FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

STEAUA 45 % Romania

«123»
fcsteaua.ro16.09.2008 04:36

Formația din Ghencea a adunat în ultimii 5 ani aproape jumãtate din punctele obținute de echipele românești în competițiile continentale

 

Trei participãri în grupele Ligii Campionilor, o semifinalã de Cupa UEFA și trei calificãri în primãvara europeanã.

 

Acesta este palmaresul Stelei în Europa în ultimii 5 ani, performanțe ce i-au dus pe roș-albaștri pînã pe locul 27 în clasamentul UEFA și care au stat la baza ascensiunii României de pe poziția 26 pînã pe 7.

 

Steaua a strîns 57 de puncte în competițiile europene începînd din 2003, aproape tot atîtea cîte au cîștigat restul formațiilor românești, care au adunat împreunã 70 de puncte.

 

Aceasta înseamnã o contribuție de 45% la punctajul României, procentaj cu care Steaua se aflã detașat pe primul loc într-un top al aportului formațiilor din țãrile aflate pe primele poziții în clasamentul UEFA.

 

Trupa din Ghencea este urmatã de PSV Eindhoven, care a adus 34% din punctele Olandei, și de Benfica, cu o contribuția de 30% la coeficientul Portugaliei.

 

Aportul celor mai bune echipe din fiecare țarã la coeficientul UEFA

 

Steaua (România) 44,9%

PSV Eindhoven (Olanda) 33,7%

Benfica (Portugalia) 30,2%

ÞSKA Moscova (Rusia) 28,9%

AC Milan (Italia) 23,1%

Bayern (Germania) 21,6%

Lyon (Franța) 21,1%

Liverpool (Anglia) 18%

Barcelona (Spania) 16,4%

 

De ce nu e bine

 

Poziția de lider în acest top nu ar trebui sã ne bucure deoarece denotã faptul cã, în afara Stelei, nu avem echipe care sã adune puncte constant în Europa.

 

Acest lucru nu se întîmplã în Anglia, Spania sau Italia, acolo unde mai multe formații contribuie în mod aproape egal la coeficientul UEFA. Acesta este și motivul pentru care echipele din aceste țãri se aflã în coada clasamentului de mai sus.

16 echipe au contribuit în ultimii 5 ani la coeficientul UEFA al Spaniei

 

Fãrã Steaua eram pe 18!

 

Dacã Steaua nu ar fi strîns nici un punct în ultimii 5 ani în Europa, România ar fi avut un coeficient de 22,6, cu care s-ar fi situat pe poziția 18 în clasamentul UEFA!

 

În aceastã situație, CFR Cluj ar fi jucat douã tururi preliminare pentru a ajunge în grupele Ligii, iar Steaua ar fi jucat în Cupa UEFA, unde mai aveam doar douã participante: Unirea Urziceni și Rapid.

 

40,599 este coeficientul României pe perioada 2003-2008, fiind pe locul 7 în Europa

 

Cîte puncte au adus formațiile românești

 

Steaua 44,9%

Rapid 27,5%

Dinamo 24,8%

Oțelul 2,4%

CFR Cluj 0,4%

 

Gazeta Sporturilor

 

AndyQ16.09.2008 04:47

V-am spus eu, mai in gluma, mai in serios, Steaua e singurul club care a calificat doua echipe in UCL.

:)

vlad7516.09.2008 05:29
V-am spus eu, mai in gluma, mai in serios, Steaua e singurul club care a calificat doua echipe in UCL.

:)

 

Nu este adevarat! CFR s-a calificat pe meritul ei.Acum 7 ani era in divizia C si prin seriozitate si investitii au ajuns in CL. Este doar meritul lor!

Numai Muresan are ochelari de cal si nu vede realitatea. Am inteles ca au promovat pana in Liga lui Mitica cumparand meciuri la kilogram. Sa nu uitam anul trecut .In tur au trecut ca prin branza printre echipe iar in retur au jucat capra cu Dinamo,Rapid si Bistrita.

