FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Dincolo de sport, dincolo de Steaua

«123»
Tupac Amaru17.04.2008 13:05
@greeneyes

 

Paul Goma este intr-adevar o personalitate, dar este si un antisemit recunoscut. Faptele relatate de el trebuie privite si prin aceasta prisma, nu doar inghitite asa cum sunt. Referitor la afirmatiile tale despre Antonescu, amandoua sunt adevarate - in Romania (incluzand Basarabia, Bucovina si o parte a Ucrainei de acum, teritorii aflate sub administrarea guvernului Romaniei) au fost exterminati aproximativ 380.000 de evrei pana in 1942-1943 (schimbarea de politica incepand in octombrie 1942) si au fost salvati alti 290.000 dupa 1942. Dintre toti aliatii Germaniei, Romania este raspunzatoare pentru cel mai mare numar de crime impotriva evreilor (daca excludem Germania, normal). Nu mai intru in detalii ca nu este cazul. Cat despre romanii exterminati de evrei in Basarabia...permite-mi sa zambesc amuzat :).

 

 

Ar trebui sa fiti pedepsiti toti cei care negati holocaustul rosu romanesc. In inchisori au murit circa un milion de romani, iar aceste cifre sunt verificabile, spre deosebire de fabulatiile pe care le elucubrezi matale.

Maestre, Ana Pauker, Walter Roman, Nicolski, Teohari Georgescu, erau toti evrei! Si nimeni n-are curajul sa-i traga la raspundere, chiar si post-mortem! Iar Paul Goma este evreu printr-unul dintre parinti (desi numai mama transmite continuitatea apartenentei, conform religiei mozaice). Dar sa stii ca nu toti evreii sunt prosionisti (ca antisemit inseamna ca esti si antiarab, ceea ce nu cred ca e adevarat in cazul de fata). De exemplu, marele sahist Bobby Fischer era evreu prin mama si nu si-a ascuns niciodata avesriunea fata de neamul asa-zis ales! De altfel, de-aia a si murit ca un caine, la inceputul acestui an, in Islanda!

Ar mai trebui sa stii ca unul dintre cei mai mari criminali ai istoriei, Hitler, avea o puternica ascendenta evreiasca (i se spunea evreul din Linz), iar amanta si mai apoi sotzia lui, evreica Eva Braun, daca suferea asa de tare ca ii ucide co-religionarii, a aprobat acele crime prin tacere!

Da eu m-am mai uitat si la altceva decat la lectiile de democratie ale tortionarului Saul Bruckner, pe care bunul Dracu (in acest caz) a avut inspiratia sa il duca in iad acum cateva luni...

axl17.04.2008 13:11

La chestiune, stimabililor, la chestiune!

yo_marius17.04.2008 13:13

Cum oare de la marsul din weekend am ajuns la Paul Goma si antisemitismul unilor useri?

FortuneTeller17.04.2008 14:00
Daca in loc de 2000 ar fi 10 milioane ar conta. Stiu iar DACA. Dar in spatele acestui DACA se ascunde o istorie foarte trista a nemului romanesc.

 

Ar conta daca cei 10 milioane ar avea o directie clara, altfel ar fi un deja-vu al anului de gratie 1989. Atunci cand esti doar nemultumit de prezent dar nu stii ce sa schimbi, risti sa cazi prada hienelor gen Iliescu, Roman, etc.

andyro17.04.2008 14:20

@ Tupac Amaru

 

Maestre, daca tot te-ai uitat la altceva, n-ar strica sa te fi uitat si la postul meu. N-am negat exterminarea romanilor basarabeni (si nu numai), ci atribuirea vinei exclusiv "mafiei sioniste", ca sa folosesc o formulare vadimiana. Nu stiu care dintre noi fabuleaza mai tare in privinta numerelor, dar iti atasez un mic document cu date, cifre, locuri. Daca ceva de acolo e gresit, let me know.

