FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Oficial / Ogararu si Semedo la Steaua

«1234»
manu7107.09.2008 20:10

draga victore,ce suparat esti mataluta pe cei ce-ti contesta idolul( e adevarat ca unii il au ca idol pe eminescu,altii pe Marin preda,unii pe jfk....e.t.c....un idol reprezinta persoana care ti-ar place sa o intruchipezi......vezi tu eu sunt sarac,am un apartament in Bucuresti,o casa la tara o masina de 10000 de euro,o facultate la zi,o viata de familist si am idol pe antonescu,pe regele carol,pe decebal,pe dimitre cantemir....fiecare in functie de posibilitate,nu am vrut sa te jignesc....eu ma consider un om normal stelist de vreo 33 de ani,iubitor de fotbal,pe stadion am fost doar la prima participare in Liga.la meciuri in campionat nu vin pt ca nu-mi permit deoarece incerc sa-mi fac copiii sa aiba unu sau mai multi idoli care sunt memorabili pt tara mea sau pt omenire si ma ocup de educatia lor) asa ca desi sunt bucurestean de vreo 4 generatii,iti garantez ca nu desconsider provincea....ei fac parte din Romania,si fac numarul ala mare de stelisti.....draguta,nu incerca sa spui nimanui cat face 2+2/2,daca nu ai facut destula matematica......nu incerca sa comentezi istoria daca nu ai fost la scoala........nu incerca sa te mandresti cu orasul nostru de caca......nu incerca sa-mi spui mie ca idol pt un om educat si cu 7 ani de acasa este becali....pastreaza-l pt tine,deoarece te plateste.....respectele mele victore,uneori cand nu doresti a ne preda lectia becali esti chiar simpatic si informativ(mie imi place sa ramai asa pt ca esti un baiat simpatic).....intotdeauna Steaua,niciodata probecali fular-campionii

victor12.09.2008 09:56
nu e asa de destept ca toti smecherii care scriu pe aici, batandu-se cu pumnul in piept ca sunt stelisti.

 

in schimb are punga plina si cheltuie o caciula de bani pentru Steaua! spre deosebire de multi smecheri care scriu pe aici si raman la nivel de gargara! sau te pomenesti ca pe Ogararu si Semedo l-ati transferat voi?

 

S-ar putea ca smecherilor care scriu pe aici si care se bat cu pumnul in piept ca sunt stelisti sa le vina intr-o zi lehamitea si sa renunte la acest hobby, asa cum s-ar putea ca intr-o zi ceva mai indepartata multi dintre cei care iubesc Steaua sa nu-i mai intereseze de acest club. Cunosc foarte multi oameni in etate carora pur si simplu nu le mai pasa ce se intampla cu Steaua Becalica. Sunt oameni care au vazut ADEVARATA Steaua, Steaua de la Sevilla, de la Monte Carlo, de la Tokio si Barcelona.

 

Ca si acum doi ani, dupa meciul de la Kiev, au aparut iarasi prin mass-media vocile laudative la adresa Voievodului. Acesti oameni sunt asemeni amerindienilor care se entuziasmau la vederea cioburilor de sticla colorate oferite de conchistadorii spanioli.

 

Si da, pe Semedo si pe Ogararu i-au transferat suporterii, fara de care acest club nu ar exista. A fost Becali cel ce a dat banii? Becali doar IMPRUMUTA acest club si deja a inceput sa-si recupereze banii IMPRUMUTATI ! Astept cu nerabdare ziua cand acest dement va pleca de la acest club. Numai atunci vom mai putea avea sperante sa revedem echipa de altadata. Iar pana atunci nu ne ramane decat sa asistam la performante sporadice urmate apoi de esecuri lamentabile si crunte dezamagiri!

 

 

exact ce aveam nevoie! chiar simteam o dorinta de a fi pus la punct de provinciali amatori care se informeaza din ziare si de la televizor!

 

tinere redactor, ma indoiesc ca de la piatra neamt esti in masura sa-mi dai lectii de stelism. acolo timpul curge mai lent si informatiile ajung mai rar. in subiectul "Steaua" sunt chiar profesor, asa ca ar trebui sa ma cauti peste vreo 30ani, cand mai acumulezi ceva informatie si experienta. de multe ori, cei ca tine nu sunt in stare sa depaseasca o anumita mentalitate de provincialism si te crezi obligat sa ma altoiesti cu mesaje incarcate de lemn, vorbind de istorie, lehamite, conchistadori, cioburi de sticla si Voievozi! ai incercat sa fi sugestiv si ai sfarsit prin a fi plicticos, ba chiar si ridicol! TU cand vorbesti cu cei ca mine despre Steaua ai face bine sa te ridici in picioare si sa asculti mai mult! un sfat prietenesc!