Acelasi lucru se intampla si anul acesta cu Dinamo.Isi asigura prezenta in CL castigand campionatul gen CFR. Anul acesta este momentul ca CFR sa-si plateasca datoriile fata de javre si va pierde intr-un mod eroic cu pechinezii. Borcea este disperat si va castiga multe meciuri jucand capra cu foarte multe echipe,plus aportul arbitrilor si comisiilor protejate de protectorii lor:Lupescu si Prunea.

O sa vedeti ca Borcea chiar a pornit Jihadul!

Trnatorilor,puneti si voi osul la treaba si faceti puncte,lasati blaturile!

bumbescu16.09.2008 06:14

ROMA daca ne iubesti pe arpazi sa-i umilesti !

leoc98016.09.2008 06:20

Cred ca articolul asta a fost inserat pe furate in ziar, la ultima ora, ca daca aflau buzarinii si geambasii nu mai vedea tiparul. Mare curaj pe copilu asta sa scrie asa ceva. Uitati-va numai la reactiile "cititorilor", care contesta pana si matematica.

 

PS. Cred ca radu banciu a baut cafeaua cu craci dimineata asta, cand a citit asa ceva.

 

LE. Aoleu, eu am crezut ca asa arata pagina cu articolul, acum vad coperta gsp. :thumbup:

 

 

Ce sa mai, inceput de zi horror pentru dujmani. Sper sa se termine in aceeasi nota. :naughty:

ariven2116.09.2008 06:26

Daca la Roma va fi aceeasi atmosfera ca si in penultima etapa din campionatul trecut, cand au jucat cu Bergamo, franarii o sa cam tremure...

 

Vorbind de Bistrita, cam blat a fost in uikend, chiar cinstitul Nelutu zicea ca e obisnuit sa i se zica ca e blat...

 

Dar nimeni nu vede, nimeni nu face nimic...Personal cred ca spartacii latratori nu se vor stradui prea mult in Europa, ci vor calificarea in ChLeague din postura de campioana.

 

Sa nu ii lasam!

 

Forza Steaua...Daca bate si Roma, nu ma supar.

MoWeed16.09.2008 06:27

Ma mir ca a aparut asa ceva in GSP, chiar ma mir!

Steaua este echipa care a contribuit cel mai mult la punctajul nostru european orice ar zice unii frustrati gen Lucescu. Franarii ar trebui sa fie mai respectuosi cand vorbesc de noi, deoarece fara punctele noastre ar fi jucat tur preliminar.

RedStar16.09.2008 06:33

Stati linistiti, au facut-o pentru vanzari, sa o cumpere toti stelistii. Asteptati ultima saptama din campionat sa vedeti acolo titluri.

sabin130716.09.2008 07:32

Pana la urma articolul acesta este o realitate, sustinuta de numere. Iar cine contesta si aceste numere chiar nu e sanatos; frustrarea si sentimentul de inferioritate i-au oxidat si ultimul neuron. Oricum, daca prin absurd Steaua ar castiga si CL tot s-ar gasi nod in papura, e un sport in Romania gsitul nodului in papura.

joitaru16.09.2008 08:14

Nu ma bucura neaparat articolul in sine, mai mult ma bucura ca intr-un fel le deschide ochii tuturor ignorantilor care tipa in gura mare ca Steaua fura, s.a.m.d. (cunoasteti termenii).

 

Citeam undeva ca vezi domne Steaua nu a obtinut rezultate decat cu echipele "mici". Ce vreau eu sa spun, ei nici macar cu echipele alea mici nu reusesc sa scoata puncte, nu mai zic ca o victorie pt ei inseamna ca si-au depasit conditia.

DelPiero1016.09.2008 08:36

Acest articol atesta faptul ca ducem in spate acest fotbal mizer...

Astristul16.09.2008 08:59
Ma mir ca a aparut asa ceva in GSP, chiar ma mir!

