FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Un Prim Punct

«123»
alex21ro01.10.2008 08:57

esti subiectiv rau frate!Ogararu a fost clar cel mai slab de pe teren!unde esti tu,golanski?cat despre Dayro...mai las-o pe asta ca il pune Laca sa faca si faza defensiva...nu e destul de clar?baiatul asta nu are nici viteza,nici tehnica,nici executii sclipitoare!n-are nici o treaba...din punctul meu de vedere Dica era cu 3-4 clase peste el!iar Semedo este o alta nulitate!nu vezi ca oricati jucatori aducem greul tot baietii nostri vechi il duc?si anume:Goian,Ghionea,Lovin!fara ei nu avem nimic!

sabin130701.10.2008 09:18

@alex21ro

 

Esti prea subiectiv pt mine si pt multi, sigur:)

 

Cum de-ti veni opinia asta despre Dayro exact dupa meciul de ieri, cand a fost jucat varf impins? Le are cam pe toate alea care tu le-ai numit (nu neaparat viteza, ruperi de ritm). Cine are executii sclipitoare si tehnica? Lovin? Desigur, nu e ¨datoria¨ inchizatorului sa aiba astea.. Iar ajungem la povestea cu mijlocasul care sa poata face de toate..

 

Cum s-a mai spus deja, Ogararu a facut unul dintre cele mai bune meciuri de la intoarcerea acasa.

mdionis01.10.2008 09:31
@alex21ro

Esti prea subiectiv pt mine si pt multi, sigur:)

[...]

 

Sa incercam si o referinta cat de cat mai obiectiva, caracterizarea prin note facuta chiar de italienii de la Datasport:

Zapata 6,5; Ogararu 7; Goian 6,5; Ghionea 6; Marin 5,5; Nicolita 6,5; Lovin 6; Radoi 6, Semedo 7,5 (dal 90' Kapetanos sv); Stancu 5 (dal 76' Szekely sv); Moreno 5,5 (dall'86' Tiago sv). All. Lacatus 7

[sv - senza voto: fara nota]

Hassan01.10.2008 09:41

Notele mele personale pentru jucatori:

 

Zapata : 8 - a aparat bine ce era de aparat, a iesit bine cand a trebuit sa iasa. Sigur.

 

Ogararu : 9 - cum a zis si Catalin, l-a inchis perfect pe Mutu si s-a achitat bine de sarcinile lui defensive

 

Goian : 8 - imi permit sa-i dau 8 pentru ca, chiar daca in aparare a fost magistral, nu a mai fost si nu mai este de ceva timp acel "turn de control" periculos la fazele fixe. Trebuie totusi insa sa recunoastem ca ieri seara nu a stiut absolut nimeni sa bata un corner sau o lov. libera ca lumea, si centrarile in general au fost de proasta calitate.

 

Ghionea: 8 - la fel ca Goian, foarte sigur in defensiva, as fi vrut un pic mai mult de la el la fazele fixe, dar din nou, nu a avut cu ce

 

P.Marin : 7 - Petrica se vede de la o posta ca vrea...dar nu prea mai poate. Norocul a fost ca Mutu a jucat pe cealalta parte, altfel am fi avut probleme grave de tot. Mie mi s-a parut usor depasit de combinatiile si de forta adversarilor, care ajungeau apoi in pozitie de centrare sau pasa in careu.

 

Lovin : 9 - din nou un meci pe placul lui Lovin (de aparare), din nou o evolutie foarte buna a lui. Intrari la sacrificiu, recuperari, randament defensiv bun. Zero barat la capitolul constructie/actiuni ofensive, nici macar nu a avut un sut la poarta in meciul asta, dar nu ii scad nota din cauza asta din simplul motiv ca nu ar trebui sa fie treaba lui.

 

Radoi : 10 - pentru sacrificiu, pentru ambitie, pentru determinare, pentru siguranta, pentru un CAPITAN adevarat care nu poate suporta un meci greu pe tusa, fara sa-si ajute coechipierii, cand are macar 10% sanse sa evolueze.

 

Tiago - 8 - a intrat si a jucat binisor, totusi putin. OK in aparare si nu la fel de neinspirat ca Lovin la constructie. Este un punct pozitiv al echipei.

