FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

România - Olanda 0-2 (0-0)

«123»
1on17.06.2008 20:57

When you walk through a storm

Hold your head up high

And don't be afraid of the dark

 

At the end of the storm

Is a golden sky

And the sweet silver song of the lark

 

Walk on through the wind

Walk on through the rain

Though your dreams be tossed and blown

 

Walk on walk on with hope in your heart

And you'll never walk alone

You'll never walk alone

 

 

 

Asta a fost. ªi a fost frumos, atât cât a fost. Asta e și valoarea lui Pițurcã. El niciodatã nu va putea sã-și depãșeascã condiția de variantã evoluatã a lui Halagian și niciodatã nu va putea ca sã determine echipa pe care o antreneazã, oricare ar fi ea, sã-și depãșeascã condiția, așa cum a fãcut Zenga. Cu Pițurcã probabil cã Steaua s-ar fi calificat în grupele Cupei UEFA acum 4 ani, dar niciodatã nu ar fi eliminat Valencia, mai ales dupã o înfrungere în meciul tur.

Așa cum el a fost personajul determinant în punctele luate Franței și Italiei, el a pierdut meciul cu Olanda.

Predator, ai perfectã dreptate cu atitudinea mioriticã.

stelistu din sm17.06.2008 20:57

trebuia sa zica cineva la Mutu si Chivu ca nu joaca singuri

Marius17.06.2008 20:59

Doamne ce bine a jucat Dica! Plasament, pase filtrante, determinare!

steauafan17.06.2008 21:00

Din pacate Banel a jucat cum stie el, ca o cizma, de radeau astia de pe ESPN de el, asa ca nu mai pupam noi un transfer la alta echipa, asta moare titular la Steaua!

1on17.06.2008 21:00

Toți jucãtorii au jucat singuri.

Explicația lui Pițurcã: "Jucãtorii au cãzut psihic cînd au aflat cã este 1-0 pentru Italia".

Pițurcã a fost foarte bun pânã acum, dar nu va face decât sã ne ținã pe loc. Un Dorinel Munteanu, Rãzvan Lucescu, Dan Petrescu, poate chiar Zenga (dupã pãrerea mea ar fi cel mai potrivit), ar putea umbla la mentalitatea jucãtorilor și ar putea continua parcursul ascendent al Naționalei României.

yozisss17.06.2008 21:00

@ zloty

ce sa vrei cu cine sa joace?? cu Banel care se incurca in minge??? Mutu e bun da nu poate nimic singur el a fost pus sa joace doar cu Marius niculae restul sunt pe - pe faza de atac

 

Prietene zloty, ai vazut azi vreo pasa de la Mutu pentru distrusii astia de Banel sau Niculae? Eu am vazut doar ca javra a fost cap de linie la fiecare minge, ca a avut 3 suturi, pe care le aparam si eu, la cei 1.70 metri si 85 de kile ai mei. In cele 2 faze de atac ale Romaniei din prima repriza in care a participat toata echipa, am avut si singurele 2 ocazii cat de cat omenesti, una in care Cocis a lovit mingea cu genunchiul si sutul lui Codrea.

 

Deci, inainte sa te legi de comment-ul meu, incearca sa si intelegi meciul la care te uiti.

 

Si acum, ca m-am inervat si mai rau decat eram pana acum, mi-am adus aminte de meciurile cu franta si italia, in care Mutu a jucat exact aceeasi partitura, avand si tupeul sa sustina ca nu a avut destule mingi (asta dupa meciul cu franta). Si dupa golul intamplator cu italia a ajuns iar mare vedeta. Daca esti stelist, gandeste-te la Dica, la cati nervi ne-a facut omul asta. Exact asta a jucat si Mutu. Nimic, in speranta ca pica un gol care sa ii mai creasca nitel cota. Sa poata sa isi plateasca amenda. KKT.

stelistul stelist17.06.2008 21:02

suntem prosti eu chiar am fost optimist dar cu un Mutu care e dea dreptul mut in fotbal , si cu cei 2 niculae fara a avea treaba cu fotbalul , nu puteam emite pretentii cu aceasta echipa de "rezereve" a olandei...care zicea ca tot cu acest lot i'am batut pe olandezi??? tot cu acest lot ne'au batut...Mutu lasa'ne , lasa'ne cu vedetismele...

danimarcu17.06.2008 21:03
Repet,imi e rusine nu de rezultat,ci de atitudine.

