FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Fotbal plus

«123»
MoWeed02.10.2008 12:16

De la Becali nu ne putem astepta la o strategie coerenta.

Dar totusi deja parca prea mare este considerata diferenta intre noi si franari. Pai multi din "specialistii" site-ului ne-au criticat jocul de la Florenta; joc in care am avut mai multe ocazii decat franarii ieri. Si totusi jocul lor e considerat "spectaculos"

tavimai02.10.2008 12:27
Cred ca intr-un fel cadem in capcana obisnuita media care proslaveste fiecare victorie, fiecare mare chestie, mare realizare de moment...

 

Daca CFR-ul nu mai face nici un punct de acum inainte? Daca totusi vom face noi mai multe puncte de data asta? Ma supara faptul ca trecem foarte usor de la extazul calificarii cu Galata la a improsca noroi rapid...Modelul CFR pare in acest MOMENT de succes. De acord. Dar daca totul se va schimba, daca vor face ca si Saktior anul trecut...adica un mare balon de sapun.

 

Sigur, la noi demagogul de serviciu a pacalit pe multa lume. Si inca pacaleste. Dar, in al treilea an de Champions League, avem si noi o echipa capabila sa se bata si nu sa stea neputincioasa...Asta uita sau se fac ca nu vad...Sigur, victorie la Roma si egal cu Chelsea suna ...mirific. Dar...nu vad asa situatia... Sunt de accord ca se poate mai mult la noi, profesionalismul la toate capitolele e cel putin palid, jucatorii si dvd-ul sunt la ordinea zilei, marketingul e defectuos, dar toate acestea le faci daca ai stabilitate care la noi lipseste, si aici ai dreptate. Insa, osanalele ridicate de presa CFR-ului, sunt o capcana in care multi suporteri stelisti cad...In primulk rand nu ar trebui sa dam exemplu pe ei, ci noi, DA, NOI, sa facem ceva, sa schimbam ceva... Avem un drum al nostru, hai sa nu ne mai uitam in jur, sa mergem pe el... Sa ne asumam acest lucru. M-am saturat s tot dam exemple din stanga si din dreapta, m-am saturat sa copiem orice strategie de moment...Lucruriel trebuie gandite pe termen lung, de manageri adevarati.

 

Te astept sa scrii un articol si dupa ultimul meci din decembrie. Atunci cand se va trage linie... Atunci vom aduna si vom scadea... sa vedem rezultatul. Daca vei avea dreptate referitor la CFR si atunci, eu ma voi acoperi de scuze la adresa ta. Daca nu, astept reciproca.

Mi se pare total gresit !Cum poti sa te agati "de ce va urma " fara sa vezi realist adevarul?Dar ceea ce este realizat ramane!Si la noi si la clujeni!Nu trebuie sa fim "orbiti" de dragostea fata de Steaua si sa nu vedem ca astia au facut deja performante imense in comparatie cu ce au realizat ai nostri!Dupa felul cum au jucat clujenii tu poti sa afirmi ca nu mai fac puncte?Chiar atat de rautacios poti sa fii?Este de laudat la clujeni jocul si nu rezultatele! Rezultatele sunt doar produsul finit al jocului deosebit pe care-l practica! CE FERICITI AM FI NOI DACA Steaua AR FACE O ASEMENEA FIGURA!!!

danimarcu02.10.2008 12:30

Am o intrebare pt unii:de ce trebuie sa comentati un articol,daca nu-i intelegeti esenta?

Nu e mai bine sa-l citesti de doua-trei ori,si doar daca ai inteles ceva sa te pui pe comentat?...

Nu de alta ,dar apar divergente fara a avea nici un temei.

Astristul02.10.2008 12:33
Ce a facut Paszkany? A luat o echipa din divizia c si a dus-o in UCL. Dar Gigi? A luat o echipa din UCL si a dus-o in UCL…………

Vorba vine, pentru ca Jiji a venit la Steaua cam la jumatatea "distantei" dintre cei 10 ani lipsa de UCL! :rolleyes:

forzateaua

fsoica02.10.2008 13:01

Buna ziua, Catalin !

