De cind Reghe a preluat echipa, jucatorii beneficiază fix de aceeasi vitaminizare si suplimente nutritive care există la echipele de top din Bundesliga, gen Dortmund, Bayern sau Schalke.
24 de meciuri in 3 luni si jumatate, adică o medie de aproape 7 meciuri in fiecare luna lucru ce rivalizează cu programul unei formatii de top din Europa. În ciuda acestui ritm infernal, Steaua domină autoritar atit campionatul intern, cit si in grupa din Europa League.
Care-i secretul vitalității si prospetimii pe care roș-albastrii le arată la fiecare meci? Pe lingă metodele inedite de pregatire aduse de noul preparator fizic, Thomas Neubert, inclusiv celebrele aparate TRX, inovatie americană si adusă in Germania de Klinsmann acum 10 ani, Steaua a mai adoptat ceva din Bundesliga.
"Sintem la ani-lumină distanță de ce era inainte"
E vorba despre vitaminele si suplimentele nutritive pe care fotbalistii le iau incepind din luna iunie, atunci cind a inceput perioada de pregatire. "Nu doar că s-a schimbat față de ce era pină atunci, dar acum sintem la ani-lumină distanță față de ce era inainte. Aici e marea schimbare si dacă jucatorii arată atit de bine fizic si se refac atit de bine e si datorită acestor lucruri", a dezvaluit un sef din Ghencea.
"Practic, tot ce au la dispozitie Dortmund, Bayern Munchen, Schalke, Leverkusen si toate fortele din Germania există si la Steaua. Cum apare ceva nou in domeniu acesta la Borussia si la Bayern, cum e imediat adus si la noi. Nu e absolut nici o diferență intre ce suplimente iau Goetze, Ribery sau Huntelaar si ce iau Tanase, Chipciu ori Bourceanu", au mai adaugat stelistii.
Costă peste 100.000 euro pe an
Și bugetul alocat pentru aceste lucruri s-a marit substantial. Surse din club sustin că suma ce se va cheltui pe un sezon e de peste 100.000 de euro, in conditiile in care celelalte cluburi nu investesc mai mult de 15.000-20.000 de pe an.
În plus, Reghecampf a reusit să-l convingă pe Ciobanul să aloce in jur de 300.000 de euro pentru construirea unei sali speciale lingă terenul de antrenament, după un model dezvoltat tot in Germania si pe care il foloseste inclusiv Real Madrid, sală in care să se imbunatățeasca prin exercitii nemaiintilnite in Romania, potentialul fizic al fotbalistilor.
A dezvaluit secretul de la Stuttgart
Reghecampf n-a facut niciodată caz de faptul că a schimbat cu 180 de grade modul in care jucatorii sunt vitaminizati, insă a dezvaluit, in mod indirect, că Steaua e la nivelul echipelor din Bundesliga. A facut-o inaintea meciului de la Stuttgart: "Vom da peste o trupă foarte tare si extrem de bine pregatită fizic, dar la acest capitol nu trebuie să ne simtim inferiori. Și baietii nostri sunt pregatiti tot de un preparator fizic din Germania".
Nemtii fac senzatie in Europa
Steaua a preluat modelul german de vitaminizare, iar echipele din Bundesliga sunt un exemplu in acest sezon al cupelor continentale. Marti, miercuri si joi seara in Champions League si Europa League, cele 7 echipe nemtesti n-au pierdut nici un meci si au marcat impreună nu mai putin de 20 goluri. Cinci dintre ele sunt pe primul loc, iar două sinte deja calificate in primavara
Prospetimea trupei lui Reghecampf e o performanță si mai mare atunci cind se face o comparatie cu celelalte echipe din Liga 1 care, desi au jucat mult mai putine jocuri, sunt la mare distanță de Steaua. De exemplu, formatia din Ghencea a disputat cu 20 la sută mai multe partide decit Dinamo, care se află la 13 puncte in spatele roș-albastrilor.
