FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Oficial / Ogararu si Semedo la Steaua

«1234»
Marius02.09.2008 11:58

victore, sincer, ultimele tale posturi ma dezamagesc.

 

stii de ce? pentru ca esti tare departe de adevar. tare-tare. hai sa ma refer doar la un aspect:

 

creditorul (simt ca-ti place acest cuvant, a carui definitie exacta cred ca iti este straina) e cel care a platit! acum, ca si de atatea alte ori! cred ca va este foarte greu zilele astea cand becali nu se mai opreste si jucatorii vin in Ghencea pe banda rulanta. e felul lui de a-i lua la misto pe "smecherii" plictisiti!

 

Fii atent. Cand jucam si noi ceva si eram prin sferturi-semifinale in Cupa UEFA, punctul forte al echipei a fost omogenitatea. Chiar daca nu aveam super-valori, jucatorii se cunosteau foarte bine, stiau fiecare ce poate coechipierul, stiau unde si cum sa paseze pentru ca si Nicolita sa marcheze de doua ori in deplasare la Betis.

 

De doi ani, spre sfarsitul lui august, finantatorul intra in criza de timp si rezultate, exact in momentul decisiv al intrarii in grupele UCL. Si atunci ce face? Aduce 10 jucatori, unii valorosi, cu care spera sa intre in grupe. In doi ani cred ca la Steaua au venit pe putin 30 de fotbalisti. Unii buni, vezi Toja, Dayro, Mendoza, altii doar pentru a se achita datoriile din campionat, vezi Neagor, Cl. Ionescu. Doua lucruri s-au reusit in acest mod - am intrat de fiecare data in grupe si am dat dracu omogenitatea. E bine, e rau? Asta timpul o va spune, personal cred ca e al naibii de rau.

 

Si ca sa inchei, transferul a 3 jucatori pe zi nu e modalitatea lui Becali de a arata cat e de implicat la echipa. E felul de a arata faptul ca echipa e in criza profunda si de a plati anumite datorii.

sabin130702.09.2008 12:11
@Livind_dead_stripper,

spre surpinderea ta stelismul se poate intelege foarte bine si din Piatra-Neamt, si din Bucuresti, si din Papua Noua Guinee, daca are cine sa inteleaga.

 

Unii de pe acest forum, dar si cand sunt in Bucuresti mult timp imi dovedesc ca nici daca ar locui pe stadionul Ghencea, ar vedea si le-ar auzi pe toate, tot nu ar pricepe mare lucru (daca vrei iti dau si exemple concrete de asemenea personaje incoerente, infantile uneori, cu ochii pe trend, care frizeaza penibilul). Asa ca provincial-bucurestean nu sta in picioare ca un criteriu, e o marlanie care nu-ti face cinste, nici tie, nici Bucurestiului. Desigur, capitala noastra nu poate fi reprezentata de cei cu mentalitati si atitudini asemanatoare tie.

 

rectific, @Victor, lui i se adreseaza.

 

Living_dead_stripper, imi cer scuze pt confuzie, mi se urcase sangele in cap si nu vazusem bine:D. Nu vreau s-o dreg, dar imi pari dintre cei rationali.

MoWeed02.09.2008 12:14

@Victor

 

Si ce daca LDS este din Piatra-Neamt. Sa stii si tu ca stelismul nu se masoara in meciurile petrectute pe stadion. Poate unii nu au posibilitatea financiara sa faca deplasare pentru fiecare meci de acasa, dar asta nu inseamna nicidecum ca esti mai stelist ca ei. Bravo tie ca mergi pe stadion de 30 de ani, desi de la un om care a vazut Steaua seviliana ma asteptam sa nu-l pupe atat in c*r pe oier. Degeaba ai atatia ani de stelism daca esti de acord cu ceea ce face retardatul ala de creditor(zic retardat pentru ca se comporta ca un copil de maxim 15 ani uneori, nu ca un om care are vreo 50). Tu ar trebui sa te ridici in picioare si sa asculti mai mult de la unii care-ti pot fii copii dar poate iubesc Steaua mai mult ca tine.

sabin130702.09.2008 12:18
@Victor

 

Si ce daca LDS este din Piatra-Neamt. Sa stii si tu ca stelismul nu se masoara in meciurile petrectute pe stadion. Poate unii nu au posibilitatea financiara sa faca deplasare pentru fiecare meci de acasa, dar asta nu inseamna nicidecum ca esti mai stelist ca ei. Bravo tie ca mergi pe stadion de 30 de ani, desi de la un om care a vazut Steaua seviliana ma asteptam sa nu-l pupe atat in c*r pe oier. Degeaba ai atatia ani de stelism daca esti de acord cu ceea ce face retardatul ala de creditor(zic retardat pentru ca se comporta ca un copil de maxim 15 ani uneori, nu ca un om care are vreo 50). Tu ar trebui sa te ridici in picioare si sa asculti mai mult de la unii care-ti pot fii copii dar poate iubesc Steaua mai mult ca tine.