Steaua este echipa care a contribuit cel mai mult la punctajul nostru european orice ar zice unii frustrati gen Lucescu. Franarii ar trebui sa fie mai respectuosi cand vorbesc de noi, deoarece fara punctele noastre ar fi jucat tur preliminar.

 

Eu as fi fost mai surprins daca aparea in prostport! :dry: Banciu moare daca vede asta!

 

 

V-am spus eu, mai in gluma, mai in serios, Steaua e singurul club care a calificat doua echipe in UCL.

:)

 

Nu este adevarat! CFR s-a calificat pe meritul ei.Acum 7 ani era in divizia C si prin seriozitate si investitii au ajuns in CL. Este doar meritul lor!

Numai Muresan are ochelari de cal si nu vede realitatea. Am inteles ca au promovat pana in Liga lui Mitica cumparand meciuri la kilogram. Sa nu uitam anul trecut .In tur au trecut ca prin branza printre echipe iar in retur au jucat capra cu Dinamo,Rapid si Bistrita.

Acelasi lucru se intampla si anul acesta cu Dinamo.Isi asigura prezenta in CL castigand campionatul gen CFR. Anul acesta este momentul ca CFR sa-si plateasca datoriile fata de javre si va pierde intr-un mod eroic cu pechinezii. Borcea este disperat si va castiga multe meciuri jucand capra cu foarte multe echipe,plus aportul arbitrilor si comisiilor protejate de protectorii lor:Lupescu si Prunea.

O sa vedeti ca Borcea chiar a pornit Jihadul!

Trnatorilor,puneti si voi osul la treaba si faceti puncte,lasati blaturile!

O dovada perfecta a fost meciul de la Vaslui. Si nu m-as mira ca anul asta sa fie eliminati "la limita" de NEC!

forzateaua

ariven2116.09.2008 09:08
Ma mir ca a aparut asa ceva in GSP, chiar ma mir!

Steaua este echipa care a contribuit cel mai mult la punctajul nostru european orice ar zice unii frustrati gen Lucescu. Franarii ar trebui sa fie mai respectuosi cand vorbesc de noi, deoarece fara punctele noastre ar fi jucat tur preliminar.

 

Cred ca ar fi jucat cel putin doua daca nu chiar trei, pentru ca ei au un singur punctulet la coeficient...

LARI16.09.2008 09:18
V-am spus eu, mai in gluma, mai in serios, Steaua e singurul club care a calificat doua echipe in UCL.

 

Am calificat inca o echipa in Champions League, i-am calificat si pe Dinamo si pe FC Vaslui in Cupa UEFA, sa nu uitam asta!

 

Din punct de vedere matematic, da, suntem 45% din Romania. Dar din punct de vedere moral suntem locomotiva catre civilizatie a acestui sport in tara noastra.

 

Doar invidia si/sau dorinta de a ne depasi a facut ca si celelalte echipe sa incerce performante in Europa. Altfel, am fi fost la nivelul Ungariei (minus stadioanele, evident), Bulgariei, Sloveniei...

 

Marius16.09.2008 09:23

Articolul asta din gesepe e scris de Udrea?

xray_rom16.09.2008 09:27

Sursa: www.gsp.ro

 

 

 

Meritul Stelei

Catalin Tolontan, 16 Septembrie, 2008

 

 

45% vorbește despre forța Stelei și despre slãbiciunea României

 

45% nu se explicã prin legitimãri forțate sau prin concentrarea cu forța a valorilor. 45% nu poate fi obținut prin dictat economic. Becali e bogat, dar Porumboiu e sãrac? Sau Copos?

 

Pur și simplu, forța Stelei a produs acest 45% care reprezintã contribuția roș-albastrã la totalul punctelor europene ale României în ultimii 5 ani. Ce înseamnã, nene, forțã?! Ce vrea sã zicã?!

