Miercuri, 7 mai 2008. Ultima etapã a Ligii I. Titlul se joacã la Cluj și București. Mai mult in Ardeal, decât în capitalã. ªtim cu toții ce a urmat, CFR este noua campioana.
Ce a urmat însã, pare desprins din filmele de categoria trei sau patru. În timp ce clujenii sãrbãtoreau primul titlu din istorie, pe agențiile de presã, apoi și pe canalele TV, apare știrea arestãrii a cinci persoane din anturajul creditorului clubului FC Steaua. Se spunea cã aceste persoane au fost reținute având asupra lor un million de euro, bani destinați fotbaliștilor de la U Cluj.
Dupã agitația primei zile, am aflat cã banii erau 1,7 milioane și cã printre cei audiați de DNA sunt Tea Sponte și fostul fotbalist al Stelei, Gigel Coman. Am mai aflat, dintr-un comunicat oficial al DNA, cã nimeni nu a fost nici mãcar reținut in seara de 7 mai, de arestãri nici nu are rost sã vorbim.
Apoi s-a scãpat porumbelul. De fapt a fost o avanlanșã de porumbei, unii scãpați, alții "eliberați voit". Primul, eternal presedinte penal al LPF, vine și spune cã a fost o regie, pentru a nu implica pe U Cluj, cã jocurile erau fãcute, cã Steaua nu putea titlul, no matter what. Secundo, Marean "Jabba the Hutt" Iancu, vine și strigã: Steaua trebuie retrogradatã!. Avanlanșa a continuat cu articole din Regulament care arata ca exista o ipoteticã și halucinantã portițã pentru depunctarea Stelei, emenințãri cu pușcãria, retrogradarea.
De trei zile, toți juriștii din fotbalul românesc, începând cu Dragomir, Iancu, Tricã, Lupescu, etc. își aruncã pãrerile abjecte, grețoase si fãrã legãturã cu realitatea prin tot ce înseamnã media in țara asta. În acest timp, DNA-ul a dat doar UN COMUNICAT, în care spune cã cerceteazã, și a audiat un numãr de persoane. Atât!
Dupã acestã introducere mult prea lungã, o sã vã spun cum vãd eu lucrurile. "Prea luminatul cioban" a trimis într-adevãr bani pentru U. DNA-ul, prin ascultarea telefoanelor (din câte se pare pânã acum, fãrã acceptul unui judecãtor) a intrat "pe fir" și a trecut la urmãrirea banilor. U a pierdut, banii urmau sã ajungã inapoi în Pipera, așa cã bãieții "cu ochii de culoarea cerului senin" au trecut la acțiune. I-au reținut pe cei cinci, audiazã și… cam asta e.
Atât urmãrirea traseului banilor, cât si reținerea, prezintã vicii de procedurã groaznice. Apoi, nu existã mituitul. De acord, dare de mitã, dar cui? Apoi, nu existã flagrantul, iar o intenție de mituire este la fel de ușor de dovedit ca și existența inchisorilor CIA în România. Depunctarea sau retrogradarea echipei. Cea mai bunã glumã, cel mai tare porumbel. Din moment ce nu existã si nu vor exista repercusiuni legale asupra "coibanului suprem" nu existã bazã legalã pentru acțiuni împotriva Stelei.
Din pãcate vãd cã presa iși face datoria cu prisosințã. Peste tot se vorbește de retrogradarea noastrã, de depunctãri, de "cea mai coruptã echipã", etc. Mãrturisesc, speram ca mãcar suporterii Stelei sã fi învãțat ceva din manipulãrile presei din acest an. Dacã nu au învãțat, înseamnã ca noi, comunitatea FCSTEAUA.RO mai avem de muncit.
Numai bine steliștilor,
Marius