Asta simt si eu.

Nu ma asteptam ca fotbalistii nostri sa fie atat de fragili psihic,atat de delasatori si de lenti...

Nu am vazut rautatea din meciul cu Italia,parca asteptam sa faca olandezii ceva sa ne califice...Tipic romanesc.Mentalitatea ne-a ingropat.Bravo Croatiei si Turciei,care au aratat ca au mentalitate,desi sunt tot din partile astea de lume ...

Asta este,atat am putut.Nu meritam sa mergem mai departe,acolo merg doar cei care joaca fotbal.

Bravo baietilor pt cele doua puncte!

Hai Romania!

ANTIgigi17.06.2008 21:03
Doamne ce bine a jucat Dica! Plasament, pase filtrante, determinare!

 

Ca si Marica de altfel....

I.N.Money17.06.2008 21:07

Pacat ca au picat psihic din cauza scorului de la Zurich dintre Italia si Franta , insa trebuiau sa se astepte la asta si nu sa fie un soc pentru ei . Aceasta milogeala a presei la fundul echipei lui Van Basten si-a spus cuvantul , pentru ca ai nostri au fost mai mult decat adormiti pe teren . S-a crezut ca Olanda o sa fie un "Dinamo" al Europei si o sa stea capra in fata noastra ca sa nu castige dusmanul Italia , respectiv Franta . Cu riscul ca au readus la viata cea mai cinica echipa de pe glob ( Italia ) , Olanda si-a aparat blazonul si trebuie respectata pentru asta

Din pacate la acest turneu nu am avut un atacant in adevaratul sens al cuvantului care sa isi faca datoria , nu doar sa alerge pentru coechipieri .

Asta e , capul sus , sper sa ne calificam la Campionatul Mondial din Africa .

DelPiero1017.06.2008 21:09

Sa-mi bag tot ce am mai scump in meciul asta!Olanda B super-echipa,cu Olanda A cum o fi fost daca jucam?Asta e,calificarea s-a jucat la acel penalti blestemat!Pacat...mergem inainte!La cum am jucat azi,nu meritam nimic...sunt foarte dezamagit,ne-am facut sperante,ma pregateam de Universitatii... :huh::rolleyes:

Living_Dead_Stripper17.06.2008 21:19

Dupa acest meci eu nu pot avea decat o singura intrebare: CINE STINGE LUMINA ?

Felicitari Goian, Felicitari Lobont !

 

Cand vezi Croatia, cu o populatie cam cat Bucurestiul, calificata in sferturi intr-o maniera pe care miorita romana n-o va intelege NICIODATA, te apuca lehamitea de tot si de toate...

 

Astept cu interes transmisiile ,,live'' in care tricolorii mioritici vor fi intampinati cu stegulete, fluturasi si balonase la aeroport, la sosirea in patria mioritei...

Marius17.06.2008 21:22

Mi-a placut Ghionea in meciul asta...

 

Rat a fost petarda, pe partea lui au facut aia ce au vrut...

stelistul stelist17.06.2008 21:23

un alt stelist de valoare care a meritat sa fie la nationala a fost Ghionea...bravo lui nu lui Chivu sau Mutu sau tamas

Joga Bonito17.06.2008 21:31
Cand vezi Croatia, cu o populatie cam cat Bucurestiul, calificata in sferturi intr-o maniera pe care miorita romana n-o va intelege NICIODATA, te apuca lehamitea de tot si de toate...

 

Astept cu interes transmisiile ,,live'' in care tricolorii mioritici vor fi intampinati cu stegulete, fluturasi si balonase la aeroport, la sosirea in patria mioritei...

 

1. Austria si Polonia.

 

2. Si eu astept cu interes ceva la tine. Dar nu-ti spun ce. Trebuie sa apreciem prestatia baietilor, dupa 8 ani de absenta s-au daruit in cel mai exemplar mod cu putinta cu Franta si Italia. Finaliste de Campionat Mondial. Cu atat ramanem.

 

Mandru ca sunt roman! Si astept cronica lui Il Soldatino. Punct.