 

Asteptam un astfel de articol din partea-ti si iata ca nu m-ai dezamagit nici de aceasta data !

 

Felicitari de o mie de ori pentru gandurile pe care ni le-ai impartasit aici si jos palaria in fata ta!

 

Tocmai pentru ca sunt un stelist care transpira iubirea pentru Steaua prin toti porii fiintei sale nu pot sa nu remarc ca aceasta e singura atitudine corecta pe care suporterii Stelei si-o pot permite in fata fenomenului (poate e prea devreme sa-l numim asa, totusi), CFR.

 

Sa speram ca "miticii" din fotbalul romanesc vor reactiona corect, intelegand lectia

extraordina si modelul de management fotbalistic si civilizatie ce le sunt predate dinspre Somes !!!

 

Inca o data, FELICITARI, Catalin Asavoaei !!!

Reptile1902.10.2008 13:05

.'Las la o parte vrajeala de tipul "este tot un club din Romania" '

Poate pentru unii este vrajeala pentru cei mai multi romani adevarati nu este desi sunt stelist intai de toate sunt roman si ma bucur f. mult ca mai apare numele Romaniei pe prima pagina a ziarelor din europa in alte subiecte decat cele legate de furturi, escrocherii, trafic de persoane etc. comise de romani. Nu trebuie sa uitam ca alaturi de numele CFR Cluj este alaturata caracterizarea de Campioana a Romanie si oricat de mult mi-as fi dorit ca sezonul trecut sa fi obtinut noi titlu nu pot sa nu observ ca aceasta echipa a Clujului ne aduce mult mai mult faima decat a reusit Steaua in cele 3 participari ale ei de pana-acum in grupe si deci cred ca a meritat pe deplin titlul de campioana. Iar Fecali si echipa sa nu se va ridica niciodata la nivelul conducatorilor de la Cluj care au adus transformat dintr-o echipa de diviza C in egala lui Chelsea chiar si pentru moment.

Semnat : Unul dintre cei care nu-i dadeau nici o sansa Clujului

w3bmaster02.10.2008 13:08

E si de jucatori sau antrenor ? de ce ei au avut tupeu si noi nu ... oricum ne tre un ATACANT care sa fie ARCANT nu tentativa de atacant si un coordonator de certa clasa (Kone a facut aseara un meci mare si se vede ca are si stil si calitati si tupeu ...)

 

In fine sper ca numa din ambitie Steaua se reactioneze ...

 

Forza Steaua

sirFlorin02.10.2008 13:12

poate ma repet dar eu vreau sa il vad si pe pedriel la lucru si apoi sa ma pronunt dak intradevar ne mai trebuie un atacant...mie unu a inceput sa imi plac kapetanos :noexpression:

sabin130702.10.2008 13:16
mie unu a inceput sa imi plac kapetanos :noexpression:

de la meciul cu fiorentina?:D

sirFlorin02.10.2008 13:33
mie unu a inceput sa imi plac kapetanos :noexpression:

de la meciul cu fiorentina?:D

:spank: nu ma asa in general :P:thumbsup:

xray_rom02.10.2008 15:09

Cataline!

 

Cred ca te-a luat si pe tine valul si te-ai pripit un pic cand ai decretat ca CFR a ridicat stacheta romaneasca in CL.

Care stacheta?

Deocamdata a luat 4 puncte.

Si noi am luat 5 in grupa cu Lyon(campiona), care era ca Chelsea la ora aia, cu Real(campioana) care era peste Roma de azi, cu Dinamo Kiev(campiona) care era peste Bordeaux. Si pe noi dupa 4-1 cu Kiev ne trecut Mironica in "marile echpe ale Europei":)Dar a fost un foc de paie, in raport cu realizarile ulteriore privite de la inaltimea asteptarilor!