 

 

 

Forțã înseamnã, elementar, sã nu-ți tai singur craca de sub picioare. Din acest punct de vedere, Steaua a avut noroc cã l-a întîlnit pe Becali, un arogant de prima mînã, bogat și necioplit, dar atent cu banii și obsedat sã nu se facã de rîs. Becali nu și-a furat clubul, ca alți investitori, nu a vîndut jucãtori pe bandã și a visat cã va ajunge în grupele Ligii. Atît de tare a visat și atît de mult l-am luat peste picior, cã a reușit de trei ori, trãgînd-o și pe CFR dupã Steaua.

 

Pe de altã parte, puterea celor din Ghencea e o declarație de neputințã a celorlalți. Dacã Steaua e încurajatã la Tg Mureș, la Petroșani și la Bacãu, asta nu e vina ei, dar trãdeazã nevoia de a se naște și alte forțe veritabile. Un fotbal sãnãtos nu se lasã dominat. Chiar și de un merit autentic.

 

 

steaua-no116.09.2008 09:29
Ma mir ca a aparut asa ceva in GSP, chiar ma mir!

Steaua este echipa care a contribuit cel mai mult la punctajul nostru european orice ar zice unii frustrati gen Lucescu. Franarii ar trebui sa fie mai respectuosi cand vorbesc de noi, deoarece fara punctele noastre ar fi jucat tur preliminar.

 

Cred ca ar fi jucat cel putin doua daca nu chiar trei, pentru ca ei au un singur punctulet la coeficient...

 

 

si nici ala nu e intreg :))))

pana si astia de la mine din oras sunt peste ei si poate erau si mai sus daca nu le fura nea balega de la Vaslui locul de Intertoto.

xray_rom16.09.2008 10:12
Articolul asta din gesepe e scris de Udrea?

E scris de Ionuț Iordache

Korado16.09.2008 11:13

Steaua e unica in Romania si in lume! Rapid nici nu se aporpie de performantele noastra de dinam0 si ceilaiti asa zisi "campioni" nu au nimic hoooo !! Roma ROma ROmaaaaaaa!!! Steaua - As Roma 3-1 sa va vedem pe voi(precizez ca a fost meci demonstrativ) !!

catasteaua1716.09.2008 11:55
fular-campionii Romania Steaua ,europa Steaua ori unde Steaua CAMPIONI DIN Ghencea fular-campionii
ultras_florin2016.09.2008 12:00

Nu poate decat sa ma bucure acest articol.Sunt foarte multi care contesta prezenta CFR-ului in Liga.Dar sa nu uitam ca s-a stiut dinaintea sezonului 2007-2008 ca primul loc va duce direct in Liga.Au fost "informate" toate echipele de acest lucru.Asa va fi si urmatoarele 2 sezoane.Totul depinde de noi pentru a castiga campionatul si a merge direct in Liga.Oricum cine tremina pe 2 va fi foarte greu sa se califice in Liga pentru ca s-a schimbat formatul competitiei(primele 12 tari din clasamentul coeficientilor UEFA vor juca intre ele pt un loc in Liga).

xDaJACKALx16.09.2008 12:04

Dar uitati ce a inteles Jiji din toate astea:"Avem șapte echipe în cupele europene datoritã lui BECALI și a Stelei!"Macar e bine ca face diferenta intre Steaua si el

steaua_gloria16.09.2008 12:05

Bravo Steaua . totusi sper sa nu mai fin singurii care aduc puncte , ci sa aduca si altii si de ce nu, sa urcam in topul european.

KolloSal16.09.2008 12:14

Acest articol scoate la lumina un adevar incontestabil: Steaua Bucuresti a fost, este si va fi cel mai bun produs fotbalistic din Romania. Celelalte cluburi de fotbal isi varsa mereu invidia si neputinta in fata acestui fapt.

 

Alin B.16.09.2008 13:31

Ecomax-ul vad ca a contribuit intr-o mare masura la realizarea coeficientului.

Vroiam sa spun doar atat : " La multi ani Dayro Moreno !!! " Simt ca maine seara vom auzi din nou : " A marcat cu numarul 10- Dayro.......... "

«123»