Existenta unei structuri administrative nu implica politica.
Un general comanda un corp de Armata.
Toti soldatii aia fac ce zice generalul.
Asta nu e politica.
Existenta unei structuri administrative nu implica politica.
Un general comanda un corp de Armata.
Toti soldatii aia fac ce zice generalul.
Asta nu e politica.
nu pot decat sa va multumesc pentru feedback-ul pozitiv la aceste randuri. A fost extrem de obositor pentru mine sa concentrez cat mai multe ganduri pentru a face materialul cat de cat lizibil. Am omis unele lucruri, pe altele le-am denaturat. Multumesc sabin1307 ai sintetizat perfect ideea mea. Am dat doar un exemplu, sper ca discutiile astea sa continue la acelasi nivel si chiar sa se aduca multe plusuri.
legat de politica si fotbal - depinde fiecare cum priveste lucrurile, oricum oricine se pricepe la amandoua. Eu unul nu cunosc grupare ultra importanta in care cele doua sa nu cocheteze, ba chiar politicul sa fie interesat in a obtine votul suporterilor, incercand sa-i influenteze, la noi evident e invers, politicul incearca sa suprime fenomenul...
e mai mult o pauza autoimpusa legata de niste lucruri personale. Nu e nici o perioada fixa, e un interval estimativ
Omu'... din pacate avem nevoie de oameni ca tine, din a caror pasiune pura sa invete noile generatii...
Duamne, daca oameni ca tine, ca cei din ERA (doar un exemplu) s-ar implica in "educarea" suporterilor care simt dar nu fac, am fi mari! CEI MARI MARI!!!!
keluboss redactor pe FCSTEAUA!!!
Bun articolul, pentru partea de teorie. Nu stiu daca miscarea fotbalistica ultra' a plecat de la vorbele lui Hugo, insa in mod cert chestia in care s-a transformat azi are prea putina legatura cu ce se spune acolo. Si nu e vorba doar de Romania (unde, pe langa cativa baieti destupati si inimosi, spiritul de imitatie e la mare cinste), ci si de restul Europei, inclusiv leaganul miscarii - Italia. Vorbele tale sunt frumoase la un anumit nivel, dar mi-e teama ca multi "ultrasi" habar n-au de ele si nici macar nu le-ar intelege. Totusi, macar un scop pedagogic-educativ tot ar putea avea acest articol.
Eh, din cate vad am "onoarea" sa scriu primul comment ceva mai negativ vis-a-vis de acest expozeu. Pe langa faptul ca e extreeeeem de lung (dar fie, te-ai strofocat sa ne "sintetizezi" noua suporterilor obisnuiti pe care ne trimiti la carti de 4 lei de politologie) n-are nici cap, nici coada. Parerea mea (toti avem dreptul la ea, nu, conform constitutiei blablabla) e ca iei niste lucruri de bune desi toata lumea stie ca nu sunt, faci niste legaturi total anapoda si iesi pana la urma la o concluzie care suna bine. Asta, domnul meu, se numeste DEMAGOGIE si cu ea impresionezi intr-adevar pe cativa...dar nu-ti face iluzii...dar hai sa iti explic punctual si pe scurt (asa cum stie un suporter oarecare ca mine, ceva mai necitit dar la fel de iubitor al culorilor ros-albastre) unde si de ce te inseli:
1) Pe langa faptul ca te dai mare ca stii despre originile cuvantului "ultra" (si mai traduci si fara sens pe deasupra) il legi de o chestie care NU EXISTA la momentul acela (Revolutia Franceza) si anume fenomenul fotbalistic. Tu, iarta-ma, dar nu ai descris ce inseamna sa fii Ultra in paragraful 3. Ai descris ce inseamna sa fii LIBER. A fi LIBER inseamna ca ai puterea si posibilitatea sa alegi (nu sa ti se impuna cu forta acel "inainte obligatoriu" - tii minte cumva perioada comunista? Erai macar nascut atunci?), a fi LIBER inseamna sa poti sa iei acele carti de care vorbesti tu, si sa nu-ti fie interzise....se vede ca habar nu ai ce inseamna sa stai sub acel regim totalitar mentionat la paragraful 1, daca confunzi notiunea de LIBERTATE cu notiunea de ULTRA. Dar voi reveni asupra acestui fapt mai tarziu. Lasand deoparte partea filozofica, ULTRA in fotbal si ULTRA la revolutia franceza nu au absolut nici cea mai mica legatura.
