FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Porto exclusa din Champions League. Steaua depunctata. Urmeaza excluderea Stelei?

«1234»
Bogdan4Steaua05.06.2008 08:41

Creditorul s-a jucat mereu cu focul. Declaratii transformate in glume, "arogante", jigniri, toate acestea au fost la ordinea zilei. Si-a pus presa in cap, federatia, comisiile.

 

Odata si odata trebuia sa inceteze acest balci. Din pacate, clubul are de suferit, si nu creditorul. Si nu vorbim doar despre puncte si neparticipari europene, ci despre patarea blazonului celui mai galonat club est-european.

 

Si-a dat seama ca e imputita treaba, pierde sansa de a scoate bani dintr-o eventuala participare in Liga Campionilor, si acum indeamna la o revolta. Se foloseste de suporteri pentru a-si atinge scopul.

 

Ba mai mult, ultima gaselnita dupa suspendare: vorbeste el cu jucatorii, si daca sunt deacord, va veni la meciurile de acasa, chiar daca Steaua va fi depunctata pentru fiecare meci in parte. Nu conteaza ca putem retrograda, important e sa le mai tranteasca el, creditorul, "o aroganta" celor de la comisii.

 

Sincer, e vreun suporter care nu s-a saturat?

glow05.06.2008 09:01

din pacate cred ca nu vom participa in preliminariile UCL, numai printr-un "aranjament" la recurs, dar nu prea cred, trebuie afectata o echipa puternica, pentru a avea un exemplu, si poate pentru fotbalul nostru e mai bine, si el trebuie sa intre in legalitate si sa se joace doar pe teren.

dar speranta moare ultima ... dica10 :steagcruce:

strezahuzum05.06.2008 09:12
Sincer, e vreun suporter care nu s-a saturat?

 

Da, Victoras baci. Stai sa vezi cum vine el si ne declara senin ca de fapt Lacatus e de vina, ca daca batea caprele spartane nu mai avea Becali motiv sa arunce cu euroii in clujeni.

 

PS : Doamne, cum sa nu te mire atata cretinism ? Pepe Moreno e prea scump (1.7 milioane euro) dar sa dai aceeasi suma pentru un singur meci se pare ca nu-i prea scump.

racky05.06.2008 09:26

De ce nu sa publicat si motivatia ? Dovezile ? in continuare consider un abuz pentru ca dovezi nu exista, daca existau erau publice, ba din contra Gigi are dovezi ca el cumpara terenuri, comisia ce dovezi are ?

Marius05.06.2008 10:28

TSKA Sofia a fost exclusa din Champions League... E epidemie!

ssinpadureacualune05.06.2008 10:39

100% nu jucam in europa.Am ajuns in ultimul hal.Sustineti-l pe Gigi in continuare!!!Gasiti scuze pt el...

marshal05.06.2008 11:47

cred ca de la caldura si suprasolicitarea creierului(daca are)becaliotul a zis ca poate vinde fularsteaua2 ,sper ca dna-ul sal preseze un pic sa vinda Steaua forzateaua

glow05.06.2008 11:49
cred ca de la caldura si suprasolicitarea creierului(daca are)becaliotul a zis ca poate vinde fularsteaua2 ,sper ca dna-ul sal preseze un pic sa vinda Steaua forzateaua

sa vina Roman Abramovici, ar fi super sau Tiriac

Joga Bonito05.06.2008 11:52
cred ca de la caldura si suprasolicitarea creierului(daca are)becaliotul a zis ca poate vinde fularsteaua2 ,sper ca dna-ul sal preseze un pic sa vinda Steaua forzateaua

sa vina Roman Abramovici, ar fi super sau Tiriac

 

:)))

sonic200505.06.2008 11:59

se intrevede o speranta pentru a scapa de cioban si nu va faceti griji pentru ca se vor gasi cu sigurnata foarte multi oameni cu bani, care sa ia Steaua, poate chiar un consortiu international orice e posibil la o echipa cu istoria Stelei. Cred ca excluderea Stelei din cupele europene pentru a scapa de cioban ar fi un schimb foarte convenabil.

FORZAAAAAAAA STEAUAAAAAAA!!!!! ANTI Becali!!!!!

dr.adrian905.06.2008 12:11

decat sa mai fie tarata Steaua prin gunoi mai bine sa fie desfintata de tot.

@glow cati ani ma baiatule? abramovici :-)) =)) esti foarte optimist. tiriac: caine

predatorpulse705.06.2008 12:16

Tocmai ce am venit de la facultate si vad pe ecran "Jiji vinde Steaua" doar ca sa aflu mai tarziu ca e inca o vrajeala a gibonului,ca cica daca se supara si isi vinde actiunile. Da jii,da,supara-te si pleaca dracu odata de aici.

 

Mai zicea ciobanelul minune ca toata povestea asta e comandata politic si sportiv cu ajutorul cluburilor Rapid,chefere si Timisoara. Bai Jiji eu iti dau dreptate,dar te-a pus cineva sa iti faci partid si sa furi procente de la partidele astea mari? Te-a pus cineva sa te iei in gura cu toata Liga 1 timp de mai multi ani? Cata vreme credeai ca mai poti sa injuri si sa umilesti pe toata lumea?

