FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

O scrisoare ( echipa ) pierduta

«123»
IAMLEGEND16.07.2008 08:45

Sunt 100% de acord cu tine draga Mihai.Din punctul meu de vdere Laca trebuia sa plece dupa meciul cu Dinamo cand nu a fost in stare sa scoata un egal cu maidanezii.!!! Iar Steaua la felul in care joaca o sa aiba mari probleme in a se clasa in primele 5 locuri anul asta. cat despre Jiji si lingaseala....un cioban si un pupincurist atata pot si probabil ca in cativa ani o sa duca echipa de rapa!!! Faptul ca a plecat Adi Ilie este o mare pierdere pt noi!!!

Sa ajute Dumnezeu sa moara ciobanu` ca altfel nu o sa scapam in veci de el!!! v`as ruga sa va indreptati atentia inspre CFR sau rapid si chiar Timisoara ce jucatori au adus....noi vindem pe cei ce au tinnut echipa in spate in ultimii ani si aducem fotbalisti care au jucat 60 de minute intr`un an...nu e posibil asa ceva!!!... Sa dea Dumnezeu sa fie bine anul asta insa la felul cum arata echipa...tare ma indoiesc....FORZA Steaua!!! FORZA RAGGAZZI!!!:x

arpi_anglia16.07.2008 09:14

Ma bucur si eu cind vad oameni cu coloana vertebrala care nu se sfiesc sa relateze situatia reala care este din nefericire la clubul nostru preferat. Insa eu as vrea sa subliniez altceva si anume ca aceasta situatie nu face nimic altceva decit sa reflecte situatia la nivel NATIONAL la toate nivelurile. Toti cei barosani nu mai pun valoare pe traditie sau valoare si nu stiu cum altcumva sa-si mareasca profiturile, dar nu prin munca cinstita si cu un plan bine pus in aplicare ci PESTE NOAPTE. Asa este si cu ciobanu nostru preamarit. Eu stau si astept o zi in care o persoana sau un grup de persoane care sunt stelisti sau poate care vor doar sa faca performanta (ma gindesc ca ambitia ar fi aceiasi) sa ii puna o oferta irefutabila pe masa de aur a tatarului fecali si sa izgoneasca aceasta tumoare din fotbalul romanesc. Dupa aceea ar trebui sa puna la punct un schelet managerial puternic pe care sa se poate dezvolta in voie un viitor in care sa se stabileasca clar prioritatile, rezultatele si deopotriva corectiile care trebuiesc aplicate. Sincer sa fiu ma pufneste rasul cind vad tot mereu pe la TV tot felu de presedinti sau manageri care au ajuns unde au ajuns unde au ajuns doar din HOTII!

 

Stiti cum se spune in afara: "Clientul nostru este stapanul nostru" iar noi pe linga faptul ca suntem suporteri devotati ai stele suntem in acelasi timp si clientii clubului- asta vreo 10 mil ma gindesc eu (jumatate din tara, dak nu mai bine) care asiguram un venit constant pt club prin achizitionare a tot ce inseamna Steaua.

 

Asa ca fac un apel catre "un(niste) caracter(e) puternic(e)", dupa cum am citit intr-un articol anterior sa vina si sa puna capat erei ceausiste din cadrul clubului nostru!!!

 

Forza Steaua! Armata a fost intotdeauna cu noi!

 

:steag_cruce_invers:

iulianbarlad16.07.2008 10:40

revin cu un raspuns pentru leonardo si toti ceilalti care simtim la fel.nu putem sa cuantificam care este suporter mai mare si care si-a rupt plamanii mai des dar putina ratiune in momentele actuale ar duce usor la concluzia ca suntem manipulati.ignorandu-l pe Becali sa ne unim in jurul echipei si sa-i dam incredere pentru ca daca jucatorii vad ce se scrie pe forum vor incepe sa gandeasca asa cum vor cei ce vor raul Stelei:va disparea entuziasmul,si asta din vina noastra pentru ca nu sesizam ce se pune la cale-DISTRUGEREA Stelei PRIN ORICE MIJLOACE!FORTA Steaua!

