FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Romania nu te merita, Mirel Radoi!

«123»
fcsteaua.ro29.08.2008 15:09

Miercuri searã am asistat nu numai la o noua lecție de fotbal predatã de admirablul nostru Cãpitan, ci și la o lecție fabuloasã de civilizație. Inaccesibilã, cel puțin momentan, echipelor din aceastã "gurã de rai" decazutã.

 

"Nu e doar o calificare pentru noi, ci și pentru întreg fotbalul românesc. Celelalte echipe trebuie sã ne copieze, nu sã ne invidieze!", a spus apãsat fotbalistul atât de înjurat în toate felurile pe cel puțin douã dintre arenele care au doar pretenții cã ar gãzdui echipe de cupe europene.

 

Evident cã Rãdoi știe cã victoria Stelei împotriva celor de la Galatasaray, care au avut nouã (!) fotbaliști în lotul extraordinarei Turcii de la Euro, nu are nici în clin, nici în mânecile celor care trișeazã cu nesimțire în Liga I cu o victorie a fotbalului românesc asupra celui care se afla sub semnul Semilunei.

 

Mirel le-a rãspuns deseori celor care-l înjurau cã dacã Steaua nu trãgea dupã ea leșinatul fotbal românesc de club, n-ar fi avut în veci pretenții de cluburi europene.

 

Afirmațiile Cãpitanului reprezintã un gest complet neromânesc.

 

Liga I a devenit o sursã nesecatã de lãturi, la care se adapã cu nesaț atât trei sferturi din oficiali, cât și floarea cea vestit de otrãvitã a jurnalismului sportiv. Lãturi care nu numai cã fac rating și trafic, ci au fost însușite pe de-a întregul de suporterii care preferã oricând o înjurãturã sãnãtoasã adresatã lui Rãdoi unei încurajãri a propriei echipe.

 

Iar atunci când Cãpitanul unicei nestemate a fotbalului românesc ridicã la statut național o calificare obținutã exclusiv prin forțe proprii (am fost capi de serie EXCLUSIV datoritã efortului nostru, am învins Galata EXCLUSIV datoritã efortului nostru!), nu poți decât sã i te adresezi cu DOMNUL Mirel Rãdoi. Indiferent de ce culoare are sângele tãu.

 

Bineînțeles, aceastã lecție de civilizație, aceastã lecție de viațã nu va fi apreciatã nici mãcar o secundã. Pe stadioanele care au doar pretenții (de orice fel), numele lui Mirel Rãdoi va fi în continuare un prilej de înjurãturi. Iar Mirel i-a ridicat de la nivel de anonimi, la nivel de indivizi care meritã o echipã cu abonament în Liga Campionilor...

 

Îți vine sã te întrebi imediat: "Cum ar putea, Domnule Mirel Rãdoi, sã copieze cineva nu numai performanțele Stelei, cât și aceastã pildã, șocantã pentru România, de civilizație, de Omenie?"

 

I-ai invitat, Domnule Mirel Rãdoi, sã nu ne invidieze. Ei, bine... nu ne vor invidia. Vor continua sã ne înjure. Atunci când ai ochii și gura plinã de lãturi, e greu de apreciat o gurã de aer parfumatã cu civilizație și cu onoare.

 

ªi Dumneavoastrã, Domnule Mirel Rãdoi, aveți nebunia de a spune cã "este o minune aceastã performanțã, mai ales dacã raportãm condițiile salariale din România cu cele ale turcilor. Ar trebui sã ni se facã o statuie undeva, meritãm!".

 

Sunteți un idealist incurabil, Domnule Mirel Rãdoi. ªi vã mulțumim! Fãrã idealismul Dumneavoastrã, fãrã încrederea pe care le-o insuflați în continuu colegilor Dumneavoastrã, fãrã lecțiile de onoare și fãrã teribila putere de luptã pe care o aveți, Steaua de astãzi nu ar fi fost aici.

 

Vã mulțumim, Domnule Mirel Rãdoi! Seniorul Ion Alecsandrescu ar fi fost mândru de Dumneavoastrã! Iar noi toți suntem mândri cã reprezentați Steaua!