DelPiero1017.06.2008 21:32
Dupa acest meci eu nu pot avea decat o singura intrebare: CINE STINGE LUMINA ?

Felicitari Goian, Felicitari Lobont !

 

Cand vezi Croatia, cu o populatie cam cat Bucurestiul, calificata in sferturi intr-o maniera pe care miorita romana n-o va intelege NICIODATA, te apuca lehamitea de tot si de toate...

 

Astept cu interes transmisiile ,,live'' in care tricolorii mioritici vor fi intampinati cu stegulete, fluturasi si balonase la aeroport, la sosirea in patria mioritei...

Parerea mea ca esti cam dur...nu e vina tarii noastre,nu cred ca meritam din partea ta 'romanule' sa fim numiti 'mioritici',ce zici?Hai,compara putin si grupa noastra cu cea a croatilor...e clar ca au alta mentalitate,dar nu trebuie sa fim asa duri cu noi insine...

stefanVl17.06.2008 21:37
Cand vezi Croatia, cu o populatie cam cat Bucurestiul, calificata in sferturi intr-o maniera pe care miorita romana n-o va intelege NICIODATA, te apuca lehamitea de tot si de toate...

 

Astept cu interes transmisiile ,,live'' in care tricolorii mioritici vor fi intampinati cu stegulete, fluturasi si balonase la aeroport, la sosirea in patria mioritei...

 

1. Austria si Polonia.

 

2. Si eu astept cu interes ceva la tine. Dar nu-ti spun ce. Trebuie sa apreciem prestatia baietilor, dupa 8 ani de absenta s-au daruit in cel mai exemplar mod cu putinta cu Franta si Italia. Finaliste de Campionat Mondial. Cu atat ramanem.

 

Mandru ca sunt roman! Si astept cronica lui Il Soldatino. Punct.

 

Esti Mandru doar de locul 3... Cand se poate mai mult de ce nu indraznesti? De esti indolent Mutu, Dica, Chivu de ce?

De ce se repeta aceleasi schimbari mereu?? Interese??

 

Mereu o sa zicem.. am avut grupa grea... nu s-a putut mai mult.. BA DA s-a putut.. faci totul bine pana in ultimul meci.. si dupaia te inneci ca Banel la centrare in fata portii

 

 

sa fim seriosi

MoWeed17.06.2008 21:37

Bravo baietii! Exact la meciu decisiv ati avut o atitudine de 2 lei.

Sa ii multumim si marelui fundas Tamas(Doamne ce dreptate a avut AdrianUltras25 cand a zis ca e un fundas mediocru) si lui Mutu pentru ratarea penalty-ului.

Piturca este un mare antrenor, dar el a gresit meciul asta. Pai la 2-0 pentru italieni si 1-0 pentru olandezi el se incapataneaza sa joace cu un singur atacant, ca sa nu mai zic de reticenta cu care a facut schimbarile. Tactica este clara: am jucat la mica ciupeala, ne-am aparat si speram sa jucam pe contra-atac. Dupa primirea golului pur si simplu nu am avut nici o reactie....

 

Totusi la primele 2 meciuri ne-am comportat exemplat si pentru asta trebuie felicitati jucatorii. Am depasit toate predictiile inainte de turneul final, am jucat de la egal la egal cu campioana si vicecampioana mondiala. Dar imi pare rau ca am ratat ocazia sa iesim din aceasta grupa in care nimeni nu ne dadea nici o sansa

Respect Lobont,Radoi,Ghionea,Chivu,Codrea(desi a jucat prost in ultimul meci)!!!

cristian01417.06.2008 22:02

Oare ce mai poate fi spus dupa un asemenea meci ? Din pacate am vazut in seara asta o nationala a Romaniei paralizata. Nu cred ca voi gasi cuvintele potrivit de slefuite ca sa caracterizez o asemenea prestatie, de-a dreptul penibila. Am avut in fata un adversar cu motoarele nici pe jumatate turate si ne-am facut de rasul lumii. Felicitari italienilor pentru modul cum au jucat si pentru ca au crezut in sansa lor ! Am un sentiment ca vor fi noii campioni europeni.