 

astia care sunteti loviti acum de lehamite si spleen, inteleg ca nu o sa treceti nici pe la casele de bilete, acum ca am intrat in grupe?! e plictisu' prea mare si biletele prea scumpe nu-i asa? ca un facut, cum apare Liga, cum va loveste necrutator amocu' si simtiti asa o nevoie disperata de a va delimita de "creditor"? la bilete o sa mergem doar noi, sclavii lui Becali, care nu avem nimic in comun cu Steaua si cu spiritul ei? voi cei adevarati, veti sta acasa amagindu-va ca protestati, cand in fapt va justificati doar slabiciunea.

 

baiatu' cand o sa ai abonament de peste 30ani si cand o sa-ti iei bilete la toate meciurile Stelei, poate o sa-ti dau dreptul sa intri in dialog cu mine?! poate?! altfel va urez sa ramaneti in continuare plictisiti prin piatra neamt sau aiurea si sa lasati Steaua pe umerii nostri, a celor care o iubim cu adevarat de atatia si atatia ani! eu ma pregatesc sa vad Liga IN DIRECT, iar tie o sa ti se povesteasca cam cum sta treaba pe la Catedrala!

 

si ca sa inchei: nu l-am transferat noi suporterii nici pe George si nici pe Semedo! creditorul (simt ca-ti place acest cuvant, a carui definitie exacta cred ca iti este straina) e cel care a platit! acum, ca si de atatea alte ori! cred ca va este foarte greu zilele astea cand Becali nu se mai opreste si jucatorii vin in Ghencea pe banda rulanta. e felul lui de a-i lua la misto pe "smecherii" plictisiti!

 

 

Daca am fi avut aceasta polemica acum 20 - 30 de ani, rationamentul tau conform caruia informatia ar ajunge mai incet la Chiatra ar fi fost totalmente corect. Numai ca acum, in secolul XXI, cand tot provincialu' plictisit are acces la internet si la televiziune prin furtun, informatia circula cu viteza luminii de la un capat al pamantului la altul. Iar daca mai detii si cativa neuroni mai odihniti care sa te ajute sa discerni diversiunile de realitatea prezentata intr-o stire, atunci crede-ma pe cuvant, poti fi informat indiferent in ce ungher uitat de lume te-ai afla. Bunaoara recent am urmarit LIVE pe internet discursul lui Barack Obama de acceptare a candidaturii. Pot spune ca in acea clipa eu, locuitor de pe o ulita din Chiatra eram mai informat decat un cetatean american care locuieste in Washinton, dar care nu l-a interesat acest eveniment. Odata cu aparitia internetului barierele de informatie, precum si cele culturale au disparut. Iar timpul nu trece mai lent fie si numai datorita faptului ca ne reglam ceasurile tot dupa internet sau satelit...

 

Vorbeam de istorie, de conchistadori, de cioburi colorate, pentru ca intotdeauna toti monstrii din istorie au avut in spatele lor oameni (?) care le-au justificat actiunile, care i-au ajutat sa-si construiasca ideologiile bolnave. Nero, Torquemada, Hitler sau Stalin au avut in jurul lor tot soiul de trepadusi care i-au slujit cu credinta spunandu-le cat de destepti, cat de providentiali si de unici sunt. Asta e valabil si in cazul Stelei. Matale nu faci parte dintre cei care se bucura de cioburile colorate oferite de Voievod (eu nu-i zic creditor), ci faci parte dintre cei care le impart, care justifica actiunile acestui dement.

 

La bilete am mai fost si am sa vin. Din cand in cand ma mai sui intr-o caleasca si mai fac cate un drum pana la Bucale sa mai urmaresc un meci LIVE al Stelei. Spui ca tu vii regulat la meciuri de 30 de ani? Care e relevanta? Cati mai sunt ca tine, 100, 200 de oameni in tot Bucurestiul? Fiindca eu cunosc si oameni din provincie care merg regulat la meciurile Stelei de ani de zile. Crezi ca ti se va face o statuie pentru asta sau ca stadionul Ghencea intr-o buna zi se va numi Victor? Numai cei asemeni tie au voie sa vorbeasca despre Steaua? In cazul asta pune si tu mana pe condei sau pe tastatura si publica un articol aici pe sit, ilumineaza-ne si pe noi, umilii profani provinciali-anonimi cu cunostintele tale despre tainele din ,,Catedrala''. Care or fi astea, fiindca de cand e Becali la echipa, strategia si transferurile de jucatori sunt publice, omu' le sifoneaza pe la toate posturile de televiziune.

 

Cat despre jucatorii transferati pe banda rulanta pe banii Mariei Sale, aici ai nimerit-o, fiindca sunt doar niste cutii de conserve expirate. Vei vedea si tu asta dupa ce vei fi cumparat din indestularea ta ,,beletele de sampion lig''.

 

El nu ne ia la misto pe noi ,,smecherii plictisiti'' ,ci ia la misto turma indobitocita care il asteapta la fiecare final de meci sa-i strige ,, Ce tare esti nea Gigi!''

 

 

desi cu oarece intarziere, iti confirm ca ti-am citit postul. consider ca e normal sa-ti raspund, avand in vedere efortul pe care intr-adevar vad ca l-ai depus.