fsorini16.07.2008 12:32
revin cu un raspuns pentru leonardo si toti ceilalti care simtim la fel.nu putem sa cuantificam care este suporter mai mare si care si-a rupt plamanii mai des dar putina ratiune in momentele actuale ar duce usor la concluzia ca suntem manipulati.ignorandu-l pe Becali sa ne unim in jurul echipei si sa-i dam incredere pentru ca daca jucatorii vad ce se scrie pe forum vor incepe sa gandeasca asa cum vor cei ce vor raul Stelei:va disparea entuziasmul,si asta din vina noastra pentru ca nu sesizam ce se pune la cale-DISTRUGEREA Stelei PRIN ORICE MIJLOACE!FORTA Steaua!

Da Iulian ai dreptate. Se doreste distrugerea Stelei prin orice mijloace. Nu putem ajuta echipa scuipand-o si injurand-o. Am mai spus: nu-mi pot ajuta copilul care trece printr-un moment greu scotandu-l de par in fata casei si injosindu-l in fata trecatorilor. Nu fac altceva procedand astfel decat sa-mi distrug familia. Sa criticam dar sa nu ne batem joc de membrii clubului pe care spunem ca-l iubim.

DanStan16.07.2008 13:22
Nu putem ajuta echipa scuipand-o si injurand-o. Am mai spus: nu-mi pot ajuta copilul care trece printr-un moment greu scotandu-l de par in fata casei si injosindu-l in fata trecatorilor. Nu fac altceva procedand astfel decat sa-mi distrug familia

 

1. De acord. Da' din cate imi aduc aminte cei care l-au balacarit pe Hagi ca la usa cortului, care 'l-au dat pe Dica din mila' (?!? - ca pe un sclav) si care au ridicat mingea la fileu presei de kkt prin declaratiile referitoare la butoane n-au fost suporterii. Toti suporterii aia manipulati n-au facut rau clubului cat a facut cetateanul aflat momentan la conducere. Iar daca se direste distrugerea Stelei prin orice mijloace atunci cetateanul ala participa din toate puterile la aceasta actiune.

Cand cetateanul ala nu va mai vorbi in numele Stelei si in calitate de reprezentant al Stelei atunci vom mai discuta. Pana una-alta Steaua are sanse mult mai mari sa fie distrusa de cetateanul maniac decat de suporterii (sau numai simpatizantii) Stelei ce critica situatia actuala.

 

2. Mde, 'copilul' Steaua produce din greu capital (financiar si de imagine) pentru conducere si jucatori. E mina lor de aur. Unde va mai gasi Banelu' nostru un club de prima mana la care sa i se mareasca salariul dupa un sezon foarte slab ? Unde va mai gasi Lovinelu' un club pe prima mana care sa-l titularizeze meci de meci (cu primele aferente) ? Unde va mai gasi Badea un club de prima mana care sa-i tolereze taratul in 4 labe prin fata lui Ronaldo in speranta obtinerii unui nenorocit de tricou ? Nu mai zic, unde va mai gasi sefu ala mare un club care sa-l propulseze in topul celor mai cunoscuti romani in doar cativa ani ?

 

3. Si daca suporterii si-ar manifesta entuziasmul netarmurit privitor la situatia clubului (in ciuda evidentei) ce s-ar intampla ? Aia care 'vor sa distruga clubul' ar renunta doar pentru ca suporterii se extaziaza fara motiv ? Ne-ar cataloga urgent ca fiind sclavi ai ciobanului si implicit la fel de inteligenti ca si el. M-ar durea in p*** de catalogarea lor daca macar echipa ar juca fotbal. Din pacate nu joaca, mai bine zis nivelul jocului se apropie pe zi ce trece de tzurca pe care ani de zile potaile si gunioerii au jucat-o cu rezultatele cunoscute (Knatspyrnufelag, Skonto Riga si altii ca ei).

hypno16.07.2008 14:03
Dragii mei, nimeni nu va impiedica sa parasiti acest site si sa va faceti un site unde sa scapati de aceasta atmofera malefica.