Despre bravii nostri tricolori nu mai ramane nimic de spus, iar Piturca e noul inventator al stilului "constipat". Numai el putea sa imprime o asemenea tactica, numai el era capabil de asemenea schimbari. Imi pare rau s-o spun, dar principala lui calitate in ale antrenoratului e norocul chior. Insa de data asta zeul fotbalului n-a mai acceptat sa fie tras pe sfoara. Cum e posibil sa declari la finalul unui joc atat de prost ca "Romania a iesit cu capul sus de la Euro" si sa-ti feliciti jucatorii pentru efortul depus. Atat de mare sa fie satisfactia ca ne-am clasat pe pozitia a 3-a, deasupra Frantei ? O Franta care e intr-o cadere libera de ceva timp, mai exact de la retragerea marelui Zizou. Asta da mentalitate de roman neaos si abia astept pe cineva sa ma contrazica.

S-a dovedit astazi ca Mutu ne-a intins o mana prin marcarea acelui gol, doar ca sa ne impinga cu amandoua. Si nu ma refer doar la ratarea acelui 11 m, apropo, ati vazut cum se executa un penalty, marca Andrea Pirlo. Pur si simplu perfect.

Nici nu vreau sa aud de scuze de genul : grupa mortii, ghinion teribil cu accidentarea lui Radoi, suspendarea lui Goian. Praf in ochii prostilor.

Am avut calificarea in ambele maini, am aruncat-o, am scuipat-o si am calcat-o in picioare. De ce n-a fost posibil macar o data in istoria asta de 8 ani sa vedem 11 jucatori care sa moara pe teren ? Turcii au reusit si Allah al lor a fost mai ingaduitor decat Dumnezeul nostru. Asta pentru ca au sperat, s-au luptat si in cele din urma au meritat. In schimb, noua ne-a fost pusa aceeasi placa demodata, cu o Romanie baricadandu-se in propriul teren, asteptand o greseala a adversarului, greseala care a intarizat sa apara. Pacat de oamenii care au fost alaturi de echipa pe intreg parcursul turneului, dovedind ca tara asta murdara inca mai respira a civilizatie.

E peste masura de frustrant sa vezi o echipa a Olandei jucand aproape la misto, ratand cu atata seninatate, in timp ce mascaricii nostri sunt incapabili sa-si creeze o faza periculoasa.

L-am vazut pe vesnicul Banel cu ale sale centrari in ceruri, God knows where, un Mutu obosit, fara vlaga, un Cocis penibil, un Codrea si mai penibil. In capul listei negre l-as trece pe Contra, dovada a neputintei la ambele goluri, mai intai luand pozitia unei statui, apoi cazand singur de langa Van Persie. Ce nu ne-am putea dori mai mult de la nationala ?

De partea cealalta i-as aminti pe Radoi, Lobont, Chivu, Goian, chiar si Ghionea, uneori Tamas care cel putin au incercat. Dar vorba aia : "N-ai cu cine ba, niste tarani."

Despre Daniel/Marius Niculae, Petre nu sunt atat de sigur ca au jucat la Euro.

In concluzie, am ramas inca o data cu un gust amar si cu visele spulberate de niste baieti, pentru care din fericire apusul carierei sportive se apropie cu pasi repezi.

Ne-am facut-o cu mana noastra !

Sunt curios ce scuze va inventa presa de rahat care dupa meciul cu italienii ne cerea din rasputeri sa-l incurajam pe Mutu si invoca blatul in partida cu Olanda. Asta meritati, "domnilor" ! Din pacate nu si unii din noi.

2 puncte, un fleac. Romania a incetat sa mai aiba o nationala de fotbal in urma cu 8 ani.

 

predatorpulse717.06.2008 22:32
Oare ce mai poate fi spus dupa un asemenea meci ? Din pacate am vazut in seara asta o nationala a Romaniei paralizata. Nu cred ca voi gasi cuvintele potrivit de slefuite ca sa caracterizez o asemenea prestatie, de-a dreptul penibila. Am avut in fata un adversar cu motoarele nici pe jumatate turate si ne-am facut de rasul lumii. Felicitari italienilor pentru modul cum au jucat si pentru ca au crezut in sansa lor ! Am un sentiment ca vor fi noii campioni europeni.

