FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Radio-ul sau stadionul!

«123»
carminastan29.07.2008 21:40

"Meciurile se vãd pe cablu doar la RCS, iar dintre platformele DTH doar DigiTV are inclus postul în pachet. Abonații UPC, Boom, Dolce sau Max TV nu vor prinde GSP TV, așa cã nu vor avea acces la jocurile transmise de noul post. RCS și ceilalți operatori TV nu s-au înțeles nici pînã acum pentru ca abonații celorlalte firme sã beneficieze de GSPTV. Deținãtorul drepturilor pentru Liga I vrea ca microbiștii sã vadã meciurile gratis, în pachetul de bazã, dar cere ceva mai mult de un euro pe abonat din partea operatorilor, sumã pe care UPC și Dolce, cu care RCS a negociat, o considerã exageratã"

 

dintr-un articol aparut zilele trecute banuiesc ca in gsp (aveam fragmentul intr-un mail)

alexblaja29.07.2008 21:41

@andyro

 

Nu gresesc deloc. Profund cu atat mai putin

 

In primul rand, nu cred ca o licitatie marca LPF este cinstita, oricare ar fi domeniul de interes pentru care se organizeaza. Dragomir este presedintele LPF, el este responsabil pentru tot ce face LPF. Cand o sa ajungem sa acceptam faptul ca pestele de la cap se-mpute o sa fie bine.

 

In al doilea rand, eu nu compar Steaua cu Lost si Vacanta Mare. Nu cred ca Lost sau Vacanta Mare au atatia telespectatori precum meciurile Stelei. Cred ca nu poti aborda transmisiunile de fotbal in direct in aceeasi maniera precum emisiunile de divertisment. Oricum, ideea e ca marele trust nu are acoperire suficienta. Si din punct de vedere al afacerii este prost pentru ei.

 

In al treilea rand, Intact a oferit dreptul de retransmitere la un pret foarte mare, in ideea de a-si recupera banii investiti. Nu le-a mers. E vorba despre niste legi simple ale economiei de piata. S-au gandit omuletii de la Intact ca vor fraieri pe toata lumea din domeniu. Iata ca nu le-a mers si audientele primei etape sunt o marturie in sensul asta.

 

Si nu cred ca e chiar asa diferenta ca de la cer la pamant ontre TV digitala si pay per view. Asa cum anumite canale sunt codate, exact asa pot fi codate si anumite transmisii, pe anumite canale. Cred ca ar exista modalitatea tehnica sa comanzi anumite meciuri prin telefon. Dar din nou, NU VREAU SA VAD RECLAME!

 

@carminastan

 

radu naum, pe langa faptul ca este un comentator de ciclism EXECRABIL, lucreaza la gsp. Ce putea sa zica si el?

Marius29.07.2008 21:45
Alex, gresesti profund in 3 locuri.

 

Prima data, chiar din prima fraza. Licitatia pentru drepturile TV trebuia castigata de altcineva(vezi trustul lui SOV, Realitatea-Catavencu), drept urmare si betele in roate puse se Mitica Dragomir trustului Intact. Exemplul cel mai clar este faptul ca trustul Intact va trebui sa faca publicitate in timpul transmisiunilor sportive postului RealitateaTV (:D) , sponsor al diviziei A. Daca a existat vreodata o problema, aceea a inceput cu licitatia drepturilor TV. Dar daca nu ar fi existat acea licitatie, nu ar fi existat bani. In fine, nu mai intru in detalii, ideea e ca nu a fost o decizie, ci o licitatie, si ca nu e marca Mitica Dragomir.

 

Andy, aici tu esti intr-o mica eroare. Realitatea TV este sponsor (sau partener media) al Ligii Profesioniste de Fotbal. Sponsorul Ligii I (al competitiei transmise de gesepe) este European Drinks, asta fiind si motivul pentru care avem "Liga I Frutti Fresh". Din cate stiu eu, gesepeteve nu are nicio obligatie contractuala pentru a promova sponsorul LPF, Realitatea TV.

axl29.07.2008 21:45

Dupa cate bag eu de seama chestia asta cu drepturile de televizare digitv e un fel de win-win situation pentru ei. Adica ori impart meciurile cu alte firme de cablu si-si iau bani cacalau, pe termen scurt, ori forteaza microbistii din provincie, ca mine, sa-si cumpere ce vand ei acolo si-si iau bani cacalau pe termen lung.

