Turcii devin agasanti cam dupa vreo 20 de minute. O sa va omoare cu "my friend, my friend". In bazar poti plati chiar si cu lei, totul e sa negociezi, si cand zic sa negociezi zic sa fii nesimtit si sa tragi pretul ala in jos pana nu mai poti. De obicei cer pe un lucru 10Xvaloarea lui reala, iar dupa ce negociezi la sange si-l cumperi poti sa fii sigur ca l-ai luat de 3 ori mai scump.
O povestioara concludenta:
In bazarul turcesc, la "raionul" pielarie, acum un an. Un amic ocheste o haina de piele pe care turcul cere 200 de euro. "My friend, my friend", scade la 150, "where are you from", "aaaa, Hagi, Hagi", scade la 120, amicul mai trage un pic de pret, hai, 80 de euro, moment in care intra in magazin un englez care vrea exact acelasi model de haina. Turcul cere 800 de euro, englezul scoate portofelul si incepe sa numere banii. Turcul se intoarce spre noi care facusem ochii mari si ne face semn sa tacem din gura. In fine, englezul plateste, isi ia haina si pleaca. Turcul ne serveste cu ceai si-ii ia amicului 40 de euro pe haina.
Mie mi-e rusine sa negociez asa ca prefer sa nu cumpar.