 

Acest site sustine Steaua, dincolo de conducatori, jucatori, manageri. Atunci cand un redactor e de parere ca lucrurile merg intr-o directie gresita, are dreptul sa o spuna printr-un articol, asa cum noi, userii, avem dreptul de a o spune prin comentarii. Este parerea acelui redactor, si nu este neaparat cea corecta - si am avut cazuri cand au aparut 2 articole care se contraziceau pentru ca erau scrise de oameni diferiti, cu pareri diferite.

 

MM a fost criticat, la fel cum a fost si laudat. La fel Zenga, Olaroiu, Ilie, la fel au fost unii jucatori. E nedrept si incorect sa spui ca siteul fcsteaua.ro a criticat pana acum tot ce e la Steaua. Ca din pacate, in ultimul timp sunt tot mai multe lucruri de criticat, asta e o realitate si n-are rost sa ne ascundem dupa deget. Asta nu inseamna ca suntem mai putin stelisti, ci doar ca suntem realisti.

 

@fsorini, vad ca tu sari ca ars de fiecare data cand cineva critica conducerea clubului, si ai o problema cu siteul asta. Spune-ne si noua, care e relatia ta cu persoanele din conducerea clubului ? Asa, de curiozitate, sa stim si noi.

 

sustine Steaua prin cenzura si traind cu capul in nori vesnic ... in continuu numa gloriile de amu' 20 de ani, vitezistii din 86 etc. Mai treziti-va fratilor, or trecut peste 20 de ani de atunci ... acu 20 de ani nu existau celulare, pampersi si altele. Acum e acum. Comentati pertinent prezentul nu tot comparati cu vremuri demult apuse. Pe atunci ne permiteam sa ne batem cat de cat de la egal la egal cu echipe titrate, in momentul asta nu. Intr-o tara unde toti viseaza la vile si masini, unde nu se face absolut nimica, unde gura e de toti, unde se fura non stop cu nonsalanta si unde nu se baga bani in centrele de juniori nu se va face nimica veci. Tot sariti cu gura pe Jij si pe Laca si pe nu mai stiu care, dar nu vedeti ca jumate dintre voi sunteti exact de aceasi culoare ca si ei. Visati numa' cum sa scoateti banii cat mai repede, aveti pretentii sa faceti aur din ciment si altele. Datu' din gura nu e o virtute ... virtute este cand faci ceva.

 

Forza Steaua !

fsorini16.07.2008 16:18
...

Eu zic una si tu spui alta. Eu am zis sa criticam nu sa distrugem, punct.

victor16.07.2008 16:19
Da Iulian ai dreptate. Se doreste distrugerea Stelei prin orice mijloace. Nu putem ajuta echipa scuipand-o si injurand-o. Am mai spus: nu-mi pot ajuta copilul care trece printr-un moment greu scotandu-l de par in fata casei si injosindu-l in fata trecatorilor. Nu fac altceva procedand astfel decat sa-mi distrug familia. Sa criticam dar sa nu ne batem joc de membrii clubului pe care spunem ca-l iubim.

 

 

"fsorini" recunosc ca ultimele tale posturi mi-au starnit cu adevarat invidia. echilibrate si la obiect, ironice dar si amare, decente si realiste. eu care sunt un mare "apologet' al Stelei, din totdeauna, iti recunosc calitatile!

 

pentru cei care-l contesta pe "fsorini", ar fi mai bine sa cititi de doua ori ceea ce scrie, sa uitati replicile acide si vendetele personale, si sa va ganditi mai mult la Steaua! sigur, aceasta in masura in care subiectul chiar va intereseaza!?

 

 

ps:

trebuie sa fac o scurta precizare si despre situatia lui Lacatus la Steaua. multi il tot prezentati ca pe o victima strivita de "sistemul oneros" impus de un patron fara de inima si cuget. doar pentru cultura generala a celor mai tineri, trebuie sa precizez ca relatia de prietenie (sau sa spunem mai corect de amicitie) dintre Marius si Gigi are o vechime de peste 20 ani, iar mariana, "il capo" in familia Lacatus, isi poate permite sa-l sune oricand pe Gigi cu referire la informatiile ce apar prin presa sau in cazul unor declaratii contradictorii. asa ca nu mai plangeti voi fiara, caci ea nu e deloc in "fiare"! iar omul Becali chiar il respecta pe omul Lacatus! mai greu insa cu antrenorul!

mikutu16.07.2008 16:51
Dragii mei, nimeni nu va impiedica sa parasiti acest site si sa va faceti un site unde sa scapati de aceasta atmofera malefica.