 

Semedo - 6 - acest jucator imi demonstreaza din ce in ce mai mult ca, atata timp cat joaca cu Farul, Gaz Metan, UTA si alte asemenea este super bun, dar cand are un meci greu pur si simplu nu face fata, din punct de vedere psihic. Despre el se zicea ca nu iarta in fata portii, dar i-a iertat pe Fiorentina, pe Bayern si pe ex-colegii lui destul de mult. Este un jucator cu care poti bate in Liga lui Mitica pe mai toate echipele de pluton, dar care nu face absolut nimic in meciurile cruciale (vezi si meciurile CFR-Steaua din trecut, meciul cu Famagusta, etc). Trebuia schimbat dupa ultima mare ratare, nu lasat in teren sa faca figuratie pana la final....

 

Sekely - 8 - Se vede ca poate juca bine pe flancuri, are viteza, tehnica, si un sut bun. Cred ca ar trebui sa-si asume mai multe responsabilitati cu lov. libere si cornerele...pt ca Banel e dezastru.

 

Banel - 7 - l-a ajutat f.f. bine pe Ogararu in duelul cu Mutu, defensiv a fost foarte OK, dar ofensiv a fost penibil. Centrari numai si numai aiurea, si la ABSOLUT ORICE CONTACT cu adversarul se arunca pe jos si cerea fault. Nu cred ca este o atitudine de jucator stelist.

 

B. Stancu - 6 - degeaba pe teren, atata pot spune. Nu este varf impins si pace. Nu bate nici faze fixe, nu a avut ocazii, driblinguri, treceri in viteza, practic nu l-am vazut facand ceva notabil....de-abia la schimbare am obs. ca era si el pe teren...

 

D. Moreno - 8 - singurul jucator stelist care pune mingea jos si stie sa faca si un dribling, o patrundere, daca este nevoie. Poate deveni acel "constructor" de actiuni ofensive de care are Steaua nevoie, daca il sustine cineva pe flancuri si daca are un "pivot" in fata care sa redirectioneze baloanele.

 

Kapetanos - 8 - A intrat cateva zeci de secunde si imediat a creeat panica, a gasit o combinatie foarte buna la firul ierbii...a reusit in sub 1 minut sa faca cam ceea ce a facut Semedo tot meciul. Sunt ferm convins ca daca era introdus din minutul ~80 putea inscrie un gol. Grecul a demonstrat ca este in forma in ultimele meciuri si poate fi o solutie pe final de meci, chiar poate inscrie

 

 

 

 

 

 

Tupac Amaru01.10.2008 10:56
Mai bun era titlul: " 2 puncte pierdute" ca fiorentina era de batut.

 

Nu am inteles de ce s-a jucat cu mingi pe sus pt Stancu.

Nu am inteles de ce Nicolita bate toate loviturile libere.

Nu am inteles de ce e Dayro tot mai retras de la meci la meci.

Nu am inteles de ce nu au fost facute schimbari mai repede.

 

Am jucat la 0-0 cu o echipa pe care o puteam bate.

 

Simplu! Pentru ca "antrenorul" se numeste Lacatus!

 

A, inca ceva: Becali a declarat saptamana asta ca Arthuro nu le prea are cu fotbalul. Lacatus se supune si nu-l mai introduce in echipa. Ce baiat ascultator! Acesta este omul care vorbea extrem de detasat cu generalii unei armate dintr-o tara comunista in vremea cand juca?

Doamne, ce dezamagire!

sabin130701.10.2008 10:59
Simplu! Pentru ca "antrenorul" se numeste Lacatus!

Prea simplu.

Da´ e mai usor asa, nu?:)

Tupac Amaru01.10.2008 11:02
Simplu! Pentru ca "antrenorul" se numeste Lacatus!

Prea simplu.

Da´ e mai usor asa, nu?:)

 

Ceva mai complicat: pentru ca "antrenorul" se numeste Marius Lacatus, fosta "fiara", acum un lingau al lui Becali!

Asa e bine?

aleyanddru01.10.2008 11:08

CE tot Ogararu mare jucator ----- e nul pe linga Golanski

si trebuie jucat cu Toja pe stinga si Tiago in mijloc caci ambii pot pasa bine , precis cu pase inteligente cu care poti crea superioritate

 

Mari specialisti

de ce -(unii zic ) - Stancu e la inceput si trebuie sa avem rabdare ( ce Stoncau vine de la 9 ore diferenta )

dar cu Toja nu a jucat oleaca ( si nu din cauza lui ) gata ii rezerva , nu are valoare

............ Toja este printre cei mai buni de la Steaua daca va juca pe stinga sau da ca il va reprofila la mijloc uite atuci va trebui sa avem rabdare

sabin130701.10.2008 11:21
Simplu! Pentru ca "antrenorul" se numeste Lacatus!

Prea simplu.

Da´ e mai usor asa, nu?:)

 

Ceva mai complicat: pentru ca "antrenorul" se numeste Marius Lacatus, fosta "fiara", acum un lingau al lui Becali!

Asa e bine?

Da, Lacatus ar fi trebuit sa faca pe Moise cand a venit la Steaua, sa scoata poporul stelist din robie si sa-l duca pe culmile fagaduite, sa-ti demonstreze ca e si acum ¨fiara¨.

 

Ok, hai sa facem abstractie de rezultatele pe hartie obtinute de Lacatus pana acum, sa excludem diferentele de valoare intre lotul Stelei si ceea ce se cere in CL, excludem ca nici nu avem mijlocas central (playmaker), facem abstractie de ce vrei tu..

 

De ce crezi tu ca e ¨un lingau al lui Becali¨? Sau poate ¨lingau¨ a fost tot timpul. Sau poate i s-o fi schimbat caracterul si personalitatea peste noapte. Sau poate sta dupa banii lui becali. Sau poate l-or incanta parerile ¨simpliste¨ si ¨echidistante¨ ca cele ale tale.

De ce crezi tu ca Lacatus ramane pe banca in conditiile in care in era-becali nu se poate antrena?

 

Hagi ca a fost vertical a rezolvat ceva? Nu pentru imaginea lui, ca de aia are grija ca de ochii din cap. PENTRU Steaua. Din punctul lui de vedere o fi procedat corect, si onorabil, stimate.. E mai usor asa..

 

Ok, daca Lacatus ti se pare ca-si bate joc de echipa, propune tu varianta fara Lacatus. Daca maine vin Petrescu si Wenger cum vor putea sa-si faca treaba in conditii normale pentru un antrenor de fotbal? Concret, cum?

 

Nu stiu pana unde poate ajunge ipocrizia..

sirFlorin01.10.2008 11:22
Simplu! Pentru ca "antrenorul" se numeste Lacatus!

Prea simplu.

Da´ e mai usor asa, nu?:)

 

Ceva mai complicat: pentru ca "antrenorul" se numeste Marius Lacatus, fosta "fiara", acum un lingau al lui Becali!

Asa e bine?

Ma voi astia marii antrenori e simplu asa nu?... sa criticati simbolul Stelei dupa fiecare meci?

Il Soldatino01.10.2008 11:47

Articol bun sub aspectul descrierii ostilitatilor din teren, dar la notari ai cam fost zgarcit si cu cine nu merita:)

1) Zapata, ales omul meciului pe site-ul UEFA merita un 9

 

Mi-ar fi fost de ajuns parerea ta fara sa-i citezi pe cei de la UEFA. Zapi a avut o singura minge grea in prima repriza. A mai avut un sut periculos dat de Mutu, dar pe centrul portii. Apoi a avut doar baloane parabile. Ma tem ca in clipa in care va face cu adevarat un meci mare in compania Realului sau Barcelonei cu 5-6 mingi de gol scoase (il vad in stare) nu vom mai avea cu ce sa-l notam si ne vom trezi cu un nou episod "Nadia"

 

"2) Goian si Ghionea 8 spre 9. Au jucat aproape fara greseala. Milionarii Fiorentinei nu prea au miscat in front in zona lor.

 

Daca acum le pui 9, atunci ce o sa faci daca batem Lyonul.....mai departe, daca fereasca Dumnezeu ajungem intr-o semifinala de Champions League. Nota 20 nu cred ca exista.

 

"3) Lovin minum 8, macar pt cele 2 centrari de manual:)"

 

Mijto argumentul :)

 

"4) Semedo 8 spre 9. Oricum a facut infinit mai mult decat Stancu pe care l-ai notat cu 6:)"

 

8 spre 9 cu 3 mari ocazii de gol irosite?!!! Daca marca 3 goluri ce nota i-ai fi pus?

 

"Ai vazut Bayern-Lyon?Cocosatii de salarii fabuloase, Luca Toni si Benzema au ratat ca-n curtea scolii:)"

 

Cred ca ai o problema cu raportarea la altii. Steaua e Steaua si exigenta ar trebui sa inlocuiasca darnicia aceasta exagerata.

 

 

"Cred ca multi nu realizeaza ca, judecand dupa logistica, bugete, volum de transferuri, salarii, CV-uri si valori individuale jucatori, Steaua in aceasta grupa cu Bayern, Lyon si Fiorentina este ca Fulgerul Baragadiru intr-un play-off cu Steaua, Dinamo, Rapid/CFR. Ceea ce estompeaza aceste diferente sunt determinarea, cultura unui club cu mentalitatea de invingator, forta de ansamblu a echipei si...sansa!Se pare ca nou inca ne lipseste sansa:)

E bine sa ne dorim si noi si jucatorii mai mult decat s-a obtinut acum si-n anii anteriori, dar trebuie recunoastem ca acest egal are valoarea unei mari victorii, mai mare decat egalul cu Lyon intr-un meci cu o miza ceva mai mare decat a unui amical!In primul rand victoria asupra arogantei italienilor(Fiorentina+media) care ne dateau victime sigure inainte de meci.

 

Evident, cand ai avut victoria in mana, la piciorul lui Semedo sau Kapetanos, e firesc sa ai un gust amar, la fel ca dupa egalul refuzat de "bare" in meciul cu Bayern.

Dar ceea ce ramane este mai importat!

Recunoasterea de catre adversari ca au avut noroc, ca Steaua este o echipa buna si nu o victima usoara asa cum credeau ei dupa tragerea la sorti!:)"

 

Respect pentru ce ai scris mai sus. Bun sau mai putin calitativ ai inteles ca sistemul meu de notare nu trebuie sa reprezinte fundamentul discutiilor.

 

Noroc

 

Verssace01.10.2008 12:25

punctul acesta ne relanseazã in lupta pentru locul II

chiar cred in sansa noastrã.

kosm1n01.10.2008 12:31

Lacatus e Fergusonul nostru!! Te iubim!

Marcus0101.10.2008 12:33

Mi-a placut foarte mult Lovin care creste de la meci la meci,da niste pase formidabile,dribleaza,sper sa creasca in continuare.Cit despre intreg meciul pot sa spun ca trebuia sa cistigam,dar din pacate am facut doar egal

Anto01.10.2008 13:52

Kapetanos = 5. Stiu, a jucat putin dar un atacant trebuie sa marcheze goluri. Din pacate el a irosit o situatie imensa de gol;

 

Cam ce ai fi vrut sa faca abia intrat ..... a reusit in nici 1 minut ce nu a reusit atacul Stelei tot meciul probabil te asteptai sa dea vreo 3-4 goluri si cateva pase de gol poate atunci avea macar nota lu` Stancu

sabin130701.10.2008 14:22
Kapetanos = 5. Stiu, a jucat putin dar un atacant trebuie sa marcheze goluri. Din pacate el a irosit o situatie imensa de gol;

 

Cam ce ai fi vrut sa faca abia intrat ..... a reusit in nici 1 minut ce nu a reusit atacul Stelei tot meciul probabil te asteptai sa dea vreo 3-4 goluri si cateva pase de gol poate atunci avea macar nota lu` Stancu

Ce a reusit? Sa rateze. A fost un contra´atac bun deci a avut si spatiu ¨de manevra¨; a primit o pasa buna (si datorita plasamentului sau) dar a uitat sa mai si suteze. A jucat 2 minute, a avut o ocazie clara, nu a inscris. Eficacitate 0%. Ii pui 5 ca s-a dezechipat, sau mai bine nu-i pui deloc nota (motivul cu timpul prea putin avut la dispozitie pt a-si ¨arata¨ nota).

 

La 0-0 ne-am apucat sa comentam cat de frumos sau cat de urat am ratat, cine a avut mai putini centimetri de gol. Ca si cu Semedo, nu a fost cel din meciul cu CFR, dar si-a batut joc de preluarile si viteza lui. Sincer, am fost sceptic in privinta lui inaintea meciului, imi era frica sa nu fie iar ¨aerian¨ dar aseara m-a surprins placut jocul lui, a fost unul dintre cei mai buni de pe teren. A profitat si de o aparare adversa slaba, dar asta nu-i stirbeste cu absolut nimic meritele. Cu atat mai mult e pacat sa nu finalizezi acele faze.

Macar e constient de greselile lui si si le asuma, sa speram ca nu va mai ¨ierta¨ de alta data. Noi il vom sustine.

RedStar01.10.2008 14:36

Lovin pe zi ce trece se apropie de mijlocasul box to box. Felicitari!

Piece of Mind01.10.2008 14:40
Lovin pe zi ce trece se apropie de mijlocasul box to box. Felicitari!

 

Da, e un Steven Gerrard in devenire! :)))

 

De unde le scoateti pe-astea, frate?....

tavimai01.10.2008 14:59

"Fuga dupa fericire"

 

1. CORECT Says:

October 1st, 2008 at 5:32 pm

 

Apoi mai frate io zic ca nu stiu dac-or fost 7 intregi pa teren !Daca alta data mi-am ros ungiile de frica amu mi le-am ros da ciuda ca parca nu voiam mai mult !Da pana unde poate duce nesimtirea unora din jucatori ?Si aia da la florenta cum naiba-si pot permite sa lase sa intre spectatorii pa teren?Nu sa tem da sanctiuni ? Dayro si Stancu o fost curat spectatori intrati pa teren SI NICIDECUM JUCATORI D-am pute demonstra asta am pute castiga meciul la contestatie sau macar fifa sa se autosesizeze si sa ne dea 3-0 !D-aci Dan ardeal ase so vazut ma fratalor!!! Da spuneta-i ma lu Stancu ala ca el tre sa joace atacant si ca un atacant sta acolo-n fata sa sparie macar lulelele alea Dan apararea adversa !O uitat astia sa-i intrebe pa jucatori daca-s apti si pot juca?Ce-o zas Dayro cand o fost intrebat ? Luata-i ma lu Lacatus o pareche da ochelari sa vada si el in teren pa aia da nu joaca nica nimicut si sa-i schimbe cu altii mai breji la timp nu-n ultimu minut !Si-un ceas ar fi bun sa aiba Laca !Da cu sonerie ca s-o uitat pre tarziu la el cand o facut schimbarile !Da la o vreme Steaua asta mi-o facut economii ca nu mai treaba sa-mi ieu unghiera !!!N-apuca-n veci sa-mi creasca unghiile da la cat mi le rod la meciurile lor !!!Da tat sa compenseaza economiile ca tre sa-mi ieu mai multe izmene ca am inceput sa cam fac pa mine cand rateaza adversarii !Si-al naibii ca incep sa ies in pierdere !!!Dan casa nu mai pre ies numa noapte ca-mi manca urechile "cfristii" si n-am loc da ei ca-s pa za ce trece tat mai multi si sa sporesc da la o za la alta mai ceva ca "tuciurii" sau ca iepurii !Faceti ma ceva cat mai iute ca nu mai pot !Ca io da mutat nu ma mut Dan ardeal nici mort !Ca numa parlamentarii sa muta-n "regat" !Si io nu-s d-ala!Ca io tan si cu cluju da nici da Steaua nu vreu sa ma las !Ca nu-mi pot uita ase usor prima draguta cat a fi ea da sluta amu !

2. CORECT Says:

October 1st, 2008 at 5:39 pm

 

No bine-amu! Vazui ca ma si modereaza !Doare oare?Mai bine-ati modera Steaua poate-a iesi ceva mai bun da la ea!Daca-s da dancolo da carpati vreti sa-mi taieti si piuitu ?Ca nu v-am gresit cu nica nimicut fratalor !Faceti ce vreti ca la voi ii cutatu si pita !Noi ne-om linje ranile si-om schimba izmenele !Ca n-avem altceva da facut !