 

Nu mai continui, pentru ca scopul articolului e altul, dar ca idee, Bobby Fisher a murit cum a murit din alte cauze (si intram in razboiul rece, declaratiile sale anti-americane, samd), Paul Goma nu este evreu (si chiar daca ar fi, nu vad relevanta), iar despre cvartetul groazei (pauker, dej, Vasile luca si georgescu) putem discuta pana cand ajunge Dinamo in CL (asta ca sa fiu si on-topic :D)

 

Virgil, tu ai scris ceva pe aici ?

EXECUTIVE_SUMMARY.pdf

CatalinBerceni17.04.2008 16:31

Parerea mea...avem prea multi suporteri "Sezonieri" care nu stiu altceva decat sa vina la meci cand Steaua este pe locul 1 si cam atat iar cand fac baietii un joc prost sunt primii care injura echipa.....eu zic sa ne gandim ca noi putem face diferentza....cat a fost publicul la inaltime mare.....si echipa si conducerea s-au ridicat la standardele suporterilor.

Tin minte cat de greu mi-a fost sa-mi cumpar bilet la meciul cu Villiareal......Am plecat pe la 12 de la scoala si la 12:30 am ajuns la Ghencea...am stat la o coada de 1500 de oameni sau chiar mai mult.....bilete nu s-au bagat in vanzare si 1500 de suporteri am stat degeaba acolo.....bisnitarii le dadeau la 100 de euro biletele in peluza care nu stiai dak erau buna sau falsificate.....pe la ora 5 a inceput nebunia...afara incepuse sa ploua putin ......am avut 2 variante 1. sa ma duc acasa sa sparg seminte si sa ma uit la meci sau sa stau in fata stadionului pana cand voi intra....am decis s-o aleg pe a doua....pe la 6 seara am intrat in conversatie cu alt stelist fara bilet care cunostea pe cineva de la jandarmerie si care ne putea baga.....el a plecat sa dea de acel jandarm ...pe langa garduri iar pe mine m-a zarit un pusti de aceeasi varsta cu mine care m-a vazut ca eram foarte agitat si nervos...si m-a intrebat daca vreau un bilet.....ca el a ramas cu unul in plus si il da si gratis numai sa nu ramana cu el pe dinafara. I-am dat la baiat pe bilet 500.000 in semn de recunostintza ca a fost un Stelist adevarat si presupun ca si el s-a intalnit cu aceeasi situatie de a facut gestul ala.

Am intrat pe stadion...cand au iesit jucatorii la incalzire a inceput sa ninga.......am cantat 3 ore fara oprire la fel ca toata lumea.....din tribune....probabil euforia dupa victoria cu valencia inca nu trecuse....toti vorbeam de Steaua in finala cupei UEFA....cam pe la ora 22:00 din cate imi amintesc.....Gabi Safta a anuntat ca meciul se amana....din cauza vremii nefavorabile insa toti din Peluze am ramas pe Stadion si am Cantat inca jumatate de ora pe putin ......apoi am plecat fiecare acasa...ne-am intors parca duminica....stadionul a fost Full si inca 6000 de suporteri au vazut meciul pe un proiector gigant in fatza stadionului....venise oameni din toata tara......sa sustina Steaua...O echipa prea mult iubita....de jumatate din tara asta....si peste hotare...dc v-am spus aceasta intamplare de-a mea? Sa intelegeti ca suporterii adevarati sunt mereu langa echipa.....indiferent ce loc ar ocupa, cine da banii la echipa sau ce ploaie/ninsoare este afara.......in afara de meciurile importante....am continuat sa vin la meciurile Stelei indiferent de miza lor sau starea vremii....insa imi pare rau ca anul asta nu am ajuns la toate din cauza locului de munca unde mai muncesc si sambata si duminica...oricum ...de fiecare data cand ajung in Peluza Nord....ma simt fericit...abonament nu mi-am luat ca stiu ca nu am cum sa ajung la toate meciurile deci nu am vrut sa privez pe alt suporter adevarat de placerea de a venii la toate meciurile noastre.....oricum cred ca ar fii mai bine daca Becali ar marii numarul abonamentelor pot sa spun chiar sa-l dubleze cel putin in peluze......FORZZA Steaua....si nu uitati....Spiritul Stelei nu consta in persoana lu Gigi Becali sau a vreunei persoane....Spiritul Stelei se regaseste in fiecare dintre noi acestia care credem in Steaua ca in ceva Sfant ......ca acel loc din viatza noastra de care nimeni nu se poate lua....cel putin asa este pentru mine.

yo_marius17.04.2008 16:41

Bai ultrasule din Berceni, tu citesti despre ce e vorba in articol? Ce legatura are ce a spus greco cu tampeniile scrise de tine?

