DanStan:
Dar exista si o versiune extremista a reformularii de care vorbeam, versiune care suna astfel : "Mie, ca stelist, mi se rupe de 99 % din ce inseamna Steaua, eu vreau doar ca Becali sa plece".
În ce mã privește, trebuie sã recunosc cã mã regãsesc în aceastã formulare, cu un mic adaos, pe care am sã-l subliniez:
"Mie, ca stelist, mi se rupe de 99% din ce înseamnã Steaua acum, eu vreau doar ca Becali sã plece."
Aș mai adãuga cã tot ce mã mai leagã de aceastã echipã este istoria și palmaresul glorios al acesteia, faptul cã toți ai mei, începând de la bunici tãtici și mãmici au fost și sunt steliști. ªi majoritatea dintre ei, a ãstora mai bãtrâni, sunt de pãrere cã "Gigi e bãiat bun și dacã n-ar fi el, Steaua s-ar duce de râpã, dar ce știți voi, ãștia tineri, aveți numa' gãrgãuni în cap". Sunã cumva familiar?
Restul de 1% care m-ar mai lega de Steaua de acum, e ceva inexplicabil, acel ceva care se bucurã înlãuntrul meu atunci când echipa pieriotului triumfã. Chiar dacã știu cã e greșit sã mã bucur, deoarece fiecare succes din teren al lui Bãnel & Company îi va da apã la moarã nemernicului, acel ceva dinlãuntrul meu nu poate fi înãbușit. Tocmai de asta trebuie radicalizat protestul, pentru cã acest gunoi ține ostatice sentimentele noastre!
DanStan:
Si din cate se pare versiunea extremista castiga teren pe zi ce trece. Stii ce se va intampla atunci cand majoritatea stelistilor ce-l contesta pe Becali vor adopta aceasta ultima versiune ? Va aparea o fractura intre contestatarii activi si suporterii obisniti, aia care nu intra pe aici si nu participa la mitinguri. Pe EI ii intereseaza Steaua asa cum e ea, cu un cioban stupid la conducere. Fireste, mi se va spune ca parerea suporterilor obisnuiti nu conteaza, ca-s niste samantari de doi lei. Poate, dar datorita LOR Steaua are o expunere mediatica atat de mare.
Dacã e sã mergem pe acest raționament, acesta al conviețuirii cu rãul deoarece "va apãrea o fracturã între contestatarii activi și suporterii obisnuiți" atunci totul este pierdut. Nici revoluția din '89 n-ar mai fi avut loc, dacã o mânã de oameni, o minoritate, n-ar fi fãcut pasul înainte spunând un NU hotãrât rãului. ªi s-avem pardon, Steaua nu are o expunere mediaticã "așa mare" datoritã acestei mari mase amorfe de ovine mulțumite de pãstorul lor. Expunerea mediaticã a Stelei se datoreazã, în primul rând, rezultatelor pe care echipa le obține în teren. ªi aceastã masã amorfã, becalizatã, trãiește și își întreține himerele exclusiv pe rezultatele echipei, completat, în micã mãsurã, cu circul mediatic pe care îl face cimpanzeul. Ca dovadã cã asistența la meciuri în acest final catastrofal de sezon a scãzut considerabil, la fel ca audiențele TV, vânzãrile de ziare și accesãrile pe situri, inclusiv acesta. De altfel, cred cã și acea reclamã GSP-istã, în care gogoașa înfuriatã, Andrei Vochin, face iureș într-un vestiar de fotbaliști, este adresatã în primul rând Stelei.
DanStan:
Si de EI aveti nevoie daca vreti sa-l bagati in boala pe cioban. Majoritatea suporterilor obisnuiti il ignora, il dispretuiesc sau chiar fac misto de el. Foarte putini il apreciaza. Majoritatea sunt de acord ca deciziile lui sunt tampite si afecteaza atat prestigiul cat si evolutia Stelei. Dar nu sunt dispusi sa se amestece intr-o disputa atat timp cat ambele parti raman la nivelul de 'pleaca ba' - 'nu vreau ba'.
Eu sunt sigur cã în acest sezon, care va debuta în auspicii mult mai catastrofale decât precedentul, marea majoritate dintre "EI", care sunt bine - intenționați, se vor alãtura masei actuale, minoritare, ale protestatarilor. Dealtfel, poate îți aduci aminte, un întreg stadion l-a înjurat pe nemernic atunci când a fost cu "episodul cu fularul". Sâmburele de urã împotriva jigodiei este sãdit în sufletele majoritãții suporterilor și sunt sigur cã-n acest sezon ciobanul va recolta fructele mâniei.
DanStan:
Trebuie sa fiti mai inteligenti decat ciobanul si, foarte important, sa veniti ceva constructiv. Cu ceva care sa ajute Steaua, chiar si in conditiile astea in care e jucaria prostovanului. Nu-l ajutati pe el, va ajutati pe voi, mai ales in conditiile in care prostovanul se incapataneaza sa NU aplice niste solutii de bun simt.
N-o sã mã erijez acum, Doamne ferește, sã vorbesc în numele celor din peluze, ce sã facã și ce sã nu facã. Pãrerea mea este cã protestul trebuie sã continuie ca și pânã acum, cu mențiunea imperios necesarã cã echipa nu trebuie absolut deloc încurajatã, peluzele nu trebuie sã insufle jucãtorilor acel val care-i poarã spre victorie, deoarece fiecare succes va fi un balon de oxigen pentru nenorocit. Fãrã victorii, cu o atmosferã ostilã, de boicot, ura fațã de Becali va rãsãri și-n sufletele celor care pânã acum doar l-au disprețuit sau doar au fãcut mișto de el.