P.S." Dan ardeal" sa scrie ca d mic da vad ca voi insistati sa mi-l mariti ! Bine-a fi si-ase numa sa-ntaleaga tat omu ca-s "din ardeal" si nu ma chiama Dan!

xray_rom01.10.2008 15:38

Articol bun sub aspectul descrierii ostilitatilor din teren, dar la notari ai cam fost zgarcit si cu cine nu merita:)

1) Zapata, ales omul meciului pe site-ul UEFA merita un 9

 

Mi-ar fi fost de ajuns parerea ta fara sa-i citezi pe cei de la UEFA. Zapi a avut o singura minge grea in prima repriza. A mai avut un sut periculos dat de Mutu, dar pe centrul portii. Apoi a avut doar baloane parabile. Ma tem ca in clipa in care va face cu adevarat un meci mare in compania Realului sau Barcelonei cu 5-6 mingi de gol scoase (il vad in stare) nu vom mai avea cu ce sa-l notam si ne vom trezi cu un nou episod "Nadia"

 

"2) Goian si Ghionea 8 spre 9. Au jucat aproape fara greseala. Milionarii Fiorentinei nu prea au miscat in front in zona lor.

 

Daca acum le pui 9, atunci ce o sa faci daca batem Lyonul.....mai departe, daca fereasca Dumnezeu ajungem intr-o semifinala de Champions League. Nota 20 nu cred ca exista.

 

"3) Lovin minum 8, macar pt cele 2 centrari de manual:)"

 

Mijto argumentul :)

 

"4) Semedo 8 spre 9. Oricum a facut infinit mai mult decat Stancu pe care l-ai notat cu 6:)"

 

8 spre 9 cu 3 mari ocazii de gol irosite?!!! Daca marca 3 goluri ce nota i-ai fi pus?

 

"Ai vazut Bayern-Lyon?Cocosatii de salarii fabuloase, Luca Toni si Benzema au ratat ca-n curtea scolii:)"

 

Cred ca ai o problema cu raportarea la altii. Steaua e Steaua si exigenta ar trebui sa inlocuiasca darnicia aceasta exagerata.

 

 

"Cred ca multi nu realizeaza ca, judecand dupa logistica, bugete, volum de transferuri, salarii, CV-uri si valori individuale jucatori, Steaua in aceasta grupa cu Bayern, Lyon si Fiorentina este ca Fulgerul Baragadiru intr-un play-off cu Steaua, Dinamo, Rapid/CFR. Ceea ce estompeaza aceste diferente sunt determinarea, cultura unui club cu mentalitatea de invingator, forta de ansamblu a echipei si...sansa!Se pare ca nou inca ne lipseste sansa:)

E bine sa ne dorim si noi si jucatorii mai mult decat s-a obtinut acum si-n anii anteriori, dar trebuie recunoastem ca acest egal are valoarea unei mari victorii, mai mare decat egalul cu Lyon intr-un meci cu o miza ceva mai mare decat a unui amical!In primul rand victoria asupra arogantei italienilor(Fiorentina+media) care ne dateau victime sigure inainte de meci.

Evident, cand ai avut victoria in mana, la piciorul lui Semedo sau Kapetanos, e firesc sa ai un gust amar, la fel ca dupa egalul refuzat de "bare" in meciul cu Bayern.

Dar ceea ce ramane este mai importat!

Recunoasterea de catre adversari ca au avut noroc, ca Steaua este o echipa buna si nu o victima usoara asa cum credeau ei dupa tragerea la sorti!:)"

 

Respect pentru ce ai scris mai sus. Bun sau mai putin calitativ ai inteles ca sistemul meu de notare nu trebuie sa reprezinte fundamentul discutiilor.

 

Noroc

 

Sa raspund punctual la ceea ce ai inserat printre randurile mele:

1) Am amintit UEFA ca sprijin ca nu am fost sigurul care am vazut asa... dar nu numai UEFA l-a desemnat pe Zapata, pe langa Radoi si Semedo, ca cel mai bun ... Cat priveste Realul. aia nu au fost in stare sa i-o bage lui Cernea.Noroc cu Banel, baiat fin si saritor:))

 

2) Repet. 8,9, 10 sunt irelevante tocmai pt ca e greu de motivat pe criterii masurabile si necontroversate de ce 8 si nu 9. Singurul crirteriu fara replica este scorul. Nu am luat gol de la Mutu &Co.?Ok!Inseamna ca toata apararea (inclusiv portarul) a jucat f bine!Gilardino si Mutu nu sunt cu nimic mai prejos decat atacantii de top europeni!In meciul de aseara, ca pe asta il judecam, nu au miscat in front. Cum bine ai spus, Zapata a cam somat, dar asta pt ca fundasii au blocat bine careul.

 

3) Era o gluma!Asta nu inseamna ca Lovin nu a jucat bine si s-a scos doar cu 2 pase!