 

Vad ca ai o mare problema cu lumea care vine pe Ghencea, dar nu trebuie s-o postezi peste tot.

crafft17.04.2008 18:34
greenyes17.04.2008 20:29
@greeneyes

 

Paul Goma este intr-adevar o personalitate, dar este si un antisemit recunoscut.

 

Daca l ai citit pe Paul Goma ai vedea ca nu e antisemit dar ma indoisec ca ai citit ca altfel nu stiu cum ai putea afirma asta. Daca pentru tine e o gluma faptul ca romanii au fost calcati in picioare de evreii bolsevici.....nu stiu ce as mai putea sa ti spun.

 

Paul Goma nu scoate la suprafata decat suferinte romanilor SI NU NUMAI provocate de evreii frati cu bolsevicii.....daca tie iti convine ca viitorii tai copii sa nu aiba nici un strop de mandire de a fi roman...nu ai decat....sper sa fie cati mai putini ca tine...sau ca romanii is criminal ide evrei....go ahead...iar Paul Goma nu inchide ochii la faptele comise de noi impotriva evreilor.....ci chiar le condamna...

 

Apropo de holocaustul romanesc......este dovedid cu ACTE provenite direct de la sursa ca nici un evreu nu a fost trimis in Polonia din Romania.....si chiar unuii evrei care nu au ganduri sioniste au recunoscut asta....in sfarsit daca tie iti convine ca si din banii tai Romania sa plaeasca o crima ce nu a comis o ....no coment...mai rau e ca DOVADA respectiva a fost in mainile sobolanui ilisescu.....restul....

 

Desteapta te din somnul cel adanc romane pana nu e prea tarziu!!!!

greco17.04.2008 21:41

Îmi pare rãu cã am schimbat cursul discuției, dar mã simt nevoit sã intervin... Andyro, eu nu vreau sã neg Holocaustul (sincer, n-am studiat destul problema), dar simplul fapt cã s-au dat niște "rapoarte oficiale" nu mã încãlzește cu nimic... Sã lãsãm la o parte naivitatea, pentru cã lucrurile astea se fac în funcție de interes. Vorbea unu despre România... Hilberg parcã îl cheamã în PDF-ul tãu. Ce fel de nume e ãsta? Dacã citești cãrți scrise de evrei, Holocaustul românesc a fost groaznic, dacã te iei dupã filo-legionari, nici mãcar n-a existat. De ce le-am acorda încredere absolutã unora sau altora?

 

Mai demult ai spus pe forum cã ai avut ocazia sã lucrezi cu colegi evrei într-o anumitã perioadã. Foarte probabil, asta nu înseamnã cã ți s-au deschis ochii ci cã ai o opinie ușor pãrtinitoare... cã în loc sã cauți adevãrul pleci de la premisa cã îl cunoști deja și cã e nevoie doar sã cauți dovezile.

 

Foarte rar "versiunile oficiale" au treabã cu adevãrul...

andyro17.04.2008 23:08

@greco, sunt chiar sigur ca nu vrei sa negi Holocaustul, nu de alta, dar conform OUG 31/2002, Art. 6 : :"Negarea în public a holocaustului ori a efectelor acestuia constituie infracÑiune si se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 5 ani si interzicerea unor drepturi."

 

Mai mult, chiar nu vad relevanta faptului ca am lucrat la o companie israeliana in urma cu ceva timp in contextul discutiei. Intru in contact si cu t.igani zilnic, si asta nu face face deloc mai ingaduitor spre etnica in cauza. Hai sa nu cadem in absurd si sa credem ca toti cei care beau Prigat, se imbraca de la Kenvelo si TNT sau mananca dimineata Tnuva (toate firme israeliene, ca sa nu cream confuzii) sunt filo-sionisti. Fiecare are propriul sistem de valori si propriile conceptii, nealterate (zic eu) de mediul inconjurator.

