Ceea ce s-a intamplat astazi (n.r. joi, 24 iulie) poate fi catalogat drept incredibil. Intai, Catalin Tolontan a publicat o ancheta halucinanta despre culisele deciziilor in celebrul caz al depunctarii Stelei. In aceasta ancheta a jurnalistului sunt si doua dialoguri, unul intre presedintele CAF, Daniel Florea si presedintele FRF Mircea Sandu, iar celalalt intre acelasi Florea si presedintele LPF, Mitica Dragomir.
In discutia cu Mircea Sandu, una cu caracter privat, Florea il acuza pe presedintele FRF ca ar fi primit jumatate de milion de euro de la Fathi Taher pentru a depuncta Steaua iar Rapidul sa ia locul doi in campionat. In cealalta discutie, in fapt audierea presedintelui CAF de celebra comisie a lu' Mitica, Florea ii spune in fata lui Dragomir ca a fost sunat de Mircea Sandu si Ionut Lupescu care au incercat sa influenteze decizia Curtii de arbitraj pentru Fotbal.
Am citit lucrurile acestea de dimineata si, desi banuiam ce interese si jocuri de culise exista in neaosa Liga I, trebuie sa marturisesc ca am ramas putin socat. Insa partile cu adevarat socante aveau sa vina in cursul zilei, erau "reactiile" celor vizati. Mai intai Lupescu, oficial al FRF care a recunoscut ca a discutat cu Florea cazul "valiza" neoficial si care a recunoscut ca l-a sunat pe acesta chiar in ziua in care CAF a decis anularea depunctarii Stelei. A urmat celalalt "lup tanar", Florin Prunea, care a declarat franc faptul ca stie ca pentru decizia din cazul "valiza" trei oameni au impartit 500.000 de euro! Nu da nume, nu spune cine a dat, cine a luat, doar "avertizeaza" pe cineva ca stie.
Acum stau si ma intreb ce face DNA-ul, exceptand flagrantele esuate de prin Ardeal? Se spun in gura mare lucruri incredibile, sunt acuzatii de luare de mita si trafic de influenta la varful conducerii fotbalului din Romania, iar actiunile autoritatilor competente sunt un mare zero. Domnilor anti-copupisti, aveti un caz clar de coruptie! Nu va mai trebuie interceptari sau flagrante, oamenii se acuza in presa, in fata a milioane de romani. Ce mai asteptati?
Tupeul si nesimtirea par a fi caracteristicile obligatorii pentru a reusi sa te impui in jungla care este fotbalul nostru. Nimeni nu se teme sa acuze, sa fie acuzat. Nimeni nu-si asuma raspunderea pentru nimic, toti "glumesc" dupa modelul brevetat de finantatorul Stelei. Iar autoritatile? Nu ca l-as apara pe Becali, dar mi se pare cel putin o tampenie sa tii sub sechestru niste bani despre care proprietarul ti-a dovedit cu acte si martori ca erau pentru cumpararea unui teren si sa nu intervii cand "oamenii de fotbal" se acuza in fata noastra de tentativa de mituire, luare de mita, trafic de influenta, etc.
Si mai trist este ca, pe langa faptul ca toate acestea se intampla sub ochii nostri, se mai intampla si pe banii nostri...
Marius
