FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Rapid, adevaratul club comunist

«123»
fcsteaua.ro18.03.2008 22:09

ARTICOLUL DE MAI JOS A FOST REDACTAT ÎN ANUL 2006. TOTUªI, RÃMÂNE LA FEL DE VALABIL ªI ÎN ZIUA DE AZI.

 

 

Deunazi, un post de televiziune ne prezenta imagini de la cozile formate langa arena Giulesti unde se pusesera in vanzare bilete pentru meciul Rapid-Steaua din "sferturile" actualei editii a Cupei UEFA. Printre alte nazbatii ne-a fost dat sa auzim cum o voce ragusita zbiera ca "... acum o sa ne razbunam pe comunistii de la Steaua...".

 

Ragusitului cu dor de razbunare si tuturor celor care gandesc sau sunt indrumati sa gandeasca la fel ca el, le sunt dedicate urmatoarele randuri...

 

V-ati intrebat vreodata ce este un "club comunist"? Suntem siguri ca va imaginati un club ai carui sportivi joaca avand seceri si ciocane imprimate pe tricouri, marsaluiesc salutand cu pumnul strans si cantand "Internationala" si la fiecare insucces infiereaza camarila capitalista de "complot impotriva clasei muncitoare"... Un club ai carui sportivi dorm cu Capitalul lui Marx pe post de Biblie si intoneaza imnuri "patriotice" si antiimperialiste.

 

Daca v-ati imaginat asa ceva, ei bine domnii mei, v-ati inselat! Pentru ca in Romania anului de gratie 2006, dupa indelungate si ostenitoare studii purtate pe taramurile istoriei si sociologiei, un grup de cercetatori de renume, daca nu international atunci macar local, a ajuns la o concluzie fundamentala, de o inestimabila valoare si care le-a aparut atat de evidenta incat nu mai avea nevoie sa fie demonstrata... Si, ca sa nu va punem prea mult rabdarea la incercare, vom reda mai jos, intr-o forma prescurtata, postulatul cu pricina:

 

"Stimati concetateni!... Iubit popor!... Fratilor!... in Romania "club comunist" inseamna, negresit, unul care a fost infiintat dupa preluarea puterii de catre comunisti, cu alte cuvinte dupa 6 Martie 1945. Este conditia necesara si suficienta!"

 

Parca am vrea, la fel ca a' lu' Parizianu', sa-i intrebam pe "renumitii" pe ce se bazeaza cand... dar ne lamurim ca e inutil sa ne lansam intr-un dialog al surzilor si intrebarea ramane nerostita... Ne resemnam doar sa constatam ca, urmand neabatut aceasta premiza, toate cluburile sportive infiintate dupa venirea regimului comunist in Romania sunt, fara drept la recurs, cluburi comuniste. Mintile bolnave de ura ale acestor oameni, nesocotind adevarul istoric si consecintele nefaste ale unor politici de aliante gresite ce au adus comunismul in Romania, considera de cuviinta sa-si ostoiasca frustrarile si insatisfactiile aruncand, dupa ei, suprema injuratura: "Steaua, un club comunist..."

 

Popor stelist, pune-ti cenusa in cap! Clubul pe care-l iubesti nu este clubul ce a fost al Armatei Romane! Nu este clubul ce si-a propus, inca de la infiintarea sa, sa reprezinte cu cinste si onoare Armata Romana, Poporul Roman! Clubul tau este un club comunist! De ce? Uite, c'asa vrea muschii nostri de anticomunisti! Anticomunisti? Haida-de... Taman voi?

 

Dar de unde si de la cine vin aceste acuze? V-ati intrebat vreodata? V-ati intrebat cine sunt cei ce-si permit sa ne numeasca club comunist? Marea majoritate a acestor atacuri vine din partea sustinatorilor clubului Rapid, existand si opinii asemanatoare din partea unor "publicisti", demni urmasi ai lui Rica Venturiano, ce-si permit sa faca asemenea enunturi fara a cunoaste mare lucru despre istoria acelor vremuri nenorocite prin care a trecut Natiunea Romana. Acestor "publicisti", altor oameni de buna credinta care n-au trait acele vremuri, suporterilor rapidisti dar si dumneavoastra, suporteri ai clubului Steaua, ne simtim datori sa va aducem la cunostinta urmatoarele:

 

In disputele mai mult sau mai putin amicale purtate in jurul meciurilor si in lipsa altor argumente, rapidistul amator de cultura... fizica isi descopera vocatie de artilerist iar tintele sunt "dujmanii" din teren sau din tribuna. Proiectilele sunt deja consacrate: fie telefoane mobile de provenienta incerta, fie bucati de beton smulse din structura peluzei, fie... flegme productie proprie (Very Superior Old... Pale).

