu, Plesan) si gafele monumentale(Ghionea si Baciu).
Deci o echipa heterogena formata din debutanti, elefanti, indolenti, impotenti, convalescenti si ... adolescenti. O cacealma trasa Cupei de Becali, care putea sa si iasa:))