100% de acord cu tine. Ca si altii, am inceput sa obosesc sa explic, sa ofer si alta parere, mai mult sau mai putin corecta. Pana la urma stelismul se simte, nu se invata.. De aceea este posibil sa ai 30 de ani ¨vechime¨ pe stadion, dar sa nu depasesti cu mult stadiul de molusca. (sper ca ¨molusca¨ nu e cuvant dur sau injurios).

victor02.09.2008 12:21
victore, sincer, ultimele tale posturi ma dezamagesc.

 

stii de ce? pentru ca esti tare departe de adevar. tare-tare. hai sa ma refer doar la un aspect:

 

creditorul (simt ca-ti place acest cuvant, a carui definitie exacta cred ca iti este straina) e cel care a platit! acum, ca si de atatea alte ori! cred ca va este foarte greu zilele astea cand becali nu se mai opreste si jucatorii vin in Ghencea pe banda rulanta. e felul lui de a-i lua la misto pe "smecherii" plictisiti!

 

Fii atent. Cand jucam si noi ceva si eram prin sferturi-semifinale in Cupa UEFA, punctul forte al echipei a fost omogenitatea. Chiar daca nu aveam super-valori, jucatorii se cunosteau foarte bine, stiau fiecare ce poate coechipierul, stiau unde si cum sa paseze pentru ca si Nicolita sa marcheze de doua ori in deplasare la Betis.

 

De doi ani, spre sfarsitul lui august, finantatorul intra in criza de timp si rezultate, exact in momentul decisiv al intrarii in grupele UCL. Si atunci ce face? Aduce 10 jucatori, unii valorosi, cu care spera sa intre in grupe. In doi ani cred ca la Steaua au venit pe putin 30 de fotbalisti. Unii buni, vezi Toja, Dayro, Mendoza, altii doar pentru a se achita datoriile din campionat, vezi Neagor, Cl. Ionescu. Doua lucruri s-au reusit in acest mod - am intrat de fiecare data in grupe si am dat dracu omogenitatea. E bine, e rau? Asta timpul o va spune, personal cred ca e al naibii de rau.

 

Si ca sa inchei, transferul a 3 jucatori pe zi nu e modalitatea lui Becali de a arata cat e de implicat la echipa. E felul de a arata faptul ca echipa e in criza profunda si de a plati anumite datorii.

 

 

hai mai mariuse (nea mariusica, cum spune oita al nostru) de ce vrei sa polemizezi doar de dragul discutiei? adica nici in vara asta nu a procedat corect becali? in fapt majoritatea miscarilor (exceptand cei doi ionescu, neagoe si partial Semedo) au fost inspirate exclusiv de Lacatus si Ilie (la vremea cand era manager general). noi aveam la sfarsitul campionatului trecut o echipa epuizata, care cerea sange proaspat. s-a facut ceva curatenie prin lot, dar eu continui sa cred ca inca mai trebuie dati anumiti jucatori. era nevoie de sange proaspat si de foame de rezultate, de competitie interna. becali a inteles si a mutat ca atare. avem acum un lot de 25-30 jucatori cu o valoare buna, din care se poate incepe croirea unei echipe extrem de puternice. probabil ca la iarna o sa mai aducem doar 2-3 varfuri care sa produca calitate. in Romania nu exista alta echipa cu un lot mai puternic decat Steaua! ASTA E ADEVARUL SI DE AICI PORNIM ACUM!

 

de acum, intervine rolul si profesionalismul antrenorului care trebuie sa gaseasca formulele si alchimia corecta! lui becali nu mai avem ce-i cere sau reprosa in vara asta, daca purtam o discutie obiectiva?! Lacatus trebuie sa iasa la rampa si sa arate ce poate, sau daca poate. esecul nu mai are scuze, iar calificarea in UCL este de ajutor, caci asa vei putea rula tot lotul in conditii de performanta si astfel sita va cerne. nu avem voie sa mai pierdem un nou campionat, ba chiar ar trebui sa-l castigam la pas. iar la anul, obiectivul adevarat este chiar iesirea din grupele UCL. mie strategia imi pare realista si corecta: aveam nevoie de cantitate, de acum accentul se va pune pe calitate!

 

unii vor spune ca au venit prea multi jucatori. nu exista totusi alta solutie cand intalnesti Farul la 2 zile dupa feroe (deci vei juca fara toti internationalii), sau cand esti programat cu Dinamo pe 1 noiembrie, ai Lyon-ul pe 4 noiembrie si rapid pe 8 noiembrie?!

Marius02.09.2008 12:30

Daca eram o echipa profesionista aveam un lot extrem de bine conturat din iunie-iulie. In plus, daca ai observat, majoritatea echipelor cu care vrem sa ne batem in Liga au loturile (sa nu mai zic de primul 11) conturate de mult si nu transfera decat maxim 3-4 jucatori pe an. La noi vin cate 15 pe an.

 

Ai dreptate in doua privinte: avem cel mai bun lot din tara, dar si unul din cele mai slabe din UCL (aici n-am sa inteleg niciodata declaratiile ultra-optimiste de la Steaua) si e treaba lui Lacatus sa-l omogenizeze si sa-l transforme intr-unul competitiv (lucru de care ma indoiesc sncer, dar asta e o opinie personala).