"La Steaua, antrenamente ca ale sprinterilor"
Un fost fotbalist al roș-albastrilor, Nana Falemi, a vazut pe viu, timp de citeva zile, cum lucrează Reghecampf la sedintele de pregatire si a ramas uimit. "E incredibil ce se lucrează! 75 la sută din ce am vazut seamană cu un antrenament al sprinterilor, gen Usain Bolt. Nimeni in Romania nu lucrează asa ceva, Reghe e singurul, iar rezultatele se vad", a dezvaluit Falemi.
"Reghe, să nu-ți iei lumea in cap acum!"
Patronul Stelei a dezvaluit dialogul pe care l-a avut cu Reghecampf zilele trecute si in care s-a discutat pe marginea viitorului antrenorului. "I-am zis «bai Reghe, să nu incepi la vară să faci figuri si să-ți iei lumea in cap, să vrei să pleci de la Steaua!». Știti ce mi-a zis? «Stati linistit, nu voi pleca niciodată de la Steaua, ramin aici să cîștig trofee si să fac performanță", a declarat Becali la GSP TV.
"În vara cind Ciobanul m-a ofertat, i-am spus, stiind care-i nivelul din Romania si ce am reusit să fac cu Chiajna, unde am avut doar jucatori no-name, că vom avea 15 puncte avans față de locul 2 la finalul anului 2012, deci sintem in grafic" (Laurentiu Reghecampf, antrenor Steaua)
79% din punctele puse in joc in Liga 1 si in grupa Europa League au fost luate de Steaua, adică 45 din totalul de 57, echipa suferind o singură infringere, 1-3 la Vaslui
25 la sută din toate golurile marcate de Steaua in acest sezon, adică 12 din 49, au fost inscrise după minutul 75, lucru reusit inclusiv in meciuri extrem de dificile: cu Stuttgart, Rapid, Copenhaga, CFR, Dinamo
______________________
1. 9 jucatori la echipa natională
Imediat după meciul cu CFR, Piturcă a anuntat că a chemat nu mai putin de 9 jucatori pentru "dubla" cu Turcia si Olanda. Acest lucru este o premieră pentru o echipă din Romania după 1989. În 1988, de la Steaua erau chemati la lot 10 jucatori. Acum, Piti i-a selectionat pe Tatarusanu, Chiriches Gardos Latovlevici, Bourceanu, Pintilii, Chipciu, Adi Popa si Tanase.
2. Locul 1 Liga 1, locul 1 Europa
O altă performanță pentru ultimii ani e faptul că Steaua rezistă pe prima pozitie 4 etape la rind. Acest lucru nu s-a mai intimplat din finalul sezonului 2005-2006, atunci cind s-a si cîștigat ultimul titlu de campioana Mai mult, este pentru prima oară in istoria clubului cind Steaua e, in acelasi timp, pe primul loc si in Liga 1, si in grupa europeana
3. Peste 20.000 de spectatori pe meci
Steaua a disputat pe teren propriu in actualul campionat 6 meciuri, la care a adunat peste 130.000 de spectatori. Media reusită e de 21.800 de spectatori pe meci, una fară precedent in ultimii 20 de ani, chiar si atunci cind, la jumatatea anilor '90, Steaua reusea să cîștige 6 titluri consecutive.
4. Record de puncte după 11 etape
Steaua are o linie de clasament fabuloasă: 11 meciuri, 9 victorii, un egal si o infringere. Totalul de 28 de puncte este un alt maximum realizat de Reghecampf si elevii sai. De cind s-a introdus regula cu 3 puncte la un succes, adică din 1994-1995, nu există un alt inceput de campionat mai bun. Mai mult decit atit, stelistii au strins deja 28 de puncte după 11 etape, cu unul mai putin decit anul trecut in tot turul!
5. Medie de peste 2 goluri marcate
Roș-albastrii au marcat nu mai putin de 24 de goluri in cele 11 etape scurse pină acum, ceea ce inseamnă o medie de peste două goluri inscrise pe meci. Nici chiar in sezonul in care Steaua a cîștigat titlul cu Protasov si Olaroiu pe bancă stelistii n-au avut o astfel de medie!
100% e procentajul de puncte cîștigate de Steaua pe teren propriu in actualul campionat, avind 18 puncte in 6 meciuri si un golaveraj de 13-2
gsp