 

LARI

Johnny123429.08.2008 15:15

Nu pot sa spun decat atat!

EXCELENT ARTICOL!!!

Bravo, bravo, bravo!

john_8629.08.2008 15:19

Si eu va multumesc, Domnule Mirel Radoi, pentru demnitatea de care ati dat dovada!

ssinpadureacualune29.08.2008 15:23

Romania nu te merita...dar totusi SA NU PLECI NICIODATA!!

diamond_man29.08.2008 15:25

Sa ne traiesti, Capitane, si la mai mare...Respect !

AdrianUltras2529.08.2008 16:03

Ce a facut Radoi miercuri seara nu mai e noutate.

 

E un mare om si un mare fotbalist.

Probabil cel mai bun fotbalist roman in momentul acesta.

 

Multumim Mirele!

 

Te vom respecta mereu!

danimarcu29.08.2008 16:07

Ca o replica la ideea articolului,din toata povestea asta ziaristii au accentuat cel mai mult faza cu statuia,si mai putin despre ce inseamna Mirel pt fotbalul romanesc...

kosm1n29.08.2008 16:23

Radoi e prelungirea lui Laca in teren! S-a vazut cand a fost accidentat doua sezoane si nu am prins decat locul 2! Fara Radoi suntem in deriva, imi pare rau dar asta e! Si mi-e teama cand o sa plece ca nu avem asa un lider in vestiar deocamdata!

 

 

Ice_Angel29.08.2008 16:41

Mirel va avea intotdeauna respectul celor care conteaza,adica al nostru.De fiecare data cand il vor injura isi vor arata limitele de mojici si lasi care nu stiu sa aprecieze valoarea unui simbol.

ge6rge_rugby29.08.2008 16:42

RESPECT Mirel !! cel care a scris articolul are dreptate. Romania nu te merita. esti un exemplu pentru fotbalistii din Liga I, esty un idol pentru ei, insa lor le e rusine sa recunoasca. ESTY MARE Mirel, SI NU VEI FI UITAT NICIODATA DE SUPORTERII ROS-ALBASTRI !! RESPECT Mirel Radoi !!!! :steag_cruce_invers:

Verssace29.08.2008 16:45

indiferent de situatie , mereu te vom iubi .

sincer cred ca luam minim 2 daca nu era Mirel :steag_cruce_invers:

nutzugol29.08.2008 16:53

felicitari pt articol

si cand te gandesti ca unii il atacau si ii contestau calitatile de mare jucator

multumim Radoi pt tot ce ai facut pt noi si asteptam sa ne duci in primavara europeana

axl29.08.2008 17:00

Da, Mirel e tare.

stelist24/2429.08.2008 17:07

Mirel este un fel de Stefan cel Mare, care ne duce spre victorii prin increderea care o insufla colegilor sai!!

DelPiero1029.08.2008 17:43

Mirel Radoi se inscrie in galeria marilor fotbalisti ce au calcat pe stadionul din Ghencea!Chiar trebuie sa fii un mare domn sa declari ca este victoria fotbalului romanesc,cand esti injurat grosolan(de morti!!!) de catre asa-zisii rivali!Mirele,ai fost diplomat,insa eu as vrea sa le adrsez un bine meritat **** lui dinamu si Rapid!Nu merita nici macar un scuipat din partea noastra aceste doua cluburi...

Marius29.08.2008 17:49
Mirel Radoi se inscrie in galeria marilor fotbalisti ce au calcat pe stadionul din Ghencea!Chiar trebuie sa fii un mare domn sa declari ca este victoria fotbalului romanesc,cand esti injurat grosolan(de morti!!!) de catre asa-zisii rivali!Mirele,ai fost diplomat,insa eu as vrea sa le adrsez un bine meritat **** lui dinamu si Rapid!Nu merita nici macar un scuipat din partea noastra aceste doua cluburi...

 

Deci tu nu esti un mare domn.