 

In afara de suporterii "artileristi", langa Podul Grant s-a mai afirmat si o minoritate autoproclamata "elitista". Rapidistul "aristocrat", spre deosebire de vecinul de tribuna descris mai sus, este cu precadere amator de polemici si, in orice controversa pe teme de fotbal, el aduce ca ultim si suprem argument leitmotivul giulestean : "Steaua e o echipa comunista...". De parca "ai lui" ar fi jucat intr-o lume paralela, intr-un campionat paralel, al "capitalismului multilateral dezvoltat..."

 

Rapidistii ar trebui sa stie, sau daca nu, macar sa afle acum, ca echipa lor - infiintata, stranie coincidenta, in acelasi an cu Lokomotiv, surata lor din Moscova - a facut propaganda electorala inaintea alegerilor din noiembrie 1946, arborand tricouri pe care se lafaia soarele, simbolul electoral al blocului comunist... Si asta s-a petrecut intr-o vreme cand (nota bene!) "clubul comunist" Steaua nu exista...

 

Rapidistii ar trebui sa stie, sau daca nu, macar sa afle acum, ca retrogradarile lor si cei zece ani de exil in "B" nu sunt urmarea razbunarii cine stie cui impotriva sentimentelor lor anti-comuniste. Anii lor de zbateri prin coada clasamentului si prin Liga inferioara li se datoreaza in intregime. Caci altii - Petrolul, Arges, Craiova - au concurat in aceleasi conditii si au reusit sa se afirme. Iar suporterii acestor echipe nu se vaita la nesfarsit de asuprire... Ca sa nu mai amintim de UTA, echipa baronului Francisc Neumann, patronul fabricii de textile din Arad, de sase ori campioana nationala intre anii 1947 si 1970, o trupa unde faceau legea Petschovschi sau Farmati, adevarati "tortionari" ai portilor adverse.

 

Rapidistii ar trebui sa stie, sau daca nu, macar sa afle acum, ca, in perioada cea mai neagra a comunismului, anii '50, conducatorii lor se ocupau cu delatiuni mizerabile, infierandu-i cu manie proletara pe cei care deviau de la linia partidului. A celui comunist, desigur...

 

Da, asta ar trebui sa stie. Ar mai trebui sa-si aminteasca toti aceia ce nu tin cont de nimic atunci cand vor sa arunce cu mascari in Istoria Noastra faptul ca toate marile cluburi interbelice au fost desfiintate; Venus, Ripensia sau Unirea Tricolor au impartasit rand pe rand aceeasi soarta. Cluburi ce au fost lovite de puterea comunista, putere ce-si proteja in acelasi timp odrasla: CFR Bucuresti. Odrasla, trimisa in turnee prin toata Europa pentru a face cunoscut regimul de-abia ajuns la putere in Romania, odrasla ce "nu a precupetit niciun efort" pentru a sustine un regim strain romanilor...

 

Campania electorala facuta in 1946 pentru comunisti a calificat acest club ca unul cu adevarat comunist.

 

Noi, suporterii clubului Steaua Bucuresti, cunoastem istoria clubului nostru, ne-o asumam asa cum a fost, nu ascundem nimic, suntem gata sa discutam si sa acceptam ceea ce a fost urat in Istoria Noastra. Dar voi, fatarnicilor si ipocritilor, rezumati-va la sport! Pentru ca intreaga voastra istorie a fost apropiata, condusa, ideologiei comuniste.

Voi ati facut propaganda bolsevica, nu noi!

 

Voi ati purtat soarele bolsevic pe tricouri, nu noi!

 

Cu voi se lupta patronul lui Carmen, Mociornita, din punct de vedere politic, nu cu noi!

 

... asa ca, luati-va clubul comunist si nu mai umblati cu el vopsit...

 

fcsteaua.ro

 

jeles18.03.2008 22:27

Bun artiol , pacat ca nu este momentul potrivit ... in apropierea meciului cu rapizii pare sa faca parte din jocul psiholgic ... cu ceva timp in urma sau poate in viitor o astfel de discutie poate fii benefica .

yo_marius18.03.2008 22:32

eu nu vad rostul acestui articol... probabil ca cineva crede ca pe fcsteaua se uita miliarde de rapidisti care isi baga unghia in gat ca secretul rusinos al clubului lor a fost dezvaluit. sper sa nu ajungem la dispute penibile de genul " ba, voi ati fost comunistii!"...