 

Eu ma refeream mai mult la transferurile din a doua jumatate a lunii august, cand au venit vreo 5 fotbalisti ce vor fi interati in echipa abia in octombrie-noiembrie (lucrul asta e evident daca te uiti cum joaca Tiago si, mai ales, Abel).

 

In fine, n-o sa mai polemizez doar de dragul discutiei.

 

Numai bine.

victor02.09.2008 12:46
@Livind_dead_stripper,

spre surpinderea ta stelismul se poate intelege foarte bine si din Piatra-Neamt, si din Bucuresti, si din Papua Noua Guinee, daca are cine sa inteleaga.

 

Unii de pe acest forum, dar si cand sunt in Bucuresti mult timp imi dovedesc ca nici daca ar locui pe stadionul Ghencea, ar vedea si le-ar auzi pe toate, tot nu ar pricepe mare lucru (daca vrei iti dau si exemple concrete de asemenea personaje incoerente, infantile uneori, cu ochii pe trend, care frizeaza penibilul). Asa ca provincial-bucurestean nu sta in picioare ca un criteriu, e o marlanie care nu-ti face cinste, nici tie, nici Bucurestiului. Desigur, capitala noastra nu poate fi reprezentata de cei cu mentalitati si atitudini asemanatoare tie.

 

rectific, @Victor, lui i se adreseaza.

 

Living_dead_stripper, imi cer scuze pt confuzie, mi se urcase sangele in cap si nu vazusem bine:D. Nu vreau s-o dreg, dar imi pari dintre cei rationali.

 

 

te doare capul? nu vezi bine si esti congestionat? poate esti coleric?

 

auzi, cum trebuia sa apara si "opinia publica" cu a ei filozofie moralizatoare si plangacioasa, vreau sa-ti raspund: DA, sunt un marlan de Bucuresti, in plus sunt foarte "rasist" si detest amorul inter-regn! asa ca uita-ma! vorbesc repede si am impresia ca nu ma poti urmari! de aici si migrenele de care te plangi!

 

repet din nou si din nou acelasi lucru: amatorii sa lase subiectul Steaua in mainile profesionistilor! noi suntem aici la Catedrala dintotdeauna, iar Steaua este suflet din sufletul nostru! asa ca invatati sa ascultati ceea ce vi se spune! intamplator, Steaua suntem chiar noi!

 

eu cunosc chiar si aici multi baieti extraordinari care iubesc si simt Steaua, si cu care pot polemiza fara probleme, caci numai prostii sunt tot timpul de acord! in schimb cred in continuare ca habarnismul trebuie sanctionat oriunde si oricand! din pacate afirmatia ti se potriveste si tie! astazi! poate in timp te vei evolua?! poate!

robson02.09.2008 12:47
hai mai mariuse (nea mariusica, cum spune oita al nostru) de ce vrei sa polemizezi doar de dragul discutiei? adica nici in vara asta nu a procedat corect Becali? in fapt majoritatea miscarilor (exceptand cei doi ionescu, neagoe si partial Semedo) au fost inspirate exclusiv de Lacatus si Ilie (la vremea cand era manager general). noi aveam la sfarsitul campionatului trecut o echipa epuizata, care cerea sange proaspat. s-a facut ceva curatenie prin lot, dar eu continui sa cred ca inca mai trebuie dati anumiti jucatori. era nevoie de sange proaspat si de foame de rezultate, de competitie interna. Becali a inteles si a mutat ca atare. avem acum un lot de 25-30 jucatori cu o valoare buna, din care se poate incepe croirea unei echipe extrem de puternice. probabil ca la iarna o sa mai aducem doar 2-3 varfuri care sa produca calitate. in Romania nu exista alta echipa cu un lot mai puternic decat Steaua! ASTA E ADEVARUL SI DE AICI PORNIM ACUM!

 

de acum, intervine rolul si profesionalismul antrenorului care trebuie sa gaseasca formulele si alchimia corecta! lui Becali nu mai avem ce-i cere sau reprosa in vara asta, daca purtam o discutie obiectiva?! Lacatus trebuie sa iasa la rampa si sa arate ce poate, sau daca poate. esecul nu mai are scuze, iar calificarea in UCL este de ajutor, caci asa vei putea rula tot lotul in conditii de performanta si astfel sita va cerne. nu avem voie sa mai pierdem un nou campionat, ba chiar ar trebui sa-l castigam la pas. iar la anul, obiectivul adevarat este chiar iesirea din grupele UCL. mie strategia imi pare realista si corecta: aveam nevoie de cantitate, de acum accentul se va pune pe calitate!

 

unii vor spune ca au venit prea multi jucatori. nu exista totusi alta solutie cand intalnesti Farul la 2 zile dupa feroe (deci vei juca fara toti internationalii), sau cand esti programat cu Dinamo pe 1 noiembrie, ai Lyon-ul pe 4 noiembrie si rapid pe 8 noiembrie?!