 

4)

a) Am constat ca de regula, cel care marcheza trage spuza pe turta lui. Cei care au creat faza sau cel care a pasat decisiv trece in plan secund. Daca marca era eroul national in curs de naturalizare!!!Ai vazut Culio?:))

Cel care rateaza, este executat public si nimic din ceea ce a facut si bun nu se mai vede. Un exemplu in acest sens este si Arthuro.

Trebuie sa recunoastem, ca pe langa pasele care l-au lansat, Semedo a avut meritul de a face niste preluari in viteza de exceptie care l-au adus in situatia de singur cu portarul!Nu este primul si nici ultimul care a ratat din astfel de situatii. Dar pe noi ne doare ca a ratat Semedo si este normal sa reactionam asa. Ce a fost la gura mea, nu-ti povestesc ca as cobori in suburban cu limbajul:))

Totusi, am luat si partea plina a paharului:

- A fost singurul care a creat prin preluari, viteza si plasament situatii clare de gol care au facut sa le tremure chilotii italienilor.

- Nu au mai fost acele suturi anemice sau "in nori", ci bine executate. Plasate si cu forta. Din nefericire, fie inspiratia portarului, fie cativa centimetri au facut sa nu ajunga in plasa.

- De mult nu am mai vazut la Steaua astfel de actiuni in viteza care sa se finalizeze cu situatii clare de gol. Desi mingea a lovit bara, situatiile din meciul cu Bayern nu suporta comparatie ca spectacol.

Deci suntem pe drumul cel bun.

 

b) De ce sa nu ne raportam la altii??La cei in randurile carorara vrem sa ajungem. La echipele mari din Europa! Daca sistemul de valori nu are un reper real la care sa te raportezi cand judeci pe cineva, atunci devine o utopie. La fel si exigenta!Si nici cale de progres nu este pt ca mereu te raportezi la ceva care exista doar in lozinci imaginare!Poate ca de aici e si intelepciunea populara:prostul daca nu-i fudul, parca nu e prost destul":))

 

c) Hei!Nu era un repros!:)))"Carcoteam" si eu, prieteneste, pe marginea notarii, presarand parerile unui amator in ale fotbalului si in ale comentariilor.

Oricum notarile, ale tale, ale mele, ale tuturor, sunt numai ca subiect de discutie, pentru ca indiferent cum am nota noi, conteaza rezultatul si ce perspective mai sunt in raport cu jocul prestat.

Nu inflenteaza nici jucatorul, nici antrenorul si nici patronul, pentru ca ei lupta pentru bani, cariera si imagine si nu dupa notele noastre ca "premiantii clasei":) Doar perceptia in media interna(mai putin), media externa si impactul in lumea fotbalului ii intereseaza. De acolo le vine imaginea, rampa pt cariera si implicit banii.

Ce zic strainii, cred ca ai citit...si nu mai repet aici. Oricum, zic de bine si asta ma bucura cel mai mult!:)

Apoi, noi fiind stelisti patimasi putem fii subiectivi moderati sau excesivi, dar ii iubim sincer si cand ii certam pt ca nu avem nici unul interesele mentionate mai sus:)Doar dragostea de Steaua cu trecutul si prezentul ei!

 

Sa auzim numai de bine!

RedStar01.10.2008 15:49
Lovin pe zi ce trece se apropie de mijlocasul box to box. Felicitari!

 

Da, e un Steven Gerrard in devenire! :)))

 

De unde le scoateti pe-astea, frate?....

 

Wikipedia: Box-to-box midfielders typically possess exceptional stamina and are usually skilled at tackling, passing, shooting and keeping possession.

 

Stamina are ? Are.

Deposedari face? Face.

Passing? Si inca cum dupa meciul de aseara.

Sut? A bagat gol si trage si bombe. Deci are.

Posesie? Tine mingea bine, o plimba, respecta tactica foarte bine. Face si asta.

 

Daca macane ca o rata, merge ca o rata si arata ca o rata inseamna ca e box-to-box midfielder.

 

sabin130701.10.2008 15:58

Profilul psihotehnic al lui Donald.

w3bmaster01.10.2008 16:09

Sunt dezamagit trebuia sa batem

 

Astept meciu cu Lyonu poa ii luam tare din primu minut ... si nu ii "mai respectam"

 

Forza Steaua

 

PS : Nu avem un atacant de meserie (care sa dea goluri din 0,5 ocazii)

CoRsSo01.10.2008 16:47

Semedo e EMO.