 

inca o data spun ca nu vad rostul unui asemenea articol...

Virgil18.03.2008 22:39

E un articol perfect in astfel de imprejurari. Cand altadata, daca nu acum? Intotdeauna inaintea unor meciuri Steaua-Rapid sau viceversa, intra pe situl nostru simpatizanti sau suporteri ai giulestenilor, curiosi sa vada ce se scrie despre meciul ce va urma. Oricat de putini ar intra e foarte bine sa cunoasca si ei dar si cei mai tineri suporteri stelisti cum au stat lucrurile in acele vremuri despre care cei din Giulesti se fac ca ploua.

 

Este un raspuns dat atacurilor nefondate ale suporterilor clubului giulestean, privind originea clubului nostru, fondat dupa cum bine se stie de catre Armata Regala si nu adus de tancurile sovietice asa cum e cazul clubului Dinamo.

 

Asa au stat lucrurile, e un adevar pe care trebuie sa-l cunoastem si noi si ei.

dax4718.03.2008 23:05

Felicitari pentru articol ! Chiar era nevoie de asa ceva. Bun de printat si varat in gura croncanitoarelor, pentru a le inchide gura la acest capitol.

 

Good work !

1on18.03.2008 23:10

@virgil: Când ai intrat ultima datã pe "dinamoprostia" sau "fzrr"? M-a mâncat pe mine în dondonel mai demult sã postez la câini, niște lucruri de bun simț de altfel (mai puțin una), și am vãzut cã n-am cu cine vorbi acolo. Frustrați rãu... da' rãu tare de tot...

Mã rog, articolul e foarte bun, am mai aflat și io niște chestii.

DT18.03.2008 23:24

si il puteti pune de fiecare data cand se vor intalni cele doua echipe. singura problema este ca il vom citi numai noi. frustratii, chiar daca vor ajunge sa il citeasca, tot nu l-ar intelege. iar daca l-ar intelege, nu l-ar accepta.

Joga Bonito19.03.2008 00:34
eu nu vad rostul acestui articol... probabil ca cineva crede ca pe fcsteaua se uita miliarde de rapidisti care isi baga unghia in gat ca secretul rusinos al clubului lor a fost dezvaluit. sper sa nu ajungem la dispute penibile de genul " ba, voi ati fost comunistii!"...

 

inca o data spun ca nu vad rostul unui asemenea articol...

 

Intrebare: Tu esti greco?

R: Da, imparate! :thumbdown:

 

De acord cu marus....

FortuneTeller19.03.2008 05:53

Steaua si Rapid, Imparat si proletar. Aia cu sapca dintre sine sunt de 2 categorii: niste anonimi cu ceata in minte, multi de etnie rroma veniti din proximitatea mahalalei, si niste parveniti in cautare de popularitate (chestie venita tot de la politrucii comunisti, vezi doctrina cu superioritatea si popularitatea clasei "muncitoare" si a simbolurilor ei - CFR, Grivita, etc.) Dealtfel Steaua numai dupa 1989 are mai multe titluri si performate europene decat oricare din echipele frustrate ale momentului: Rapid, Poli Tim, CFR, Dinamo. QED.

Il Soldatino19.03.2008 06:36
eu nu vad rostul acestui articol... probabil ca cineva crede ca pe fcsteaua se uita miliarde de rapidisti care isi baga unghia in gat ca secretul rusinos al clubului lor a fost dezvaluit. sper sa nu ajungem la dispute penibile de genul " ba, voi ati fost comunistii!"...

 

inca o data spun ca nu vad rostul unui asemenea articol...

 

Noroace.

 

Avem dreptul sa spunem adavarul sau, sa prezentam, in functie de cate date detinem, o parte din acesta. Suporterii au tot dreptul sa cunoasca la randul lor acest adevar.

 

Apoi, satui de aceste invinuiri - "Steaua club comunist" ne-am gandit ca nu ar fi rau sa ripostam pentru ca unul dintre scopurile AISS sunt reprezentate de "apararea si promovarea valorilor steliste". Nu putem lasa sa se imprime in mintea tuturor suporterilor faptul ca acest comunist blestemat este legat doar de doua echipa din Bucuresti, una dintre acestea fiind Steaua.

