Stau in Portugalia,dar sunt roman,si inca ma mai intereseaza ce se intampla pe acolo...Am acasa prieteni si neamuri,e normal sa fie asa.Daca ar fi vorba doar de cei ca tine sau cocalarii lui Jiji chiar nu m-ar mai interesa ...
Se vede.De-aia moare lumea de foame mai tare ca pe vremea lui Ceausescu...
poate daca ai fi donat cotizatia aia pe care o dai constiincios la AISS la ceva centre, sau sa fi cumparat alimente pentru niste oameni sarmani ai fi tras si tu un semnal de alarma pentru autoritati. Oamenii care mor de foame sunt cei care l-au votat pe Becali, pentru ca Gigi, asa cum e el, i-a ajutat, iar pe omul acela simplu nu-l intereseaza "de ce" a facut-o, ci retine gestul in sine, pe care autoritatile nu l-au facut pt ei. Oricum, nu va merge Gigi la Bruxelle, sa fim seriosi, pentru ca spre deosebire de altii, el stie care ii este locul, s-a vazut si din declaratiile de ieri, cand l-au luat astia la misto, iar omul s-a simtit. Nu inteleg cum nu-si fac partidele sondaje cu un top al antipaticilor, ca sa stie de ce nu merge lumea la vot sa-i voteze. Degeaba imi place x sau y, daca vad pe pozitiile fruntase unii care nu-mi plac (ajunge si un singur nume), partidul acela a decazut in ochii mei si a multora, deci, nu-i vom vota lista. Mai grav este ca merg altii,care nicicum nu se inteleg unii cu altii, doar se cearta intre ei. La alegerile astea votantii au fost membrii de partid si cei ai organizatiilor de tineret + patura de jos, al oamenilor simpli. Vom trai si vom vedea, showul continua
.
@redondo
ai fi putut spera daca ar fi venit unul si ar fi spus: nu va promit nimic, ca oricum nu o sa ma tin de promisiune. Nu-mi controlati trecutul, va spun sigur ca am fost si eu corput, deci, hai sa trecem peste si sa o luam de la 0. Pe acela l-as fi crezut 
Insa discursurile la posturile locale unde cica au promovat programele europene nu sunt urmarite, oamenii tot la posturile nationale se uita, deci, majoritatea electoratului a retinut circul, minciunile si atacurile la persoana. Apoi au facut o greseala mare evitand un anumit post, otv, caci un abil politician ar trebui sa stie cum sa vorbeasca pentru a fi inteles de toata lumea, vorba bunicii mele: trebuie sa stii sa vorbesti domneste dar si taraneste (adica simplu) :-) Nu trebui sa fii popular prin imagine, ci prin limbaj coerent, ton normal, pozitiv, apropiat de oameni ca aceastia sa te inteleaga. Un Petre Roman ar fi atras voturile simpatizantilor lui Becali, parerea mea.