 

Tupac Amaru01.10.2008 17:11
Simplu! Pentru ca "antrenorul" se numeste Lacatus!

Prea simplu.

Da´ e mai usor asa, nu?:)

 

Ceva mai complicat: pentru ca "antrenorul" se numeste Marius Lacatus, fosta "fiara", acum un lingau al lui Becali!

Asa e bine?

Da, Lacatus ar fi trebuit sa faca pe Moise cand a venit la Steaua, sa scoata poporul stelist din robie si sa-l duca pe culmile fagaduite, sa-ti demonstreze ca e si acum ¨fiara¨.

 

Ok, hai sa facem abstractie de rezultatele pe hartie obtinute de Lacatus pana acum, sa excludem diferentele de valoare intre lotul Stelei si ceea ce se cere in CL, excludem ca nici nu avem mijlocas central (playmaker), facem abstractie de ce vrei tu..

 

De ce crezi tu ca e ¨un lingau al lui Becali¨? Sau poate ¨lingau¨ a fost tot timpul. Sau poate i s-o fi schimbat caracterul si personalitatea peste noapte. Sau poate sta dupa banii lui becali. Sau poate l-or incanta parerile ¨simpliste¨ si ¨echidistante¨ ca cele ale tale.

De ce crezi tu ca Lacatus ramane pe banca in conditiile in care in era-becali nu se poate antrena?

 

Hagi ca a fost vertical a rezolvat ceva? Nu pentru imaginea lui, ca de aia are grija ca de ochii din cap. PENTRU Steaua. Din punctul lui de vedere o fi procedat corect, si onorabil, stimate.. E mai usor asa..

 

Ok, daca Lacatus ti se pare ca-si bate joc de echipa, propune tu varianta fara Lacatus. Daca maine vin Petrescu si Wenger cum vor putea sa-si faca treaba in conditii normale pentru un antrenor de fotbal? Concret, cum?

 

Nu stiu pana unde poate ajunge ipocrizia..

 

Sabine, dar noi gandim totusi cam la fel. Cred ca ai zeci de motive ca sa il consideri pe Lacatus lingau. Daca ti se pare prea dur, zi-i atunci pres sau executantul ordinelor. Oricum nu schimba cu nimic situatia. Tu crezi ca Lacatus citeste ceea ce scriem noi aici? Eu nu vreau simbol la echipa, vreau antrenor! Deci, ca sa scurtez: daca ar avea verticalitate, ar pleca. Adica ar renunta sa respecte ordinele lui Fecali. Daca ramane, isi asuma meritele si criticile. Ce rezultate a avut Lacatus de cand antreneaza Steaua? Locul 2 obtinut de Becali. Uite inca un motiv ca sa il consider lingau si ipocrit. Infrangerea memorabila in fata lui Dinamo? Asta e cel mai mare esec din viata lui de antrenor de pana acum! Calificarea in grupele LC? Hai sa il consider o performanta. Si acolo ce facem? O furam de la Bayern exact ca si inainte de Lacatus, fara nici un pic de onoare! Unde era Lacatus - antrenorul? Cine dreaq trebuie sa ii motiveze pe jucatori si cine trebuie sa ii scoata din starea psihica pe care le-o induce dementa lui Becali?

Ce antrenor propun? Dar nu e treaba mea. Aici intervine diferenta in apreciere. Eu consider ca daca accepti sa lucrezi cu Becali fie iti impui punctul de vedere si atunci risti sa pleci de urgenta, daca ai onoare - cazurile Protasov, Hagi, pe care toata suflarea stelista ii apreciaza pentru asta, fie ramai si asculti de ordinele Stapanului, facandu-te pres (cazul Olaroiu si Lacatus, din pacate). Veti vedea ca Lacatus va fi din ce in ce mai contestat.

 

Ca o consecinta, eu nu voi aprecia un om care nu are idei sau care nu are curaj sa si le exprime in teren, chiar daca a reprezentat o legenda ca jucator. Ma intrebi de unde stiu ca e carpa? Iarta-ma ca par lipsit de modestie, dar trebuie sa le mai si "mirosi"....

«123»