 

Poate ca rapidistii nu se uita, dar intra destui oameni pe acest site, gazetari, oameni capabili de analiza. Constatand faptul ca avem argumente e posibil sa temperam unele "iesiri in decor". Consider ca momentul este bine ales, pentru ca, indiferent de rezultatul meciului de maine, Rapid si suporterii sai trebuie sa fie constienti ca "mai e mult pana departe", iar Steaua nu poate fi redusa doar la un simplu logo legat - culmea - de comunismul pe care ei insisi l-au promovat.

mazilinho19.03.2008 06:53

asa este rapid este un club comunist si nu ne vor invige comunistii aia

noi o sai batem :steagcruce:

greco19.03.2008 06:58

Scopul nu e sã-și bage rapidilștii unghia-n gât. Scopul e sã afle anumite lucruri și aceia dintre noi care rãmân fãrã replicã în discuțiile reale sau virtuale cu adversarii, și ca lumea din mass-media care intrã aici sã vadã cã noi nu suntem dispuși sã acceptãm orice minciunã și dezinformare.

grizzly19.03.2008 07:24

mie mi s-a parut si inca mi se pare un articol grozav. nu pentru ca avem de ce sa le batem obrazul craunitorilor, ci pur si simplu pentru ca este inca o pagina de istorie pe care lumea ar trebui si are dreptul sa o stie.

MoWeed19.03.2008 08:21

Foarte bine zis le-ai dat peste gura "aristocratilor" rrapidisti.

Dar cred ca orice s-ar face pentru a demonstra ca ei sunt primul club comunist ei tot pe a lor o sa o tina.Doar acesta este argumentul care sa le mascheze frustrarea....

AdrianUltras2519.03.2008 09:55

Marius

 

 

Eu cred ca e bine ca au fost puse astfel de articole pe site.

 

Sa fim seriosi, tot mai multi suporteri stelisti nu stiu mai nimic despre Steaua.

Si ma refer aici la supoterii tineri care au prins doar era Piturca, nu si ce era inainte de asta.(ma refer aici la generatia capitanului Lacatus, a lui Panduru,Adi Ilie,Ilie Stan-cele 3 calificari consecutive in UCL,etc ... si bineinteles ce era inainte de asta)

 

Putini cunosc ce inseamna Steaua.

Multi nici nu stiu cine sunt Marcel Raducanu,Iovan,Tudorel Stoica,etc si din acest motiv e foarte bine ca pe site sunt puse astfel de articole, articole despre istoria clubului.

 

Acum sa ma refer si la acest articol.

Multi dintre cei tineri stiu ca Steaua a fost infiintata de comunisti si tind sa creada ca Steaua e o echipa comunista iar restul sunt echipe de asupriti.

Rapidul asa si-a castigat fanii in tara, dandu-se echipa lovita si asuprita.

 

Un articol ca acesta e necesar ca sa stie cei mai tineri cine e Steaua, ce inseamna Steaua, sa stie cum statea treaba in acele vremuri si sa nu puna botul la tot ce apare prin ziare si stiri(vezi stirea senzationala in care Steaua a jucat in Liga a 2a).

 

Eu nu am prins generatia Sevilla'86.Adica am niste amintiri cu Hagi in tricoul Stelei si cam atat.In rest, doar ce am vazut la TV.

Dar am prins revenirea lui Laca in Ghencea.Acea echipa minunata cu Adi Ilie,Panduru,Vladoiu,Ilie Stan,Rosu,Serban,Munteanu,Augustin Calin,Militaru,etc.

Pe atunci Steaua mai semana inca cu Steaua Militara.De fapt era tot Steaua Militara, Steaua Vitezista.

Acum, nu mai e aceeasi.

 

 

Cu istoria noastra noi trebuie sa ne mandrim.

pentru ca la cum merg treburile, s-ar putea ca doar istoria sa ramana a noastra.

ssinpadureacualune19.03.2008 11:10
eu nu vad rostul acestui articol... probabil ca cineva crede ca pe fcsteaua se uita miliarde de rapidisti care isi baga unghia in gat ca secretul rusinos al clubului lor a fost dezvaluit. sper sa nu ajungem la dispute penibile de genul " ba, voi ati fost comunistii!"...

 

inca o data spun ca nu vad rostul unui asemenea articol...

Pai asta e pentru rapidisti????E pentru toata lumea si in special pentru stelisti.Sa stie toti adevarul,sa nu traiasca in minciuna oferita de presa si de toti coruptii.