Despre bravii nostri tricolori nu mai ramane nimic de spus, iar Piturca e noul inventator al stilului "constipat". Numai el putea sa imprime o asemenea tactica, numai el era capabil de asemenea schimbari. Imi pare rau s-o spun, dar principala lui calitate in ale antrenoratului e norocul chior. Insa de data asta zeul fotbalului n-a mai acceptat sa fie tras pe sfoara. Cum e posibil sa declari la finalul unui joc atat de prost ca "Romania a iesit cu capul sus de la Euro" si sa-ti feliciti jucatorii pentru efortul depus. Atat de mare sa fie satisfactia ca ne-am clasat pe pozitia a 3-a, deasupra Frantei ? O Franta care e intr-o cadere libera de ceva timp, mai exact de la retragerea marelui Zizou. Asta da mentalitate de roman neaos si abia astept pe cineva sa ma contrazica.

S-a dovedit astazi ca Mutu ne-a intins o mana prin marcarea acelui gol, doar ca sa ne impinga cu amandoua. Si nu ma refer doar la ratarea acelui 11 m, apropo, ati vazut cum se executa un penalty, marca Andrea Pirlo. Pur si simplu perfect.

Nici nu vreau sa aud de scuze de genul : grupa mortii, ghinion teribil cu accidentarea lui Radoi, suspendarea lui Goian. Praf in ochii prostilor.

Am avut calificarea in ambele maini, am aruncat-o, am scuipat-o si am calcat-o in picioare. De ce n-a fost posibil macar o data in istoria asta de 8 ani sa vedem 11 jucatori care sa moara pe teren ? Turcii au reusit si Allah al lor a fost mai ingaduitor decat Dumnezeul nostru. Asta pentru ca au sperat, s-au luptat si in cele din urma au meritat. In schimb, noua ne-a fost pusa aceeasi placa demodata, cu o Romanie baricadandu-se in propriul teren, asteptand o greseala a adversarului, greseala care a intarizat sa apara. Pacat de oamenii care au fost alaturi de echipa pe intreg parcursul turneului, dovedind ca tara asta murdara inca mai respira a civilizatie.

E peste masura de frustrant sa vezi o echipa a Olandei jucand aproape la misto, ratand cu atata seninatate, in timp ce mascaricii nostri sunt incapabili sa-si creeze o faza periculoasa.

L-am vazut pe vesnicul Banel cu ale sale centrari in ceruri, God knows where, un Mutu obosit, fara vlaga, un Cocis penibil, un Codrea si mai penibil. In capul listei negre l-as trece pe Contra, dovada a neputintei la ambele goluri, mai intai luand pozitia unei statui, apoi cazand singur de langa Van Persie. Ce nu ne-am putea dori mai mult de la nationala ?

De partea cealalta i-as aminti pe Radoi, Lobont, Chivu, Goian, chiar si Ghionea, uneori Tamas care cel putin au incercat. Dar vorba aia : "N-ai cu cine ba, niste tarani."

Despre Daniel/Marius Niculae, Petre nu sunt atat de sigur ca au jucat la Euro.

In concluzie, am ramas inca o data cu un gust amar si cu visele spulberate de niste baieti, pentru care din fericire apusul carierei sportive se apropie cu pasi repezi.

Ne-am facut-o cu mana noastra !

Sunt curios ce scuze va inventa presa de rahat care dupa meciul cu italienii ne cerea din rasputeri sa-l incurajam pe Mutu si invoca blatul in partida cu Olanda. Asta meritati, "domnilor" ! Din pacate nu si unii din noi.

2 puncte, un fleac. Romania a incetat sa mai aiba o nationala de fotbal in urma cu 8 ani.

 

Bravo cristian014,ai spus tot ce era de spus. pentru reconstructia unei nationale care sa stie si sa atace eu m-as baza pe jucatori precum Coman,Lobont,tamas,Goian,Ghionea,Radoi,Chivu,Dica,ratcodrea,Mutu. Ne mai trebuie rezerva de fundas stanga + 2 fundasi dreapta(Gurita trebuie sa se retraga)+ cel putin inca un mijlocas ofensiv si 2 atacanti adevarati nu panarame gen marica,d.niculae sau Marius niculae.