 

Din cate am citit eu, polemica a pornit de la faptul ca imbecilul (scuza-ma ca-ti jignesc idolul) a facut o declaratie rasista si a spus ca Ajax e un club mic. Oricum ai lua-o asta nu e dovada de inteligenta. In privinta lotului, da, avem un lot mare, sunt si valori in el. Dar sa fim seriosi cu banii bagati de Becali. Si i-a scos de mult. Afirma acum 4-5 ani ca si din Cupa UEFA a iesit pe plus. Daramite dupa trei ani de UCL. Chiar n-o sa-i plang de mila. Si ca fan al clubului (plus abonat, dar asta e secundar) am voie sa-mi dau cu parerea cand sunt nemultumit.

 

MoWeed02.09.2008 12:49

@Marius

 

Parca TOTI participantii la discutie trebuiau sa o lase mai moale cu ironiile.

 

Ca de obicei oaia de Victor nu a mai avut ce sa-i raspunda lui sabin si a trecut la insulte. Cand vei evolua si tu draga Victoras?

 

@sabin1307

 

Atata il duce capul; de altfel era si de asteptat de la un pupincurist al oierului!

Marius02.09.2008 12:54

ok, va rog pentru ultima data sa postati la subiect si sa o lasati mai moale cu ironiile si jignirile. nu am niciun chef sa sanctionez si consider ca oamenii rationali ar trebui sa inteleaga o rugaminte de bun simt. daca insa nu se poate, trecem si la sanctiuni, nu-i bai.

MoWeed02.09.2008 12:56

Pai sanctioneaza-l odata pe Victor ca vad ca nu intelege....juma din postarile lui de azi sunt insulte la adresa celor care vezi-Doamne l-au contrat pe el

sabin130702.09.2008 13:24
@Livind_dead_stripper,

spre surpinderea ta stelismul se poate intelege foarte bine si din Piatra-Neamt, si din Bucuresti, si din Papua Noua Guinee, daca are cine sa inteleaga.

 

Unii de pe acest forum, dar si cand sunt in Bucuresti mult timp imi dovedesc ca nici daca ar locui pe stadionul Ghencea, ar vedea si le-ar auzi pe toate, tot nu ar pricepe mare lucru (daca vrei iti dau si exemple concrete de asemenea personaje incoerente, infantile uneori, cu ochii pe trend, care frizeaza penibilul). Asa ca provincial-bucurestean nu sta in picioare ca un criteriu, e o marlanie care nu-ti face cinste, nici tie, nici Bucurestiului. Desigur, capitala noastra nu poate fi reprezentata de cei cu mentalitati si atitudini asemanatoare tie.

 

rectific, @Victor, lui i se adreseaza.

 

Living_dead_stripper, imi cer scuze pt confuzie, mi se urcase sangele in cap si nu vazusem bine:D. Nu vreau s-o dreg, dar imi pari dintre cei rationali.

 

 

te doare capul? nu vezi bine si esti congestionat? poate esti coleric?

 

auzi, cum trebuia sa apara si "opinia publica" cu a ei filozofie moralizatoare si plangacioasa, vreau sa-ti raspund: DA, sunt un marlan de Bucuresti, in plus sunt foarte "rasist" si detest amorul inter-regn! asa ca uita-ma! vorbesc repede si am impresia ca nu ma poti urmari! de aici si migrenele de care te plangi!

 

repet din nou si din nou acelasi lucru: amatorii sa lase subiectul Steaua in mainile profesionistilor! noi suntem aici la Catedrala dintotdeauna, iar Steaua este suflet din sufletul nostru! asa ca invatati sa ascultati ceea ce vi se spune! intamplator, Steaua suntem chiar noi!

 

eu cunosc chiar si aici multi baieti extraordinari care iubesc si simt Steaua, si cu care pot polemiza fara probleme, caci numai prostii sunt tot timpul de acord! in schimb cred in continuare ca habarnismul trebuie sanctionat oriunde si oricand! din pacate afirmatia ti se potriveste si tie! astazi! poate in timp te vei evolua?! poate!

 

Dragul meu Victor, pt cultura ta generala nu sunt nici congestionat, nici coleric, poate ma doare un pic capul de la abjectiile celor ca tine. Fiind la serviciu, a fost o confuzie, acuzandu-l pe LSD fara nicio legatura. Dar am revenit asupra greselii, recunoscand-o.

 

Tu mai baiatule nu pricepi ca nu trebuie sa ma bat cu pumnii in piept cate meciuri am vazut, sau cate sacrificii am facut pt Steaua, asta este doar in sange si in suflet, si macar de atat sunt multumit, ca in tara asta infestata de prostie, demagogie, paranoia in ultimul stadiu, prostitutie in toate domeniile si la toate nivelele, lipsa de caracter, unde 99% nu-si asuma macar o idee etc., in aceasta tara macar ce gandesc si ce simt nu-mi poate lua nimeni, nu-mi poate murdari nimeni (ca sa fiu lacrimogen un pic). Lucrurile astea degeaba ti le explic eu sau MoWeed sau care au mai facut-o. Tu ne arati prin ce spui ca ai mintea prea ingusta sa-ti incapa si asa ceva.