 

Pana una alta, ce am oferit eu e un document realizat de o comisie care a cercetat arhive, inregistrari, documente de transport, rapoarte de activitate, samd, (e vorba de comisia de pe langa Muzeului Holocaustului (Yad Vashem))si mi s-a raspuns cu "exista acte care arata ca"; as fi curios si eu sa stiu care sunt acele acte, asa, ca sa nu vorbim ca sa ne aflam in treaba.

 

Pe de alta parte, se pare ca cea mai mare problema a romanilor e ca in 1945 s-au platit despagubiri evreilor. Nu stim cate (din ce stiu eu, despagubirile totale platite de Romania puterilor aliate au fost de 300 de milioane de dolari pe 6 ani, si ma gandesc cat ar fi putut fi cele acordate evreilor...), cand, cui, cum. Dar existenta noastra ca natie depinde de acest lucru /end irony. Nu regimul comunist, nu furturile de dupa revolutie, nu sistemul politic actual, draga greco, ci faptul ca am platit despagubiri evreilor. Cu alte cuvinte, marsul de duminica trateaza doar o problema minora, in viziunea colegului meu greeneyes, fata de lucrurile care "ne doare" cu adevarat, si anume despagubirile platite de Romania acum 60 de ani.

SSK17.04.2008 23:18

Si totusi, ca sa ma bag putin in discutie, adevarul e mai degraba aproape de cele spuse de Andy. In sensul ca s-a stabilit deja ca Antonescu a trecut prin doua faze distincte:

 

- pana in 1942, cand a deportat masiv evrei in Transnistria si pe front (impreuna cu milogi) si cand avea niste discursuri publice virulente, inspirate probabil din prietenul sau Fuhrerul

 

- dupa 1942, cand Romania a contribuit, intr-adevar, la salvarea multor sute de mii de evrei.

 

Oricum, nu stiu daca Romania a omorat cei mai multi evrei dupa Germania (mi se pare deplasata concluzia), in conditiile in care noi, spre deosebire de Ungaria, Croatia etc NU am trimis evrei in lagarele naziste (pe logica asta, evreii unguri se "contabilizeaza" in dreptul Germaniei, nu, Andy?), dar e cert ca avem partea noastra de vina, pe care din decenta ar trebui sa ne-o asumam.

 

Iar in alta ordine de idei, faptul ca Tibi foloseste un site ce face parte din mass-media, desi acuza media de multe blestematii NU este o contradictie sau o inconsecventa. Nu exista o problema cu mass-media din punct de vedere structural, problema vine din faptul ca media este deturnata de la scopul ei de baza catre cu totul alte scopuri, din ratiuni pur financiare. Media la origine are menirea sa informeze publicul, iar faptul ca, intamplator, nu o face NU inseamna ca un site care prefera totusi sa informeze sau sa trateze cu buna credinta anumite subiecte nu are dreptul sa faca aceste lucruri. Greseala apartine celor care corup media, nu celor care ii respecta scopurile initiale.

greco17.04.2008 23:33

Andy, îmi pare rãu cã ai luat-o pe o discuție în contradictoriu, chiar nu asta trebuie sã fie. Dar dupã un rãzboi criminalii de rãzboi sunt mereu cei din tabãra care a pierdut, și rapoartele care fac istoria sunt scrise de învingãtori. La mijlocul secolului trecut, învingãtori au fost pânã la urmã comuniștii (cu puternice elemente iudaice) și pierzãtorii au fost naziștii (la fel de condamnabili, pentru cã pe lângã orientarea lor pe genocid sistemul promovat era tot de sorginte socialistã, deci totalitarã). A fost o luptã între douã rele, iar cine-a câștigat a scris istoria.

 

Eu încã aștept un Nurenberg al comunismului negru care a dus la exterminarea în masã a opoziției românești, și care ne-a trimis rudele la muncã silnicã (ca un exemplu din familie, la Canal). Aștept momentul în care vom recunoaște cu sinceritate toate nenorocirile care au avut loc, fãrã a cãdea în patetism și compasiune pentru o singurã parte a victimelor. ªi spun asta în condițiile în care nu urãsc nici evreii și nici țiganii.

