Miercuri searã am asistat nu numai la o noua lecție de fotbal predatã de admirablul nostru Cãpitan, ci și la o lecție fabuloasã de civilizație. Inaccesibilã, cel puțin momentan, echipelor din aceastã "gurã de rai" decazutã.
"Nu e doar o calificare pentru noi, ci și pentru întreg fotbalul românesc. Celelalte echipe trebuie sã ne copieze, nu sã ne invidieze!", a spus apãsat fotbalistul atât de înjurat în toate felurile pe cel puțin douã dintre arenele care au doar pretenții cã ar gãzdui echipe de cupe europene.
Evident cã Rãdoi știe cã victoria Stelei împotriva celor de la Galatasaray, care au avut nouã (!) fotbaliști în lotul extraordinarei Turcii de la Euro, nu are nici în clin, nici în mânecile celor care trișeazã cu nesimțire în Liga I cu o victorie a fotbalului românesc asupra celui care se afla sub semnul Semilunei.
Mirel le-a rãspuns deseori celor care-l înjurau cã dacã Steaua nu trãgea dupã ea leșinatul fotbal românesc de club, n-ar fi avut în veci pretenții de cluburi europene.
Afirmațiile Cãpitanului reprezintã un gest complet neromânesc.
Liga I a devenit o sursã nesecatã de lãturi, la care se adapã cu nesaț atât trei sferturi din oficiali, cât și floarea cea vestit de otrãvitã a jurnalismului sportiv. Lãturi care nu numai cã fac rating și trafic, ci au fost însușite pe de-a întregul de suporterii care preferã oricând o înjurãturã sãnãtoasã adresatã lui Rãdoi unei încurajãri a propriei echipe.
Iar atunci când Cãpitanul unicei nestemate a fotbalului românesc ridicã la statut național o calificare obținutã exclusiv prin forțe proprii (am fost capi de serie EXCLUSIV datoritã efortului nostru, am învins Galata EXCLUSIV datoritã efortului nostru!), nu poți decât sã i te adresezi cu DOMNUL Mirel Rãdoi. Indiferent de ce culoare are sângele tãu.
Bineînțeles, aceastã lecție de civilizație, aceastã lecție de viațã nu va fi apreciatã nici mãcar o secundã. Pe stadioanele care au doar pretenții (de orice fel), numele lui Mirel Rãdoi va fi în continuare un prilej de înjurãturi. Iar Mirel i-a ridicat de la nivel de anonimi, la nivel de indivizi care meritã o echipã cu abonament în Liga Campionilor...
Îți vine sã te întrebi imediat: "Cum ar putea, Domnule Mirel Rãdoi, sã copieze cineva nu numai performanțele Stelei, cât și aceastã pildã, șocantã pentru România, de civilizație, de Omenie?"
I-ai invitat, Domnule Mirel Rãdoi, sã nu ne invidieze. Ei, bine... nu ne vor invidia. Vor continua sã ne înjure. Atunci când ai ochii și gura plinã de lãturi, e greu de apreciat o gurã de aer parfumatã cu civilizație și cu onoare.
ªi Dumneavoastrã, Domnule Mirel Rãdoi, aveți nebunia de a spune cã "este o minune aceastã performanțã, mai ales dacã raportãm condițiile salariale din România cu cele ale turcilor. Ar trebui sã ni se facã o statuie undeva, meritãm!".
Sunteți un idealist incurabil, Domnule Mirel Rãdoi. ªi vã mulțumim! Fãrã idealismul Dumneavoastrã, fãrã încrederea pe care le-o insuflați în continuu colegilor Dumneavoastrã, fãrã lecțiile de onoare și fãrã teribila putere de luptã pe care o aveți, Steaua de astãzi nu ar fi fost aici.
Vã mulțumim, Domnule Mirel Rãdoi! Seniorul Ion Alecsandrescu ar fi fost mândru de Dumneavoastrã! Iar noi toți suntem mândri cã reprezentați Steaua!
LARI