 

A, si eu credeam ca pay-per-view e chestia aia din filme cu tipii care merg la hotel si baga o moneda in pat sa vibreze si-una in televizor sa vada filme porno.

I.N.Money29.07.2008 21:56

Bine , dar se pare ca acest conflict are cateva dedesupturi destul de murdare , ma refer aici la conflictul Voiculescu - Vantu . E foarte cunoscut faptul ca Realitatea a fost principalul concurent al Gsp-ului in acea licitatie de asta primavara , iar imediat Dragomir ( considerat omul lui Vantu ) a fost acuzat ca ii face acestea jocurile , punand meciuri importante la aceeasi ora . Imediat RCS-ul a reactionat scotand Telesport-ul si din cate am inteles si pentru o scurta perioada , Realitatea TV ( posturile lui Vantu ) .

Probabil UPC si restul provideri-lor de cablu se vor intelege cu Gsp , insa acest scandal reprezinta inca un episod in jenantul serial al fotbalului mioritic .

carminastan29.07.2008 22:24
radu naum, pe langa faptul ca este un comentator de ciclism EXECRABIL, lucreaza la gsp. Ce putea sa zica si el?

 

pai si nu ti se pare normal ca sa vorbeasca cineva dintr-o companie despre contractele ei? daca nu el, atunci cine ar trebui sa vorbeasca despre negocierile pe care le poarta trustul respectiv cu alte televiziuni, companii de cablu? cat despre faptul ca este sau nu un "comentator de ciclism EXECRABIL", nu vad releventa in contextul actual. este ca si cum ai spune ca desi programez destul de bine scriu foarte urat de mana intr-un context legat de calitatea codului livrat?

andyro29.07.2008 22:34

@alex

 

1. problema mea a fost cu exprimarea ta - asa cum ti-am zis, a fost o licitatie, nu s-au vandut drepturile. Si ca s-a dus exact in alta parte decat vroia Dragomir, deci manareala pe care a vrut, probabil, sa o faca, nu a mers. Antena1/RCS au castigat corect.

 

2. sincer, aici n-am inteles ce vrei sa spui. Lost are o audienta de mii de ori mai mare in US, fiind transmis doar de ABC, decat vor avea vreodata meciurile Stelei. La fel se intampla si cu meciurile (daca vrei sa vorbim doar despre fotbal) din campionatele europene - un singur grup media din fiecare tara cumpara acele drepturi. Ca are acoperire sau nu, ca scoate profit sau nu, nu intereseaza pe nimeni.

 

3. ca si la doi, nu inteleg de ce ne intereseaza profitabilitatea grupului Intact. adica mersul logic al discutiei e asa - tu imi zici ca ei n-au oferit si altora sansa, eu le zic ca le-au oferit (in conditiile puse de ei, ca ei sunt posesorul bunului), tu imi spui ca raspuns la asta n-au audienta. legatura, sincer, n-o vad.

 

cu pay-per-view, tu ai o problema. intelege ca nu exista sistemul asta in Romania. ca ar fi bine sa existe, ca ar fi bine sa se intample multe lucruri, asta e altceva, si n-o sa le schimbam nici eu, nici tu. deci nu vad utilitatea discutiei. iar diferenta este imensa - primul link pe care l-am gasit e de pe wiki - http://en.wikipedia.org/wiki/Pay-per-view.

 

@Marius, ai dreptate, e sponsorul LPF. Totusi, ce am zis e corect - Antena 1 va fi obligata sa difuzeze spoturi de promovare pentru Realitatea TV - "Dupa ce RCS si A1 au cistigat licitatia pentru Liga 1, LPF a semnat cu Realitatea un contract prin care RTV a devenit sponsor principal al Ligii. Obligatia posturilor care difuzeaza meciurile este aceea de a furniza spoturi ale sponosrului LPF. "Realitatea se va promova ca post de stiri pe A1, care detine A3″, s-a spus atunci." (de aici -

http://t.olo.ro/2008/07/23/spotul-realitat...re-pe-antena-1)

 

Tot din culisele negocierilor/intepaturilor Intact-Realitatea si RDS-UPC :

http://t.olo.ro/2008/06/24/cluburile-achit...l-lui-Dragomir/

http://t.olo.ro/2008/07/14/numaratoare-inversa-nervoasa/

http://t.olo.ro/2008/07/14/de-ce-gresesc-t...-si-voiculescu/

http://t.olo.ro/2008/07/17/rcs-intinde-pri...intra-in-cablu/

 

(inlocuiti "t.olo" cu "tolo")

 