 

¨caci numai prostii sunt tot timpul de acord! ¨- asta spune totul despre voi, grupul celor razvratiti si cand e si cand nu e cazul, indobitociti de soarta, de timp, de conducere, care duce spre colaps intelectual, deci nefiind in stare sa discearna intre lucruri, gata mereu sa elimine prostie crasa. Da, prin polemica civilizata se nasc ideile, idealurile, mentalitatile, ce vrei tu. Dar la orice discutie, polemica, doar desteptii ajung la un acord, tocmai pentru ca au maturitatea si puterea sa recunoasca unde gresesc, sa sculte si alta parere, si in functie de doleantele personale si comune sa se puna de acord asupra unui lucru. ¨Prostii¨ de care zici, prostii astia sunt prea limitati, prea dificili ca sa realizeze asa ceva, pentru ca tocmai acea prostie nu-i lasa, si-i tine cuplati pe aceeasi idee 100 de ani, indiferent daca se schimba sau nu circumstantele, datele problemei, oamenii. E ca un cerc vicios daca vrei.

 

Voi nu realizati macar ca atunci cand il improscati pe Lacatus, omul acesta cu tot cu personalitatea lui, va renegati singuri. Nu ai cum sa-ti adjudeci tu un club, o istorie, niste simboluri, doar pt ca stai la 2 blocuri de stadionul Ghencea, nu ai cum. Clubul Steaua cu tot ce inseamna te asimileaza pe tine daca rezonezi macar un pic la ce inseamna de fapt Steaua. Cand spui ca tu esti Steaua, singura diferenta dintre tine si Gigi este ca Gigi are niste sute de milioane in plus, in rest nimic. Si sunt convins ca lucrul asta n-o sa-l pricepi cate zile vei mai face umbra pamantului.

 

Tocmai pentru ca esti ¨un marlan de Bucuresti¨ iti spun ca nu reprezinti nici Bucurestiul, nici Romania, nici Steaua, poate doar scara ta de bloc cel mult (si aici risc sa jignesc colocatarii tai). Prostul pana nu e si fudul nu e prost destul.

axl02.09.2008 14:05
UEFA e nemultumita si din cauza banner-ului de sustinere afisat public in timpul partidei cu galata!

N-am cunostinte la UEFA dar mie chestia asta mi se pare o mare gogoasa.

catasteaua1702.09.2008 17:13

niste jucatori de nota 10 bravo Becali incepi sa-ti dai seama de valori :steag_cruce_invers::steag_cruce_invers:

Living_Dead_Stripper02.09.2008 17:36
nu e asa de destept ca toti smecherii care scriu pe aici, batandu-se cu pumnul in piept ca sunt stelisti.

 

in schimb are punga plina si cheltuie o caciula de bani pentru Steaua! spre deosebire de multi smecheri care scriu pe aici si raman la nivel de gargara! sau te pomenesti ca pe Ogararu si Semedo l-ati transferat voi?

 

S-ar putea ca smecherilor care scriu pe aici si care se bat cu pumnul in piept ca sunt stelisti sa le vina intr-o zi lehamitea si sa renunte la acest hobby, asa cum s-ar putea ca intr-o zi ceva mai indepartata multi dintre cei care iubesc Steaua sa nu-i mai intereseze de acest club. Cunosc foarte multi oameni in etate carora pur si simplu nu le mai pasa ce se intampla cu Steaua Becalica. Sunt oameni care au vazut ADEVARATA Steaua, Steaua de la Sevilla, de la Monte Carlo, de la Tokio si Barcelona.

 

Ca si acum doi ani, dupa meciul de la Kiev, au aparut iarasi prin mass-media vocile laudative la adresa Voievodului. Acesti oameni sunt asemeni amerindienilor care se entuziasmau la vederea cioburilor de sticla colorate oferite de conchistadorii spanioli.

 

Si da, pe Semedo si pe Ogararu i-au transferat suporterii, fara de care acest club nu ar exista. A fost Becali cel ce a dat banii? Becali doar IMPRUMUTA acest club si deja a inceput sa-si recupereze banii IMPRUMUTATI ! Astept cu nerabdare ziua cand acest dement va pleca de la acest club. Numai atunci vom mai putea avea sperante sa revedem echipa de altadata. Iar pana atunci nu ne ramane decat sa asistam la performante sporadice urmate apoi de esecuri lamentabile si crunte dezamagiri!

 

 

exact ce aveam nevoie! chiar simteam o dorinta de a fi pus la punct de provinciali amatori care se informeaza din ziare si de la televizor!

 

tinere redactor, ma indoiesc ca de la piatra neamt esti in masura sa-mi dai lectii de stelism. acolo timpul curge mai lent si informatiile ajung mai rar. in subiectul "Steaua" sunt chiar profesor, asa ca ar trebui sa ma cauti peste vreo 30ani, cand mai acumulezi ceva informatie si experienta. de multe ori, cei ca tine nu sunt in stare sa depaseasca o anumita mentalitate de provincialism si te crezi obligat sa ma altoiesti cu mesaje incarcate de lemn, vorbind de istorie, lehamite, conchistadori, cioburi de sticla si Voievozi! ai incercat sa fi sugestiv si ai sfarsit prin a fi plicticos, ba chiar si ridicol! TU cand vorbesti cu cei ca mine despre Steaua ai face bine sa te ridici in picioare si sa asculti mai mult! un sfat prietenesc!