2) Ultra este anti sistem. Pai da, ultra este anti sistem, tocmai pentru ca NU ARE LEGATURA cu sistemul. NU ARE LEGATURA cu politica, domnule! Manipulari si manipulatii ale grupurilor de interese au fost si vor fi pana la sfarsitul pamantului, nu te mai victimiza atata! Si tu daca ai fi in locul politicienilor scarbosi probabil ai face la fel, cum probabil am face majoritatea din noi, pentru ca din pacate traim intr-o lume a banului. Eu unul nu sunt de acord ca a fi ULTRA (in fotbal) inseamna sa urasti alte echipe si, la extrem, sa fii impotriva echipei proprii. Ura e un lucru meschin, care pe unii frustrati ii caracterizeaza (vezi potai si cioroi), dar pentru mine miscarea ULTRA stelista se vede prin moduri originale de a incuraja echipa! Coregrafii cat ambele peluze! Cantece cantate din toate sufletele! Un stadion plin de steaguri si tricouri ros-albastre! ULTRA in fotbal pentru mine inseamna sa iti sustii echipa cat mai bine, chiar daca aceasta inseamna sacrificii. Si sa fii respectat pentru aceste sacrificii, care ti sunt impuse de aceasta MENTALITATE ULTRA care, in esenta ei, inseamna IUBIRE PENTRU ECHIPA, CULORI SI TRADITIE, iubire dusa la extrem uneori. Din nou, parerea mea, poate altii nu sunt de acord, dar nu cred ca cel mai mare sacrificiu pe care il poti face este sa fii impotriva echipei...mie unul imi suna absolut aberant
3) Cand am inceput sa citesc randurile tale in care dai cu tot arsenalul in "ultrasii de hi5, baietii cool/fitosi care vin la agatat la stadion pe de o parte, si bestiile refulate pe alta parte", am inceput sa rad in hohote. Am inceput sa vad ca de fapt esti doar un om foarte confuz. Daca esti macar pe jumate atat de destept pe cat te face articolul asta sa pari, stii ca a fii ULTRA nu vine din faptul ca te auto-denumesti asa. Bineinteles, multi hi5-eri/bestii se auto-denumesc ultrasi, dar asta inseamna ca trebuie sa ii credem, sa ii luam pe ei ca exemple, ca exponenti ai fenomenului ultra in peluzele steliste? Te rog sa vii cu mine in primele randuri la Peluza Nord la urmatorul meci...sau, in primele randuri la Peluza Sud....Acolo, in mijlocul cantecelor, steagurilor, fularelor (cuvantul DEPLASARE, iarasi, iti spune ceva?), poate o sa intelegi si tu mai bine cum e cu fenomenul ULTRA, si cine sunt adevaratii lui exponenti (care, intre noi fie vorba, nu intra si nici nu vor intra aici pe net sa-ti dea tie satisfactie cu un raspuns, si nici nu se bat ca descreieratii pe stadion).
Apropo, m-am saturat pana peste cap de epigoni ca tine, care doar pentru ca vedeti cateva elemente extreme, proaste, generalizati pana peste cap, ii luati ca exemplu si va bateti joc de niste simboluri/cuvinte de care NU AVETI HABAR. Veniti cu ciocanul dreptatii in mana, scrieti un articol din asta kilometric si cu cuvinte frumoase si vai...toate problemele trebuie rezolvate asa!
4) Spre sfarsit, vad ca o iei simai rau pe aratura, treci de la o idee la alta fara prea mare coerenta.
Despre legea Dragomir, absolut toti stim ca este abuziva. Absolut toti am discutat si rediscutat despre abuzurile nepermise si de-a dreptul barbare are "testoaselor in negru"(tii minte siteul www.abuzuri.com, creeat dupa meciul cu dinam0?). Ai luat un mort ingropat de 12 ori, l-ai dezgropat si l-ai ingropat a 13-a oara in 2 fraze, mentionand 2 exemple si uitand cum au patit-o ai nostri in giulesti la meciul de cupa...cum au patit-o chiar ai lui dinam0 la constanta, si cate si mai cate..
Ah, si "momentul zero" poti sa stai linistit ca nu va veni niciodata, pentru ca la conducerea tarii si fotbalului romanesc sunt niste dinozauri care nu au absolut nici un interes sa schimbe ceva. Problema e ca nu ai cu cine sa-i inlocuiesti prin singura ta arma legala, votul. Partidele, politicienii, absolut toti sunt acelasi aluat : maro si pute rau - cred ca nu trebuie sa traduc.
