FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Marturii ale oltenilor umiliti, batuti si gazati

«123»
Marius01.09.2008 05:31

De la inceput spun ca sunt constient de faptul ca voi fi inteles gresit. Asta fiind lamurita, imi exprim si eu parerea :)

 

Prima si cea mai mare greseala a apartinut organizatorilor deplasarii. Daca nu ma insel, Dinamo a anuntat inca de miercuri ca nu vor permite accesul suporterilor Universitatii, in conformitate cu schimbul de faxuri maricelu-Borcea. Ori, ignorand asta, ignorand avertismentele din ziua plecarii si bazandu-se exclusiv pe "unii din peluza dinamovista care au promis ca ne ajuta cu bilete", organizatorii deplasarii poarta o mare responsabilitate.

 

Am mai auzit si tampenia ca "nu este posibil ca intr-o tara libera sa nu fii lasat sa intri in Bucuresti". Asta e una din cele mai mari prostii, si e spusa de oamenii care n-au nicio idee despre legislatie si libertatea individului. MIRA a hotarat sa nu permita accesul in Bucuresti pentru a putea manevra masa de suporteri olteni. E la mintea cocosului ca poti manevra mult mai usor un grup organizat in spatiu deschis, decat pe starzile unui oras.

 

Sigur, modul in care au actionat organele de ordine, unu din pacate traditional, este demn de dispret si poate ca ar trebui o actiune concertata a tuturor peluzelor, care sa actioneze in corpore MIRA in justitie pentru aceste abuzuri. Ca platitor de taxe e cel putin anormal sa te bata un neica nimeni, pe care culmea, il mai si platesti!

Tupac Amaru01.09.2008 05:39

Asta e treaba fortelor de ordine?

Sa bata suporterii, sa ii indeparteze de la stadion?

In timp ce tziganii fura si jefuiesc tot ce se poate in tara asta, fara a fi deranjati de nimeni?

Am mai spus-o: aceasta viziune (pentru unul platesc totzi) este o viziune comunista asupra modului de aplicare a legii; sigur ca exista si suporteri infractori, dar ei trebuie sa raspunda PERSONAL.

Asta nu inteleg militienii si securistii care acum se numesc jandarmi.

Si nici nu are cine sa ii invete, pentru ca si aia care ne conduc sunt la fel.

sabin130701.09.2008 06:02
De la inceput spun ca sunt constient de faptul ca voi fi inteles gresit. Asta fiind lamurita, imi exprim si eu parerea :)

 

Prima si cea mai mare greseala a apartinut organizatorilor deplasarii. Daca nu ma insel, Dinamo a anuntat inca de miercuri ca nu vor permite accesul suporterilor Universitatii, in conformitate cu schimbul de faxuri maricelu-Borcea. Ori, ignorand asta, ignorand avertismentele din ziua plecarii si bazandu-se exclusiv pe "unii din peluza dinamovista care au promis ca ne ajuta cu bilete", organizatorii deplasarii poarta o mare responsabilitate.

 

Am mai auzit si tampenia ca "nu este posibil ca intr-o tara libera sa nu fii lasat sa intri in Bucuresti". Asta e una din cele mai mari prostii, si e spusa de oamenii care n-au nicio idee despre legislatie si libertatea individului. MIRA a hotarat sa nu permita accesul in Bucuresti pentru a putea manevra masa de suporteri olteni. E la mintea cocosului ca poti manevra mult mai usor un grup organizat in spatiu deschis, decat pe starzile unui oras.

 

Sigur, modul in care au actionat organele de ordine, unu din pacate traditional, este demn de dispret si poate ca ar trebui o actiune concertata a tuturor peluzelor, care sa actioneze in corpore MIRA in justitie pentru aceste abuzuri. Ca platitor de taxe e cel putin anormal sa te bata un neica nimeni, pe care culmea, il mai si platesti!

Dragul nostru expert in legislatie, esti in sanatos la cap? arata-ne si noua o lege care sa interzica vreunui cetatean al Romaniei sa intre in capitala lui; mai ales fara nicio hartie, citatie, hotarare judecatoreasca pe hartie, negru pe alb. Si chiar daca ar fi avut hotararea asta, in ce baza????, a carei legi sau norme morale?.. da, dragul meu, si din cauza celor ca tine va ma arata Romania 20 de ani, datorita mentalitatii tale.. Sa nu patesti si tu ce au patit oamenii aia..

Marius01.09.2008 06:19

Eram sigur ca o sa apara astia ca tine.

 

Prietene,

 

Se poate interzice deplasarea/accesul/etc. unui grup organizat la un anumit eveniment daca la respectiva manifestare pot exista incidente. Au interzis accesul in Bucuresti al oltenilor din acelasi motiv pentru care si tie ti-ar interzice sa-ti iei 200 de prieteni si sa faci un miting ad-hoc.

 

Dreptul la libera circulatie este putin diferit in cazul grupurilor organizate, carora li se pot interzice anumite lucruri.

 

Daca esti extrem de curios, mi-as putea pierde cateva ore buna s iti caut si articole din lege

greenyes01.09.2008 07:10

La ce va asteptati oameni buni din partea fostilor securisti care inainte de 89 se ocupau cu tortura romanilor care au ales sa i dea viata pentru tara. Pitesti, Aiud, Gherla, Jilava, Sighet, canal. In centrele acestea de reeducare a murit Romania fratilor timp de 44 de ani???? Sunt experit in a fi animale. Astia ne au calcat tara in picioare pana in 89 si continua sa o faca si acum.

 

Suntem inca pe mana comunistilor fratilor.

 

pentru Coli si ceilalti care si jignesc neamul in lipsta informatiilor, si nu e vina voastra.

 

Peste un milion de romani au murit sub regimul criminal comunist. Toata floarea romanesca inainte de al doilea razboi mondial, adica oamenii care au pus bazele Romaniei, tineri in floarea varstei, soldati intorsi de pe front, profesori, tot ce era de valoare a murit in centrele lor de reeducare, a murit sub bocancul criminal bolsevic. Pana in anii 60 romanii au luptat contra comunismului dar sunt "tacuti" de cei impotriva carora au luptat si care acum sunt "democrati". partizanii nostri care inca mai traiesc mor in zilel noastre fara ca noi, cei tineri sa le stim numele. Toti care au luptat sunt tacuti, dar nu inseamna ca nu exista.Doar asteapta sa fie re-descoperiti.

 

Avem aceste peste un milion de motive sa fim mandri ca suntem romani. Va recomand la toti care improscati cu noroi neamul romanesc doar pentru ca eroii si martirii neamului au fost aruncati in beciul istoriei de criminalii neamului romanesc, urmataorele surse de re-descoperire a istoriei noastre plina de sange romanesc.

 

Edit Moderatori

 

Fara linkuri

 

Daca si dupa ce o sa va aflati martirii si eroii neamului o sa continuati sa aruncati cu noroi, Dumnezeu sa ne ajute, nu mai avem scapare.

 

Comunismul ne a omorat si continua sa o faca.

Joint01.09.2008 07:18

Cea mai revoltatoare faza mi se pare aceea ca scursurile numite "organe de ordine" isi incordeaza muschii in fata unor pustani care vor sa mearga la un banal meci de fotbal, in timp ce, atunci cind se aduna la un loc 2000 sau 200 de interlopi ca sa puna acolo unde ii e locul (adica la 2 m in jos) pe unul de-al lor, stau planton si ii pazesc sa nu li se intimple ceva. poate chiar varsa si o lacrima, ca sa se puna bine cu "jupinii".

Bravo organelor, sinteti cele mai devotate si ascultatoare creaturi. Vedea-v-as pe toti linga caiac !!!

sabin130701.09.2008 07:42
Eram sigur ca o sa apara astia ca tine.

 

Prietene,

 

Se poate interzice deplasarea/accesul/etc. unui grup organizat la un anumit eveniment daca la respectiva manifestare pot exista incidente. Au interzis accesul in Bucuresti al oltenilor din acelasi motiv pentru care si tie ti-ar interzice sa-ti iei 200 de prieteni si sa faci un miting ad-hoc.

 

Dreptul la libera circulatie este putin diferit in cazul grupurilor organizate, carora li se pot interzice anumite lucruri.

 

Daca esti extrem de curios, mi-as putea pierde cateva ore buna s iti caut si articole din lege

 

Aha, si de ce nu i-au lasat sa se ¨dezorganizeze¨, ca sa nu mai fie grup organizat? Dar cei care voiau sa se intoarca singuri in Bucuresti, cu domiciliul in Bucuresti? Stiu si eu prietene ca de la un numar in sus se considera ¨grup organizat¨, si se pot interzice multe, dar nu in asa fel, mai ales ca macar un je_gos de jandarm nu a fost in in stare sa baiguie vreo lege, sa motiveze in vreun fel. La acest eveniment s-au incalcat jumatate din drepturile fundamentale ale omului, nu mai zic de ale cetateanului.

Ok, daca tu gasesti legea care le-a dat dreptul sa faca asa ceva in circumstantele de ieri, sa justifice actiunile lor, eu imi retrag cuvintele si-mi cer scuze jandarmeriei. Mi-e sila.

Marius01.09.2008 07:53

Ai inteles fix... nimic...

 

Nu am incercat sa justific actiunile lor, chiar nu ma pasioneaza treaba asta, insa, cand vad ca vina este aruncata exclusiv asupra MIRA mi se face mie sila.

 

Intai citeste de doua ori inainte de a scrie ceva. Cum sa le permita sa se "dezorganizeze"? Pentru a se duce in grupulete catre stadion? Catre stadionul de unde nu aveau cum sa cumpere bilete, pentru ca nu erau puse in vanzare? Catre stadionul unde puteau exista incidente intre fani, dat fiind ca veneau "dezorganizat", deci vulnerabili?

 

Cand va vad logica asta extraordinara ma simt atat de mic, pe bune. Si care erau fani din Bucuresti, daca microbuzele veneau de la Craiova? Adica fani ai Stiintei din Bucuresti au plecat dimineata la Craiova pentru a reveni seara in capitala cu galeria? Pai care-i faza?

andyro01.09.2008 08:28

Marius, eu cred ca tu n-ai inteles nimic.

 

1. Acelasi lucru (neasumarea raspunderii pentru suporteri) s-a intamplat si la Cluj si la Bistrita, cat si la ultima deplasare pe Dinamo, si atunci au fost lasati sa mearga la stadion si sa isi cumpere bilete, si apoi sa intre la meci. In virtutea acelui precedent (daca discutam in termeni juridici), s-a luat hotararea normala de a face deplasarea.

 

2. Au fost suporteri ai Craiovei din Bucuresti care s-au intalnit cu cei veniti din Craiova la intrarea in Bucuresti, si care apoi nu au fost lasati sa plece la casele lor, aflate in Bucuresti. Si asta scrie in articol.

 

3. Hai sa iti zic si care e treaba cu grupul infractional organizat (si te si ajut in a cauta articolele de legislatie - legea 39/2003) - e vorba de grupul structurat, format din 3 sau mai multe persoane, care exista pentru o perioada și actioneaza in mod coordonat in scopul comiterii uneia sau mai multor infractiuni grave, pentru a obtine direct sau indirect un beneficiu financiar sau alt beneficiu material (art. 2 lit. a). Trecand peste faptul ca e o lege interpretata dupa cum vrea nenea in albastru, nefiind demonstrata in nici un moment "intentia de a comite una sau mai multe infractiuni grave"(adica scuza-ma, eu daca stau la o terasa cu 2 prieteni orice obosit poate considera ca de fapt constitui un grup infractional organizat), explica-mi si mie care este legea care imi interzice mie sa ajung la stadion in "grupuri" de 2 oameni (fie ele 150 de grupuri de cate 2 oameni), atat timp cat, repet, nu exista intentia demonstrata de a comite infractiuni ?

mirceaor01.09.2008 08:31

@ Marius

 

Lasa-ne frate cu "MIRA" , zi si tu Ministeru de Interne daca vrei, sau cumva lucrezi la ei? ce-i cu respectu asta afisat fata de imputitii aia? Nu exista nicio justificare pentru abuzurile grosolane indreptate impotriva suporterilor... Toata lumea stie ca multi intra in jandarmerie tocmai pentru ca pot bate, injura, scuipa , isi pot da frau liber pornirilor animale.

 

Ce acorudir intre Mititelul si Borcea? pai cum, mie ca suporter, imi poate interzice ciobanu vreodata sa merg la meciurile Stelei?? Niciodata!

 

Cum poate militia sa interzica accesul intr-un oras al unor microbuze cu suporteri?? Pe ce baza? Au fost cumva incidente pe drumul catre Bucuresti intre olteni si dinamuisti? Care pot fi motivele invocate? De unde stii tu ca nu erau bilete puse in vanzare? De unde stii tu ca nu-i astepta cineva la stadion cu bilete cumparate deja?

 

Lasa-ne Mariuse, cu fiecare rand pe care-l scrii aici iti dai cu firma-n cap, baiete..

 

Acesta este un caz veritabil de ingradire a libertatilor constitutionale si un ABUZ GROSIER caracteristic militienilor!

 

 

sabin130701.09.2008 08:32
Ai inteles fix... nimic...

 

Nu am incercat sa justific actiunile lor, chiar nu ma pasioneaza treaba asta, insa, cand vad ca vina este aruncata exclusiv asupra MIRA mi se face mie sila.

 

Intai citeste de doua ori inainte de a scrie ceva. Cum sa le permita sa se "dezorganizeze"? Pentru a se duce in grupulete catre stadion? Catre stadionul de unde nu aveau cum sa cumpere bilete, pentru ca nu erau puse in vanzare? Catre stadionul unde puteau exista incidente intre fani, dat fiind ca veneau "dezorganizat", deci vulnerabili?

 

Cand va vad logica asta extraordinara ma simt atat de mic, pe bune. Si care erau fani din Bucuresti, daca microbuzele veneau de la Craiova? Adica fani ai Stiintei din Bucuresti au plecat dimineata la Craiova pentru a reveni seara in capitala cu galeria? Pai care-i faza?

Mie mi se pare ca nu vorbim aceeasi limba. Eu vorbeam de olteanul care locuieste in Bucuresti, cu domiciliul in acte in Bucuresti, care s-a dus ca un om liber si cu drepturi depline in aceasta tara sa se intalneasca¨,¨ cu alti olteni de-ai lui, la intrarea in capitala. Cum Dumnezeu il poti tu impiedica pe omul ala, nu grupul organizat de care vorbesti, acel ins, sa se duca acasa la el?? Contrazice logica, judecata, legea, ce vrei tu.. Tu acum sustii ca orice ins care se intalneste cu un grup mai mare 50 de persoane sa zicem, poate fi impiedicat sa se duca acasa, sub pretextul ca acel ins s-ar multiplica de 100 de ori si ar face ¨grup organizat¨ - pericol `public langa stadion. Inseamna ca oricare cetatean care merge singur pe strada, si care vorbeste 5 minute cu un grup de oameni poate fi suspectat de ¨complot impotriva sistemului comunist¨.

¨Catre stadionul unde puteau exista incidente intre fani, dat fiind ca veneau "dezorganizat", deci vulnerabili?¨.. sa inteleg din formularea ta ca prin actiunile lor testoasele i-au protejat pe acei suporteri?.. ia zi acum de sila, cum e?..

Si nu ma intereseaza nici Mira (unde probabil muncesti tu), nici kira nici mama lu´ mira. Vreau ca cei vinovati sa plateasca pentru faptele lor. Vreau capul lor, in aceasta societate medievala.

Marius01.09.2008 08:40
Marius, eu cred ca tu n-ai inteles nimic.

 

1. Acelasi lucru (neasumarea raspunderii pentru suporteri) s-a intamplat si la Cluj si la Bistrita, cat si la ultima deplasare pe Dinamo, si atunci au fost lasati sa mearga la stadion si sa isi cumpere bilete, si apoi sa intre la meci. In virtutea acelui precedent (daca discutam in termeni juridici), s-a luat hotararea normala de a face deplasarea.

 

2. Au fost suporteri ai Craiovei din Bucuresti care s-au intalnit cu cei veniti din Craiova la intrarea in Bucuresti, si care apoi nu au fost lasati sa plece la casele lor, aflate in Bucuresti. Si asta scrie in articol.

 

3. Hai sa iti zic si care e treaba cu grupul infractional organizat (si te si ajut in a cauta articolele de legislatie - legea 39/2003) - e vorba de grupul structurat, format din 3 sau mai multe persoane, care exista pentru o perioada și actioneaza in mod coordonat in scopul comiterii uneia sau mai multor infractiuni grave, pentru a obtine direct sau indirect un beneficiu financiar sau alt beneficiu material (art. 2 lit. a). Trecand peste faptul ca e o lege interpretata dupa cum vrea nenea in albastru, nefiind demonstrata in nici un moment "intentia de a comite una sau mai multe infractiuni grave"(adica scuza-ma, eu daca stau la o terasa cu 2 prieteni orice obosit poate considera ca de fapt constitui un grup infractional organizat), explica-mi si mie care este legea care imi interzice mie sa ajung la stadion in "grupuri" de 2 oameni (fie ele 150 de grupuri de cate 2 oameni), atat timp cat, repet, nu exista intentia demonstrata de a comite infractiuni ?

 

ok, sa le luam pe rand

 

1. Bistrita si CFR nu au anuntat public faptul ca nu vor fi vandute bilete suporterilor olteni. Dinamo a facut-o, exista un comunicat in care se spune clar ca nu vor fi vandute bilete oaspetilor. Precedentul nu sta in picioare din moment ce clubul organizator a specificat foarte clar ca suporterii Stiintei nu vor fi lasati pe stadion.

 

2. M-am pripit cu asta. Oricum, atitudinea angajatilor MIRA din timpul deplasarii suporterilor Craiovei este condamnabila si sanctionabila, ceea ce am mai spus.

 

3. Unul din principalele atribute ale MIRA este prevenirea. Te rog sa-mi explici ce se intampla cu grupurile de olteni, organizati sau nu, ajunsi la stadion. Sa tii cont de faptul ca bilete nu aveau cum sa cumpere, deci mersul la stadion devenea oarecum inutil, nu?

 

Inca ceva. Conform purtatorului de cuvant al Politiei Capitalei, angajatii MIRA au intors suporterii la Craiova, printre altele, si la cererea clubului Dinamo.

 

Cum s-au purtat cu suporterii este o alta treaba, una condamnabila, dar actiunea in sinea ei este perfect legala.

 

LE: @mirceaor

 

doar un lucru. jijelu (de fapt chiar un bodyguard) te poate impiedica sa vezi un meci al Stelei extrem de usor.

sabin130701.09.2008 08:51

Marius, incepi sa devii penibil cu explicatiile alea.

Cum sa fie mai baiatule actiunea aia legala? Si ce daca nu aveau bilete?... asta scuza in vreun fel ceva, sau explica ceva? Tu daca te intalnesti cu 299 de prieteni in provincie si vreti sa va duceti toti linistiti, fara incidente, la un muzeu in Bucuresti, dar la intrarea in capitala va dati seama ca nu aveti niciunul bilet la muzeu; voi in momentul ala nu aveti voie sa intrati in Bucuresti?

 

Tot te dai artist, invata-ne si pe noi un pic de legislatie.. arata-ne legile in care scrie ca daca clubul organizator anunta oficial ca nu vor intra pe stadion suporterii echipei adverse acestia nu pot intra nici in oras, iar daca nu se anunta oficial nimic nu mai e problema asta.

Marius01.09.2008 09:17

sabine, pentru ca tot esti asa curios:

 

1. Comunicatul clubului Dinamo

 

Mai sunt cateva ore pana la meciul cu U Craiova, la care suporterii echipei din Banie nu vor avea acces in sectorul rezervat oaspetilor, la Peluza I a stadionului Dinamo. Site-ul oficial al clubului din Soseaua Stefan cel Mare a anuntat in ultimele zile aceasta masura luata in urma anuntului facut de U Craiova, prin care gruparea din Banie a solicitat, pe cale oficiala, sa nu fie permis accesul suporterilor craioveni la meciul cu Dinamo. Desi lucrurile sunt clare, iar legea trebuie respectata, cateva publicatii apropiate clubului din Craiova au incercat sa-i induca in eroare pe suporterii Universitatii. Prin diferite mesaje neautorizate, sustinatorii din Craiova au fost dezinformati ca Jandarmeria Romana si-ar fi dat acceptul pentru ca 700 de fani sa patrunda in stadion pe baza unui act de identitate. Fals! Declaratia purtatorului de cuvant al Jandarmeriei Bucuresti, Marius Militaru, reprezinta inca o dovada ca suporterii U Craiova nu pot putea patrunde, in cadru organizat, la meciul din aceasta seara. "Suporterii echipei Universitatea Craiova nu vor avea acces in sectorul rezervat, de obicei, galeriei oaspete la meciul Dinamo - Universitatea Craiova, in urma adresei trimise de conducerea clubului oltean, prin care solicita, atat clubului Dinamo, cat si Jandarmeriei, sa nu permita suporterilor sa intre la partida. Ei au spus ca nu raspund de eventualele incidentele pe care suporterii le vor provoca, astfel incat, la sedinta tehnica de vineri, am decis ca fanii sa nu aiba acces pe stadion. Imi pare rau pentru ei, dar trebuie sa inteleaga ca este nevoie sa respectam legea", a declarat Marius Militaru. In aceste conditii, sectoarele rezervate suporterilor echipei oaspete, la meciul din aceasta seara, vor ramane goale!

 

2. Dat fiind ca sunt la servici, nu prea am cand sa caut articole de lege. Totusi, pentru ca tin la informarea ta, am trimis un mail catre MIRA in care am solicitat expunerea legilor in baza carora au actionat jandarmii. Cum primesc raspuns, te informez negresit.

sabin130701.09.2008 09:39

Marius, eu cred ca tu o iei in nume personal. Nu am nimic nici cu tine, cum nici cu ceilalti useri nu am. Eu sunt indignat ca oameni coerenti si rationali (cum imi pari a fi si tu) pot sustine in vreun fel faptul acela. Si ma refer strict la interzicerea unui cetatean de a se intoarce la domiciliul sau. Nu intelegi ca nu mai are legatura cu stadionul, daca erau sa nu bilete, daca a fost sau nu oficial comunicatul lui dinamu.

 

Nu vorbim de intrarea pe stadion, vorbim de intrarea intr-un oras, de dreptul natural (castigat la nastere), universal, de libera miscare. Putea nici sa nu existe vreun stadion la acea ora in Bucuresti, si se puteau da zece mii de comunicate oficiale, nu exista sa-i interzici cetateanului sa se intoarca la domiciliul sau din Bucuresti, daca nu ii arati vreo hotarare judecatoreasca scrisa pentru asa ceva, daca nu ii demonstrezi in scris ca este pericol public, pentru societate.

 

Si eu sunt la servici acum, dar daca as cauta pana maine tot nu gasesc o lege care sa ma contrazica in acest caz. Este absurd!

undeshila01.09.2008 09:44
Totusi, o mica paranteza, oare de ce nu am auzit niciodata de suporterii lui dinam0 batuti si gazati de jandarmi? Oare de ce numai "adversarii" cainilor gusta gaze si pulane? Pana si amaratii de suporteri ai lui Vaslui si UTA au pacatuit cand au "indraznit" sa mearga in Stefan cel mic.

Este clar, jandarmeria este un brat de represiune al lui dinam0, care este inca cat se poate de legata de ministerul de interne. Nu se poate, oricate faxuri idioate ar trimite mititelu, sa te porti asa cu niste OAMENI care au venit SA VADA UN MECI DE FOTBAL si nici macar nu s-au batut cu nimeni...

 

A.C.A.B....

 

 

 

cred ca ai uitat de episodul Constanta ...

 

anyways , reprobabil ce s-a intamplat , frustratii astia nu-si vor depasi niciodata conditia , culmea e ca-i mai si platim sa ne cafteasca ...

andyro01.09.2008 09:51

Cum ti-a zis si Sabin, faptul ca aveau sau nu bilete la stadionul Dinamo n-are absolut nici o relevanta juridica. Ce treaba are comunicatul clubului Dinamo cu faptul ca oamenii aia n-au fost lasati sa intre in Bucuresti ? Poate eu, Georgel, am venit cu microbuzele alea si am de gand sa ma duc la sora mea, Georgica, care sta in Bucuresti. Nu am dreptul sa fac asta pentru ca a dat clubul Dinamo in comunicat prin care nu imi vinde biletele la meci ? E total ilogic.

sabin130701.09.2008 09:52

..sau mai nou o fi si dinamu o institutie in acest stat militienesc, daca datoria comunicatului lor oficial oamenii nu aveau dreptul sa se duca acasa.

Hassan01.09.2008 09:56
Totusi, o mica paranteza, oare de ce nu am auzit niciodata de suporterii lui dinam0 batuti si gazati de jandarmi? Oare de ce numai "adversarii" cainilor gusta gaze si pulane? Pana si amaratii de suporteri ai lui Vaslui si UTA au pacatuit cand au "indraznit" sa mearga in Stefan cel mic.

Este clar, jandarmeria este un brat de represiune al lui dinam0, care este inca cat se poate de legata de ministerul de interne. Nu se poate, oricate faxuri idioate ar trimite mititelu, sa te porti asa cu niste OAMENI care au venit SA VADA UN MECI DE FOTBAL si nici macar nu s-au batut cu nimeni...

 

A.C.A.B....

 

 

 

cred ca ai uitat de episodul Constanta ...

 

anyways , reprobabil ce s-a intamplat , frustratii astia nu-si vor depasi niciodata conditia , culmea e ca-i mai si platim sa ne cafteasca ...

 

Exceptia confirma regula :). Oricum, ce s-a intamplat este absolut inacceptabil, absolut teribil si ma mir ca exista cineva pe acest forum care incearca sa justifice intr-un fel sau altul ce s-a intamplat cu niste suporteri care, repet, nu au provocat in nici un fel nu au facut nimic nu au incalcat legea, mai mult unii erau olteni care STATEAU IN Bucuresti DECI PUTEAU SA PLECE ACASA....trist, foarte trist statul militienesc in care traim...

 

Marius01.09.2008 10:01

Nu e chiar asa ilogic.

 

Daca tu si Georgel ati fi venit la sora ta, nu ati fi venit cu microbuzele unei galerii, in ziua meciului echipei favorite. Comunicatul ala poate ca nu are legatura, dar acelasi club a solicitat MIRA interzicerea accesului pe stadion. Interzicerea accesului in Bucuresti a fost decizia celui ce a coordonat actiunea si s-a bazat pe faptul ca suporterii puteau fi controlati mai bine in spatiu deschis decat in interiorul orasului.

 

Nu mi-ai raspuns la intrebare. Daca fanii olteni nu aveau bilete la meci si, dupa cum vazut, nu aveau nicio sansa sa-si ia bilete, ce rost avea sa intre in Bucuresti si sa ajunga in Stefan cel Mare, altul in afara de a incerca provocarea unor incidente?

 

Repet, pentru ultima oara. NU am spus ca sunt de acord cu aceasta actiune. NU am spus ca sustin jandarmeria. NU am spus ca sunt de acord cu felul lor de a actiona. Nu stiu de ce ati vazut asta.

 

Tot ce am spus, si am vorbit in cunostinta de cauza (daca vrei Adi, iti detaliez diseara :) ), a fost ca oprirea suporterilor Stiintei in afara Bucurestiului si intoarcerea lor la Craiova, are, in esenta, un fundament legal si nu incalca "jumatate din drepturile omului" cum am citit aici.

 

Putem discuta, si trebuie discutat, despre cum a fost aplicata dispozitia MIRA de a intoarce fanii in Oltenia. Aici e buba mare, le felul in care se aplica dispozitiile, care au totusi o baza legala.

 

 

andyro01.09.2008 10:17

Pai nu inteleg care e legatura. Exista vreo lege care sa imi zica "daca vii cu microbuzul n-ai voie in Bucuresti ?". De ce i-ar interesa pe jandarmi cu ce aleg eu sa vin la Bucuresti, sau in ce zi aleg sa vin ? . Exista vreo lege care sa zica "daca nu sunt bilete in Stefan cel Mare, cetatenii x sau y, fie ei olteni, banateni sau moldoveni, n-au voie sa intre in Bucuresti ?"

 

Faptul ca ei s-ar fi dus sa provoace incidente e doar o presupunere de a ta. Realitatea e alta - e vorba de oameni care n-au fost lasati sa intre in Bucuresti fara nici un temei legal (inca astept legea care imi interzice mie, alaturi de o alta persoana (adica 2 in total), sa intru in Bucuresti). Vad ca imi spui ca oprirea lor are "in esenta, un temei legal", fara sa aflu de 5 posturi care e acel temei legal.

 

Inca o data, fa abstractie de meci sau de bilete. E vorba de un grup de 200 de oameni, carora nu li s-a permis intrarea in Bucuresti, nici macar in grupuri de cate 2. Uite, eu iti pun altfel problema - oamenii aia erau in excursie (din Oltenia), si vroiau sa mearga la un muzeu; sau sa vada Casa Poporului. De ce n-au fost lasati sa intre in Bucuresti ?

MoWeed01.09.2008 10:24

Marius, nu o lua personal dar tu trebuie sa fii mereu Gica Contra la fiecare articol?

Oltenilor li s-a interzis dreptul la libera circulatie, un drept garantat de constitutia unui stat, asa-zis democratic. De aia sunt jandarmi la meci, pentru a preintampina incidentele din jurul stadionului. Acum, daca Steaua o sa joace la Brasov si prin absurd nu se vand bilete pentru stelisti, nu o sa se mai dea voie nici unei masini de Bucuresti sa intre in oras? Asta e o aberatie, si probabil articolul de lege la care te referi este unul ambiguu, usor de interpretat de catre jandarmerie.

sabin130701.09.2008 10:31

@Marius

¨¨Comunicatul ala poate ca nu are legatura, dar acelasi club a solicitat MIRA interzicerea accesului pe stadion. Interzicerea accesului in Bucuresti a fost decizia celui ce a coordonat actiunea si s-a bazat pe faptul ca suporterii puteau fi controlati mai bine in spatiu deschis decat in interiorul orasului.