Ca un sumar, nu zic ca ceea ce se intampla este bine. Zic doar ca vinovatii nu sunt deloc RDS/Intact. Oamenii au participat la o licitatie, au avut (impotriva dorintei organizatorului licitatiei) cea mai buna oferta, au castigat. Apoi s-au oferit sa vanda produsul mai departe la un pret pe care l-au considerat ei corect. Au vazut ocazia si au beneficiat de ea. Inca o data, retineti ca e vorba de o firma care urmareste PROFITUL, nu de un ONG pentru ajutorarea pasionatilor de fotbal. Vinovati sunt in ordine :

 

- LPF/echipele, pentru ca ii doare exact in spitz de suporterii care vor sa vada meciurile si sunt interesati doar de cat mai multi bani - in caz contrar ar fi prevazut o clauza in contract (cum spunea AdrianUltras) sau ar fi acordat TVR drepturile de televizare;

- TVR, pentru ca desi e o televiziune finantata din banii nostri, nu e in stare sa faca o oferta concreta;

SebahSTEAUA30.07.2008 00:44

Andyro, sunt de acord cu tine ca rcs nu a facut un lucru ilegal, insa mizeria pe care o fac este de toata jena. dedesubturile de pe blogul aluia cu capul mare sunt prezentate asa cum vrea el. tolontan este orice, dar nu prost. ba pot sa afirm ca e genial si tine gsp-ul in spate. dar in spatele acestei licitatii si a televizarii meciurilor sta mult mult mult rahat. crede ma. mi e pur si simplu lene sa intru in detalii pe forum, dar rcs isi bate joc de telespectatorul roman. iar asta nu e ok.

dan_moknu30.07.2008 03:04

puteti vedea meciurile Stelei pe internet... dak doriti sa va zic cum dati PM :)

alexblaja30.07.2008 05:18

@carminastan

 

cred ca am si eu voie sa-mi exprim si alte pareri legate de naum sau de oricine altcineva.

 

Mi se pare normal sa vorbeasca cineva dintr-o companie despre contractele ei, ce nu mi se pare ok este sa-l dai ca exemplu pentru a sustine un punct de vedere. Ideea e ca el este subiectiv, normal ca o sa zica ca ei au oferit upc-ului marea cu sarea, dar cablistii nemernici nu au vrut sa cumpere la pretul propus.

 

@andyro

 

1. Conditiile in care afost organizata licitatia au fost aberante, daca o companie care nu poate asigura acoperire mai mare de 30% a castigat. Ia-o daca vrei si din punct de vedere al afacerii facute de grupul castigator. Nu o sa-si scoata nici macar banii pe care i-au platit, daramite sa mai iasa si in profit.

 

2. Conteaza acoperirea, mie imi place sa cred ca fotbalul, si mai ales Steaua, inseamna ceva mai mult pentru utilizatorii acestui forum decat Lost sau decat Vacanta Mare. Daca gandim in termeni economici totul, o sa ajungem rau.

 

3. Au oferit altora bunul LA UN PRET MULT PREA MARE. Daca tu vrei sa-ti iei masina si iti ofera cineva Logan la 40.000 de euro, il cumperi? Asta se numeste comportament monopolist. Cumperi un produs si apoi il vinzi la suprapret. Este SPECULA! Tot ce am facut a fost sa atrag atentia asupra acestui tip de comportament neconcurential, neloial. Daca astea sunt valori neinteresante pentru tine, nu vom putea ajunge vreodata la un consens in privinta asta.

 

Eu nu am o problema cu pay per view, ci gesepistii au, ei sunt cei care tot trambiteaza ideea asta in diverse articole. Mi-e lene sa caut acum, dar exista articole in acest sens in ziarul respectiv. Repet: stiu ca nu exista, tocmai asta era si ideea.

Danntes30.07.2008 07:34

Articol pilaf - partinitor si frustrant(pt autor). Vino mosule pe stadion langa mine la samintari si lasa dreacu TV-ul.

 

Daca esti suporter-TV, ai posibilitatea Digi TV!

 

PS: UPC sucks big time! din toate punctele de vedere

laurentiu196930.07.2008 07:57

Noi stelistii vom fi fericiti anul acesta, se vor transmite multe meciuri ale Stelei pe Antena 1. Imaginati-va ca sunteti din Medias si doriti sa vizionati echipa locala, favorita, Gaz Metan. Nu aveti nici o sansa! Echipa asta nu va fi transmisa deloc!