5) In penultimul paragraf iarasi generalizezi teribil. Dai un "ordin" asa din senin : "mergeti si voi amaratilor si luati-va o carte de POLITOLOGIE" (aicia am ras in hohote iar). Marele keluboss a venit aici sa ne educe....Si iarasi o iei pe aratura : farduri emo, manele, trendy....ce grup, ce GRUP cu STEAG DE GARD stii tu ca exista pentru ca este "trendy" sa ai haine de acelasi tip si aberatii din astea (vorbesc la Steaua, unde totusi acest lucru inseamna ceva)? Si cei care au vechime, s-ar putea sa isi fi luat "linia" din strainatate la inceput....se stie ca fenomenul de la noi din tara a fost puternic influentat de Italia, Grecia (ai uitat de "ce drog ciudat - horto magicko"?). Oricum, acea "linie" de gandire de suporter (nu neaparat ULTRAS) porneste de la iubirea de echipa si urmarirea altor suporteri si cum isi manifesta si ei aceasta iubire, apoi adaptand-o specificului echipei tale si venind cu adaugiri proprii, cu creatii proprii. Nu are ABSOLUT nici o legatura cu gandirea nationalista sau politica in general, aici nu e dinam0 unde meci de meci urla dupa antonescu si noua dreapta si alte rahaturi de genul asta.....
6) Ordine, sa se faca lucruri, actiuni. Bun.
Galeria "face lucruri" de ani intregi, se chinuie sa faca oamenii sa invete cantecele, au impartit si pliante cu cantecele, se sincronizeaza si ei cum pot. Tu postezi aici pe net si vorbesti discutii.
Ordine este greu sau aproape imposibil sa faci intr-un puhoi de 7000 de oameni fara un lider unic. Oricine ar fi el, parerea mea este ca trebuie sa apara la un moment dat.
Despre actiuni: Actiuni nu pot exista pentru ca in Romania nu se poate face nimic fara "legea parului", iar fiind acum stat democratic cu o lege care apara dreptul la exprimare, nu avem cum sa oprim aceasta degradare (pe care o observi tu bine, chiar daca extrapolezi si exagerezi) atata timp cat banii unui manelist/hi5ist/bestie dati pe un bilet la P1 sau P2 sunt la fel de buni si ii dau exact aceleasi drepturi ca mie. Cu totii vrem unitate in peluza, cu totii zicem ce ar trebui sa se intample, dar toti vorbim ambiguu si ramane doar la latitudinea galeriei, adevaratii ULTRA sa gaseasca solutiile reale si plauzibile...
In speranta ca exista si un alt punct de vedere
Hassan..
Hassan,e posibil(nu bag mana in foc) sa ii dai "lectii" unui om implicat in fenomenul ultra chiar de cand a inceput sa ia amploare la Steaua,sa zicem '94-'95.
La fel ca si articolul lui,al tau este lung,chiar mai lung asa ca n-o sa stau sa plictisesc lumea cu tot felul de contraargumente.Daca intelegi ce vrea sa spuna bine,nu iei fiecare cuvant si il intorci pe toate partile ca sa pari mai interesant si demagog.El a ales sa faca ceva,inca o data,pentru suflarea stelista.A tras un semnal de alarma,un apel la cultura de orice fel nu face rau nimanui avand in vedere mocirla in care ne scaldam.Daca ai cunoaste anumite aspecte,nu doar ce se vede din afara nu ai mai vorbi asa doar ca sa te afli in treaba.Poate ca din cauza unor oameni ca tine,oamenii ca el iau pauze...
Felicitãri Alex. Un articol excelent. Dacã mãcar unul dintre cei care citesc e pus pe gânduri de ce ai scris acolo și mai și face ceva în sensul asta, tot e ceva. Bravos.
Intentia mea nu a fost sa dau lectii. Pur si simplu am contrat ceea ce mie mi s-a parut ca suna a demagogie si am atacat ceea ce mi se pare incorect (o "pervertire" a ce inseamna suporter ULTRA dedicat echipei). Peste tot am zis ca am exprimat pareri personale, nu judecati, cum vrea sa faca autorul, si nicaieri nu am generalizat si nu am luat
Chiar nu am vrut sa par interesant, dar m-am saturat, mi-a ajuns pana la gat de cate "semnale de alarma" si "apeluri la cultura" se trag si se fac pe acest site de la oameni care se dau eruditi si cititi, in timp ce in peluza meci de meci apar mai multe goarne, canta din ce in ce mai putini....
