Pai mai sunt cateva lucruri de zis. In primul rand, ca numitul Sponte si numitul Gigel Coman aveau tot dreptul din lume sa bea o cafea impreuna intr-un local din Cluj fiindca se cunosteau de pe vremea cand fotbalistul "activa" la Steaua. [...]
Si din toate cafenelele din lume, din toate zilele anului, Sponte si Coman s-au intalnit exact inaintea meciului decisiv pentru titlu, si tocmai la Cluj ! Ce mai "coincidenta" ! Iar plata pentru terenul ala se face cu valiza de dolari, adica oarecum la negru ?
Intr-adevar este o coincidenta (survenire a mai multe evenimente impreuna) care poate da nastere la suspiciuni insa nicidecum la certitudini. Cat priveste cum ar fi trebuit sa se faca plata pentru teren, este o chestiune de competenta justitiei si fiscului, nu a FRF (in particular, orice tranzactie se poate face si in numerar, in prezenta de martori sau notar; daca asa ceva nu exista cel care risca sa piarda $$$ este cel care da banii).
Dupa cum a ajuns de notorietate publica din motivatiile oferite, comisia FRF nu s-a bazat esentialmente decat pe aceasta declaratie a lui Goga. Chestiunea nu este ceea ce credem noi despre destinatia reala a banilor confiscati (si aici avem cam toti aceeasi banuiala) ci daca este admisibila crearea acestui precedent pe baza de banuieli fara probe concrete (de exemplu, o inregistrare telefonica a conversatiei intre Goga si oier - chiar unii membri ai comisiei au declarat ca nu au primit nimic de la DNA in afara confirmarii ca George Becali este cercetat). FRF a avut grija sa se delimiteze de chestiunea juridica, sustinand ca nu are nevoie de probe la fel de "beton" precum cele utilizabile in justitie. Ceea ce lasa usa deschisa abuzurilor, fiindca de-acum incolo oricine poate fi sanctionat exclusiv in baza unei declaratii, eventual corelata cu indicii circumstantiale interpretabile. Iar aceasta nu este in regula.
Aici nu e nici un abuz. Hai las-o moarta, dupa principiul asta al "probelor concrete" nici contabilii n-ar trebui sa "creada" ca 2+2=4 ci sa cheme un matematician sa demonstreze asta.
Matematica nu este o chestie de dat cu parerea dupa banuieli ci un sistem de postulate/axiome si de afirmatii demonstrabile pe baza acestora. Aceasta materie se invata la scoala iar daca nu inveti bine macar aritmetica, nu poti sa practici meseria de contabil, indiferent de prezenta matematicianului de control: contabilul nu trebuie sa creada ci sa stie ca 2+2=4 pe baza unor rationamente matematice oricand repetabile. In practica, tabla adunarii reprezinta o anexa utila, demonstrabila pe baza teoriei numerelor naturale, pe care oricine o poate retine pentru a isi simplifica munca si care este acceptata aprioric ca adevarata.
Evident, aceasta nu are nimic de-a face cu necesitatea probelor concrete pentru comisii intrucat situatiile reale nu au o corespondenta pana la identitate cu rezultatele sigure ale unui sistem axiomatic: nu rezulta de nicaieri ca daca persoanele X si Y se gasesc impreuna intr-un anumit loc ele pun la cale ceva marsav. Chiar e nevoie de probe. Orice "imparteala a dreptatii" lipsita de probe constituie un abuz si duce in mod inevitabil la erori.
Comisia avea dreptul sa sanctioneze incalcarea regulamentului si a facut-o.
Comisia trebuie mai intai sa determine daca regulamentul a fost incalcat. In practica, nu a facut-o ci a decis pe baza de banuieli, indicii circumstantiale si o declaratie contrazisa de altele ca regulamentul a fost incalcat. Procedeul este fundamental gresit, indiferent de ceea ce a facut si va face oierul, la fel cum punerea in aplicare a justitiei lui Lynch este fundamental gresita, indiferent de ce crime va fi comis justitiatul.
Unicul vinovat este oligofrenul, cel care declara ranjind la TV cum au sa "zboare niste ingerasi" spre Cluj. Ia sa invartim situatia : daca Borcea declara asta si apoi era prins cu valiza cu $$, mai sarea vreunul din noi in sus de indignare pe motiv ca "e un abuz" ? Probabil ca nu ...
Probabil ca nu am fi sarit prea tare in sus insa nu pentru ca nu ar fi fost un abuz (ar fi fost la fel de abuziv) ci pentru ca nu ar fi atins tot atat de tare clubul preferat. Ceea ce nu este tocmai in regula intrucat acceptarea unor abuzuri (fie si impotriva unor rivali) inseamna legitimarea acestora si posibilitatea de a le suferi pe proprie piele la un moment ulterior.
Presupunand ca injurarea boului serveste la ceva, trebuie sa observ ca aceasta activitate nu este incompatibila cu criticarea comisiei FRF.
Injurarea boului nu serveste la ceva in mod direct. Ideea era ca se da o tinta falsa suporterilor, mutandu-se discutia de la cel care ne face cel mai mult rau, JJ Bekkali. Acest personaj scarbos ne-a facut mai mult rau decat 20 de Muresani, Porci si Coposi la un loc.
Care este tinta falsa? Aici discutam legitimitatea sau abuzivitatea deciziei comisiei de apel a FRF, nu cat de nemernic este sau nu ciobanul sef. Putem discuta si despre el, putem admite cu totii ca acest individ a facut clubului Steaua foarte mult rau, aceasta nu va schimba nimic in aprecierea chestiunii precedente. Sigur ca oierul este vinovat de multe iar decizia abuziva a FRF nu este complet straina de tampeniile pe care le-a intreprins de-a lungul timpului, insa ramane o decizie abuziva si trebuie criticata in sine dincolo de persoana ciobanului.
