FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

De ce n-o sã mai ținem cu Steaua

«123»
ADRIAN PACURAR29.04.2008 17:46
In locul tau,m-as gandi profund,sincer si fara menajamente daca ar mai trebui sa apar cu articole pe acest site,deoarece se nasc sute si mii de semne de intrebare cu privire la: afinitatea.trairile si vechimea afectiunii pentru acest club,capacitatea ta cerebrala medico-psihica si mai ales a caracterului tau pornind de la notiunea de conjunctura...fata de Steaua Bucuresti este o pata si un gest pe care eu n-as avea cum sa-l concep...DEZOLANT...soldate...

Maestre nu ai inteles nimic, somn usor!

Il Soldatino29.04.2008 18:40
In locul tau,m-as gandi profund,sincer si fara menajamente daca ar mai trebui sa apar cu articole pe acest site,deoarece se nasc sute si mii de semne de intrebare cu privire la: afinitatea.trairile si vechimea afectiunii pentru acest club,capacitatea ta cerebrala medico-psihica si mai ales a caracterului tau pornind de la notiunea de conjunctura...fata de Steaua Bucuresti este o pata si un gest pe care eu n-as avea cum sa-l concep...DEZOLANT...soldate...

 

Omule, mare grija la punctuatie si limbaj. Este un sfat gratuit si absolut prietenesc (daca iti spun cati moldoveni sunt in Capitala si cati "bucuresteni" isi au radacinile in Moldova ai sa te ingrozesti...Nu vreau sa-ti mai povestesc de fuga boierilor din Capitala in Moldova in timpul ocupatiei naziste si nici unde a aparut prima Universitate din Romania sau ce reprezinta aceasta regiune pentru spiritualitatea romana.)

 

Reintorcandu-ne la problema noastre ma vad nevoit sa iti comunic faptul ca nu ai inteles absolut nimic din articolul lui Greco si iti mai dai si silinta ca sa ne arati cat de mult poti sa cazi in ridicol. Trebuie sa te mai nasti de doua ori ca sa ajungi sa-i intelegi articolele acestui copil si ar trebui sa-ti arat niste poze cu un Greco desfigurat dupa infrangerea Stelei in fata lui Dinamo acum doi ani. Omul este un stelist curat, un "spirit" ce trebuie protejat si motiv de mandrie pentru noi (nu ma joc cu argumentarile) Fa un bine comunitatii fcsteaua.ro si autocenzureaza-te. Sau incearca sa intelegi, sa inspiri inainte de a posta. Numai bine

leoc98029.04.2008 18:56
(...)Se vede clar cã deja susținãtorii Stelei au început sã accepte aceastã gândire ("nu ne intereseazã Cupa României, e o competiție de loseri", "Liga Campionilor e mult mai importantã decât locul 1"),(..)

 

Pai.. cum sa-ti zic.. UCL e intradevar mai importanta decat locul 1! Eu as da praful asta de campionat macar pe patrunderea regulata in semifinalele UCL. Uita-te la Liverpool. Adica, .. cum sa-ti zic.. intelegi tu, Liverpool!!!

 

Un citat monumental dintr-o suporterițã a Stelei la Londra: era mai frumos în galerie la Rapid!

 

"DINTR-O SUPORTERITA" .? perversule :)

revenind... nu suntem noi cea mai cu mot galerie. Am fost, e drept. cateii, de ex, se strang rar, aduna copii de pe strada si le dau bilete moca si stegulete sa vina la meci, dar si cand se strang.. Sa mai aduc aminte ca la 2-4 de acum 1 an ne-au dat clasa? La aia cnd batea unul din palme , bateau toti.

cicerone29.04.2008 19:09

Ba baiete,eu nu am nimic cu tine ma,eu am ceva cu moderatorii,de ce naiba te publica? Adica eu intru aleator pe "reprezentanta ta de tampenie" si ma- ntreb de ce sunt obligat sa te citesc...si tu-mi respunzi...daca esti prost...,poate asa sunt dar nu sunt ANTIVIATA cum esti tu ...divagationistule! Vrei sa fii citit...de mine de acum niciodata,poate te duci si faci cariera langa Cioran ca-ti place mai mult sa filosofezi decat sa ...fii stelist. Nu vreau sa stiu ca mai exissti pe veci,nu ca persoana fizica ci ca OM de LITERE! Lasa-TE!

yo_marius29.04.2008 19:15

Haide sa nu ajungem la jigniri! Greco este un redactor important al FCSTEAUA, scriind pentru site si pentru cititorii acestuia inca de la inceput. Nu te obliga nimeni sa-i citesti articolele, asa cum nu te obliga nimeni sa le comentezi!