Sunt convins ca autorul are suflet stelist adevarat, asta se vede de la o posta, cu el personal nu am ce sa am (dupa cum spui si tu, nu cunosc "anumite aspecte") dar atata timp cat ideile exprimate de el sunt 100% opuse fata de ce gandesc si simt eu ca suporter, nu pot sa tac, pentru ca, de fapt, asta facem aici, dezbatem.....la infinit dezbatem....poate am scris si eu prea mult si prea veninos...dar poate e timpul sa ne oprim din atata scris........
Iti multumesc Hassan pentru parerile exprimate le respect si voi reveni mai tarziu cu contra-argumentele mele cand timpul mi-o va permite. Asa cum am spus si mai sus a fost o invitatie la dezbatere si punctul tau de vedere este extrem de important si de valoros
Ultra - franturi de Ego !
heh, mi`a placut partea cu anticariatu`. voiam sa te intreb daca esti cumva pasionat sau urmezi niste studii politice ? oricum bun articolu`. felicitari keluboss.
Da frate bine spus .. deasta m-am indrostit yo mai mult in '98 ma uitam la TV nu stiam prea multe despre galerie .. pe atunci mergeam la meciurile otelului fiind copil si nestiind multe , dar un an mai tarziu in 99' am luat parte la prima mea vizita in galeria Stelei la meciu' de la galati (2-0 pt Steaua).. un stadion arhiplin lume pe garduri, stateam ingramadit in peluza Stelei m-am indragostit de fenomen de echipa de tot ce insemna Steaua ![]()
RESPECT! da nu cred ca va putea fi din nou ceva gen Armata ULTRA ca lumea sufera de .. moda cred
mie mi-ar placea sa vad ca investiti mai multa energie in peluza, decat sa teoretizam fenomenul la maxim. cred ca de la atatea vorbe pe net o sa si uitam sa mai incercam sa facem ceva si atunci fenomenul chiar o sa moara.
Asa cum am promis revin legat la postul lui hassan
DEMAGOGÍE, demagogii, s.f. Înșelare a opiniei publice prin promisiuni mincinoase, discursuri bombastice etc., practicatã de cineva pentru a-și crea popularitate; purtare de demagog. – Din fr. démagogie.
Nu stiu de ce crezi tu ca am inselat pe cineva cu cele spuse mai sus, nu cred ca se emite vreo minciuna, vreo afirmatie falsa, iar discursul nu cred sa aiba vreo tenta bombastica, si este creat departe de a-mi produce popularitate. Cred ca sunt unul din userii fcsteaua.ro cu state destul de vechi dar cu posturi extrem de putine tocmai din intentia de a nu epata. De asemenea articolele mele nu sunt foarte multe la numar din aceleasi considerente
Referitor la punctul 1. din start nu ma dau mare. Din ce stiu eu miscarea ultra fotbalistica a debutat in Italia rosie a anilor 60 unde erau destul de stranse legaturile cu studentimea rosie franceza, de aici alegerea acestui termen. Ultra – din latinescul ultra = dincolo peste , exact ceea ce se spune in textul de mai sus "a depasi". Poti sa ma contrazici cu argumente oriunde consideri ca nu e adevarat am sa-mi fac mea culpa.
Referitor la perioada de dinainte de 89 o cunosc prea bine. Desi sunt nascut in 1980 am avut binecuvantarea de a descide ochii asupra lumii mai devreme din motive ce n-au sens sa fie discutate aici. Oricum celor ce vor sa se familiarizeze cu perioada respectiva le recomand "Cutia de ghete" a lui Titus Popovici. E un roman mic 100 de pagini ce te familiarizeaza exact cu perioada de atunci.
LIBERTÁTE, libertãți, s.f. Posibilitatea de a acționa dupã propria voințã sau Dorințã; posibilitatea de acțiune conștientã a oamenilor în condițiile cunoașterii (și stãpânirii) legilor de dezvoltare a naturii și a societãții.
