@alex
1. problema mea a fost cu exprimarea ta - asa cum ti-am zis, a fost o licitatie, nu s-au vandut drepturile. Si ca s-a dus exact in alta parte decat vroia Dragomir, deci manareala pe care a vrut, probabil, sa o faca, nu a mers. Antena1/RCS au castigat corect.
2. sincer, aici n-am inteles ce vrei sa spui. Lost are o audienta de mii de ori mai mare in US, fiind transmis doar de ABC, decat vor avea vreodata meciurile Stelei. La fel se intampla si cu meciurile (daca vrei sa vorbim doar despre fotbal) din campionatele europene - un singur grup media din fiecare tara cumpara acele drepturi. Ca are acoperire sau nu, ca scoate profit sau nu, nu intereseaza pe nimeni.
3. ca si la doi, nu inteleg de ce ne intereseaza profitabilitatea grupului Intact. adica mersul logic al discutiei e asa - tu imi zici ca ei n-au oferit si altora sansa, eu le zic ca le-au oferit (in conditiile puse de ei, ca ei sunt posesorul bunului), tu imi spui ca raspuns la asta n-au audienta. legatura, sincer, n-o vad.
cu pay-per-view, tu ai o problema. intelege ca nu exista sistemul asta in Romania. ca ar fi bine sa existe, ca ar fi bine sa se intample multe lucruri, asta e altceva, si n-o sa le schimbam nici eu, nici tu. deci nu vad utilitatea discutiei. iar diferenta este imensa - primul link pe care l-am gasit e de pe wiki - http://en.wikipedia.org/wiki/Pay-per-view.
@Marius, ai dreptate, e sponsorul LPF. Totusi, ce am zis e corect - Antena 1 va fi obligata sa difuzeze spoturi de promovare pentru Realitatea TV - "Dupa ce RCS si A1 au cistigat licitatia pentru Liga 1, LPF a semnat cu Realitatea un contract prin care RTV a devenit sponsor principal al Ligii. Obligatia posturilor care difuzeaza meciurile este aceea de a furniza spoturi ale sponosrului LPF. "Realitatea se va promova ca post de stiri pe A1, care detine A3″, s-a spus atunci." (de aici -
http://t.olo.ro/2008/07/23/spotul-realitat...re-pe-antena-1)
Tot din culisele negocierilor/intepaturilor Intact-Realitatea si RDS-UPC :
http://t.olo.ro/2008/06/24/cluburile-achit...l-lui-Dragomir/
http://t.olo.ro/2008/07/14/numaratoare-inversa-nervoasa/
http://t.olo.ro/2008/07/14/de-ce-gresesc-t...-si-voiculescu/
http://t.olo.ro/2008/07/17/rcs-intinde-pri...intra-in-cablu/
(inlocuiti "t.olo" cu "tolo")
Ca un sumar, nu zic ca ceea ce se intampla este bine. Zic doar ca vinovatii nu sunt deloc RDS/Intact. Oamenii au participat la o licitatie, au avut (impotriva dorintei organizatorului licitatiei) cea mai buna oferta, au castigat. Apoi s-au oferit sa vanda produsul mai departe la un pret pe care l-au considerat ei corect. Au vazut ocazia si au beneficiat de ea. Inca o data, retineti ca e vorba de o firma care urmareste PROFITUL, nu de un ONG pentru ajutorarea pasionatilor de fotbal. Vinovati sunt in ordine :
- LPF/echipele, pentru ca ii doare exact in spitz de suporterii care vor sa vada meciurile si sunt interesati doar de cat mai multi bani - in caz contrar ar fi prevazut o clauza in contract (cum spunea AdrianUltras) sau ar fi acordat TVR drepturile de televizare;
- TVR, pentru ca desi e o televiziune finantata din banii nostri, nu e in stare sa faca o oferta concreta;