 

Acest site sustine Steaua, dincolo de conducatori, jucatori, manageri. Atunci cand un redactor e de parere ca lucrurile merg intr-o directie gresita, are dreptul sa o spuna printr-un articol, asa cum noi, userii, avem dreptul de a o spune prin comentarii. Este parerea acelui redactor, si nu este neaparat cea corecta - si am avut cazuri cand au aparut 2 articole care se contraziceau pentru ca erau scrise de oameni diferiti, cu pareri diferite.

 

MM a fost criticat, la fel cum a fost si laudat. La fel Zenga, Olaroiu, Ilie, la fel au fost unii jucatori. E nedrept si incorect sa spui ca siteul fcsteaua.ro a criticat pana acum tot ce e la Steaua. Ca din pacate, in ultimul timp sunt tot mai multe lucruri de criticat, asta e o realitate si n-are rost sa ne ascundem dupa deget. Asta nu inseamna ca suntem mai putin stelisti, ci doar ca suntem realisti.

 

@fsorini, vad ca tu sari ca ars de fiecare data cand cineva critica conducerea clubului, si ai o problema cu siteul asta. Spune-ne si noua, care e relatia ta cu persoanele din conducerea clubului ? Asa, de curiozitate, sa stim si noi.

andy..de-a lungul timpului ti-am apreciat posturile ca fiind foarte inteligente si de bun simt! acum vreau doar sa repet un lucru..care l-am spus mai demult..si tot pe marginea unui articol al domnului Somanescu. si anume:

eu ca user obisnuit pot scrie ce vreau si in modul in care vreau un post. dar atata timp , cat ai menirea de a scrie un articol de prima pagina, articol care este citit de oricine intra pe forum, user-i de toate categoriile sociale, de toate varstele, trebuie sa fii constient ca esti formator de opinie! deci trebuie sa ai o anumita conduita, o anumita exprimare, o anumita atitudine fata de persoane care au scris istoria clubului ..care da ratiunea de a exista si tie ca redactor si forumului in care''creezi''!

cu alte cuvinte...ai grija ce scrii...ca multi copii s-ar putea sa te creada pe cuvant...si daca tu desfiintezi sistematic valorile clubului......s-ar putea ca ei in curand sa se intrebe:''de ce tin eu pana la urma cu Steaua? domnul ''X'' mi-a explicat destul de clar ca pe aici au trecut numai nulitati!!!!''''

asa ca ..de asta parerea redactorilor trebuie formulata intr-un fel mai aparte....mai deosebit fata de restul user-ilor de zi cu zi...care sunt cititi sau ba! un redactor nu trebuie sa dea cu batul...numai pentru ca e el convins in sinea lui ca are dreptate!

Living_Dead_Stripper17.07.2008 05:07
Da Iulian ai dreptate. Se doreste distrugerea Stelei prin orice mijloace. Nu putem ajuta echipa scuipand-o si injurand-o. Am mai spus: nu-mi pot ajuta copilul care trece printr-un moment greu scotandu-l de par in fata casei si injosindu-l in fata trecatorilor. Nu fac altceva procedand astfel decat sa-mi distrug familia. Sa criticam dar sa nu ne batem joc de membrii clubului pe care spunem ca-l iubim.

 

 

"fsorini" recunosc ca ultimele tale posturi mi-au starnit cu adevarat invidia. echilibrate si la obiect, ironice dar si amare, decente si realiste. eu care sunt un mare "apologet' al Stelei, din totdeauna, iti recunosc calitatile!