 

Sa ne exprimam parerile DESPRE ARTICOL, SA NU ATACAM AUTORUL!

floroflores29.04.2008 20:15

Soldatino,multumesc sincer pentru sfaturile privitoare la ortografie,insa pentru a le fi luat in vreun mod in seama ar trebui sa-ti recitesti replica sau replicile si numai sa vezi cam pe unde te situezi ca nivel de semne de punctuatie... in rest,a lua 5 pumni dupa vreun meci nu da dreptul NIMANUI sa scrie asa o oroare de articol... Sincer cred,ca,numai citind titlul si incep sa cred ca omul a fost batut crunt...orice prieten ros-albastru la locul lui,nu poate avea o asa scarbosenie de titlu...de articol,comentati voi 2...

Stanici29.04.2008 20:39

Bai oameni buni, voi chiar nu ati inteles ce scrie in articolul asta?!!!!!! Va impiedicati in asa hal de cuvinte incat nu mai sunteti in stare sa prindeti esenta?! Imi aduceti aminte de cei care critica "Parazitii" pentru ca folosesc vulgaritati, nemaicatadicsindu-se sa priceapa ceea ce e de inteles, de fapt.

Tudor_BOSS29.04.2008 21:13
Chiar nu ma supar, dar daca o infrangere cu 4-0 intr-o finala de Cupa Campionilor nu e o dezamagire, atunci inseamna ca traim in lumi diferite...

Mie nu mi s-a parut o dezamagire pentru ca am ajuns intr-o finala si Milanul la vremea aceea spulbera pe oricine.Daca nu sti putine echipe de top au avut doua finale UCL!!!!!Asa e traim in lumi diferite ,dar in lumea mea se respecta clubul cu cel mai mare si mai frumos palmares din Romania(sper ca nu ma intrebi care club) :steagcruce:

 

Scuze, eu nu desfiintez antrenori, dupa cum nu sunt neaparat un Gica Contra. Nu ma intereseaza ce zice Rapidul, ceea ce s-a intamplat in meciul cu ei a fost un raspuns perfect legal la tzigania din tribune. Acuz insa modul in care au fost recuperate cele 11 puncte - multe dintre ele pe greseli grave de arbitraj in favoarea noastra, astfel incat ni se poate pune si noua, chiar daca nu vrem, eticheta de hoti. Nici nu e de mirare, atata vreme cat in frunte sta un pitecantrop ca Becali. Si acum raspunsul la intrebarea ta: m-as bucura, sincer, daca am ajunge in grupe. M-as bucura sa nu luam iara o carutza de goluri in meciurile de acasa....in fine, intelegi ca nu ma pot gandi la a trece de grupe....ar fi a opta minune a lumii....n-avem nici conducatori, n-avem nici antrenor (cred ca Lacatus mai are mult, mult de invatat) si, din pacate, nu avem nici echipa de Liga Campionilor. Doar suporterii sunt de Liga Campionilor, atat!

Iti inteleg teama referitoare la grupele UCL,dar nu crezi ca ar fi mai bine daca am fi optimisti.E greu,e foarte greu, dar daca suntem in aceeasi barca hai macar sa credem.In 86 credea cineva in noi???,putini si aia erau considerati nebuni.Suntem singura echipa care nu ne-am facut de cacao(chiar nici anul trecut) din pct meu de vedere. Sunt convins ca nu o sa te schimb,dar incerc. :beer2:

 

Haide sa nu ajungem la jigniri! Greco este un redactor important al FCSTEAUA, scriind pentru site si pentru cititorii acestuia inca de la inceput. Nu te obliga nimeni sa-i citesti articolele, asa cum nu te obliga nimeni sa le comentezi!

 

Sa ne exprimam parerile DESPRE ARTICOL, SA NU ATACAM AUTORUL!