 

Evident ca rezultatul conteaza si ia ochii, dar daca e sa o dam pe bune, nici Roma nu a fost Roma si nici Chelsea nu a fost Chelsea.

Roma nu a aratat mai mult decat in amicalul cu noi, iar Chelsea nici macar vana Galatei pe Ghencea nu a avut-o.

 

A trimbitza aceste 2 (DOUA!) rezultate pe seama unui super joc si ca acest joc a avut drept cauza modul de organizare al activitatilor si a relatiilor in cadrul clubului, calitate, probitate profesionala, simt de raspundere, realism si neamestec in munca antrenorului, etc... suna a fals care intrece gogosile lui Becali!:))

 

- Ce probitate profesionala este cand iei tzepe la greu cu jucatori adusi in surle si tobe?(Dorsin, etc.)... sau te depaseste o echipa fata de care aveai 13 puncte avans si iei campionatul prin 2 blaturi cu Dinamo si Rapid?

 

- Ce calitate, cand Tatarusanu& Co. le-a dat moka gura de oxigen ca se sufocau in propria mediocritate a jocului?

 

- Ce relatii in cadrul clubului, cand pana acum cateva saptamani vestiarul era un butoi de pulbere?

 

- Ce organizare, simt de raspundere si realism ai cand schimbi antrenorul cu cateva zile inainte de debutul in CL daca ti-ai propus vreun obiectiv in aceasta competitie?

A fost o plezneala ca in Cazino cand pui toti banii pe o singura carte!Socul!De ce?Pentru ca ii interesa mai mult campionatul, deci termen mediu si nu CL. Chiar daca ar fi fost ciuca batailor nimeni nu ar fi spus nimic ca aveau scuza debutantului!Si pregatisera mediatic scuza pentru un fiasco in CL.

Deci, pt CL nu a fost nimic planificat nici ca tactica si nici ca obiectiv!S-a mers la soarta si sortii le-au suras!Atat si nimic mai mult!

 

Te inseli daca tu crezi ca lui Paztkany ii lipseste viclenia cu iz mafiot!:)Diferenta dintre el si Becali este de temperament,cultura, educatie si nu-i gura sparta!Asta tace si face, iar Becali vorbeste mai mult decat face. Dar asta nu-l face mai putin pervers decat Becali cand e vorba sa traga spuza pe turta lui!

 

Repet!

Rezultatele sunt rezultate si numai acelea conteaza in istorie.La acest capitol CFR-ul a punctat si in palmares si mediatic. Mirajul Cenusaresei la balul bogatilor!

Dar de aici pana la cerea de daramare a ce avem si sa trecem la copierea CFR-lui e o cale pe care nu o va urma nimeni.

In primul rand nu avem ce copia si in al al2lea rand ca Steaua in sine este un model si nu o copie...ca CFR-ul!

 

Este adevarat ca sunt multe de imbunatatit si la Steaua, dar trebuie sa ne vedem de parcursul nostru in CL cu dorinta de autodepasire a precedentelor si sa nu ne lasam prada deznadejdii la primele doua cacareze, frumos mirositoare, ale caprei vecinului!

 

 

PS. Si Rapidul a luat modelul CFR-ului cu piata cu tot!:) Management nou, antrenor strain cu independenta totala, transferuri la greu recomandate de el pt o echipa de CL si... e pe nasalie si-n campionat si in UEFA! E condusa la pauza cu 1-0 si nu de Bayen sau Hamburg!Sa nu-mi spui ca din cauza lui Coman s-a dus de rapa!:)) E vinovata prostia de a da pasarea din mana pe cioara de pe gard!