Va propun sa privim linistiti UCL, Cupa UEFA si altele. Oricum calitatea lipseste in meciurile din Liga 1. Iar dupa 1 an de paguba, vom vedea reactia celor de la RCS. Miliardarul Teszari (patronul RCS&RDS) si-a construit afacerea numai pe politici monopoliste. I-a sugrumat pe altii pana i-a inghitit. Serviciile RCS&RDS sunt mai slabe decat UPC sau Romtelecom astazi. Eu le am pe toate trei si pot face comparatie. Chiar ieri am renuntat la serviciul de internet RCS&RDS pentru Clicknet la o locatie.

Prin Liga 1 incearca ceea ce face din 1995, sa-si sufoce concurenta prin monopol.

Ii urez audiente de 10 - 13 000 la meciurile din Liga 1!

Nu avem nimic de pierdut, ba din contra, avem mai mult timp sa vizionam meciurile de calitate din alte campionate si, foarte important, mai scapam de reclama!

Heart_For_Steaua30.07.2008 08:04

Sunt abonat UPC si nu prind GSPtv, dar sper ca pana la urma sa se rezolve treaba asta...Oricum si daca nu se rezolva voi vedea probabil GSPtv pe Net... va recomand tuturor un site : cool-TV.net . Va trebuie sopcast pe care il aveti optiune de downloadare chiar pe site, iar apoi puteti sa urmariti multe posturi romanesti(printre care si GSPtv 1 , 2 , 3 , dar si din strainatate).Calitatea imaginii nu este ca la TV , dar e buna in lipsa de altceva....

Tav30.07.2008 08:31
Articol pilaf - partinitor si frustrant(pt autor). Vino mosule pe stadion langa mine la samintari si lasa dreacu TV-ul.

 

Daca esti suporter-TV, ai posibilitatea Digi TV!

 

PS: UPC sucks big time! din toate punctele de vedere

 

 

Bravo bre

dar daca stau in alta tara, sau chiar in alt oras din Romania cum sa vin langa tine la seminte?

nu toti am avut norocul sa ne nastem langa stadion si sa ne dam suporteri

iar eu am Dolce TV

sper doar ca pana la urma vor cumpara si ei gsptv de rahat

maye30.07.2008 08:52

bine ati (re)venit in comunism fratilor...monopolizarea exista...motanul felix arata ce stie el mai bine ...sa indoctrineze si sa ne arate noua puterea lui comparata cu a platformelor...eu am dolce...si nema gesepe...am planul active...adica cu sport..si platesc 0,5 euro numai pt Telesport....as da inca 3 euro(si mai bine) pe luna sa stiu ca vad toate meciurile sau macar ale Stelei...da` cum nimic....mi`au ramas doua optiuni...vecinii...sau cel mai bine..Premier League ;)

 

Noi stelistii vom fi fericiti anul acesta, se vor transmite multe meciuri ale Stelei pe Antena 1. Imaginati-va ca sunteti din Medias si doriti sa vizionati echipa locala, favorita, Gaz Metan. Nu aveti nici o sansa! Echipa asta nu va fi transmisa deloc!

nu imi imaginez...chiar sunt:))...Da` pe aici toti nu se mira ca echipa nu e la TV...si la stadion se omoara lumea p bilete:|

Harald30.07.2008 09:08

veniti la stadion fratilor!

:steag_cruce_invers:

Grecu2030.07.2008 09:40

Stadion ca stadion dar la meciurile din deplasare ce faci?

robson30.07.2008 09:47

Ce mi se pare strigator la cer e ca atunci cand Liga I era la Kanal D, Tolontan era in spume ca nu se poate sa primeasca drepturile ligii nationale o televiziune fara acoperire. Si uite ca acum exact asta fac el si ai lui, dar acum invoca "pay per view". Eu stiu ca pay per view adevarat inseamna HBO, de exemplu. Vreau canalul, platesc separat. Nu vreau, foarte bine. In SUA, exista canale specializate pe competitii, poti sa-ti cumperi NHL Center Ice sau NBA Gamepass, echivalentul GSPTV-ului autohton, specializat pe fotbalul romanesc. Dar nu sunt conditionate de furnizorul de cablu. Sunt optiuni suplimentare la marii furnizori. Asa ca Tolontan isi sustine seful si-l pupa pe unde apuca, uitand de deontologie si de realitate.

Iar daca pentru bucuresteni e o solutie sa vina la meci cand joaca Steaua acasa, ce se intampla cand Steaua joaca in deplasare sau cand nu e vorba de bucuresteni ?