 

Nici nu conteaza cati rapidisti vad asta,oricum nu ar crede,dar conteaza sa vada toti stelistii si sa tina minte.Sa stie si sa zica mai departe.

laur_2319.03.2008 11:29

probabil ca vorbim prea mult despre acesti etern-complexati trecatori pe acest pamant...

dar, vreau sa fac cateva remarci:

 

1.in legatura cu acel vot, postat pe site-''considerati acest meci un derby'?'', eu am raspuns da numai si numai gandindu-ma la cat de aprige au fost in ultimii 11 ani aceste meciuri, incarcatura lor nebuneasca si disputele dintre galerii, la care am fost partas nu o data...

-desigur, acest meci a capatat o importanta deosebita odata cu venirea lui il Muce in 1997, cand am ''prins'' o ura imensa pe acesti colorati, ea amplificandu-se an de an, sporind adversitatea dintre NOI si ei...

 

2.adevaratul DERBY-nu incape discutie!-ramane doar cel cu mizerabilii de la d, pentru ca acesta a contat intotdeauna, indiferent de starile de moment, de conjunctura in care s-a desfasurat fiecare meci;acest meci e singurul care naste atata patima , o imensa ura si o adversitate cum rar intalnesti in alt cadru!!!

-binenteles ca la originea numirii ''derby'' a meciului cu crrraaapid a stat tziganul de ''stralucescu'', un dinamovist convins, el punand bazele, prin ajungera la subpodari, dusmaniei dintre NOI si frustratii din ciug(i)ulesti...

 

Eu sunt '' Nascut si crescut ANTI Dinamo'' si spun cu tarie ca NICIODATA nu va exista in Tara Romaneasca o rivalitate mai mare decat acesta- NOI vs mizerabilii !!!

 

P.S. M . . E crrraaapid !!!!! La infiniiiiiit !!!

Tupac Amaru19.03.2008 13:06

Realitatea este ca si Steaua, si Rapid, sunt cluburi de sorginte comunista.

1. Rapidul - avand la baza faimoasa lupta de clasa, in care cica muncitorii (clasa conducatoare in comunism, alaturi de taranime) se lupta cu intelectualitatea (clasa sociala retrograda, burgheza, animata de principii nesanatoase). In realitate eu vad lupta de clasa intre foarte multi infractori de culoare si oamenii civilizati.

Nu exista cluburi muncitoresti decat in tarile foste comuniste europene si majoritatea au cam dat faliment.

 

2. Nici Steaua nu sta mai bine. Si noi avem la baza comunismul, dar nu cel de gen ilegalist-muncitoresc, ci acela adus de tancurile sovietice, cu ajutor anglo - american. Nici cluburi militare nu veti regasi in vreo tara vestica. Veti zice ca Steaua reprezinta Armata. Da, reprezinta Armata de dupa 1947, adica acea Armata formata din muncitori si tarani si condusa de bolsevici. Armata Romana disparuse la Odesa, la Cotul Donului si in lagarele din Siberia. Iar ce mai ramasese, in lagarele de aici.

 

Deci, va rog incercati sa va folositi creierele, sa studiati nitica istorie si sa nu mai bateti campii, incercand sa schimbati un adevar dureros. In fond, sportivii n-au nimic de a face cu politica. Interesul lor era sa aiba conditiile cele mai bune de antrenament si de viata, iar cluburile comuniste Steaua si Dinamo le ofereau, la acel moment, cele mai bune asemenea conditii.

mad7919.03.2008 13:22

Trecutul,e trecut,oricum ar fi el de roz sau gri!In Romania e doar gri spre negru,asa ca fiecare isi asuma sau nu trecutul,si invata sau nu din el!

Oricum articolul mi se pare demn mai degraba de ziarul Scanteia,Soimii patriei sau Cutezatorii,decat unul potrivit sitului nostru!A,poate doar asa,pentru a participa si mai mult la infierbantarea suporterilor?!Si spuneti ca sunteti contra instigarii la violenta!Acest articol poate fi interpretat si ca o buna lectie de istorie,dar si ca o incitare a suporterilor!

PAREREA MEA!!!

greco19.03.2008 16:18
Realitatea este ca si Steaua, si Rapid, sunt cluburi de sorginte comunista.