Guardian02.10.2008 15:10
poate ma repet dar eu vreau sa il vad si pe pedriel la lucru si apoi sa ma pronunt dak intradevar ne mai trebuie un atacant...mie unu a inceput sa imi plac kapetanos :noexpression:

kapetanos meritã mai multã incredere.. dar probabil Lãcãtus se uitã mai intai la fata jucãtorului.

ssinpadureacualune02.10.2008 15:37

CFR a beneficiat de circumstante atenuante.Lucrurile se vor schimba, zic eu, cat de curand.Steaua poate depasi rezultatele CFR'ului daca are curaj si rautate si daca odata si odata o sa jucam si noi pe atac

 

Joga Bonito02.10.2008 16:39
CFR a beneficiat de circumstante atenuante.Lucrurile se vor schimba, zic eu, cat de curand.Steaua poate depasi rezultatele CFR'ului daca are curaj si rautate si daca odata si odata o sa jucam si noi pe atac

 

Corect. Anul acesta sa predam stafeta CFR-ului in Europa. Noi sa ne "multumim" cu titlul cu numarul 24 si a 22-a Cupa a Romaniei.

 

maye02.10.2008 17:48

@Catalin sau Il Soldatino:)

"Plecand de la acest punct modelul Becali de a face performanta nu poate continua. Trebuie inlocuit cu o strategie, un plan. "

eu zic ca nu trebuie sa inlocuim "modelul Becali de a face performanta"...eu zic ca trebuie inlocuit becali...

pace:)

andrei_ionete02.10.2008 19:50

Sa fim corecti... CFR are "cojones". La prima lor participare in Liga , sa bati la Roma (care ,oricat am vrea, nu se poate compara cu D. Kiev) sa te bati de la egal la egal cu Chelsea care este finalista de anul trecut al CL.... nu-i de colo. Ai nostri, la prima participare dupa 10 ani in CL .. stateau pe la vestiarul Realului dupa tricouri, si specatorii aplaudau echipa oaspete pt lectia predata. Bravo CFR!.

 

 

 

Forza Steaua!

xray_rom02.10.2008 19:51

Seara trista...

Dar s-a vazut ca intre Steaua, CFR ...si restul lumii, diferenta de puncte din campionatul trecut a fost reala!

Singura mentiune este pt Vaslui si o jumate de mentiune pentru Urziceni...in rest praful de pe toba!

maye02.10.2008 19:54
Seara trista...

Dar s-a vazut ca intre Steaua, CFR ...si restul lumii, diferenta de puncte din campionatul trecut a fost reala!

Singura mentiune este pt Vaslui si o jumate de mentiune pentru Urziceni...in rest praful de pe toba!

de ce trista?pentru mine nu este..chiar deloc...

ma asteptam la falimentul asta si acum totusi sper sa se recunoasca cine a tras din greu pentru ca toti amatorii nostri sa piarda cu amatorii altora...

xray_rom02.10.2008 20:16

Trista pt noi ca romani

La nici 1-2 zile dupa am uimit Europa cu rezultate pozitive, a dat cu mucii-n fasole tot regimentul UEFA!

Normal, pt orogliul nostru stelist a venit la tzanc!Ma uit acum cum ne ling cu aplomb GSP-isti, etc:))

Dar astia, care azi iti pupa mana si maine te barfesc imi inspira atata sila incat nu ma pot bucura, chiar daca ceea ce spun, abia acum este un adevar!

 

Si mai este trist ca vom lupta la titlu cu ei odihniti la TV, urmarindu-ne cum ne risipim energie prin Europa...ca sa ne ia in weekend de "proaspeti" in Liga lui Mitica:)

maye02.10.2008 20:27
Si mai este trist ca vom lupta la titlu cu ei odihniti la TV, urmarindu-ne cum ne risipim energie prin Europa...ca sa ne ia in weekend de "proaspeti" in Liga lui Mitica:)

daca vor juca cum au jucat in UEFA..eu nu mi`as face griji pentru campionat:)..si repet eu nu sunt trist..ma asteptam la asta!!!

cristian01402.10.2008 20:33

Bravo Unirea ! Bravo FC Vaslui ! Rusine celorlalte. Despre evolutia primelor 2, numai cuvinte de lauda, desi Urziceniul lui Meme a pierdut mansa secunda. Important pentru ei este faptul ca si-au depasit conditia de echipa de provincie si s-au batut de la egal la egal (cel putin in prima mansa) cu liderul din Bundesliga.

Nici jocul moldovenilor n-a fost mai presus, reusind 2 egaluri cu o fosta echipa de Champions League.

Despre fosta Poli Timisoara n-am ce spune. Ca de obicei, timisorenii s-au umflat in pene si au dat cu nuca in perete dupa mult timp si in UEFA, nu doar in campionat.

Pentru rivalele eterne, rusine. Niste echipe nascute in mizerie care-si "continua" traseul european intr-un mod specific. Dinamo a fost de-un penibil incomparabil in ambele manse, nereusind nici macar un gol impotriva unor olandezi mediocri, dar insistenti. Rusine acestui lider mincinos al Ligii I. Atat clubului cat si asa zisilor suporteri care si-au dat in petec in Olanda, confirmand faima inconfudabila a romanilor dincolo de hotarele tarii.

Rapiduletul care in urma cu 2 ani insira echipele germane ca pe margele a comis-o din nou, practicand un joc sters. Nu stiu daca sa ma bucur sau sa ma intristez pentru evolutiile "uefantasticilor", dar cert e ca in 2 ani vom redeveni ceea ce am fost. Singura raza de speranta vine dinspre Ardeal, unde o echipa mica, necunoscuta, dar artagoasa uimeste din ce in ce mai tare. M-am abtinut de la a lauda CFR-ul pentru meciul de pe Olimpico, dar dupa evolutia din seara trecuta trebuie s-o fac. Ei au demonstrat ca stiu fotbal, nu Steaua, asa cum au scris ziarele romanesti. I-am injurat scrasnind din dinti in urma cu cateva luni, cand celebrau primul titlu din istorie, dar acum nu pot sa ii aplaud. N-o sa le tin pumnii pentru ca nu-mi sta in fire, dar recunosc, ca arata cu totul altfel decat celelalte echipe romanesti. Ramane de vazut daca vor avea continuitate, atat la nivel de joc, cat si la nivel de rezultate.

Despre prestatia Stelei in cele 2 partide scurse pana in momentul actual ar fi multe de spus. Meciul cu Bayern a fost unul reusit pe alocuri, tinand cont de potentialul adversarului. Sa nu uitam insa ca nemtii nu au apasat pedala de acceleratie. Meciul de la Firenze a adus o umbra de speranta in sufletele noastre, desi jocul a fost unul incalcit si de neinteles, cel putin pentru mine. Am vazut iarasi o Stea timida si timorata in primele 20-25 de minute si am retrait acelasi complex de inferioritate in fata echipelor din cizma. Marea dezamagire a meciului, pentru mine, a fost Marius Lacatus, care a urmat constiincios sfaturile prea luminatului Gigi. Netitularizarea lui Toja si lasarea in afara lotului a lui Arthuro au fost dictate de undeva din loja. Tind sa cred ca prezenta lui Radoi in teren a fost singurul lucru bun, facand ca scorul final sa fie unul nul. Am revazut (pentru a cata oara ?) acel joc bazat pe mingi inalte, adresate de cele mai multe ori lui Semedo, pentru ca tanarul Stancu a fost inexistent. Teoretic am jucat in 11, practic in 10. Nu-l critic pe portughez pentru acele ratari, insa jocul de la mijlocul terenului in sus lasa de dorit. Momentan Steaua nu are varf de careu si nici un playmaker desavarsit. De asemenea, cu tot respectul pentru el, Petre Marin ar trebui s-o lase mai moale cu fotbalul, fiindca e total depasit de situatie. Sper intr-un miracol si asta ar insemna locul 3, pentru ca o eventuala calificare in optimile UCL e imposibila.

