Si aici revenim la problema de la care am plecat: si antrenorul se gandeste tot la binele personal. Din pacate asta e durerosul adevar. Sa fim sinceri: daca el chiar isi inchipuie ca va face ceva durabil la felul cum joaca Steaua acum e mai depasit decat credeam. Parerea mea sincera e ca el spera ca cum-necum sa califice Steaua in Liga, ca sa-si poata trece la CV o astfel de performanta. Daca mai reuseste si vreun egal eroic cu vreo mare echipa, cu atat mai bine. Petrodolarii arabi se vor inmulti, iar pentru astfel de cauze, lui Marius nu-i e rusine sa se implice. Cazurile Inter Gaz sau Ceahlaul Piatra Neamt o dovedesc.
Aici dai dovada de nesimtire draga Mihai. Si tu si Marius, uneori si SSK va concentrati articolele pornind de la asemenea idei idioate. Porniti atacuri voalate asupra lui Lacatus, chiar si Adi Ilie (Spalatul pe Creier Ilie - remember SSK?), desi incercati sa dati pe alocuri ocazia ca sunteti obiectivi veninul vostru se imprastie progresiv. Culmea ca ii stapaneste si pe pustii care intra pe site, copii care abia au deschis ochii spre fotbal si au inceput sa-l urasca pe Lacatus. In curand o sa ajunga sa se lepede de acest club magnific, cat timp noi ne jucam de-a Dumnezeu sau ca managerul cu clubul Steaua.
E un atac perfid, pentru mine e ca un cutit bine aplicat in zona ficatului, mori lent si dureros.
Pai vere, daca Lacatus sta la Steaua pt bani si auzi la el: "sa-si treaca in palmares un egal chinuit cu o echipa mare" in seamna ca s-a intors lumea pe dos. Nu-ti dai seama ca dorinta lui de performanta ne-a alimentat clubul cu zeci de trofee, aceasi dorinta care se manifesta si in zilele noastre. Pe el in doare in cot de bani, cat timp a fost la UTA nu venea cu limuzina la antrenamente si nu se imbraca strigator la cer. Era un om simplu, puteai sa dai mana cu el pe strada, nu iti refuza un autograf, brasovean educat si cu bun-simt. Ceva ce nu o sa inteleaga regatenii sau alti bucuresteni (va rog frumos sa nu-l luati ca pe un atac la adresa voastra, fiindca nu am chef sa intru in polemici si mailbox-ul e la 98%
)
Pt bani au plecat Oleg, Olaroiu, iar Zenga ne-a dovedit cat de mare stelist e cand a semnat cu spurcatii, sa nu mai pomenesc de Dan Petresc si isprava giulestiana.
Si crede-ma, daca ar veni un impresar la antrenamentele Stelei:
"- Nea Marius, stiti.. aveti o oferta de la Al Hilal, de vreo 2 milioane de dolari.
Lacatus se uita impasibil la impresar, apoi dintr-o data, aprins de un tackling gresit a lui Neaga sare ca ars:
-" Baga ma material! Uita-te la Nesu cum reuseste! Apoi intorcandu-se catre omul stupefiat ii raspunde cu un calm ciudat:
"- Multumesc frumos, dar nu sunt interesat. Casa mea e Steaua."
Da-ti o palma si rescrie articolul sau lasa-l pe Il Soldatino daca nu esti in stare sa fii obiectiv.