 

pentru cei care-l contesta pe "fsorini", ar fi mai bine sa cititi de doua ori ceea ce scrie, sa uitati replicile acide si vendetele personale, si sa va ganditi mai mult la Steaua! sigur, aceasta in masura in care subiectul chiar va intereseaza!?

 

 

ps:

trebuie sa fac o scurta precizare si despre situatia lui Lacatus la Steaua. multi il tot prezentati ca pe o victima strivita de "sistemul oneros" impus de un patron fara de inima si cuget. doar pentru cultura generala a celor mai tineri, trebuie sa precizez ca relatia de prietenie (sau sa spunem mai corect de amicitie) dintre Marius si Gigi are o vechime de peste 20 ani, iar mariana, "il capo" in familia Lacatus, isi poate permite sa-l sune oricand pe Gigi cu referire la informatiile ce apar prin presa sau in cazul unor declaratii contradictorii. asa ca nu mai plangeti voi fiara, caci ea nu e deloc in "fiare"! iar omul Becali chiar il respecta pe omul Lacatus! mai greu insa cu antrenorul!

 

La fel cum l-a respectat si pe nasul sau, Gheorghe Hagi...

danimarcu17.07.2008 06:31
Asa ca injurati-ma pe mine dar lasati pe cei ce joaca, antreneaza si conduc sa incerce sa rezolve problemele clubului.

Esti un adevarat Iisus al Stelei!..))

Ce sacrificiu,sa iei tu asupra ta toate injuraturile ca sa-i fie Stelei bine!

Cred ca,in mare, ai rezolvat problemele Stelei.

fsorini17.07.2008 08:16
Asa ca injurati-ma pe mine dar lasati pe cei ce joaca, antreneaza si conduc sa incerce sa rezolve problemele clubului.

Esti un adevarat Iisus al Stelei!..))

Ce sacrificiu,sa iei tu asupra ta toate injuraturile ca sa-i fie Stelei bine!

Cred ca,in mare, ai rezolvat problemele Stelei.

Dragul meu multumesc pentru "aprecieri". Nu doresc sa fiu un mucenic pentru cauza clubului. Sunt convins ca Steaua va rezista si de aceasta data injuraturilor "stelistilor pana la moarte" chiar fara umilele mele servicii. Dar ma intreb sunteti "stelisti" pana la moartea clubului sau a voastra? Eu nu am pretentia idioata ca pot sa rezolv problemele Stelei dar imi dau si eu cu parerea. Parerea mea este ca daca injurati si scuipati pe cei ce reprezinta clubul (investitior, conducere, antrenori, jucatori ...) puneti umarul cu nadejde la demolarea numelui echipei pe care o iubiti de nu mai puteti. Incercati sa iubiti fara scuipati si injurii, incercati sa fiti normali si veti vedea ca va fi bine.

lupi17.07.2008 09:39
Si aici revenim la problema de la care am plecat: si antrenorul se gandeste tot la binele personal. Din pacate asta e durerosul adevar. Sa fim sinceri: daca el chiar isi inchipuie ca va face ceva durabil la felul cum joaca Steaua acum e mai depasit decat credeam. Parerea mea sincera e ca el spera ca cum-necum sa califice Steaua in Liga, ca sa-si poata trece la CV o astfel de performanta. Daca mai reuseste si vreun egal eroic cu vreo mare echipa, cu atat mai bine. Petrodolarii arabi se vor inmulti, iar pentru astfel de cauze, lui Marius nu-i e rusine sa se implice. Cazurile Inter Gaz sau Ceahlaul Piatra Neamt o dovedesc.

 

Aici dai dovada de nesimtire draga Mihai. Si tu si Marius, uneori si SSK va concentrati articolele pornind de la asemenea idei idioate. Porniti atacuri voalate asupra lui Lacatus, chiar si Adi Ilie (Spalatul pe Creier Ilie - remember SSK?), desi incercati sa dati pe alocuri ocazia ca sunteti obiectivi veninul vostru se imprastie progresiv. Culmea ca ii stapaneste si pe pustii care intra pe site, copii care abia au deschis ochii spre fotbal si au inceput sa-l urasca pe Lacatus. In curand o sa ajunga sa se lepede de acest club magnific, cat timp noi ne jucam de-a Dumnezeu sau ca managerul cu clubul Steaua.