SSK17.04.2008 23:50
Eu încã aștept un Nurenberg al comunismului negru care a dus la exterminarea în masã a opoziției românești, și care ne-a trimis rudele la muncã silnicã (ca un exemplu din familie, la Canal).

 

Asemenea. Si astept ca incepand cu clasa a 4-a sa li se predea tuturor copiilor din Romania dramele zecilor de mii de victime ale comunismului "autohton" (condus de evrei, poate, dar avand in frunte un "mare roman" ca Gheorghiu-Dej), ca sa nu mai fiu scarbit si peste 20 de ani de comentarii de tip "era bine pe vremea comunistilor ca s-a electrificat tara etc etc".

 

Mircea Vulcanescu (un mare scriitor interbelic, ulterior detinut politic, ca urmare a "dictaturii proletariatului") a zis o vorba memorabila: "Sa nu ne razbunati!" Nu razbunam pe nimeni, dar e bine sa-i crestem pe copiii romani in spiritul adevarului, pentru ca asta e singura sansa ca astfel de grozavii sa nu se mai intample. Altfel, o societate care traieste in orbire si in ignoranta este capabila de cele mai mari atrocitati.

bad_joke17.04.2008 23:58

Legat de clasa noastra politica am decat cateva cuvinte acide sa zic,are defapt prezinta situatia din Romania secolului 21:SUNT ECLIPSAT DE PROSTI,CONDUS DE HOTI SI TOTI IMI ZIC CALMEAZATE,RELAXEAZATE...DACA POTI!!!

makaan18.04.2008 19:17
Asemenea. Si astept ca incepand cu clasa a 4-a sa li se predea tuturor copiilor din Romania dramele zecilor de mii de victime ale comunismului "autohton" (condus de evrei, poate, dar avand in frunte un "mare roman" ca Gheorghiu-Dej), ca sa nu mai fiu scarbit si peste 20 de ani de comentarii de tip "era bine pe vremea comunistilor ca s-a electrificat tara etc etc".

Si eu astept ca in cartile de istorie,in invatamantul preuniversitar, capitolul "Al Doilea Razboi Mondial",acolo unde acest capitol implica participarea Romaniei in conflagratie, sa fie prezentat in mod demn, realist si fara retusurile de rigoare, care cu toata stima pentru userii care sustin altceva, sunt rezultate ale interventiei (influentei) evreiesti. Vreau ca numele Maresalului Antonescu sa nu fie "omis" pentru ca se doreste a fi pe placul tuturor manualul respectiv. Vreau sa fie prezentat tot razboiul dus de romani,cu bune si cu rele (dar nu in mod tendentios),si sa hotarasca elevul daca ii e rusine sau e mandru de a fi roman. Vreau sa fie scris clar ca acel razboi l-am pierdut,si ne-am pierdut si onoarea in acelasi timp.

Vreau ca viitorii adulti ai Romaniei sa stie cine a fost maresalul Antonescu, generalul Mihai Lascar, chiar si capitanul Aviator Alexandru Serbanescu,al carui nume il poarta un mare bulevard din Bucuresti, erou aproape necunoscut in afara cercurilor militare. Poate citind aceasta postare multi vor considera ca aberez... De fapt ce vreau eu de fapt? Vreau sa fiu mandru de a fi roman si sa nu imi dicteze politicienii cumparati,sau sionistii ce se afla mai peste tot, cum sa ma comport, ce sa gandesc, ce sa apreciez.Si vreau ca de asemenea generatiile viitoare sa aiba sansa de a fi mandri la randul lor ca sunt romani cu bune si rele. Vreau sa nu ma rezum la a fi un biped intre alte sase miliarde...

yo_marius18.04.2008 20:07

@makaan

 

Cata dreptate ai cu Alexandru Serbanescu. Si ar mai fi un Dobran, un Senchea, un Darjan si multi, multi alti piloti de vanatoare care au luptat eroic PENTRU Romania!

 

Dar, gata cu off-topicul. :)

«123»