 

Danntes02.10.2008 21:05

Un articol foarte cerebral si realist in idei.

 

In urma acestui tip de articol apar destui kinderi pe forum cu mentalitate de looseri si plafonati cu spiritul "invingatorilor" din groapa.

 

Sa va fie clar, CFR au jucat si joaca mai bine ca noi in CL.

 

Oarecum paradoxal "proiectul CFR" este un lucru foarte benefic pentru noi. Succesul acestui club in Europa este solutia concurentiala ce roade grandomania oligofrenului facandu-l astfel sa isi doreasca "o oaie mai mult decat ceilalti".

 

oligofrenu' a cam trait intr-o suficienta de avar crezand ca daca tine de jucatori este suficient dar a venit CFR si il va obliga sa faca ce il doare pe el mai tare sa cumpere jucatori pe bani mai grei.

endorama02.10.2008 22:01

penibili dinamovistii astia... au pretentia sa joace in Liga Campionilor si an de an sunt eliminati de tot felul de echipe mediocre..

 

de Rapid si Timisoara nu stiu ce sa zic... pe de o parte le apreciez pentru investitiile facute in vara asta, dar in Cupa UEFA au dezamagit crunt..

 

Vasluiul si Urziceniul s-au descurcat onorabil, dar 7 echipe in cupele europene e pur si simplu prea mult

 

cat despre articolul de fata, cand sustineam si eu exact lucrurile astea prin primavara, lumea ma acuza pe aici de antistelism doar fiindca realizasem faptul ca drumul pe care au ales sa mearga cei de la CFR este cel ce reprezinta viitorul, nu cel al butoanelor de retur (in cazul lui Becali) sau de intreg campionat (in cazul lui Borcea)... sigur ca CFR-ul poate sa se desumfle si sa piarda restul meciurilor, dar deocamdata au aratat ca atitudinea noastra mioritica de pana acum din LC e incorecta. in sezoanele trecute, aveam senzatia ca doar Zapata poate salva o echipa romaneasca de la umilintele la scor din LC, dar acum CFR-ul ne-a aratat ca nu e asa.... sper ca Becali sa inteleaga ca ceva trebuie schimbat, iar articolul "De ce?" scris de altcineva pe site-ul asta, arata cam ce.... din pacate, nu cred ca Becali e genul de persoana care sa poata face asa o schimbare..

 

e pacat ca nu putem si noi sa alegem presedintii de club prin vot cum se intampla in Spania..

1974OFF03.10.2008 06:01

Un articol foarte cerebral si realist in idei.

Care sunt aceste idei ?In urma acestui tip de articol apar destui kinderi pe forum cu mentalitate de looseri si plafonati cu spiritul "invingatorilor" din groapa. Cit de sigur esti de ceea ce afirmi ?

 

 

 

piturca200203.10.2008 14:37
Un articol foarte cerebral si realist in idei.

 

In urma acestui tip de articol apar destui kinderi pe forum cu mentalitate de looseri si plafonati cu spiritul "invingatorilor" din groapa.

 

Sa va fie clar, CFR au jucat si joaca mai bine ca noi in CL.

 

Oarecum paradoxal "proiectul CFR" este un lucru foarte benefic pentru noi. Succesul acestui club in Europa este solutia concurentiala ce roade grandomania oligofrenului facandu-l astfel sa isi doreasca "o oaie mai mult decat ceilalti".

 

oligofrenu' a cam trait intr-o suficienta de avar crezand ca daca tine de jucatori este suficient dar a venit CFR si il va obliga sa faca ce il doare pe el mai tare sa cumpere jucatori pe bani mai grei.

cand au jucat cei de la CFR mai bine ca noi in Liga Campionilor anul trecut sau acum doi ani, sau de ce nu cand au luat 4 puncte celor de la glasgow rangers

«123»