 

E un atac perfid, pentru mine e ca un cutit bine aplicat in zona ficatului, mori lent si dureros.

Pai vere, daca Lacatus sta la Steaua pt bani si auzi la el: "sa-si treaca in palmares un egal chinuit cu o echipa mare" in seamna ca s-a intors lumea pe dos. Nu-ti dai seama ca dorinta lui de performanta ne-a alimentat clubul cu zeci de trofee, aceasi dorinta care se manifesta si in zilele noastre. Pe el in doare in cot de bani, cat timp a fost la UTA nu venea cu limuzina la antrenamente si nu se imbraca strigator la cer. Era un om simplu, puteai sa dai mana cu el pe strada, nu iti refuza un autograf, brasovean educat si cu bun-simt. Ceva ce nu o sa inteleaga regatenii sau alti bucuresteni (va rog frumos sa nu-l luati ca pe un atac la adresa voastra, fiindca nu am chef sa intru in polemici si mailbox-ul e la 98% :thumbsup:)

Pt bani au plecat Oleg, Olaroiu, iar Zenga ne-a dovedit cat de mare stelist e cand a semnat cu spurcatii, sa nu mai pomenesc de Dan Petresc si isprava giulestiana.

Si crede-ma, daca ar veni un impresar la antrenamentele Stelei:

"- Nea Marius, stiti.. aveti o oferta de la Al Hilal, de vreo 2 milioane de dolari.

Lacatus se uita impasibil la impresar, apoi dintr-o data, aprins de un tackling gresit a lui Neaga sare ca ars:

-" Baga ma material! Uita-te la Nesu cum reuseste! Apoi intorcandu-se catre omul stupefiat ii raspunde cu un calm ciudat:

"- Multumesc frumos, dar nu sunt interesat. Casa mea e Steaua."

 

Da-ti o palma si rescrie articolul sau lasa-l pe Il Soldatino daca nu esti in stare sa fii obiectiv.

daca vine cineva cu oferta aia pleaca.Zenga stelist?ce ii curios un italian de rivalitatilee noastre?daca primesc bani plec si la inter si la Ac fara vreo remuscare.

victor17.07.2008 16:34
[quote name='fsorini'

ps:

trebuie sa fac o scurta precizare si despre situatia lui Lacatus la Steaua. multi il tot prezentati ca pe o victima strivita de "sistemul oneros" impus de un patron fara de inima si cuget. doar pentru cultura generala a celor mai tineri, trebuie sa precizez ca relatia de prietenie (sau sa spunem mai corect de amicitie) dintre Marius si Gigi are o vechime de peste 20 ani, iar mariana, "il capo" in familia Lacatus, isi poate permite sa-l sune oricand pe Gigi cu referire la informatiile ce apar prin presa sau in cazul unor declaratii contradictorii. asa ca nu mai plangeti voi fiara, caci ea nu e deloc in "fiare"! iar omul Becali chiar il respecta pe omul Lacatus! mai greu insa cu antrenorul!

 

La fel cum l-a respectat si pe nasul sau, Gheorghe Hagi...

 

 

daca esti cu adevarat interesat de subiect, sa stii ca intre Hagi si Becali diferendul a depasit cu mult sfera pur fotbalistica. acolo s-au adunat mult mai multe probleme.

 

de altfel credeam ca e mai mult decat evident faptul ca Gigi i-a acceptat lui "nea mariusica" erori si caderi care in alte situatii ar fi iscat un val de critici si acuze. eu personal ma indoiesc ca un alt antrenor ar fi "supravietuit" pe banca Stelei dupa 4 mai 2008?!

 

mai ganditi-va! oricum nu e nimic rau in faptul ca doi oameni sunt intr-o relatie mai buna si ca se stimeaza. pe Steaua aceasta situatie ar trebui sa o ajute, aducand liniste la echipa, numai ca maestrul Lacatus nu prea arata si a mare antrenor?! aici este adevarata problema de azi!

«123»