 

Hai sa-ti spun ce am inteles io in 24 de ani petrecuti pe Pamant: Daca apreciezi pe cineva pentru o fapta, pentru o suma de fapte, pentru un intreg tipar comportamental, daca esti constient ca respectivul a procedat corect, moral, etc. si totusi tu faci exact invers, aprecierea ta inseamna fix **** pentru respectivul.

 

Daca Radoi a facut o declaratie de bun simt si civilizata, nu a facut-o pentru a le da posibilitatea suporterilor sa dea **** rivalelor. A facut-o crezand (oare de ce?) in puterea exemplului.

DelPiero1029.08.2008 17:54

Da,nu-s un domn si continui sa le dau la **** in continuare.Ce-o sa faci,o sa-mi dai ban?Eu in 20 de ani traiti pe Pamant am invatat ca trebuie sa respecti daca vrei sa fii respectat.Jegii de la dinamu si ciorapid ne injura,ne spurca,nici macar un mic cuvant de multumire ca datorita noua joaca si ei in UEFA!Ne victoria fotbalului romanesc,e victoria Stelei!Radoi a gresit declarand asta!Punct.

axl29.08.2008 17:58

E cu dus si-ntors. Poate fi victoria fotbalului romanesc pentru ca Steaua e singurul reprezentant de seama al acestui fotbal.

Si la fel, poti sa-l admiri si sa-l stimezi pe Galahad fara sa fii Galahad.

Marius29.08.2008 18:08
Da,nu-s un domn si continui sa le dau la **** in continuare.Ce-o sa faci,o sa-mi dai ban?Eu in 20 de ani traiti pe Pamant am invatat ca trebuie sa respecti daca vrei sa fii respectat.Jegii de la dinamu si ciorapid ne injura,ne spurca,nici macar un mic cuvant de multumire ca datorita noua joaca si ei in UEFA!Ne victoria fotbalului romanesc,e victoria Stelei!Radoi a gresit declarand asta!Punct.

 

Deci tu apreciezi o fapta (ma rog, declaratie in cazul nostru) pe care o consideri gresita. Nu-i un non-sens? Sau poate esti confuz...

 

P.S. aia cu banu' chiar nu-si avea rostul. n-a fost nici macar malitioasa, de ironie nu poate fi vorba.

 

 

danimarcu29.08.2008 18:18
Mirel Radoi se inscrie in galeria marilor fotbalisti ce au calcat pe stadionul din Ghencea!Chiar trebuie sa fii un mare domn sa declari ca este victoria fotbalului romanesc,cand esti injurat grosolan(de morti!!!) de catre asa-zisii rivali!Mirele,ai fost diplomat,insa eu as vrea sa le adrsez un bine meritat **** lui dinamu si Rapid!Nu merita nici macar un scuipat din partea noastra aceste doua cluburi...

 

Deci tu nu esti un mare domn.

 

Hai sa-ti spun ce am inteles io in 24 de ani petrecuti pe Pamant: Daca apreciezi pe cineva pentru o fapta, pentru o suma de fapte, pentru un intreg tipar comportamental, daca esti constient ca respectivul a procedat corect, moral, etc. si totusi tu faci exact invers, aprecierea ta inseamna fix **** pentru respectivul.

 

Daca Radoi a facut o declaratie de bun simt si civilizata, nu a facut-o pentru a le da posibilitatea suporterilor sa dea **** rivalelor. A facut-o crezand (oare de ce?) in puterea exemplului.

Uite ,de-aia esti tu antipatic multora de pe aici(nu si mie):pt ca despici firul in 4,compui o adevarata poveste pornind de la o banala exprimare mai putin fericita, shicanezi. :spank:

Mesajul lui Del Piero a fost clar:Mirel a fost mai domn decat trebuia spunand ce a spus,in contextul in care cele doua cluburi nu merita asa ceva.

Cat despre scuipat,nu ne sta noua in caracter sa facem asa ceva,tocmai de-aia Del Piero spune ca Nu merita nici macar un scuipat din partea noastra aceste doua cluburi... :king:

 

Heart_For_Steaua29.08.2008 18:19

Excelent articol... Nimic de adaugat... Mirel cel mai mare om si cel mai bun fotbalist...

victor_jet29.08.2008 18:26

Mirel Radoi transmite putere ,absoarbe ambitie , si respira rautatea celor din jur.El impreuna cu Gigi Becali reprezinta istoria actuala , oameni despre care cu siguranta se va vorbi si peste zeci de ani.Mirel sa nu ne parasesti niciodata! Stim ca simti nevoia sa pleci ,stim ca esti constient de valoarea ta si ca vrei ca numele tau sa insemne ceva si peste hotare.Dar nimeni , nicaieri , niciodata nu te va iubi cum te iubim noi(marea majoritate <a oamenilor normali>suporteri ai Stelei)Asa om se naste mai rar.Ai reusit sa treci peste accidentari si peste nenumaratele probleme pe care le-ai avut.Cariera ta este o adevarata drama care se va incheie(sper)cat mai tarziu drept happyend.Un transfer in afara nu cred ca te-ar avantaja foarte mult in acest moment al carierei , pentru ca stii si tu ca pentru a reusi nu ai nevoie doar de talent si ambitie...ai nevoie de sprijin , de incredere , de liniste interioara si de multe altele.Becali sa-ti tripleze salariul si ramai la Steaua pana la sfarsitul carierei..am vrut sa spun ,,fii Totti al nostru" , dar nu o spun deoarece pentru noi esti mai sus ca el.

 

 

Iti multumim si te iubim!

Marius29.08.2008 18:32

@ Dani

 

in primul rand, ma bucur ca nu-ti sunt antipatic (si tie).

 

apoi, mi s-a mai spus ca am defectul asta, de a observa lucruri mici si a le scoate in evidenta. nu conteaza, apreciat sau nu intr-o comunitate virtuala, dorm la fel de bine noaptea.

 

da-mi voie sa te intreb ceva: citind articolul, "Romania nu te merita, Mirel Radoi!" in care este apreciata (pe buna dreptate) o declaratie de bun simt a capitanului Stelei, citind unele raspunsuri (nu vreau sa ma refer strict la delpiero, ci la toti cei care gandesc asa) in care se spune "bravo Mirel, le-ai dat peste bot tiganilor, sa le dam ****", crezi ca fotbalul romanesc il merita pe Radoi? Sau si mai simplu, crezi ca unii (iarasi, ma feresc de generalizari, n-ar fi corect) suporteri stelisti merita un Radoi, un Ogararu, un Nesu?

DelPiero1029.08.2008 18:45
Da,nu-s un domn si continui sa le dau la **** in continuare.Ce-o sa faci,o sa-mi dai ban?Eu in 20 de ani traiti pe Pamant am invatat ca trebuie sa respecti daca vrei sa fii respectat.Jegii de la dinamu si ciorapid ne injura,ne spurca,nici macar un mic cuvant de multumire ca datorita noua joaca si ei in UEFA!Ne victoria fotbalului romanesc,e victoria Stelei!Radoi a gresit declarand asta!Punct.

 

Deci tu apreciezi o fapta (ma rog, declaratie in cazul nostru) pe care o consideri gresita. Nu-i un non-sens? Sau poate esti confuz...

 

P.S. aia cu banu' chiar nu-si avea rostul. n-a fost nici macar malitioasa, de ironie nu poate fi vorba.

Uite...ce-a declarat Mirel a fost frumos,diplomatic,insa nu era cazul sa fie asa.Eu nu am poate caracterul lui Mirel,daca eram eu in locul lui,ziceam exact ce-am scris mai sus(fara cuvantul ce incepe cu litera 'm').Acum ai inteles?Si nu,nu-s deloc ametit,am avut 2 zile sa-mi revin...

bodrumdan_barkahan29.08.2008 19:12

Mirel Radoi...cel mai bun fotbalist dela Steaua.si unul dintre cel mai bun in postul lui in fotbalul european.daca nu tie bine in Romania te primim cu mare respect si onoare in turcia la galatasaray :)) il urmares de cativa ani pe Radoi de aici din Turcia.este foarte bun.si ca caracter se vede ca este atat de bun cum e si la fotbal.nu cred ca se poate gandii Steaua fara el

«123»