Ultra = libertate adevarata, in conditiile in care nici tu nici eu nu suntem liberi astazi in adevartul sens al cuvantului. Atat tu cat si eu nu actionam nici dupa propria vointa nici dupa propria dorinta. Suntem limitati economic, social, legislativ; daca tu vrei maine sa vizitezi Monumentul soldatilor americani cazuti in Vietnam te vei lovi de o viza greu de obtinut, de banii pentru avion, de cazare etc. Un ultras nu vede aceste impedimente le trece se lupta cu acest sistem. Transferat la fotbal eu desi eram copil am muncit pentru banii de abonament, pentru banii de celebre Bilete de galerie pe care le luam de la agentie de la Mona, pentru banii de deplasari, am strans din dinti ca sa pot sa-mi confectionez un steag unic din materiale cumparate si cusute, sa pot sa dau fuga la "IL Borsalino" ca sa-mi iau esarfa cu Milan mult dorita nu cele din piata cu "Armata ultras". Furam de la tata de la servici stive de role si rugam inainte de meciuri pe toate secretarele de pe toate etajele sa stranga in pungi hartiutele de la toate aparatele de gaurit pana strangeam o plasa pe care o imparteam intre ai mei inainte sa iasa echipele pe teren. Dadea super dupa ce se aruncau hartiile mari aduse de Jean sa mai dam si cu de-alea mici si foarte fine. Si daca dadeam o rola veneau dupa noi cretinii sa ne scuture dar ne schimbam locurile sau le dadeam din spatele altora (o tempora!!!!). Ma simteam liber si ultra in acelasi timp, cand vopseam vreun mesaj sau cand stiam ca ma dedic echipei, traiam pentru zilele de meci, puteam sa fac totul indiferent ca era legal sau nu pentru a-mi sprijini culorile, si eram cel mai fericit cand puteam sa fac rost de vreun fular pentru colectia mea. Evident ca de multe ori m-am lovit de sistem cand ba lasam pe la poarta teava de la steag daca nu intram la inceput cu jean ba mesajele, daca nu le rulam pe piept pe sub geaca, sa nu le vada analfabetii, si altele din ce in ce mai penibile - recital Garcea – descaltari, mui abuzuri de tot felul dar asta a fost viata si cu bune si cu rele consider ca ti-am raspuns destul restul fiind pe un ton destul de rautacios, si mi-ar lua si timp si spatiu
Daca un pusti de 17 ani, foarte capabil, inteligent si receptiv, din Baia-Mare sau Botosani, scrie o lucrare de doctorat despre fenomenul ¨ultras¨, dar nu-si permite nici macar o pereche de tenisi, iar Ghencea a vazut-o doat la TV, el mai este ultras? Ce ar fi mai important? Partea ideologica sau partea practica?
PS: Nu cred ca s-a referit cineva la pdl, pcr, ppr, cde, si celelalte mizerii cand a spus ¨politica¨ (miroase prea puternic ca sa te apropii). Ce facem noi acum e politica, e foarte larg sensul cuvantului asta.
inainte sa vorbim despre miscarea ultras in general, mai bine sa ne rezumam putin la peluzele noastre. mi se pare infiorator faptul ca in Ghencea s-a instaurat dictatura. si ma refer la becali si mai nou la echipa lui zmarandescu. nici nu vreau sa ma gandesc ca in viitor nu vom mai putea canta aproape nimic din ce simtim. si asta din cauza lui becali evident. nu a lui zmarandescu pt ca el isi castiga banii cum stie mai bine. imi imaginam la ultimul meci, cu Pandurii, cum ar fi sa vrem sa protestam cum o faceam odata, impotriva lui becali. nu am mai putea sa o facem, pt ca ne-ar lua zmarandescu pe sus. si daca cineva smecher ar avea curaj sa ridice tonul, l-ar trage acelasi zmarandescu din casa la propriu. miscarea ultra e intr-un moment foarte prost in Ghencea in momentul asta. mi se pare un subiect de discutat. sunt curios sa aud alte pareri. am pus problema asa pt ca am vazut niste actiuni dubioase petrecute la nord, din pacate. multumesc!
Esti un pic cam defazat tu, DT.
Esti un pic cam defazat tu, DT.
asta sigur, si obosit, dar am dreptate in felul meu. nu cred ca m-am exprimat prea bine, probabil si in necunostinta de cauza, de aceea cei neavizati ca mine ar trebui sa se abtina de la comentarii. dar ce sa fac, am o parere. ma tem pt viitorul a tot ceea ce inseamna Steaua. de la echipa pana la suporteri. merci!
