Nu știi ce sã mai crezi când te laudã dușmanul(cum ar avea dee gând pura dee, în deesuetul ei deemers ca sã mã laudee, chiar dee n-ar fi cazul. Cum o credee cã un scriitor s-ar putea împiedica dee o anonimã plinã dee ifose ?). Surprinzãtor, Gazeta Sporturilor din 16.09.2008 a titrat pe prima paginã: "MULÞUMIM Steaua !", explicând astfel puseul de sinceritate: "faptul cã 7 echipe vor juca în cupele europene se datoreazã în mare mãsurã Stelei. Roș-albaștrii au adus singuri 45% dintre punctele României, caz unic în campionatele importante din Europa".
Dacã ea n-ar fi adus nici un punct în ultimii 5 ani, România nu s-ar mai fi situat pe locul 7, ci pe poziția 18 în acest top UEFA. Astfel CFR Cluj ar fi jucat douã tururi preliminare pentru a ajunge în Ligã, iar Steaua ar fi evoluat în UEFA, alãturi de Urziceni și Rapid. A fost bunã la ceva zestrea de 57 puncte internaționale adunate de echipa din Ghencea, de care a profitat în primul rând infractoarea de puncte interne, CFR. Dar conducãtorii lor, cu presupusa lor solidã educație ardeleanã, nici n-au catadixit, formal, sã-i mulțumeascã. Nici gestul reparator al Gazetei nu ne-a folosit, nefiind fãcut din suflet, ci ca un exercițiu statistic, și Steaua a pierdut meciul cu Bayern. Oamenii lui Trombetta au început sã batã toba cã au devenit legendari(dupã un singur meci cu AS Roma !). Vor fi o legendã de consistența echipei UTA, care eliminase în primul tur pe deținãtoarea Cupei Campionilor Europeni en titre, Feyjnoord, sau ca Poli Timișoara versus Celtic. Prieteni, consumați-vã efemeridele !
Oricum, doctorul de penitenciar Iuliu Mureșan, care mai mult s-a exprimat la vorbitor decât la microfon, ar trebui sã aibã mãcar proprietatea cuvintelor, dacã îi lipsește o minimã perspectivã istoricã, pentru a nu mai lansa enormitãți de genul: "Trecutul este al Stelei, viitorul este al nostru". Dar ce ne facem, doctore, cu prezentul, când dirijismul arbitrilor în fotbal, pe filiera mafiotã sandinistã, a privat pe Steaua, în minutul 32, în deplasare, de eliminarea vizibilã de pe Lunã a lui Cadu, care l-a cãlcat intenționat pe Arthuro(CFR deja conduce cu 4 greșeli în plus în favoarea lor, fațã de Steaua, numai dupã 8 etape) ? O eroare "neintenționatã", dar același Augustus n-a ezitat sã-l elimine în minutul 13 pe Goian, acum douã ediții, pentru fault de ultim apãrãtor. S-a pus batista peste țambal(ce scandal ar fi fost sã fi fost invers !), dar Vochin, "superstelistul" tactician, a manipulat auditorul cu gogorița cã la nu știu care meci CFR a jucat mai bine în 10 oameni decât în 11. Plus poanta ieftinã și descalificantã cã ar trebui careva sã-i spunã lui Arthuro care e poarta la care trebuie sã șuteze ?! Iatã cã echipa viitorului nu prea o poate învinge pe cea a trecutului...
Eu unul sunt sãtul de jimbatul ãsta de Semedo, care pare agent electoral al lui Paszkany. Figurantul din meciul de la Cluj trebuie sã capete conștiința cã joacã la o mare echipã(sentimentalistele sã le lase la o tacla cu Tony, în jurul unei sticle de Porto).
Tot un gazetar de la Gazetã(buni comersanți, cei de acolo, ocupã 45 % din spațiu cu Steaua, indiferent dacã e învingãtoare sau nu), Radu Naum a lansat un titlu paradoxal: "Eterna victorie a Stelei învinse". Cârcotașul, dedat la handbal și ciclism, a scris niște adevãruri infailibile: "acest brand are tãria Colei, a adidașilor și a xeroxului"; "nu conteazã ce ai fost înainte de a ajunge la Steaua, dacã ai ajuns acolo ești sigur bun"; "multã vreme popularitatea Stelei a fost doar un fenomen social. Acum e o superafacere" (bilete vândute de un milion de dolari la înfrângerea cu Bayern). "Steaua este cea mai profitabilã hipnozã din istoria fotbalului românesc".
Treziți-vã închipuiți futuriști: Steaua a scãpat de tacticizãrile obosite ale lui Piți, Walter și Oli, iar Lãcãtuș este singurul care cunoaște traseul gloriei, orientându-se dupã Steaua orbitoare a destinului.
Constantin Ardeleanu