O fi cum spui,important,dar sa apari cu tilu"De ce n-o sa mai tinem cu Steaua" eu cred ca deja traim in ale lumi ,iar eu nu pot sa inteleg lumea lui Greco.E prea mult si crede-ma ma stapanesc cu greu sa nu-l injur.In rest un articol de 2 bani,asta e parerea mea. :beer2:

Daniellone29.04.2008 22:17
Mie nu mi s-a parut o dezamagire pentru ca am ajuns intr-o finala si Milanul la vremea aceea spulbera pe oricine.Daca nu sti putine echipe de top au avut doua finale UCL!!!!!Asa e traim in lumi diferite ,dar in lumea mea se respecta clubul cu cel mai mare si mai frumos palmares din Romania(sper ca nu ma intrebi care club) :steagcruce:

 

Nu stiu sigur de ce ma chinui sa-ti raspund, avand in vedere ca ai impresia ca faci ironii fine, dar scrii "daca nu sti".

 

Ei bine, nu, Milan nu spulbera pe oricine la acea ora. In afara faimosului retur cu Real Madrid din semifinale, Milan s-a chinuit sa treaca (nemeritat) de Steaua Rosie (nu stiu daca STII povestea acelui meci; daca nu, documenteaza-te, e una din povestile memorabile ale fotbalului), iar in sferturi a trecut cu 0-0 si 1-0 de Werder, dupa un penalty inventat.

 

Nu confunda dezamagirea cu rusinea. Bineinteles ca a fost o mandrie ca Steaua a ajuns in finala, tocmai de aceea durerea acelui meci a fost cu atat mai mare. Ca sa intelegi si tu, iti dau un exemplu mai recent. Daca meciul cu Boro s-ar fi desfasurat in primul tur din Cupa UEFA, ar fi fost o drama asemanatoare cu aceea din semifinale?!

greco29.04.2008 22:26

 

Glazer, wherever you may be

You bought Old Trafford but you can't buy me

I signed "not for sale" and I meant just that

You can't buy me, you greedy twat

 

Cântecul disperat al "celor 20%" de la MUFC, care n-au putut tolera ce se întâmpla la clubul lor și au înființat United of Manchester, un alt club care sã le reprezinte idealurile. Fãrã lupte stupide pentru palmares ca în cazul Poli TM. Un alt club, aceiași oameni.

 

Nu vã cer sã-i înțelegeți și nici nu spun cã le voi urma exemplul. Dar poate ei vã vor pune pe gânduri...

 

***

 

Sunt destul de dezamãgit de ce mi-a fost dat sã citesc mai sus... Câteva rãspunsuri punctuale:

 

dee: Probabil cã nu m-am exprimat destul de clar. Însã din moment ce unii au surprins esența celor spuse de mine și alții nu, cred cã vina se împarte. Aș fi putut include și lãmuririle, dar nu mi-ar fi sãrit lumea în cap cã scriu articole kilometrice?

 

Stanici: Al doilea rãspuns al tãu îmi place mult mai mult ca primul, în special observația cã nu s-a observat timpul viitor din titlu (titlu care a fost oricum interpretat superficial și la repezealã de mulți).

 

yo_marius: Real, Barca, Benfica au apucat-o pe alt drum. Îi felicit sincer pentru situația în care se aflã, cu toate cã și sistemul lor de organizare are anumite probleme și rãmâne ca anii ce vin sã ne arate cum va evolua. Dar noi (și restul Europei) nu facem parte din peninsula Ibericã.

 

Între Glazer și Gigi nu sunt diferențe prea mari. Ambii urmãresc exclusiv profitul, doar cã pentru Gigi profitul are și componenta electoralã și, de ce nu, chiar și de "a-și face damblaua". Dar și Gigi va vinde pânã la urmã, pentru cã o afacere atât de bunã ca fotbalul va atrage niște sume care pur și simplu nu pot fi refuzate, din partea investitorilor externi.

 

La fel, e doar un pronostic. Discutãm peste 10 ani mai multe. :-)

 

Miaus: N-am apucat sã vãd mesajul original, dar în niciun caz nu cred cã suporterii pot fi împãrțiți în "buni" și "rãi". Sunt destui care-mi dau dreptate în anumite privințe și care se comportã totuși mizerabil...

 

Concluzii personale?

 

1) punerea la îndoialã a atașamentului meu fațã de club - amuzant, nimic mai mult, nimic mai puțin. N-are rost sã insist.

2) ideea cã aș avea convingeri marxiste - foarte tare! Îmi place sã aflu lucruri noi despre mine, mai ales în condițiile în care convingerile mele liberale se pupã de minune cu ideile lui Karl Marx.