@ DT
Apropo de Zmarandescu - In prima zi de vanzare a biletelor pentru returul cu Galata ( ma refer la abonati ) adica luni la ora 12.30 eram la stadion.Printr-un concurs de imprejurari am fost nevoit sa cumpar bilete si pe abonamentul fiului meu.La case nu aveai sanse sa iei mai mult de 4 bilete - se stie - la un moment dat a aparut Catalin Z. si discutand cu el despre problema mea,omul a fost intelegator atat cu mine cat si cu ceilalti care se afla in aceeasi postura ca mine.Pentru moment am crezut ca vrea sa-si faca reclama sau sa ne impresioneze- ceea ce nu cred ca era cazul sa o faca la acel meci cu asa importanta.
In ziua meciului ajung la stadion la ora 18.45 cu 2 bannere iar la intrare "stop joc" - vechile placi uzate - NU AI CE CAUTA CU ASA CEVA LA ORA ASTA -TREBUIAU INTRODUSE IN STADION DIMINEATA ...ETC...ETC...Dupa cateva schimburi de replici cu jandarmii si zmarandeii aia mici am fost nevoit sa-l contactez prin oamenii lui si am avut acceptul sa introduc cele 2 bannere in stadion fara nicio problema.
Nu-i fac reclama si nici nu vreau sa-l umflu...dar in comparatie cu BIGIESU`( care stim cu totii ca erau praf la toate capitolele )....am putut avea o discutie si am fost intelesi fara nici un fel de problema .
Bravo kelu, m-ai invins...mi-ai dat cu dex-ul in cap si m-ai invins...eu nu cunosc, eu nu stiu, eu nu am fost...eu nu nimic....La fel ca tine totusi sper ca cineva a citit ce am scris eu si a inteles macar esenta a ceea ce voiam eu sa spun...asta e.....
hmmm, nu fa pe supratul ci vino cu contra-argumente. Dintre noi 2 tu ai avut un ton rautacios si acid, eu ti-am respectat opinia si ti-am combatut-o
Pentru mine a fi ultras inseamna in primul rand sa-ti sustii echipa indiferent de rezultat sau de locul din clasament.Suporteri adevarati Steaua are destui de putini,dovada fiind meciurile de acasa cu echipele mai modeste unde rar se intampla sa fie 10000 de suporteri sau deplasarile externe(300-400 de suporteri).Daca la deplasarile externe pot sa inteleg acest lucru(situatia financiara destul de precara din Romania) la meciurile de pe Ghencea ar trebui ca stadionu sa fie plin.Eu sunt un suporter din provincie(Radauti) care merg de obicei pe Ghencea,Stefan cel Mare si Giulesti cand joaca Steaua sau la meciurile din cupele europene.
Daca suporterii Stelei ar intelege sa vina pe Ghencea indiferent de adversar am putea face un prim pas spre un public asemanator celui de pe stadionele din Vest.
Apoi ar trebui sa se imparta pliante cu cantecele galeriei in toate sectoarele stadionului.Am observat ca sunt multi suporteri care nu stiu versurile cantecelor(daca ar fi suporteri adevarati ar intra pe net si le-ar invata).
Sper ca prin rezulatele pe care le va avea Steaua sa aduca cati mai multi suporteri pe stadion.
hmmm, nu fa pe supratul ci vino cu contra-argumente. Dintre noi 2 tu ai avut un ton rautacios si acid, eu ti-am respectat opinia si ti-am combatut-o
Si a avut si un post ultra-kilometric,desi te certa pe tine ca articolul e lung!... ![]()
Din pacate, am probleme personale destul de mari, asa ca, oricat as vrea nu "fac pe suparatul".
Doresc sa imi cer scuze pentru tonul acid si rautacios din post-ul meu. Am avut de mai mult timp o frustrare vis-a-vis de oamenii care posteaza pe net semnale de alarma si indemne la cultura, oameni care nu trec pe la stadion dar vorbesc despre suporteri, ultras, si alte asemenea, si sunt adevarati "intelectuali ai tastaturii". Din pacate, mi-am gasit un articol prost pentru acest reply, ultima parte a post-ului tau imi explica clar de ce. Ce am vrut sa zic, in doua fraze:
Ultras pentru mine inseamna iubirea neconditionata a echipei si sustinerea ei intr-un mod original, din inima, fara sa iti pese prea mult de alte echipe sau de conducatori. Extremele deplorabile nu trebuie luate ca exemple ale fenomenului si nici generalizate, iar referintele la carti de politologie sau istoricul fenomenului din Franta nu mi se par inspirate.
Asta e...o parere personala si doar atat, inca o data scuze pentru comentariile rautacioase si sa incheiem aici subiectul...Postul lui Florin mi-a placut...
Ce leziuni are,imi mod concret Mirel dupa meciul cu Feroe,cine stie???