Sunt stelisti care se arata extrem de indignati de faptul ca echipa e criticata pe acest site.
Pentru ca si acestia sa fie multumiti, sa incercam o analiza pe placul lor...
"
Cu cateva saptamani inainte de inceperea campionatului, echipa se prezinta promitator.
Ca intotdeauna, patronul Gigi Becali si-a tinut promisiunile si a investit masiv in intersezon pentru a aduce la Steaua numai jucatori de valoare, indiferent de pretul lor. S-a tinut desigur cont si de posturile descoperite din echipa.
Astfel, dupa extrem de reusita vanzare a lui Dica, pe care s-a obtinut un pret excelent, atacul a fost completat cu doi jucatori binecunoscuti (Arturo si Kapetanos), cu mare experienta in competitiile europene. Pentru acestia, trebuie sa avem incredere in deosebita pricepere manageriala a lui Adi Ilie si intuitia dintotdeauna a patronului, care a analizat DVD-urile cu ei.
Pastrarea lui Vali Badea in lot s-a dovedit de bun augur (dovada golul marca in amical) si arata priceperea lui Lacatus in a alege oamenii pentru sezonul urmator.
Avand in vedere ca marea noastra vedeta, Rica Neaga, a ramas si ea la Steaua, Lacatus isi va permite sa-l treaca pe Dayro Moreno (un jucator care n-a prea confirmat pana acum) in centrul linie de mijloc, pentru a prelua sarcinile tactice ale lui Dica din sezonul trecut (mai ales in meciul cu Dinamo).
Tot la mijloc, a fost adus un jucator extrem de interesant din Portugalia, Tiago, care daca va continua pe linia prestatiilor din amicale de pana acum, s-ar putea chiar sa fie convocat la nationala tarii sale.
Nicolita este in mare revenire de forma. A obtinut un penaly la meciul cu turcii, si asteptam de la el un sezon de vis. El e un jucator polivalent, si ne vom astepta din nou la celebrele schimburi de banda laterala intre el si noul venit Szekely.
Sa-i dam anul acesta o sansa si lui Surdu sa ne arate ce poate. Sigur perioada de acomodare a trecut si eu cred ca va fi jucatorul de care avem nevoie.
"Hagi" de la Buzau, Claudiu Ionescu este una din marile speranta ale liniei noastre de mijlocasi. Astfel, impreuna cu valorosul nostru international Ov. Petre putem zice ca avem un mijloc consistent.
In aparare lucrurile stau perfect ca intodeauna. Toti jucatorii sunt dornici sa ramana la Steaua si sa faca performanta.
Concurenta intre portari este benefica si cel mai in forma va fi titular.
Marius Lacatus si Pedrazzini sunt antrenorii potriviti. Ideile tactice indraznete (gen Plesan mijlocas defensiv, Dayro mijlocas ofensiv, Golanski fundas, Neaga varf impins, Surdu in lot), tactul de a comunica cu jucatorii si suporterii ne fac sa speram intr-un sezon unde noi vom fi CAMPIONI!
"
e, cum va place asa?
Daca critici echipa si incerci sa vezi adevarul nu inseamna ca nu iubesti Steaua, ci dimpotriva.