3) scandalul creat - absolut nimic nou sub soare. Orice idee spusã clar și rãspicat va avea mulți fani și mulți contestatari. Întotdeauna... n-am aflat asta ieri sau azi. Cã sunt unii revoltați de articol nu mã surprinde deloc, și nici nu are vreun impact în viitorul meu de redactor la FCSTEAUA.RO

 

Le mulțumesc celor care mi-au luat apãrarea, dar așa cum trebuie sã criticãm ideea și nu omul aș prefera sã lãudãm tot ideea și nu autorul. Celor care s-au exprimat necivilizat le doresc viațã lungã și ceva mai multã cumpãtare, dacã se poate.

hypno30.04.2008 04:51
Bai oameni buni, voi chiar nu ati inteles ce scrie in articolul asta?!!!!!! Va impiedicati in asa hal de cuvinte incat nu mai sunteti in stare sa prindeti esenta?! Imi aduceti aminte de cei care critica "Parazitii" pentru ca folosesc vulgaritati, nemaicatadicsindu-se sa priceapa ceea ce e de inteles, de fapt.

Parazitii rulz ;)

 

@hypno

Poate m-a luat si pe mine valul... Nu stiam sigur la care "huligani" te refereai. Problema e ca in ziua de azi muuuulti ii infiereaza pe cei care incearca sa isi pastreze verticalitatea bagandu-i in aceeasi oala cu elementele reprobabile la care probabil ca tu te-ai referit. Ideea e ca fotbalului in general si conceptului de stelism in particular ii sunt mai daunatoare perspectivele sumbre dar inevitabile pe care le-a expus Greco in articol decat elemente socipate izolate. Oricum, titlul e bun - aici imi expun o parere strict personala: atata vreme cat Steaua de acum reprezinta (fie si in foarte mica masura) idealurile si valorile care ma fac sa fiu mandru ca sunt stelist, o voi sustine din tot sufletul. Marea problema e ca in viitor nici Steaua, dinamu sau rapid nu vor mai fi reprezentante ale principiilor pe care au fost cladite initial ci se vor transforma in niste mecanisme ale caror unic scop va fi sa scoata banul din buzunarul publicului larg, fara a mai conta pasiunea si daruirea suporterilor, daruire care vine momentan exact din ceea ce vor fi reprezentat odata, demult, cluburile respective.

Ideea principala este ca poate nu generatia noastra- generatiile viitoare - vor mai sustine acelasi club pe care il sustinem noi? Considerentele (in afara de pasiunea transmisa din tata in fiu) de care se va tine seama in adoptarea unor culori vor fi aceleasi ca cele de pana acum?

 

Incercati sa observati ca titlul e pus la timpul VIITOR!:))

corect ... dar "de ce n-o sa mai tina lumea cu Steaua" sau ceva de genu' suna mai bine ... de ce n-o sa mai tinem cu Steaua inca face referire la actualii suporteri chit ca se refera la viitorul acestora lol, asa ca m-am simtit nitzel lezat. Eu voi tine cu Steaua asa cum am tinut si tin cu ea, poate mi-oi fi stricat romaneasca mea p-aci prin societatea asta de consum, dar am prins si eu timpul viitor ;)

 

Dinamo-Steaua = 1-3 si sarbatorim titlul in Groapa

 

Forza Steaua !!!

Tudor_BOSS30.04.2008 08:41
Nu stiu sigur de ce ma chinui sa-ti raspund, avand in vedere ca ai impresia ca faci ironii fine, dar scrii "daca nu sti".

 

Ei bine, nu, Milan nu spulbera pe oricine la acea ora. In afara faimosului retur cu Real Madrid din semifinale, Milan s-a chinuit sa treaca (nemeritat) de Steaua Rosie (nu stiu daca STII povestea acelui meci; daca nu, documenteaza-te, e una din povestile memorabile ale fotbalului), iar in sferturi a trecut cu 0-0 si 1-0 de Werder, dupa un penalty inventat.

 

Nu confunda dezamagirea cu rusinea. Bineinteles ca a fost o mandrie ca Steaua a ajuns in finala, tocmai de aceea durerea acelui meci a fost cu atat mai mare. Ca sa intelegi si tu, iti dau un exemplu mai recent. Daca meciul cu Boro s-ar fi desfasurat in primul tur din Cupa UEFA, ar fi fost o drama asemanatoare cu aceea din semifinale?!