1. Rapidul - avand la baza faimoasa lupta de clasa, in care cica muncitorii (clasa conducatoare in comunism, alaturi de taranime) se lupta cu intelectualitatea (clasa sociala retrograda, burgheza, animata de principii nesanatoase). In realitate eu vad lupta de clasa intre foarte multi infractori de culoare si oamenii civilizati.

Nu exista cluburi muncitoresti decat in tarile foste comuniste europene si majoritatea au cam dat faliment.

 

2. Nici Steaua nu sta mai bine. Si noi avem la baza comunismul, dar nu cel de gen ilegalist-muncitoresc, ci acela adus de tancurile sovietice, cu ajutor anglo - american. Nici cluburi militare nu veti regasi in vreo tara vestica. Veti zice ca Steaua reprezinta Armata. Da, reprezinta Armata de dupa 1947, adica acea Armata formata din muncitori si tarani si condusa de bolsevici. Armata Romana disparuse la Odesa, la Cotul Donului si in lagarele din Siberia. Iar ce mai ramasese, in lagarele de aici.

 

Pe timpul regimului comunist, toate cluburile au fost comuniste și numai un nebun poate contesta aceastã afirmație! Totuși, au fost și cluburi susținute de comuniști în perioada interbelicã... printre ele și CFR București - Rapid.

 

Problema e cã opinia publicã și presa ne condamnã pe noi, și nu trebuie sã tãcem din gurã acceptând astfel acuzele care ni se aduc. Dacã e vorba sã critice cineva istoria Stelei, cu siguranțã nu rapidiștii sunt cei mai în mãsurã sã o facã!

 

---

 

Apropo... Clubul Rapid a fost înființat la Atelierele Grivița. Câți dintre cititorii acestui site știu ceva despre "Grivița Roșie"? http://en.wikipedia.org/wiki/Grivi??a_Strike_of_1933

 

E vorba de anul 1933 când vorba aia... nu existau steliști și nici cãței dar exista Raped...

makaan19.03.2008 17:33

@ fcteaua.ro

Ati uitat de revolta "muncitoresca" de la uzinile Grivița ...

 

@ toti cei ce sunt impacati cu "adevarurile dureroase" din istoria clubului nostru:

oamenii ca voi au scris cacatul ala de balada "Miorita"; sa cunosti adevarul si sa accepti niste minciuni ca e la moda sa iti faci "mea culpa" nu e in regula...articolul e bine venit,caci apara "stelismul",nu asa cum il vor unii ,ci asa cum este.

mdionis19.03.2008 17:38
Noroace.

 

Avem dreptul sa spunem adavarul sau, sa prezentam, in functie de cate date detinem, o parte din acesta. Suporterii au tot dreptul sa cunoasca la randul lor acest adevar.

 

Apoi, satui de aceste invinuiri - "Steaua club comunist" ne-am gandit ca nu ar fi rau sa ripostam pentru ca unul dintre scopurile AISS sunt reprezentate de "apararea si promovarea valorilor steliste". Nu putem lasa sa se imprime in mintea tuturor suporterilor faptul ca acest comunist blestemat este legat doar de doua echipa din Bucuresti, una dintre acestea fiind Steaua.

 

Sa zicem ca am definit bine "valorile steliste" (desi nu am vazut pana acum vreun articol explicit si clar in acest sens, numai argumentatii implicite si interpretabile) si ca acceptam axiomatic ca unul dintre scopurile AISS este reprezentat de apararea si promovarea lor. Imi este greu sa inteleg in ce fel un articol inititulat "Rapid, adevaratul club comunist" (in care teza esentiala este ca acest club a acumulat niste bube acum vreo 60 de ani) serveste la promovarea vreunei valori steliste, sau la apararea valorilor steliste. Sunt prezervate si promovate cumva mai bine valorile steliste daca stim ca un alt club s-a dedat la pactul cu diavolul in urma cu niste decenii?! Sau cumva una dintre valorile steliste este reprezentata de denigrarea cu talent (si eventual justa) a altor echipe?!

Inteleg ca in preajma unui meci cu Rapidul ajung sa fie reluate mediatic o gramada de clisee obosite despre "suferinta echipei Rapid din pricina cluburilor comuniste Steaua si Dinamo", "singuri impotriva tuturor", "galeria lu' Rapid / n-a fost membra de partid" si alte tanguieli penibile similare, ocazie cu care multi suporteri stelisti pot sa se simta deranjati de falsitatea si absurditatea lamentarilor giulestene. Nu inteleg insa de ce un grup de persoane ce se revendica identitar cu deviza "mereu superiori" ar trebui sa isi "apere" clubul atacand o alta echipa: in acest caz, demersul lor nu are de-a face cu echipa favorita, Steaua, ci cu alta echipa.