 

astia care sunteti loviti acum de lehamite si spleen, inteleg ca nu o sa treceti nici pe la casele de bilete, acum ca am intrat in grupe?! e plictisu' prea mare si biletele prea scumpe nu-i asa? ca un facut, cum apare Liga, cum va loveste necrutator amocu' si simtiti asa o nevoie disperata de a va delimita de "creditor"? la bilete o sa mergem doar noi, sclavii lui Becali, care nu avem nimic in comun cu Steaua si cu spiritul ei? voi cei adevarati, veti sta acasa amagindu-va ca protestati, cand in fapt va justificati doar slabiciunea.

 

baiatu' cand o sa ai abonament de peste 30ani si cand o sa-ti iei bilete la toate meciurile Stelei, poate o sa-ti dau dreptul sa intri in dialog cu mine?! poate?! altfel va urez sa ramaneti in continuare plictisiti prin piatra neamt sau aiurea si sa lasati Steaua pe umerii nostri, a celor care o iubim cu adevarat de atatia si atatia ani! eu ma pregatesc sa vad Liga IN DIRECT, iar tie o sa ti se povesteasca cam cum sta treaba pe la Catedrala!

 

si ca sa inchei: nu l-am transferat noi suporterii nici pe George si nici pe Semedo! creditorul (simt ca-ti place acest cuvant, a carui definitie exacta cred ca iti este straina) e cel care a platit! acum, ca si de atatea alte ori! cred ca va este foarte greu zilele astea cand Becali nu se mai opreste si jucatorii vin in Ghencea pe banda rulanta. e felul lui de a-i lua la misto pe "smecherii" plictisiti!

 

 

Daca am fi avut aceasta polemica acum 20 - 30 de ani, rationamentul tau conform caruia informatia ar ajunge mai incet la Chiatra ar fi fost totalmente corect. Numai ca acum, in secolul XXI, cand tot provincialu' plictisit are acces la internet si la televiziune prin furtun, informatia circula cu viteza luminii de la un capat al pamantului la altul. Iar daca mai detii si cativa neuroni mai odihniti care sa te ajute sa discerni diversiunile de realitatea prezentata intr-o stire, atunci crede-ma pe cuvant, poti fi informat indiferent in ce ungher uitat de lume te-ai afla. Bunaoara recent am urmarit LIVE pe internet discursul lui Barack Obama de acceptare a candidaturii. Pot spune ca in acea clipa eu, locuitor de pe o ulita din Chiatra eram mai informat decat un cetatean american care locuieste in Washinton, dar care nu l-a interesat acest eveniment. Odata cu aparitia internetului barierele de informatie, precum si cele culturale au disparut. Iar timpul nu trece mai lent fie si numai datorita faptului ca ne reglam ceasurile tot dupa internet sau satelit...

 

Vorbeam de istorie, de conchistadori, de cioburi colorate, pentru ca intotdeauna toti monstrii din istorie au avut in spatele lor oameni (?) care le-au justificat actiunile, care i-au ajutat sa-si construiasca ideologiile bolnave. Nero, Torquemada, Hitler sau Stalin au avut in jurul lor tot soiul de trepadusi care i-au slujit cu credinta spunandu-le cat de destepti, cat de providentiali si de unici sunt. Asta e valabil si in cazul Stelei. Matale nu faci parte dintre cei care se bucura de cioburile colorate oferite de Voievod (eu nu-i zic creditor), ci faci parte dintre cei care le impart, care justifica actiunile acestui dement.

 

La bilete am mai fost si am sa vin. Din cand in cand ma mai sui intr-o caleasca si mai fac cate un drum pana la Bucale sa mai urmaresc un meci LIVE al Stelei. Spui ca tu vii regulat la meciuri de 30 de ani? Care e relevanta? Cati mai sunt ca tine, 100, 200 de oameni in tot Bucurestiul? Fiindca eu cunosc si oameni din provincie care merg regulat la meciurile Stelei de ani de zile. Crezi ca ti se va face o statuie pentru asta sau ca stadionul Ghencea intr-o buna zi se va numi Victor? Numai cei asemeni tie au voie sa vorbeasca despre Steaua? In cazul asta pune si tu mana pe condei sau pe tastatura si publica un articol aici pe sit, ilumineaza-ne si pe noi, umilii profani provinciali-anonimi cu cunostintele tale despre tainele din ,,Catedrala''. Care or fi astea, fiindca de cand e Becali la echipa, strategia si transferurile de jucatori sunt publice, omu' le sifoneaza pe la toate posturile de televiziune.

 

Cat despre jucatorii transferati pe banda rulanta pe banii Mariei Sale, aici ai nimerit-o, fiindca sunt doar niste cutii de conserve expirate. Vei vedea si tu asta dupa ce vei fi cumparat din indestularea ta ,,beletele de sampion lig''.

