Thomas Giordano, șeful Departamentului de presã al forului continental, spune cã stimularea altor echipe e practicatã în multe campionate!
- Bunã dimineața, domnule Giordano, din România vã deranjãm.
- Bunã dimineața. Vã rog, cu ce vã pot ajuta?
- Avem un caz în Liga I, Steaua a fost depunctatã joi cu 7 puncte din cauza faptului...
- Da, știm cîte ceva despre acest lucru. Sîntem cît de cît la curent din ce am citit în presã, dar care este problema noastrã?
- Steaua riscã vreo sancțiune pe plan european?
- În momentul de fațã, pentru UEFA nu existã nici un caz Steaua. Nu existã așa ceva la noi, la nici o comisie.
- Cum ar putea ajunge cazul pe masa UEFA?
- Vom aștepta sã primim o înștiințare oficialã din partea Federației Române de Fotbal sau chiar putem sã ne sesizãm și noi direct, fãrã a fi informați de la București.
Așteptãm o decizie finalã"
- ªi care sînt pașii pe care îi urmeazã forul continental în astfel de situații?
- Steaua mai are posibilitatea de a ataca în țarã decizia de depunctare?
- Da, mai are douã cãi de atac.
- Atunci, e prematur sã discutãm. UEFA așteaptã întotdeauna ca ultima instanțã sã dea verdictul, astfel încît acesta sã fie definitiv și irevocabil. Pînã atunci, noi trebuie sã așteptãm derularea cazului.
- Bun, dar Steaua poate ajunge în situația lui FC Porto, scoasã de UEFA din cupele europene?
- UEFA poate decide, dacã are argumente, sã excludã o echipã din cupele europene. La FC Porto a fost vorba despre niște acte de corupție în afara oricãrui dubiu. S-au dat bani la arbitri, deci a fost mitã.
"Noi vom decide dacã e vorba despre corupție"
- Steaua a fost depunctatã pentru cã a promis bani unei echipe ca sã joace corect. FRF încadreazã acest lucru la capitolul corupție, care e punctul de vedere pe care îl are UEFA?
- Aici e cu totul altceva. Ce vã pot spune în mod foarte clar e cã regulamentul UEFA nu interzice astfel de premieri. În plus, în mai multe țãri se practicã așa ceva și nu e considerat ilegal.
UEFA poate decide, dupã analiza cazului, cã nu e vorba despre corupție sau va lua de bun ce trimite federația românã, care a încadrat speța la articolul numit "corupție"?
- Bineînțeles cã membrii de la Comisia de Control și Disciplinã a UEFA vor analiza documentația și se vor pronunța. Dacã FRF spune cã e corupție, asta nu înseamnã cã, automat, noi vom decide imediat cã Steaua e vinovatã de corupție. Cu alte cuvinte, chiar dacã Steaua a fost depunctatã, ca și FC Porto, putem decide ca ea sã nu fie exclusã din Liga Campionilor pentru cã, repet, sînt cazuri diferite, însã nu vã pot spune ce vor decide sau cum vor delibera cei 10 membri ai comisiei noastre deoarece nu mã pot bãga în mintea lor.
"Data limitã e 1 august"
- Va trimite UEFA un om la București ca sã se informeze mai bine despre acest caz?
- Nu, asta sigur nu vom face. Așteptãm toatã documentația la Nyon și apoi vom vedea dacã va exista un caz Steaua pentru UEFA.
- OK, dar cît se poate aștepta, cã Steaua e în turul 3 preliminar al Ligii, iar în cazul în care s-ar pune în discuție excluderea ei, ar trebui primitã acolo altã echipã?
- Pînã cel tîrziu la 1 august, data tragerii la sorți, trebuie ca situația sã fie clarã.
Steaua se va putea apãra la Comisia de Disciplinã a UEFA?
- Da, dar nu prin persoane, ci doar cu documente. Dacã nu le convine decizia și vor face apel, abia atunci vor putea trimite un om, avocatul sau pe cine vor dori.
Cred ca este foarte clar acum!