FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Marturii ale oltenilor umiliti, batuti si gazati

«123»
unuspecial01.09.2008 11:47

Ba eu tot nu inteleg de ce tot va dati cap in cap cu legile astea. Sinceri , chiar ma amuzati. Aici este vorba clar de un ABUZ! Ca e lege , ca nu e lege.... daca e sa o luam asa dupa lege ar trebui bagati la parnaie toti gaborii si toate testoasele! Acesta a fost un ABUZ cum a fost si in 2006 in "groapa" , cum a fost si la Arad si cum vor mai fi si de aici in colo. Jandarmeria este institutia Guvernului Romaniei , daca vrei sa te bati cu ea , iesi in pierdere de fiecare data. Incetati cu aberatiile astea cu legea , ca ne pisham pe legea lor . In tara asta numita JUNGLA nu se tine cont de lege, daca nu v-ati prins pana acum.

-jon-01.09.2008 11:58

Eu cred ca Marius al nostru e de fapt Marius Militaru :P

Altfel nu-mi explic :)

Oricum ma asteptam dinainte sa fie suspusi la un astfel de tratament... desi nu vad legea prin care se poate interzice unei persoane sa a unui grup de persoane accesul pe un stadion, atata timp cat meciul se joaca cu spectatori. Se poate interzice intrarea unei persoane care are interdictie, asta o inteleg, dar sa nu permiti accesul unui grup :(. Care este temeiul legal, justificarea ...? Ca dupa motivele pueril exprimate se pot gasi mii de justificari ca de maine sa nu mai intre suporterii de la Peluza Nord, sau de la tribuna a doua, sau cei de la Pandurii, Vaslui sau Iasi. Un precedent periculos si inutil!

MoWeed01.09.2008 12:12

@Marius

 

Intr-un sistem corupt cum e sistemul juridic din Romania, este normal ca toate procesele impotriva jandarmeriei sa nu aiba nici un rezultat.

Ia sa te intreb ceva: in ce alta tara din lumea civilizata, Georgescu ala ar fi ramas in functie dupa ce s-a intamplat la meciul ala de la dinam0 de acasa?

dax4701.09.2008 15:03
@ Marius

 

Lasa-ne frate cu "MIRA" , zi si tu Ministeru de Interne daca vrei, sau cumva lucrezi la ei? ce-i cu respectu asta afisat fata de imputitii aia? Nu exista nicio justificare pentru abuzurile grosolane indreptate impotriva suporterilor... Toata lumea stie ca multi intra in jandarmerie tocmai pentru ca pot bate, injura, scuipa , isi pot da frau liber pornirilor animale.

 

Ce acorudir intre Mititelul si Borcea? pai cum, mie ca suporter, imi poate interzice ciobanu vreodata sa merg la meciurile Stelei?? Niciodata!

 

Cum poate militia sa interzica accesul intr-un oras al unor microbuze cu suporteri?? Pe ce baza? Au fost cumva incidente pe drumul catre Bucuresti intre olteni si dinamuisti? Care pot fi motivele invocate? De unde stii tu ca nu erau bilete puse in vanzare? De unde stii tu ca nu-i astepta cineva la stadion cu bilete cumparate deja?

 

Lasa-ne Mariuse, cu fiecare rand pe care-l scrii aici iti dai cu firma-n cap, baiete..

 

Acesta este un caz veritabil de ingradire a libertatilor constitutionale si un ABUZ GROSIER caracteristic militienilor!

 

 

Prima oara s-a intamplat la Faru - Steaua, acum 1-2 ani, parca. Cand jandarmeria nu ne-a lasat sa intram pe stadion, desi nimeni nu facuse scandal sau ceva. Daduse Jiji ordin lui bosanceanu ca sa nu lase vreun stelist in peluza. Care-a prins bilet la tribune, cred ca a intrat. Care nu, nu. Unde nu e LEGE, orice abuz e posibil.

 

 

Oare de cati jandarmi morti va fi nevoie ca sa se schimbe ceva ?

metale01.09.2008 15:35

prietene,si o cafea daca vroiau sa bea,in Stefan cel plin de javre.trebuia sai lase.dar asta e samavolnicia militieneasca.

ULTRASZ0R01.09.2008 15:43
@Marius

 

Intr-un sistem corupt cum e sistemul juridic din Romania, este normal ca toate procesele impotriva jandarmeriei sa nu aiba nici un rezultat.

Ia sa te intreb ceva: in ce alta tara din lumea civilizata, Georgescu ala ar fi ramas in functie dupa ce s-a intamplat la meciul ala de la dinam0 de acasa?