 

El nu ne ia la misto pe noi ,,smecherii plictisiti'' ,ci ia la misto turma indobitocita care il asteapta la fiecare final de meci sa-i strige ,, Ce tare esti nea Gigi!''

danimarcu02.09.2008 18:07

Ca si in cazul lui Ceausescu,sau a altora ca el,daca nu ar exista trepadusii de pe langa el,Jiji becali ar avea doar jumatate din puterea pe care o are azi.

Victor,Argaseala,etc ,stau toata ziua si dau din cap aprobator la tot ce spune infoiatul,il bat pe umar recunoscatori,intre reprizele scurte cand nu-l perie.Becali doar oameni din acestia are in jurul lui,nu oameni puternici,de caracter,care in loc sa-l pupe in c*r s-ar putea sa-i atraga atentia cand greseste...

@LDS-nu era nevoie sa-i raspunzi argatului,e peste puterea lui sa inteleaga acele randuri...

1uLy4Nn02.09.2008 18:28

bine ai revenit acasa Ogararu :X...ma buqr enorm pentru acest jucator :hai_steaua:

Verssace02.09.2008 19:02

totusi Semedo are 30 de ani .. e pe ducã.

 

Ca si in cazul lui Ceausescu,sau a altora ca el,daca nu ar exista trepadusii de pe langa el,Jiji becali ar avea doar jumatate din puterea pe care o are azi.

Victor,Argaseala,etc ,stau toata ziua si dau din cap aprobator la tot ce spune infoiatul,il bat pe umar recunoscatori,intre reprizele scurte cand nu-l perie.Becali doar oameni din acestia are in jurul lui,nu oameni puternici,de caracter,care in loc sa-l pupe in c*r s-ar putea sa-i atraga atentia cand greseste...

@LDS-nu era nevoie sa-i raspunzi argatului,e peste puterea lui sa inteleaga acele randuri...

Crezi ca Victor sau Argãseala nu comunica cu Gigi ? eu zic ca Becali mai e sfatuit din cand in cand de Victor sau Giovani ..chiar si de Argaseala . Giovani chiar e puternic si cunoscut in Europa , iar Argaseala e inteligent , ce vrei mai mult de atat?

enjoy02.09.2008 19:27

@Victor

"cred ca va este foarte greu zilele astea cand becali nu se mai opreste si jucatorii vin in Ghencea pe banda rulanta. e felul lui de a-i lua la misto pe "smecherii" plictisiti!"

 

omule tu crezi ce spui? sau vrei doar sa fii bagat in seama! o politica fortata din lipsa de "cap" si strategie pe termen lung; eu cred totusi ca Lacatus a fost nemultumit de lot si multe i se datoreaza lui. Creditorul nu le are cu nimic, incearca sa epateze dar nu gaseste metodele adecvate si nici n-are "de unde" (te rog sa descifrezi ce inseamna "de unde"). iar cu valoarea bucurestenilor fata de provinciali sa nu-mi povstesti ca stiu eu destule; nu orice mitica este si destept sau "documentat" cum spui tu, peste tot sunt si "documentati" si "nedocumentati".

 

apropo': apelul la ratiune si bun simt e bine venit!

danimarcu02.09.2008 20:18
Crezi ca Victor sau Argãseala nu comunica cu Gigi ? eu zic ca Becali mai e sfatuit din cand in cand de Victor sau Giovani ..chiar si de Argaseala . Giovani chiar e puternic si cunoscut in Europa , iar Argaseala e inteligent , ce vrei mai mult de atat?

Cand e sfatuit, e sfatuit prost!...

Giovani-ce exemplu bun,un dinamovist bisnitar,da sfaturi creditorului Stelei. :death:

De Argaseala:imi place felul in care comunica cu presa,elegant,cu bun simt,nu da motive de scandal.Dar,sa fim seriosi,ce sfaturi sa-i dea el lui Jiji,nu l-ai vazut la TV ca e numai un ranjet cand e langa Jiji,si aproba absolut tot ce spune el...

Ideea era ca lui Jiji i-ar prinde bine un consilier de calitate,rational,care sa-l pondereze si sa-l invete sa se poarte si sa vorbeasca.Ar avea multe de castigat...

Din pacate,prin felul lui de a fi,nu accepta asa ceva in jurul lui...

MoWeed02.09.2008 20:49
Ideea era ca lui Jiji i-ar prinde bine un consilier de calitate,rational,care sa-l pondereze si sa-l invete sa se poarte si sa vorbeasca.Ar avea multe de castigat...

Din pacate,prin felul lui de a fi,nu accepta asa ceva in jurul lui...

Pai cum sa accepte el, Jiji becali, sa-i spuna cineva ce sa faca? Pai daca are el milioane de dolaaaaaari inseamna ca le stie pe toate...

CoRsSo03.09.2008 10:51

Am citit si eu intamplator posturile voastre, din lipsa de ocupatie, caci altfel nu le citeam.

Si mi-am dat seama ca pentru voi sunt mai importante discutiile contradictorii decat sa vorbiti intr-adevar despre cei doi jucatori transferati de Steaua.

