Mandru ca sunt roman, mandru ca acesti baieti ma reprezinta. Ii iubesc pe Mutu si Nicolita mai mult decat oricand. Chiar daca paraseam terenul invinsi as fi simtit la fel. In momentul in care reusesti sa-i servesti Italiei o asemenea reteta fotbalistica e greu sa ramai insensibil. Si nu intr-un meci amical ci intr-o confruntare pe viata si pe moarte in care macaronarii nu-si permit sa piarda niciun punct. Am avut sansa sa invingem campioana mondiala si am jucat de la egal la egal cu ea. Dica a fost impresionant in a doua repriza dupa ce in prima a mimat fotbalul. Codrea isi merita o statuie, iar Lobont mai putine injuraturi in Ghencea. De asemenea, evolutia extraordinara a lui Chivu ne-a aratat inca o data nivelul unui jucator de superclasa.
Mutu? A ratat pentru ca este un mare jucator. La fel ca si Hagi, Maradona, Van Basten. Si a ratat pentru ca este roman. Plecand de aici marturisesc ca Ganea ar merita ceva mai mult respect din partea noastra pentru ca a reusit ceea ce a ratat Briliantul in aceasta seara. Sper ca Mirel Radoi sa isi revina pentru a-si ocupa locul in primul unsprezece contra Olandei. Acest baiat este programat genetic sa sufere. Este sortit sacrificiului, nascut luptator.
Se pot face multe discutii pentru meciul din aceasta seara. Rational gandind putem sa recunoastem doua serii de cate zece minute de dominare absoluta a italienilor si un arbitraj care ne-a avantajat putin prin neacordarea unui gol valabil al campionilor mondiali. Prin opozitie am putea aduce in prim plan bara noastra si penalty-ul ratat. Golul nostru a venit din nimic, fiind rodul geniului lui Mutu, iar cel egalizator a venit pe fondul unei balbaieli in careul nostru.
Vor trece anii, fotbalul ne va aduce mari victorii si dezamagiri. Doua aspecte nu vor putea fi uitate: o galerie din Romania incredibila, cu mult peste oricare alta galerie si o echipa Nationala care a reusit sa nu piarda impotriva Frantei si Italiei.
Cu privire la urmatorul nostru meci nu trebuie sa fim naivi. Acest rezultat de egalitate nu ne-a crescut sansele de calificare ci ne-a pus la adapost de-o eliminare prematura. Olanda ne poate invinge la orice ora, dar baietii nostri ne-au demonstrat ca se poate. In plus, o victorie a noastra in aceasta seara nu ar fi inseamnat automat si o calificare. Mai avem de tras...
Una peste alta, sa tinem pumnii in aceasta seara Olandei si sa ne rugam ca francezii sa nu castige.