 

Acum a venit timpul sa-ti iei jucariile si sa te retragi in vagauna numita pipera,vinde-ti actiunile ca o sa scoti bani multi pe Steaua si daca e sa ne preia un alt interlop macar sa fie unul care sa dea mai mult din buzunar si mai putin din gura.

 

Cat despre suspendarea din Europa nu numai ca e 100% sigura,e 200% sigura,daca UEFA a creat precedentul porto si tska sofia,trebuie sa faca acelasi lucru si pentru Steaua pentru ca ni s-a pus eticheta de corupti. Daca la sfarsitul acestui scandal,instantele sportive si civile ne vor da verdictul de coruptie,puteti spune adio sezonului european pentru ca la UEFA nu merge tocmeala de acasa.

 

Ca sa concluzionez,Jiji tata,nu vezi ca nimeni nu te vrea,in politica nu te vrea nimeni,in fotbal i-ai scarbit pe toti(alaturi de omologii tai in mizerii de la chefere,Rapid,dinamu,Timisoara,Vaslui),asa ca te rog vinde clubul si du-te si fa bani in continuare in liniste.

 

CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!! Steaua NU TE VREA!!!

 

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

glow05.06.2008 12:17
decat sa mai fie tarata Steaua prin gunoi mai bine sa fie desfintata de tot.

@glow cati ani ma baiatule? abramovici :-)) =)) esti foarte optimist. tiriac: caine

mai baiatule nu stii nimic, era o propunere care se refera la oamneni care dispun de resurse financiare si nu ar fi constransi de si cu nimik, dar poate mintea ta inca crude nu stie sa realizeze niste conexiuni pentru a intelege, asta e ...

Mai pune mana pe carte si mai vorbim ... numai bine ! fularsteaua2

Apropo... ai trait in direct finala din '86? sau ai vazut-o si tu dupa fular-campionii ... .

MIREL6RADOI05.06.2008 13:27

Trebuie sa scapam de cioban...

glow05.06.2008 13:48
Trebuie sa scapam de cioban...

votez pentru a juca corect si doar in iarba nu in alta parte, daca acest lucru este conditionat de plecarea lui GB atunci, multumim si drum bun !

metzzz05.06.2008 16:04

Pot sa dau la pariu ca nu jucam CL . Pe aia nu ii intereseaza cum s-a luat decizia. Odata decizia luata aia ne-au dat cu flit si gata. Pa-pa UCL

w3bmaster05.06.2008 17:08

Din nefericire daca ramane asa si dca mai da si DNA un verdict ne-am ars ...

 

Nu ma mai surprinde nimic ...

Yoyoyoi05.06.2008 17:24

Conform unui oficial UEFA Steaua nu va fi sanctionata de forul european pentru simplul motiv ca "premierea" unei alte echipe nu este sanctionata de UEFA.

UEFA sanctioneaza doar in cazul in care un club este implicat in acte de coruptie, adica daca DNA va da un verdict in acest sens.

Restul e can-can...

dangeor05.06.2008 17:38

yoyo, ce bine-ar fi sa fie cum zici tu.

Virgil05.06.2008 18:00
Conform unui oficial UEFA Steaua nu va fi sanctionata de forul european pentru simplul motiv ca "premierea" unei alte echipe nu este sanctionata de UEFA.

UEFA sanctioneaza doar in cazul in care un club este implicat in acte de coruptie, adica daca DNA va da un verdict in acest sens.

Restul e can-can...

 

Exista contradictie in cele afirmate de tine.

Steaua nu va fi sanctionata cu excluderea pentru ca a incercat sa premieze o alta echipa si Steaua va fi sanctionata doar daca DNA decide ca a fost implicata in acte de coruptie.

E clar ca Becali este cercetat penal pentru dare de mita si cred ca DNA va ajunge in final la aceasta concluzie, bazandu-ma pe lege care spune ca si promisiunea unei premieri cu o suma de bani sau alte bunuri, constituie dare de mita.

E posibil ca pana la inceperea competitiei europene DNA sa nu se pronunte si atunci Steaua va participa. Dar e posibil sa nu participe la urmatoarele editii in care pozitia finala in campionat ii va conferi acest drept, daca ulterior fapta lui Becali va fi considerata dare de mita.

Yoyoyoi05.06.2008 18:10

Virgil darea si luarea de mita sunt fapte distincte fata de stimularea unei echipe. Steaua a fost acum sanctionata pentru stimulare, ceea ce nu este un act de coruptie si ceea ce nu se sanctioneaza de UEFA.

Darea de mita, obiectul cercetarii DNA, este alta chestiune care, daca va fi dovedita intra sub incidenta regulamentului UEFA.

Sper ca acum am fost mai clara.

