Cataline!
Cred ca te-a luat si pe tine valul si te-ai pripit un pic cand ai decretat ca CFR a ridicat stacheta romaneasca in CL.
Care stacheta?
Deocamdata a luat 4 puncte.
Si noi am luat 5 in grupa cu Lyon(campiona), care era ca Chelsea la ora aia, cu Real(campioana) care era peste Roma de azi, cu Dinamo Kiev(campiona) care era peste Bordeaux. Si pe noi dupa 4-1 cu Kiev ne trecut Mironica in "marile echpe ale Europei":)Dar a fost un foc de paie, in raport cu realizarile ulteriore privite de la inaltimea asteptarilor!
Evident ca rezultatul conteaza si ia ochii, dar daca e sa o dam pe bune, nici Roma nu a fost Roma si nici Chelsea nu a fost Chelsea.
Roma nu a aratat mai mult decat in amicalul cu noi, iar Chelsea nici macar vana Galatei pe Ghencea nu a avut-o.
A trimbitza aceste 2 (DOUA!) rezultate pe seama unui super joc si ca acest joc a avut drept cauza modul de organizare al activitatilor si a relatiilor in cadrul clubului, calitate, probitate profesionala, simt de raspundere, realism si neamestec in munca antrenorului, etc... suna a fals care intrece gogoasele lui Becali!
- Ce probitate profesionala este cand iei tzepe la greu cu jucatori adusi in surle si tobe?(Dorsin, etc.)... sau te depaseste o echipa fata de care aveai 13 puncte avans si iei campionatul prin 2 blaturi cu Dinamo si Rapid?
- Ce calitate, cand Tatarusanu& Co. le-a dat moka gura de oxigen ca se sufocau in propria mediocritate a jocului?
- Ce relatii in cadrul clubului, cand pana acum cateva saptamani vestiarul era un butoi de pulbere?
- Ce organizare, simt de raspundere si realism ai cand schimbi antrenorul cu cateva zile inainte de debutul in CL daca ti-ai propus vreun obiectiv in aceasta competitie?
A fost o plezneala ca in Cazino cand pui toti banii pe o singura carte!Socul!De ce?Pentru ca ii interesa mai mult campionatul, deci termen mediu si nu CL. Chiar daca ar fi fost ciuca batailor nimeni nu ar fi spus nimic ca aveau scuza debutantului!Si pregatisera mediatic scuza pentru un fiasco in CL.
Deci, pt CL nu a fost nimic planificat nici ca tactica si nici ca obiectiv!S-a mers la soarta si sortii le-au suras!Atat si nimic mai mult!
Te inseli daca tu crezi ca lui Paztkany ii lipseste viclenia cu iz mafiot!:)Diferenta dintre el si Becali este de temperament,cultura, educatie si nu-i gura sparta!Asta tace si face, iar Becali vorbeste mai mult decat face. Dar asta nu-l face mai putin pervers decat Becali cand e vorba sa traga spuza pe turta lui!
Repet!
Rezultatele sunt rezultate si numai acelea conteaza in istorie.La acest capitol CFR-ul a punctat si in palmares si mediatic. Mirajul Cenusaresei la balul bogatilor!
Dar de aici pana la cerea de daramare a ce avem si sa trecem la copierea CFR-lui e o cale pe care nu o va urma nimeni.
In primul rand nu avem ce copia si in al al2lea rand ca Steaua in sine este un model si nu o copie...ca CFR-ul!
Este adevarat ca sunt multe de imbunatatit si la Steaua, dar trebuie sa ne vedem de parcursul nostru in CL cu dorinta de autodepasire a precedentelor si sa nu ne lasam prada deznadejdii la primele doua cacareze, frumos mirositoare, ale caprei vecinului!
PS. Si Rapidul a luat modelul CFR-ului cu piata cu tot!
Management nou, antrenor strain cu independenta totala, transferuri la greu recomandate de el pt o echipa de CL si... e pe nasalie si-n campionat si in UEFA! E condusa la pauza cu 1-0 si nu de Bayen sau Hamburg!Sa nu-mi spui ca din cauza lui Coman s-a dus de rapa!
E vinovata prostia de a da pasarea din mana pe cioara de pe gard!