Nu te mai chinuii,asa esti tu chinuit.Se vede ca esti un cunoscator al fenomenului fotbalistic(in opinia ta). :beer2:

w3bmaster30.04.2008 12:11

Eu sunt uni din aia 20% pentru care conteaza devotamentu jucatorilor si spectacolu inainte de rezultat dar asta nu ma va face sa tin mai putin cu Steaua

iulianbarlad30.04.2008 16:21

ai avea o mie de motive sa nu tii cu Steaua sau sa ti se para ca nu mai e ce-a fost .numai sa-l lasam pe decebal radulescu sa vorbeasca anti-Steaua si deja ni se pare ca ai dreptate.important e insa ce simtim inaintea unui joc al Stelei.sentimentul asta nu poti sa-l pierzi,ba dimpotriva,il vor mosteni si tinerii tarii in majoritate stelisti.cam pesimist articolul.

floroflores30.04.2008 17:19

Respect Tudor BOSS,sunt absolut de acord cu tine. FORZA Steaua !!! C'mon THE RED BLUE KINGDOM.

greenyes30.04.2008 17:42
...si nimeni nu va putea sa-mi ia aceasta stare de spirit!!..e ca si cum ti-ai renega mama pe motiv ca a imbatrinit..a albit si sa ridat...si in viitor s-ar putea sa nu o iubesti din cauza asta..

 

Poate e trasa de par dar :) ti ai mai iubi mama daca ai scapa dupa o tentativa de "zbor" de la etajul patru ea fiind cea care ti a dat vant iar asta fiind a N a tentativa a ei de a scapa de tine ????

Doamne fereste!

Stanici30.04.2008 17:58

V-ati mai iubi prietenele daca acestea la un moment dat se vor prostitua? :D

Andrei SAVA30.04.2008 18:32

Dragul meu Greco, iti inteleg prea bine sentimentele. Pe toti ne doare prezenta vremelnicului patron. Dar Steaua ramane, e mai presus de el. De aceea vom tine mereu cu ea. Cu Steaua noastra, cu baietii din iarba, cu cei care sunt intotdeauna alaturi de ei. Cu sufletul nostru...

floroflores30.04.2008 18:42
V-ati mai iubi prietenele daca acestea la un moment dat se vor prostitua? :D

stanici,cred ca va luati prea mult dupa presa antistelista...au fost mereu si sunt impotriva noastra...adu-ti aminte: Piturca era barbugiu,Zenga arogant,MM huligan...daca nu luam campionatul asta veti fi mai onesti??? mai onorabili??? ati innebunit de tot???

greco02.05.2008 02:08

Vãzând filmulețele de aici http://www.hailafilm.ro/content/view/819/88888917/ mi-am dat seama de o paralelã interesantã. Situația celor care se simt "nedreptãțiți" de ce se întâmplã acum cu fotbalul e absolut similarã cu a celor cãrora nu le convine cum s-a transformat Vama Veche.

 

ªi unii, și alții, dau vina pe globalizare și și-ar dori niște mãsuri radicale care sã readucã Steaua și respectiv Vama în situația inițialã. ªi trebuie sã recunosc, așa cum multe afirmații din acel "documentar" pot pãrea penibile pentru privitorul din exterior, așa și deplângerea fotbalului modern e probabil amuzantã (cel puțin) pentru unii dintre suporteri.

 

Acuma ce sã facem... asta e situația. :happy:

 

PS: ªi ca ironia sã fie perfectã, mulți dintre ultrașii afectați de fotbalul modern au stricat (mã rog, nu numai ei, dar au luat parte), cu house-ul (și manelele?) Vama rockerilor... Ultrasul de stadion e "consumatorul" de "v-amã modernã". Nu e tare?

axl03.05.2008 08:05
PS: ªi ca ironia sã fie perfectã, mulți dintre ultrașii afectați de fotbalul modern au stricat (mã rog, nu numai ei, dar au luat parte), cu house-ul (și manelele?) Vama rockerilor... Ultrasul de stadion e "consumatorul" de "v-amã modernã". Nu e tare?

Anul trecut am vazut un vamaiot de rit vechi, imbracat intr-un cearsaf din ala lung, cu barba, plete, etc., un fel John Lennon pacifist, administrand o bataie sanatoasa unui emo-punker din asta manelist chiar in fata la Bibi. Mi-a crescut inima de bucurie.

Acum doua zile am vazut un emo-punker din asta manelist batand salbatec o hippioata, in fata la Expirat.

Concluzia e ca roata se invarte, si ce e bine pentru unii e rau pentru altii, pentru ca omul e lup pentru om, si fotbalul n-o sa ramana niciodata fara clienti, indiferent daca ne convine sau nu.

greco03.05.2008 08:56

Corect! N-am spus cã e mai bine într-un fel sau în altul...

«123»