Intr-adevar, unor acuzatii in buna parte false si oricum lipsite de actualitate li se poate raspunde prin contextualizare: in perioada respectiva, anumite echipe au beneficiat din cand in cand de momente de tratament preferential din partea unor reprezentanti ai regimului comunist. Intre acestea s-au aflat Dinamo si Steaua, dar si Rapidul si alte echipe "muncitoresti" sau de interes special pentru cate vreun mahar (totodata, in aceeasi perioada, marea majoritate a rezultatelor au fost stabilite totusi pe teren, cu precadere cele din competitiile internationale). In acest sens, este intrucatva legitim sa spui ca si Rapid a fost un club sustinut pe alocuri de regim, insa ramane ilogic sa pui numele acestei echipe in titlu cu articol horarit, ca si cum ar fi existat un singur club "comunist" (Rapid) iar toate celelalte cluburi ar fi fost curate si fara de prihana.

Ar fi fost mai potrivit ca articolul sa nu pomeneasca excesiv de clubul giulestean si sa dedice mai mult spatiu analizei contextuale a cluburilor sportive in perioada de trista amintire. Asa cum este scris, pare mai curand o replica dupa bancul ala cu secretarul general al PCUS care, fiind intrebat de presedintele american cum e cu respectarea drepturilor omului in URSS, raspunde "lasa ca si voi ii discriminati pe negri!". Si zau ca nu ma face prea fericit.

 

Iar pe de alta parte sa nu uitam ca doar echipele mici isi fac un tel din compararea cu cele mari: Steaua este echipa mare fara a ne raporta la clubul Rapid si as prefera sa ramana asa.

 

Poate ca rapidistii nu se uita, dar intra destui oameni pe acest site, gazetari, oameni capabili de analiza. Constatand faptul ca avem argumente e posibil sa temperam unele "iesiri in decor". Consider ca momentul este bine ales, pentru ca, indiferent de rezultatul meciului de maine, Rapid si suporterii sai trebuie sa fie constienti ca "mai e mult pana departe", iar Steaua nu poate fi redusa doar la un simplu logo legat - culmea - de comunismul pe care ei insisi l-au promovat.

 

Nu mi se pare ca argumentele din paragraf stau in picioare. Sa luam pe rand grupurile de cititori potentiali:

- Rapidistii. Nu vor sosi pe fcsteaua.ro in numar mare iar cei care vor sosi este putin probabil sa accepte un astfel de articol pe care il vor considera automat propaganda ieftina (sa ne gandim ce ar zice unul dintre noi care intra pe vreun forum rapidist si da de un articol de denigrare a Stelei). In orice caz, nu cu o astfel de abordare a problemei putem spera realist sa punem pe ganduri un eventual rapidist vizitator si sa il facem constient de ceva.

- Gazetarii. Astia intra mai des pe site, insa nu in scop analitic ci lucrativ: cauta informatii-bomba pe care sa le preia fara a plati agentiilor de presa si fara a le verifica, apoi cauta declaratii care sa inflameze spiritele din care sa faca noi cazuri de presa cu care sa se "infrupte" pret de cateva zile. Un astfel de semanator de vant va prelua eventual articolul cu entuziasm si il va prezenta intr-un mod total lipsit de credibilitate, discreditand prin ridicol cele cateva idei continute in el. Fiind lipsiti de autocenzura si rigoare mentala, este iluzoriu sa credem ca articolul ii va face sa isi tempereze iesirile sau macar sa mediteze oleaca la ce este scris in el.

Pe de alta parte, nu putem exclude aprioric existenta unor gazetari seriosi (ma rog, cati or fi... nu prea e clar) si cu spirit analitic, insa acestia vor constata precum am facut-o eu mai sus incoerenta intre scopul articolului de pe site, titlul sau si continutul faptic. Pentru acestia, articolul insusi va parea lipsit de credibilitate si relevanta, asa ca nici nu le va trece prin gand sa il reia sau sa se dedice tematicii respective.