 

Nu mi-ai raspuns la intrebare. Daca fanii olteni nu aveau bilete la meci si, dupa cum vazut, nu aveau nicio sansa sa-si ia bilete, ce rost avea sa intre in Bucuresti si sa ajunga in Stefan cel Mare, altul in afara de a incerca provocarea unor incidente?¨¨

 

Pai cum sa nu intelegi ca e si absurd si ilogic ce spui tu? Este treaba jandarmeriei sa controleze un grup unde trebuie controlat, nu se pot lua hotarari de astea pe presupuneri, ca tot vorbeam de legi si valori judecatoresti, nu sa-l duca unde pot ei. Daca nu pot sa-si faca treaba, sa-si dea demisia. Tocmai ca e legea suprema Constitutia asta, si nu poti contrazice un articol din Constitutie cu un comunicat publicat de un club sportiv privat, mai ales ca nu a fost argumentat in niciun fel la fata locului.

 

Cum poti sa afirmi ¨Daca fanii olteni nu aveau bilete la meci si, dupa cum vazut, nu aveau nicio sansa sa-si ia bilete, ce rost avea sa intre in Bucuresti ¨? E incredibil ce spui, discutam daca avea rost sa intre in Bucuresti? Pe tine te intreaba cineva pe strada daca are rost sau nu sa te duci undeva? Si daca vrei si un raspuns la acest non-sens al tau, atunci DA, are rost, e rostul dat de libera miscare. Prin niste comunicate cu valoare legala zero, cu niste presupuneri ca daca, poate, fara o hotarare, o explicatie pertinenta, ca ce rost are, nu ai cum sa-i incalci grav un drept de baza al omului, al omului care vrea sa se duca acasa singur. Exemplu lui andyro cu Georgel cred ca a fost ca sa exemplifice, sa ilustreze mai usor situatia, circumstantele. Si Georgel poate sa se duca la orice ora cu microbuzul la sora sa georgica din Bucuresti. Daca cineva ii contesta lui Georgel acest drept atunci sa-i dam foc Constitutiei, ca nu mai face 2 bani. Am fost indulgent cand am spus¨jumatate din drepturile omului¨: Din momentul in care tu iesi din casa, tot ce faci tu se bazeaza pe dreptul tau la libera circulatie.. sau nu? Despre asta vorbim, nu ti-a spus nimeni ca esti de acord cu macelul ulterior.

 

Acum 20 de ani nu aveai voie sa iesi din tara, in Romania anului 2008 nu ai voie sa intri in Bucuresti. Destul de usor de sesizat diferenta.

 

 

Marius, daca un jandarm iese acum in Piata Unirii si vede 300 de oameni cu fete crispate, nervoase si iritate, dar care sa nu fi facut absolut nimic in afara legii, ce faci?, ii scoti in afara Bucurestiului ca sa ii controlezi mai bine?.. intreb si eu

Marius01.09.2008 10:44

Eram sigur ca la asta se va ajunge, eu aparatorul jandarmilor =)))

 

Hai sa va pun o singura intrebare, si apoi o sa revin cand voi primi raspunsul de la MIRA.

 

Daca, asa cum sustineti, a fost incalcat dreptul la libera circulatie, de ce actiunile in instanta impotriva ministerului nu au succes? Stii de ce? Pentru ca la legea aia despre linistea si ordinea publica sunt adaugate X norme metodologice, care le dai voie sa faca si chestiile astea.

 

Ca nu e corect si normal e altceva.

 

Daca tot suntem atat de siderati, de ce nu facem o actiune comuna a suporterilor impotriva jandarmeriei, sa cerem daune de x miliarde de euro pentru incalcarea drepturilor omului. Intrebati un avocat daca o asemenea actiune ar avea succes.

 

P.S. Adi, legat de meciuri, exista articole speciale. Nu poti compara mersul la meci cu mersul la teatru, pentru ca nici ei nu o fac.

sabin130701.09.2008 10:55
Daca, asa cum sustineti, a fost incalcat dreptul la libera circulatie, de ce actiunile in instanta impotriva ministerului nu au succes? Stii de ce? Pentru ca la legea aia despre linistea si ordinea publica sunt adaugate X norme metodologice, care le dai voie sa faca si chestiile astea.

Ca nu e corect si normal e altceva.

 

Deja o dam in ¨de ce arata Romania in halul in care e¨. Legislatia noastra isi are meritele, desigur. Hai sa facem o revolutie, sa schimbam lsi egislatia:). Are cineva alta idee, in situatia actuala?

«123»