 

incerci o punere la punct in ton dulce-amarui, strabatuta pe alocuri de un fin umor intelectualist. am remarcat chiar ca ai incercat sa te infranezi, iar comentariile sa ramana cat de cat pe firul unei argumentatii logice, din punctul tau de vedere. nu ma deranjeaza genul acesta de polemica, atata timp cat ramanem pe coordonatele civilizatiei si ale bunului simt. cred insa ca in dorinta de a fi prea elocvent, adesea te lasi purtat de imagistica si forma bate fondul?! parerea mea!

 

nu trebuie sa te simti lezat de comentariile mele anterioare. in mod evident, si nu cred ca poti nega asta, Steaua inseamna mult mai mult decat informatie pe net. Steaua e un suflet, un gand, o idee. sunt unii care traind de atata timp in apropierea echipei ajungem sa ne identificam cu ea si poate, ne pare ca devenim stapanii adevarurilor absolute. probabil ca aici gresim si noi!

 

la fel de adevarat este insa ca sunt ferm convins ca si multi dintre voi gresesc in evaluarile lor si ajungeti sa faceti rau echipei. il judecati pe becali la modul absolut, indiferent de "situatia din teren", indiferent de actiunile lui, ca si cum cineva va cere sa va inruditi cu el, sa-l chemati la masa si alte alea. Gigi becali nu este aici ca sa castige admiratia noastra i nici macar ca sa castige vreun concurs personal. el este patronul de azi al echipei Steaua si imi pare ca el are capacitatea sa se achite de sarcinile pe care le are. in rest ce ma intereseaza pe mine cum se imbraca, ce ganduri il preocupa sau cu cine se cearta?

 

ce inseamna pana la urma sa conduci un club de fotbal? care sunt calitatile absolut necesare unui conducator eficient pentru Steaua?

 

pai ia sa vedem:

- sa aibe multi bani, cuvantul cheie al economiei de piata, sa fie suficient de bogat, cel putin la nivel de Romania, caci Steaua "opereaza" in principal aceasta piata fotbalistica - becali este in mod clar in primii 5 multimiliardari ai tarii;

- sa fie dispus sa cheltuie o parte din avere pentru aceasta minunata intamplare numita Steaua - iar la nivel national nu cred ca exista altcineva mai "cheltuitor" pentru fotbal decat Gigi;

- sa fie foarte orgolios si putin "sentimental" ca sa nu accepte niciodata cu usurinta infrangerea sportiva, sa lupte pana in ultima secunda sperand ca totusi Steaua va triumfa - iar becali a dovedit, spre deosebire de Copos de ex., ca prefera un succes fotbalistic in detrimentul unei bune afaceri, blocand multa vreme transferurile jucatorilor de top si cheltuind "valize" pentru indirecte jucate corect, in iarba;

- sa aibe o anumita onestitate fata de intrecerea sportiva, evitand sa castige trofee goale prin aranjamente in spatele usilor, prin meciuri trantite si jucatori blatuiti sa se dea la o parte in meciuri "adormite" - faptul ca am pierdut campionatul trecut si din cauza egalului de la buzau este "self-explanatory";

- sa poata "visa", sa fie suficient de nebun incat sa creade cu tarie ca muntele performantei europene nu este chiar atat de inaccesibil si ca pana la urma, prin efort - daruire - credinta - sansa, TREBUIE sa reusesti - iar oaie pare a fi optimistul de serviciu din fotbalul romanesc;

- sa se lase cuprins de vraja Stelei si sa simta "drogul" ros-albastru, farmecul Catedralei, cum ca nimic nu e mai important decat jocurile echipei - iar in ultimii ani cred ca meciurile pe care becali nu le-a urmarit pot fi numarate pe degete (cel putin in Ghencea imi pare ca nu a ratat vreunul).

 

daca ai astfel de "insusiri", eu zic ca poti sa conduci BINE Steaua, unica si vesnica campioana a Romaniei. dar bineinteles, intotdeauna este loc si pentru alte opinii.

 

cat despre jucatorii transferati in ultimul timp, greseti profund. avem cel mai puternic lot din ultimii ani. de aici chiar ca se poate discuta despre edificarea unei echipe competitive, caci sita trebuie sa cearna si urmatoarele transferuri sa vizeze mai mult calitatea si unele posturi inca neacoperite. ramane sa vedem in ce masura Lacatus este capabil sa si CONSTRUIASCA?!

Virgil12.09.2008 10:24

@ Victor

 

Sunt de acord in general cu ceea ce scrii. Pentru ca intuiesc, inteleg, ca esti foarte apropiat clubului. Dar uneori exagerezi. Ai afirmat ca ai abonament de 30 de ani. Sa fim seriosi, pe vremea cealalta se intra in general cu bilete si cu legitimatii la tribuna 1 si 0, emise de CNEFS si valabile la toate competitiile sportive interne. Aveam si eu una la 0. Probabil ca am stat de multe ori foarte aproape unul de celalalt. Daca nu cumva tu ai urmarit meciurile de la generali, dar nu cred.

«1234»