- Stelistii. In numar mare pe fcsteaua.ro, pentru ei articolul poate fi prilej de revansa mentala la o prima vedere, insa dezamagitor "la rece". Nu incalzeste pe nimeni dintre noi ca Rapidul a avut soarele pe piept in 1946, parca am fi preferat toti sa stim ca Steaua a fost perfect imuna la favorurile unor politruci comunisti. Numai ca nu a fost asa, iar adevarul este intotdeauna preferabil unor minciuni de complezenta. In plus, asa cum am scris mai sus, raportarea la bubele altora nu ma face sa ma simt prea bine.

[A nu se intelege ca ar trebui sa ne punem cenusa in cap si sa sarim peste cal in sens contrar asa cum am vazut pe-aici "ei cel putin n-au avut un Valentin Ceausescu.". Rolul ocult al lui Valentin a fost prezentat mult exagerat, in realitate ideea lui principala era ca echipa chiar sa joace bine pe bune si sa nu fie defavorizata sistematic (ceea ce este in sine cat se poate de laudabil in plan sportiv). Au fost propagate prea multe legende (sub-)urbane in acest sens si ar fi pacat sa le dam mai mult credit decat este cazul.]

- alti vizitatori ai fcsteaua.ro: probabil ca nu vor sa se implice intr-o astfel de polemica lipsita de finalitate clara si care nu ii atinge realmente cu ceva.

 

Noi sa fim sanatosi si Steaua sa joace bine maine.

yo_marius19.03.2008 17:45

@mdionis

 

Foarte bine punctat! Bravo!

makaan19.03.2008 17:59
Realitatea este ca si Steaua, si Rapid, sunt cluburi de sorginte comunista.

1. Rapidul - avand la baza faimoasa lupta de clasa, in care cica muncitorii (clasa conducatoare in comunism, alaturi de taranime) se lupta cu intelectualitatea (clasa sociala retrograda, burgheza, animata de principii nesanatoase). In realitate eu vad lupta de clasa intre foarte multi infractori de culoare si oamenii civilizati.

Nu exista cluburi muncitoresti decat in tarile foste comuniste europene si majoritatea au cam dat faliment.

 

2. Nici Steaua nu sta mai bine. Si noi avem la baza comunismul, dar nu cel de gen ilegalist-muncitoresc, ci acela adus de tancurile sovietice, cu ajutor anglo - american. Nici cluburi militare nu veti regasi in vreo tara vestica. Veti zice ca Steaua reprezinta Armata. Da, reprezinta Armata de dupa 1947, adica acea Armata formata din muncitori si tarani si condusa de bolsevici. Armata Romana disparuse la Odesa, la Cotul Donului si in lagarele din Siberia. Iar ce mai ramasese, in lagarele de aici.

 

Deci, va rog incercati sa va folositi creierele, sa studiati nitica istorie si sa nu mai bateti campii, incercand sa schimbati un adevar dureros. In fond, sportivii n-au nimic de a face cu politica. Interesul lor era sa aiba conditiile cele mai bune de antrenament si de viata, iar cluburile comuniste Steaua si Dinamo le ofereau, la acel moment, cele mai bune asemenea conditii.

 

 

Tu ne trimiti pe noi sa studiem istoria? Tu care nu stii ca exista cluburi muncitoresti si in alte tari non-ex-comuniste (ai auzit de West Ham United?).Tu care nu stii ca noi (Clubul Armatei) nu am fost adusi de tancurile sovietice,si cu atat mai putin de comunisti.Decretul de infiintare al clubului a fost semnat de Seful Statului Major al Armatei REGALE Romane,Mihail Lascãr (un adevarat erou,care apropos, a scapat din lagarele rusesti)intr-o perioada cand Romania nu era nici de departe comunista (urmau alegeri,nimeni nici nu banuia ca cei ce vor castiga/frauda alegerile, vor fi comunistii...)

Deci tine minte, Armata REGALA,formata din muncitori si tarani intr-adevar,dar si din foarte multi intelectuali si ofiteri,cu totii patrioti mai presus de orice titlu sau ocupatie. Asta e adevarat mostenire a noastra...

kosm1n19.03.2008 18:19

Totusi nu trebuie sa negam implicarea lui Valentin Ceausescu la echipa in anii 80 cand toti jucatorii de valoare din tara erau ai Stelei! Dar macar noi avem o scuza care ne iarta de orice : O Liga a Campionilor europeni ca un Soare! Si s-a demonstrat ca dupa revolutie tot Steaua a jucat in Champions si ceilalti au dato in bara de cate ori au avut ocazia! Sa-i lasam pe frustrati sa vorbesca noi facem palmares si performatza! Stelist pana la moarte!

«123»