 

Stiti ce ma deranjeaza,in afara lipsei de atitudine? ca vom baga rahatul sub pres cum numai romanii stiu sa o faca. Oficialii vor iesi sa spuna ca oricum s-a realizat mai mult decat speram,jucatorii o sa zica "am invata multe,am capatat experienta" bla bla iar suporterii raman din nou cu buza umflata. Si sa nu-i mai aud ca se compara cu generatia lui Hagi,aia nu numai ca erau mai valorosi dar macar aveau sange in boase cat sa-si incerce sansa indiferent de echipa pe care o intalneau. Mutu&Co au fost etichetati drept generatie de looseri nu pentru ca au ratat calificari ci pentru ca au mentalitate de looseri. Nu stiu daca Hagi&Co se calificau din aceasta grupa dar jucau altceva si sigur bateau una din aceste echipe. Noi am dat de o franta in debandada cu destui "pensionari" antrenata de un ciumpalac,de o italie ofensiva(cum nu prea au fost ei in istorie) si de o echipa de rezerve a olandei. A fost obiectivul nostru sa batem aceste echipe? NU,obiectivul nostru a fost sa nu luam bataie si tocmai de asta ne meritam soarta.

 

Mie imi e rusine cu aceasta echipa pentru ca nici macar nu au incercat,nu au riscat nici 0,001% in momentele decisive,au preferat sa stea cu fundul in poarta si sa spere. Sunt echipe cu o valoare comparabila cu a nostra care desi au jucat cu echipe mai bune decat ei au incercat sa joace fotbal si aici numesc croatia,elvetia,austria,turcia si chiar polonia. Din aceste 5 nationale unele s-au calificat,altele nu dar nu au pacalit fotbalul precum nationala noastra. In primele 2 meciuri nationala s-a ferit de atac ca de dracu iar cand a trebuit sa atacam cu olanda(aproape ca ne invitau) am ramas impotenti si nu era nici o viagra in preajma.

 

Propun o schimbare pentru echipa nationala,Piturca sa antreneze echipa in preliminarii iar un antrenor cu sange in instalatie sa o antreneze la turnee finale daca ne calificam.

 

CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!

 

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

zloty17.06.2008 22:38

@YOZISS eu nu m-am legat de postul tau , personal nul inghit pe Mutu pentru ca mi se mare cel mai figurant din nationala dar nui vina lui e vina cui la bagat in teren , pa Banel nul injur ca e in teren el in neputinta lui face ce poate (nimic pentru jocul de fotbal)

e de vina cel care in baga in primu 11 ,piti e de vina pentru meciu de azi , am vrut sa copiem si noi grecia dar am tratat cu prea multa lejeritate fazele fixe(in toate 3 meciurie) nici acum nu inteleg de ce cand noi nu avem 1 care sa stie sa execute o lov libera incercam sa dam gol din lov. lib. in loc sa incercam scheme:-??

metzzz17.06.2008 22:53

Respect Lobont , Ghionea , M. Niculae si cam atat daca nu ma insel . In rest e exact ce anticipam inainte de meci. Ei ne dau meciul doar cu conditia ca noi sa jucam. Ori il citez pe domnul Jenei : "Daca noi nu jucam , o sa ni se para ca si echipa a doua a Olandei a jucat mai bine ca noi" . Un om ca Jenei nu o sa mai gaseasca Romania poate decat peste 100 de ani. In rest ce pot sa zic...Ghionea l-a inlocuit cu succes pe Goian , a jucat perfect. In rest nu comentez. V-am mai zis si pe alte topicuri ca ne multumim cu putin (vezi declaratiile unor jucatori de la sfarsitul meciului cu Olanda) . Cel mai rau din toata treaba asta a iesit Radoi , care si-a spart capul din cauza unui prost , iar ei n-au putut sa joace macar pentru el. I-a cam durut la basca. Am facut un MAAAAAAAAAAAARE nimic la acest Euro. Pentru mine faptul ca am facut egal cu Franta si Italia e egal cu ZERO . Aceasta generatie de drogati , betivi , curvari si infatuati nu v-a face niciodata performanta. Ca sa facem ceva ne trebuie un Lobont ca la acest Euro si 10 Radoi . Pana atunci ne uitam la TV.

 

cristian01417.06.2008 23:01

@ predatorpulse7

 

Subscriu la cele spuse de tine, insa pentru nationala asta, desi mi-e greu s-o numesc asa in momentul de fata, mi-as dori un antrenor strain. Un antrenor capabil, profesionist si care macar sa aiba in garderoba proprie un costum.