Miaus30.07.2008 12:23
@andyro

 

Nu gresesc deloc. Profund cu atat mai putin

 

In primul rand, nu cred ca o licitatie marca LPF este cinstita, oricare ar fi domeniul de interes pentru care se organizeaza. Dragomir este presedintele LPF, el este responsabil pentru tot ce face LPF. Cand o sa ajungem sa acceptam faptul ca pestele de la cap se-mpute o sa fie bine.

 

In al doilea rand, eu nu compar Steaua cu Lost si Vacanta Mare. Nu cred ca Lost sau Vacanta Mare au atatia telespectatori precum meciurile Stelei. Cred ca nu poti aborda transmisiunile de fotbal in direct in aceeasi maniera precum emisiunile de divertisment. Oricum, ideea e ca marele trust nu are acoperire suficienta. Si din punct de vedere al afacerii este prost pentru ei.

 

In al treilea rand, Intact a oferit dreptul de retransmitere la un pret foarte mare, in ideea de a-si recupera banii investiti. Nu le-a mers. E vorba despre niste legi simple ale economiei de piata. S-au gandit omuletii de la Intact ca vor fraieri pe toata lumea din domeniu. Iata ca nu le-a mers si audientele primei etape sunt o marturie in sensul asta.

 

Si nu cred ca e chiar asa diferenta ca de la cer la pamant ontre TV digitala si pay per view. Asa cum anumite canale sunt codate, exact asa pot fi codate si anumite transmisii, pe anumite canale. Cred ca ar exista modalitatea tehnica sa comanzi anumite meciuri prin telefon. Dar din nou, NU VREAU SA VAD RECLAME!

 

@carminastan

 

radu naum, pe langa faptul ca este un comentator de ciclism EXECRABIL, lucreaza la gsp. Ce putea sa zica si el?

 

1.Faptul ca LPF a facut sau nu o licitatie cinstita nu poti judeca tu,eu sau oricare altcineva ci eventual DNA in cazul in care se observa coruptie.

 

2.Poti aborda fotbalul si emisiunile de divertisment,filmele porno,etc ca acelasi produs.Mai bun, mai prost, mai cu mot dar tot un produs.

 

3.Cat de mult a pretins Intact pentru produsul lor e treaba Intact.Conform principiului: Nu e prost cine cere,ci ala care da.

 

Ziceai ceva de o Dacie Logan la suprapret.Ai bani o cumperi, nu ai bani mergi pe jos. Fotbalul pana una alta nu face parte din elementele vitale.

 

Exista solutii - stadion, instalare RDS, internet,etc.

 

Din punctul meu de vedere Intact nu a facut nimic ilegal si actioneaza ca o firma care doreste profit ca doar nu e Crucea Rosie. Ca e IMORAL e alta poveste, dar pana una alta care sunt standardele de moralitate in Romania ca sa ii putem acuza?

DelPiero1030.07.2008 12:37

STADIONUL!Cine-i in Bucuresti...cine nu...radioul! :unsure: Zici ca suntem in epoca de aur,zau asa...

carminastan30.07.2008 12:47

Fotbal minut cu minut :rolleyes: cu Teoharie Coza Cozma

dax4730.07.2008 14:37

Intr-o tara ca asta, orice este posibil. Acum ar trebui ca multa lume sa se supere pe GroSoPorc TV, dar , pentru ca romanii sunt un popor de oi, le va trece supararea si vor face rating in continuare site urilor acestora.

MIREL6RADOI30.07.2008 14:39

Sau stream! :yes:

alex stelistu`30.07.2008 14:55

da veniti la stadion ...dar eu ca majoritatea microbistilor din tara ....la care echipa locala nu evolueaza in Liga 1 si vrem sa vedem meciurile ce facem ? ca de mutat pe alt cablu nu ma mut nici in ruptu` capului ! fularsteaua2

Living_Dead_Stripper30.07.2008 15:05
Articol pilaf - partinitor si frustrant(pt autor). Vino mosule pe stadion langa mine la samintari si lasa dreacu TV-ul.

 

Daca esti suporter-TV, ai posibilitatea Digi TV!

 

PS: UPC sucks big time! din toate punctele de vedere

 

 

Mosule, Steaua are vreo cinci milioane de suporteri raspanditi prin toata tara, ba chiar prin toata lumea. Cam greu sa incapa toti pe stadion, chiar si pe parcursul unei vieti. La fel de greu cum e ca toti sa-si puna Digi TV...

«123»