Nu a ramas in functie ... a fost avansat ! E CU ATAT MAI GRAV ! All Cops Are Bastards !

Harald01.09.2008 17:50

am citit s ieu ce s-a scris mai sus, un fel de Marius impotriva tuturor :)

Ceea ce vreau sa spun este ca, desi nu am dovezi, nu pot sa cred ca oficialii dinamovisti au fost la originea acestei decizii. Parerea mea este ca patronul Craiovei si conflictul acestuia cu fanii au fost la originea acestei actiuni. Ca si argument citez din comunicatul oficial al Universitatii pe site:

 

"

Daca am fi riscat sa ne dam acceptul ca unii asa-zisi suporteri sa intre din nou pe Stadionul Dinamo sub obladuirea noastra, existau sanse foarte mari ca urmatoarele trei meciuri de acasa sa le disputam iar cu portile inchise. Asa insa, preferam sa ii sacrificam pe cei cateva sute de suporteri de buna-credinta care ar fi vrut sa fie alaturi de echipa pe Stadionul Dinamo, in favoarea celor circa opt mii de suporteri care doresc sa vada meciurile Stiintei de acasa cu Timisoara, Brasovul, etc.

"

 

in concluzie, totul a pornit de la Craiova si dupa cum spunea Marius, s-a gasit cadrul legal pentru aceasta actiune.

bancila02.09.2008 07:14
mascatii nostri inca nu au depasit faza de evul mediu, creierul lor a ramas ca cel al unui copil de 10 ani

sunt niste ciobani imbracati in negru-analfabetilor

micodo02.09.2008 12:37

@Marius

 

Vin cu exemple din mult laudata pentru masurile anti-huligani, Anglie.

Te intreb si eu. De ce zecile de mii (nu sute) englezi, fara bilet, vestiti pentru violenta lor, nu sunt impiedicati sa ajunga in tara in care joaca Anglia?

De ce nu sunt impiedicati englezii care-si sustin echipele de club in campionatul angliei, fara bilet, sa ajunga in orasul gazda?..poate vrea omul sa bea o bere langa stadion

De ce mizerabila de politie romana nu vrea niciodata sa munceasca, a respecta libera circulatie si exprimare inseamna pt jandarmi sa munceasca, sa te insoteasca, sa vegheze pt a nu se intampla nimic?

De ce nu aplica si altii masurile adoptate de politia romana?...sti f bine raspunsul: pt ca acolo sa respecta cu adevarat drepturile.

Marius02.09.2008 12:51

Am sustinut eu undeva ca nu au existat abuzuri? Am sustinut eu undeva ca a fost o actiune corecta, in conformitate cu drepturile omului?

 

Tot ce am spus a fost ca actiunea angajatilor MIRA a fost una cu acoperire legala. Si am mai spus ca printre vinovati ar trebui mentionati si organizatorii deplasarii + clubul Dinamo + maricelu. Dar se pare ca doar Harald a inteles.

 

In fine, se pare ca e de preferat un post de genul "ACAB, mortii lor de jigodii, **** garda" + alte onomatopee pentru care nu iti trebuie decat scoala primara.

MoWeed02.09.2008 12:53

Si pana la urma tot nu ne-ai aratat acel articol de lege la care faci referire.

Mititelu nu e printre vinovati, el e probabil cel mai vinovat dintre cei pe care i-ai enumerat..

Marius02.09.2008 12:57

O sa il postez in momentul in care MIRA imi va raspunde la mailul in care am solicitat exact acest lucru. In principiu stiu ce scrie in el, dar e mai corect sa fie postat asa cum apare el in lege.

epimeteu05.09.2008 23:42

http://www.Romania-totalitara.blogspot.com

 

Ce as putea sa mai adaug? Traim intr-un stat politienesc. Politistii si jandarmii sunt deasupra legii si pot face absolut orice doresc; pot si sa omoare oameni fara sa pateasca nimic. Mi-am pierdut de mult orice speranta de mai bine pentru mine si pentru tara asta.

Harald06.09.2008 10:40

 

@ Marius

 

in mare scunt de acord cu ce spui, insa ideea postarii mele a fos ca toata aceasta actiune a pornit de la Craiova, nu de la Dinamo. pentru aceasta idee am citat de pe siteul Craiovei

 

@ epimeteu

 

am citit unele postari de pe blogul tau si cea care se refera la multinationale mi se pare cel putin la fel de grava precum cele care se refera la abuzurile jandarmeriei/statului

 

 

«123»