Dar traim in Romania si evident ca asa ceva nu se va intampla. M-am saturat de piturci, olaroi, rednici, lucesti si toata gama asta variata de tehnicieni incapabili sa antreneze la nivel inalt.

Pentru o echipa care se respecta si are pretentiile Romaniei, calificarea ar trebui sa fie un simplu pas spre turneele finale. Nu cred ca e atat de dificil sa obtii calificarea in compania unor formatii gen Albania, Luxemburg, Bulgaria etc, dar in ultima perioada mereu ne-am cramponat de asemenea echipe. Lasand asta la o parte, o data la 2 ani, fiecare reprezentativa are sansa sa demonstreze intregii lumi ceva. De acel ceva nu am fost in stare astazi. Nu conteaza meciurile cu Franta si Italia. Sa privim putin in urma. Sa rememoram acel meci senzational Anglia - Romania. Absolut fabulos. Sa revii de la un 2-1 la pauza, sa invingi o formatie engleza in ultimul minut si in acelasi timp sa beneficiezi de un ajutor nesperat din partea portughezilor deja calificati. In mare cam aceeasi situatie ca si astazi. Atunci intr-adevar s-a realizat ceva, cu toate ca in meciul urmator am fost invinsi de Italia. Deja nu mai conta. Obtinuseram ceva, traiseram momente de neuitat.

Din pacate, repet, la acest campionat european nu s-a realizat nimic notabil. Nu ar trebui sa ne limitam la a ne lauda jucatorii dupa 2 egaluri. Credeti ca acele momente anoste, cu Franta si Olanda, si pe alocuri Italia au fost intamplatoare ? In toate celelate partide, unde Romania n-a fost implicata, am vazut meciuri spectaculoase, cu alte cuvinte, am vazut fotbal.

Eram de "n" ori mai multumit daca reuseam sa surclasam una din aceste mari puteri, chiar daca in rest o incasam la scor. Nu conta. Am fi jucat fotbal, nu bambilici ieftin, made in Romania. Credeti ca-si vor aminti peste ani si ani oamenii de cele 2 puncte, de tacticile lui Piturca ? Nu. Toti vom sti ca am mimat fotbalul si am murit urat, fara onoare.

Oameni buni, am marcat un singur gol ! Un gol perfid care ne-a dat sperante. Pacat.

Nu spun ca ar trebui pusi la zid, dar nici asezati pe cele mai inalte trepte ale performantei fotbalistice la nivel de nationala. Tot ei sunt cei care ne-au facut sa plangem 8 ani de zile si era datoria noastra sa le cerem sa joace, sa realizeze ceva notabil. Ar trebui sa-si plece capetele si sa recunoasca purul adevar, nu sa dea vina pe noroc, ghinion, adversari si Dumnezeu mai stie ce.

Cand Contra iese in prim-plan si spune ca nu s-a putut mai mult pentru ca unii coechipieri n-au destula experienta, ce mai ramane de spus ? "Gurita" ar trebui sa stie mai bine cum a stat treaba cu portocala. De langa el s-au marcat ambele goluri.

Acum nu mai conteaza. Nu le-am cerut mult, doar un meci accesibil, exact ca cel din urma cu 8 ani. Eroii de-atunci au reusit, antieroii de azi nu.

metzzz17.06.2008 23:06

Cristi014 , excelent. Dar nu te mai agita . Pe mine ma intereseaza ca Radoi sa se faca bine , si sa revenim la ale noastre. Sa luam si noi anul asta eventu ca m-am saturat de toti frustratii din campionat. In rest...nu ma mira ca unii se bucura ca am facut 2 egaluri de care peste 20 de ani cand o sa am par alb in cap nu o sa imi aduc aminte.

cristian01417.06.2008 23:15

@ metzzz

 

Nu ma agit. Sunt putin dezamagit. Din cauza asta nici nu le-am acordat prea mari sanse dupa tragerea la sorti, motiv pentru care am ajuns sa fiu blamat de optimistii forumului.

Oricum, la orice ora din zi si din noapte, Steaua e primordiala. Nu suporta grad de comparatie.

Ii urez insanatosire grabnica lui Radoi, multa bafta si sa ne conduca spre event.

«123»