Virgil05.06.2008 18:28

Ai fost mai concisa. :) Altfel, esti cat se poate de clara. ;)

unuspecial06.06.2008 10:57

Thomas Giordano, șeful Departamentului de presã al forului continental, spune cã stimularea altor echipe e practicatã în multe campionate!

 

 

 

- Bunã dimineața, domnule Giordano, din România vã deranjãm.

- Bunã dimineața. Vã rog, cu ce vã pot ajuta?

 

- Avem un caz în Liga I, Steaua a fost depunctatã joi cu 7 puncte din cauza faptului...

- Da, știm cîte ceva despre acest lucru. Sîntem cît de cît la curent din ce am citit în presã, dar care este problema noastrã?

 

- Steaua riscã vreo sancțiune pe plan european?

- În momentul de fațã, pentru UEFA nu existã nici un caz Steaua. Nu existã așa ceva la noi, la nici o comisie.

 

- Cum ar putea ajunge cazul pe masa UEFA?

- Vom aștepta sã primim o înștiințare oficialã din partea Federației Române de Fotbal sau chiar putem sã ne sesizãm și noi direct, fãrã a fi informați de la București.

 

Așteptãm o decizie finalã"

- ªi care sînt pașii pe care îi urmeazã forul continental în astfel de situații?

- Steaua mai are posibilitatea de a ataca în țarã decizia de depunctare?

 

- Da, mai are douã cãi de atac.

- Atunci, e prematur sã discutãm. UEFA așteaptã întotdeauna ca ultima instanțã sã dea verdictul, astfel încît acesta sã fie definitiv și irevocabil. Pînã atunci, noi trebuie sã așteptãm derularea cazului.

 

- Bun, dar Steaua poate ajunge în situația lui FC Porto, scoasã de UEFA din cupele europene?

- UEFA poate decide, dacã are argumente, sã excludã o echipã din cupele europene. La FC Porto a fost vorba despre niște acte de corupție în afara oricãrui dubiu. S-au dat bani la arbitri, deci a fost mitã.

 

"Noi vom decide dacã e vorba despre corupție"

- Steaua a fost depunctatã pentru cã a promis bani unei echipe ca sã joace corect. FRF încadreazã acest lucru la capitolul corupție, care e punctul de vedere pe care îl are UEFA?

- Aici e cu totul altceva. Ce vã pot spune în mod foarte clar e cã regulamentul UEFA nu interzice astfel de premieri. În plus, în mai multe țãri se practicã așa ceva și nu e considerat ilegal.

 

UEFA poate decide, dupã analiza cazului, cã nu e vorba despre corupție sau va lua de bun ce trimite federația românã, care a încadrat speța la articolul numit "corupție"?

- Bineînțeles cã membrii de la Comisia de Control și Disciplinã a UEFA vor analiza documentația și se vor pronunța. Dacã FRF spune cã e corupție, asta nu înseamnã cã, automat, noi vom decide imediat cã Steaua e vinovatã de corupție. Cu alte cuvinte, chiar dacã Steaua a fost depunctatã, ca și FC Porto, putem decide ca ea sã nu fie exclusã din Liga Campionilor pentru cã, repet, sînt cazuri diferite, însã nu vã pot spune ce vor decide sau cum vor delibera cei 10 membri ai comisiei noastre deoarece nu mã pot bãga în mintea lor.

 

"Data limitã e 1 august"

- Va trimite UEFA un om la București ca sã se informeze mai bine despre acest caz?

- Nu, asta sigur nu vom face. Așteptãm toatã documentația la Nyon și apoi vom vedea dacã va exista un caz Steaua pentru UEFA.

 

- OK, dar cît se poate aștepta, cã Steaua e în turul 3 preliminar al Ligii, iar în cazul în care s-ar pune în discuție excluderea ei, ar trebui primitã acolo altã echipã?

- Pînã cel tîrziu la 1 august, data tragerii la sorți, trebuie ca situația sã fie clarã.

 

 

Steaua se va putea apãra la Comisia de Disciplinã a UEFA?

- Da, dar nu prin persoane, ci doar cu documente. Dacã nu le convine decizia și vor face apel, abia atunci vor putea trimite un om, avocatul sau pe cine vor dori.

 

Cred ca este foarte clar acum!

Bogdan4Steaua06.06.2008 11:46

Discutam acest aspect in topic-ul dedicat. Nu are rost sa deschidem zece topic-uri pe aceeasi tema.

 

Continuam aici!

Recoba06.06.2008 16:08

Sincer ma bucur daca Steaua nu ajunge in UCL.Nu meritam si mai ales tre sa privim UCL decat ca o ocazie pentru un nesimtit de a se umple de bani.Asa ca sincer Steaua nu are ce cauta la masa bogatilor.Vad ca toata lumea se agita ca va fi Steaua exclusa din europa de parca atarna viata voastra de chestia asta . Sincer si acum regret ca nu am picat in b si sper ca la anul sa faca iar Gigi ceva sa picam , poate asa va pleca si el ca finantele nu or sa mai vina si mandria lui de mic viteaz va disparea si mai mult ca sigur va pleca.

«1234»