Imi aduc aminte de vremurile cand pe forumul Stelei se respectau regulile impuse de asa-zisul regulament. Acum incepe sa devina un haos total.

Si in ceea ce il priveste pe STIMATUL Victor, va spun sincer ca un pupincurist mai mare si mai hotarat ca el nu am vazut. Ce rezolvi daca ii iei apararea "shefului"? In afara faptului ca esti de-a dreptul penibil, nu mi se pare ca impresionezi pe cineva de pe acest forum. (e doar o parere)

 

Si ca sa fiu on-topic, sa nu va urmez exemplul, vreau sa vorbesc si despre cei doi jucatori.

 

Ogararu= va avea mult de tras pana va ajunge titular. Concurenta este mare, desi nu pare, o data cu revenirea lui eme si golanski. Totusi, dupa Lacatus, Hagi si Radoi, Ogararu mi se pare cel mai bun exemplu de stelist "pur-sange".

 

Semedo= un jucator rapid, mobil, care va aduce un plus de viteza echipei, in ciuda varstei inaintate.

Cu o linie de mijloc Toja-Dayro-Szekely-Semedo am reusi lucruri frumoase zic eu. Sunt insa sigur ca niciodata cei 4 jucatori nu vor fi introdusi pe teren intr-un meci, pentru ca, sa recunoastem, suntem o echipa defensiva (vezi cei doi inchizatori introdusi in teren meci de meci).

Verssace03.09.2008 15:13
Cand e sfatuit, e sfatuit prost!...

Giovani-ce exemplu bun,un dinamovist bisnitar,da sfaturi creditorului Stelei. :death:

De Argaseala:imi place felul in care comunica cu presa,elegant,cu bun simt,nu da motive de scandal.Dar,sa fim seriosi,ce sfaturi sa-i dea el lui Jiji,nu l-ai vazut la TV ca e numai un ranjet cand e langa Jiji,si aproba absolut tot ce spune el...

Ideea era ca lui Jiji i-ar prinde bine un consilier de calitate,rational,care sa-l pondereze si sa-l invete sa se poarte si sa vorbeasca.Ar avea multe de castigat...

Din pacate,prin felul lui de a fi,nu accepta asa ceva in jurul lui...

sa sti ca are asa ceva in jurul lui .. chiar el spunea pe un post TV . si faza cu ranjitu langa Becali , nu aia e fata adevarata a lui Argaseala.

4ever StEeLiSsTt GaByY03.09.2008 20:22

e destept Lacatus ca la luat pe Ogararu ca acum Steaua are mai multe faze fixe ca daca bate Ogararu bate un aut cat un corner si are mai multe sanse de gol :hai_steaua::steagcruce:fularsteaua2:steag_sah_mic::steag_sah_mic:

 

 

 

 

 

bad_joke05.09.2008 10:50

Au fost niste polemici constructive, inca nu-mi vine sa cred ca mai sunt uni care traiesc pe "planeta Romania" pt ca noi suntem o planeta separata de Terra, numai la noi se repara Maybach cu ranga sau se cumpara un Maybach ca sa-l conduca proprietaru....nicaieri in lume nu o sa mai vezi Lamborghini spalat in fata blocului cu galeata umpluta cu apa de la o fantana arteziana, sau oameni care conduc in papuci de casa in Bentley si isi mai ia si o shaorma uriasa sa o manance in masina de 300.000 E si multe neghiobi care se intampla cu acesti parveniti in prim plan.

Am vazut o replica foarte buna legata de oameni care sunt manipulati de Becali a sustinut replica prin argumentul ca oameni foarte puternici care au ramas in istoria lumii cum ar fi Ceausescu sau Hitler,Stalin etc...au fost indobitociti si ei din cauza pupincurismului abundent...si s-au imbatat de putere,ei fiind intradevar niste lideri in toata puterea cuvantului, dar au inebunit din cauza laudelor fara fond, credeau mereu ca ei fac ce e corect...mie cel mai scarba imi este de oameni care ii auzi la sfarsit de meci"sa traiesti nea Gigi!!" in speranta ca o sa primeasca si ei o recompensa pt linguseala.

Nu ai cum daca esti un om cu picioarele pe pamant si ai o oarecare experienta de viata si te uiti ce se intampla in jurul tau sa nu-ti dai seama ca totu e pe foarte multi bani, sume imense de bani care se invart in jurul fotbalului: incepand de la patroni de cluburi care sunt cei mai mari parveniti in viata, pana la comisile in FRF, LPF, Mitica , Sandu, jucatorii toti au foarte, foarte multi bani, singuri din ecuatia asta care nu are bani este suporterul care vine meci de meci la peluza si striga pt echipa...ala munceste pe bani putini sau sa zicem ca mai castiga cate uni si decent dar restu...sunt plini de bani.

Legat de Becali, e simplu a luat numai ciurucuri si pana acuma ia iesit, a reusit sa faca o echipa Lacatus, dar jucatori sunt slabi calitativ si aici ma refer pe cupele europene, pt campionatu asta in care se joaca mai mult in afara stadionului decat in teren e o echipa foarte buna, fara indoiala e o echipa de titlu.

«1234»