Ia mai lasati-ne.
Si cand zic lasati-ne vorbesc din punctul de vedere al nostru, GROSUL suporterilor Steaua.
Domnia voastra reprezinta o singura persoana. Si chiar presupunand ca ati vorbi in numele unui grup de persoane care v-au delegat in acest sens, tot nu ati reprezenta "grosul suporterilor". Si chiar daca, prin absurd, parerea "grosului suporterilor" ar fi perfect coincidenta cu a domniei voastre...
1. nimeni nu va obliga sa cititi articolele de pe www.fcsteaua.ro si sa va inchipuiti ca exista cineva care "nu va lasa in pace"
2. nu inseamna ca parerea voastra (ipotetic majoritara) este si justa si ca oricare alta parere diferita nu trebuie sa fie exprimata in public.
Nu poate decat sa ne bucure insa hai sa vedem daca acest om s-a mai schimbat, (IMPROVED CUM ZIC AMERICANII) sau a ramas la fel.
Nu era nevoie sa mentionati termenul englezesc (da, exista si in engleza britanica, nu numai in versiunea derivata de peste ocean): oierul nu s-a schimbat sensibil in bine. Data fiind instabilitatea comportamentala a ciobanului sef, orice schimbare poate fi apreciata doar dupa un anumit timp (mai multe luni), altminteri ar putea fi unul din obisnuitele sale momente de suspendare temporara a diareii verbale din public. Insa nici macar aceasta scurgere continua de stupiditati iresponsabile nu a incetat: nu i-a fost de ajuns sa vorbeasca in iarna de butoane, mai trebuie sa se dea si acum in stamba cum ca "le atinge" sau sa declare nonsalant "Îi mulțumesc frumos lui Cârțu cã a jucat cu rezervele. O sã-i mulțumesc și lui Pãdureanu dacã vor evolua și ei la fel. Scopul meu e sã iau campionatul.". Cum sa spui ca s-ar fi schimbat in bine?! Domnia ta nu a citit bine articolul?! Iata o alta "mostra" ciobanoida:
"Pentru ce sa fiu fals? Oricum, meciul cu Rapid nu se mai rejoaca, asa mi-a zis cineva. Trebuie sa aparam sansele Stelei cu orice risc, cu orice smecherie. Ma opreau suporterii Stelei si ma intrebau cand se da decizia Comisiei. Nu-i interesa pe ei onoarea sau ne-onoarea, pe ei ii interesa sa fie Steaua in Liga Campionilor. La fel si pe mine. Ce e aia demnitate sau onoare?."
Cumva suporterii aceia care l-au oprit erau prietenii dumneavoastra pentru care demnitatea si onoarea sunt vorbe in vant si despre care sunteti convins ca formeaza grosul?!
1. Nu a mai facut presiune pe antrenor.
2. Nu a mai facut presiune pe jucatori.
A se vedea secventa cu butoanele: le atinge, echipa castiga, nu are nevoie de prea multe declaratii critice la adresa antrenorului si jucatorilor... si totusi acestea nu lipsesc nici macar in aceste conditii:
"Bai, "Laca", sa nu crezi ca te-am adus aici pentru ca esti tu mare antrenor. Te-am adus pentru ca vreau sa fac pace cu suporterii!"
"Eu nu îl dau afarã pe Lãcãtuș, dar îi voi spune așa: Marius, ce sã fac tatã? Ați fãcut ce ați vrut voi, nu pot sã mai las lucrurile așa, sã mai fie circ. O sã mã bag eu sã fac echipa. Pãi, am ajuns a transpir de emoție la un meci cu Ceahlãul?"
"Becali, a anuntat apoi ca se va implica la echipa pentru meciul cu CFR Cluj. "Daca nu ma bag, se alege praful. Nu se poate ca Dayro Moreno, un jucator pe care am dat 2.000.000 de euro, sa stea pe banca de rezerve, in timp ce se vede ca Plesan nu este inca pregatit fizic. Radoi o sa intre si el".
"Sînt extrem de supãrat. Nu pot sã-mi dau seama ce se întîmplã cu jucãtorii noștri. Este inadmisibil sã fim dominați într-o asemenea manierã de cei din Tîrgu-Jiu! Îmi pare rãu cã trebuie sã o spun, dar nu avem nici o șansã la titlu cu un asemenea joc!"
"Jucãtorii strãini au fost aduși cã nu mai erau soluții. Ei sunt o soluție de moment. Peste trei-patru ani veți vedea o echipã a Stelei formatã în majoritate din jucãtori români. Mircea Sandu are dreptate, mai trebuie sã creștem și jucãtori români pentru echipa naționalã. Dacã și Steaua, care e simbolul României, va merge pe jucãtori strãini, unde ajungem? Toatã lumea e entuziasmatã acum de jucãtorii strãini veniți la Steaua și eu sunt, pentru cã joacã bine, dar una e una, și alta e alta. Pe viitor vor fi maximum trei jucãtori strãini de valoare în echipa Stelei"
"M-a deranjat foarte mult ca Lacatus nu l-a folosit pe Radoi asa cum vreau eu. Am spus de un milion de ori ca Mirel sa joace numai fundas la marcaj, nu mijlocas! Nu face Lacatus ce vrea. Sa-l foloseasca acolo unde trebuie, unde da cel mai bun randament! Asa vreau eu, nu ma intereseaza ce crede Lacatus"
"Mi-e jenã sã-l întreb cu cine va juca. Câteodatã vine el și-mi spune echipa"
3. I-a dat mana libera si l-a sustinut pe Adi Ilie SI CAND ACESTA ERA CONTESTAT (si de mine recunosc).
La nivel declarativ, da, toti aveau "mana libera". Pe de alta parte, acelasi cioban sef declara textual acum cateva zile "Eu nu fac de capul meu, ma consult cu Lacatus si Adi Ilie. Nu sunt dictator, dar ultima decizie este a mea.".
4. Acesta din urma a facut niste transferuri laudate chiar si de dusmani care ne-au adus 7 victorii consecutive. Stau si ma intreb cum o sa jucam cand isi revine si Dayro, jucatorul ce o sa aduca un mare plus de viteza, exact lucrul care lipseste acum.
Ce legatura au transferurile facute de Adrian Ilie cu presupusa schimbare in bine a oierului?!
5. Finantatorul Becali a trecut de 2 luni la un discurs profesionist, spre bucuria noastra vazut de dusmani ca unul megaloman. Adica, Muresan ataca, Becali zice ''NU COMENTEZ, NOI NE VEDEM de treaba NOASTRA''. Perfect, profesionist, 11 puncte recuperate in 6 etape.
Poate ca oierul a facut (din greseala) vreo declaratie mai cumpatata, dar nu acea declaratie a recuperat punctele de diferenta ci rezultatele echipei (sau butoanele atinse?!) coroborate cu scaderea in joc a formatiei CFR Cluj.
Acesta este punctul de vedere al majoritatii suporterilor Steaua, care n-au timp sa intre in conflicte cu mucosii frustrati.
Domnia voastra presupun ca are idee despre varsta si statutul social al tuturor suporterilor care isi exprima parerile pe fcsteaua.ro, altfel nu si-ar da cu presupusul cu atata siguranta, nu-i asa?!
Si pentru a incheia cu o referire la majoritatea reala, nu la "grosul" imaginar:
