FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Victorie si suferinta

«123»
horse3709.03.2008 09:16
Lacatus este cel mai slab antrenor din istoria Stelei. Dupa multi ani de zile avem un lot format din jucatori foarte buni dar de data asta nu avem antrenor. Si asta pentru ca bivolu a vrut sa inchida gura suporterilor. A reusit. De ce? Pentru ca suporterii sunt la fel de necunoscatori in ceea ce priveste istoria Stelei ca si bivolul nostru de creditor. Pentru ca importanta clubului nostru, macar felul in care percepem noi aceasta importanta, ca maretie, ne-a coplesit si nu ne dorim decat sa fim pe primul loc.

 

Lacatus trebuie sa plece! Acum, imediat! Bivolul nu-l va da afara acum pentru ca suntem in an electoral, ar trebui sa-l dam noi. Hehehehe, care NOI?!

 

batrane Gica chioru, faci ce faci si pui degetul pe rana.

Laca a fost un mare jucator dar ca antrenor e nula la nula si chiar mai putin. rebelul de la sevilla care trimitea mingea sub bara la penaltyuri in materie de antrenorat a ramas la nivelul exprimarii varstei de la sevilla. nu poate concepe un fotbal mult mai elaborat. Laca si fotbalul are subiect si predicat, dar tu nu poti exprima mai multe parti de vorbire. ti-a iesit cu clujul timp de 65' dupa care Tudor ne-a impins spre victorie. asa ca vrem nu vrem il ciobandante are dreptate dar vin alegerile si amintirile ma chinuiesc (vezi cazul Hagi).

dupa Gica si tu Laca trebuie sa pleci. e prea grea gramtica Stelei pentru tine. e mult mai complexa decat te asteptai. iar gramatica meciurilor de pregatire nu au nici o urma de extemporal. ti-a iesit si ieri dar cat o sa-l mai poti pacali pe domnul profesor fotbal?

Il Soldatino09.03.2008 10:01
Prietene,Asavoaie,sunt nascut si crescut in Bucuresti si nu apar conducerea echipei noastre in niciun caz...dar,haide sa fim alaturi de Steaua,mai ales ca e mai bine acum decat era la sfarsitul turului...de exemplu...construim incet...esti suporter adevarat??? ok..deci stii sa si sa si suferi daca e cazul...pacat ca te tradeaza si gramatica uneori...tu iei toate incercarile ca pe reusite fara niciun efort in viata??? si nu uita...daca nu stii...pana sa apari tu,in anii 65-83...echipa asta a mai avut si de suferit...pentru SUPORTERII ADEVARATI FORZA IL MIO LEGENDARE Steaua!!!

 

:))

 

amice, de unde ai iesit? Alea cu suporterul adevarat, cu gramatica...Upsss, am atins undeva unde doare tare? Mereu cand scriu cate un articol INCOMOD apare cate unul ca tine. Daca inainte ma suparam, acum abia astept sa apara ciupercile.

 

Mai baiatule, mai intreaba si tu in stanga si-n dreapta despre ceea ce simt legat de Steaua si care imi este backgroundul in acest sens. Pentru mine, un meci jucat acasa de Steaua inseamna deplasare, adica cam 1000 de Km dus intors. Este doar un exemplu, nu vreau sa fac aici o expunere a ceea ce inseamna implicarea mea in sustinerea Stelei.

 

Fiecare isi traieste dragostea pentru echipa in moduri diferite. Daca la meciul impotriva CFR-ului am avut ce sa laud (prima repriza) in aceasta seara am ales sa fiu sincer cu mine insumi. Eu nu am multumesc cu o victorie chinuita obtinuta in genunchi in fata lanternei rosii ci astept mai mult de la echipa pe care o iubesc.

 

In realitate este vorba de o problema mare pe care o au suporterii. Acestia confunda critica constructiva cu relele intentii si inteleg patima drept sustinere si iubire. In clipa in care vom avea suporteri capabili sa accepte si faptul ca slab=slab, iar bun=bun, atunci o sa mai stam de vorba. Articolul de mai sus este unul echilibrat, iar in final concluzia e simpla "victorie muncita, norocoasa". Din pacate, pentru tine si altii ca tine, sustinere si dragostea fata de echipa se confunda cu negarea realitatii.

 

Cat priveste gramatica si modul in care ma exprim, eu iti recomand calduros sa fii atent la propriile formulari, la virgule, etc.

 

P.S. Din cate stiu, personal nu am mai scris decat vreo patru-cinci articole in acest an. Sa inteleg ca sunt monitorizat in mod special? Daca este asa, eu iti multumesc pentru aceasta.

 

P. P. S. Se scrie Asavoaei...invata sa citesti!

vlad7509.03.2008 10:10
@Vlad

In fine, pentru a evita off-topicul, iti propun ca, daca ai un raspuns pentru mine sa il trimiti in PM unde as fi bucuros sa continuam discutia. Ai observa ca stilul nostru de a gandi nu e chiar asa diferit.

@yo_marius chiar daca nu mi-ai fi raspuns cu eleganta, nu m-as fi suparat.Nu am vrut "sa ridic tonul" ,eram foarte suparat pe jocul echipei.In definitiv ,noi suntem colegi de suferinta si bucurie cand vine vorba de Steaua.Sper sa fie de bucurie cat mai des.Degeaba jucatorii nostri au tehnica daca nu si-o pun in valoare.Eu unul zic ca raul cel mai mare este Becali,care pune presiune pe ei.Oricui i-ar piere cheful de a face ceva placut in viata daca primeste numai reprosuri.Numai bine!

DelPiero1009.03.2008 11:29

Mie mi se pare imposibil cum Steaua NU POATE sa joace FOTBAL tinand cont de ce jucatori are in echipa!Cu tot respectul,Laca nu-i antrenor!

CaTaLiNsm StElIsTu09.03.2008 12:22

De ce mi-a fost mai frica nu am scapat....Inca de cand au venit Sud-Americanii aveam o teama ca acestia in loc sa dovedeasca ca sunt atuurile Stelei si sa exploatam din plin capacitatile acestora,ei se vor "adapta"aceluiasi stil pe care il vedem de la "era"Protasov incoace.Si asta de ce?!...raspunsul meu este acela cum ca noi nu avem antrenor de valoare!!!!!!!

Sa fim realisti,acesta este adevarul!Noi castigam meciuri doar atunci cand jucatorii sunt foarte determinati si dau tot ce au mai bun din ei,insa nici atunci nu prea vezi "ideea" antrenorului,ei joaca pur si simplu bine.Un antrenor valoros se vede in joc la fiecare situatie,Laca nu a aratat acest lucru.Si dupa cum spuneam mai sus din cate se vede jucatorii adusi in iarna incep incet dar sigur sa se"plafoneze";din lipsa de posibilitati,acestia nefiind"serviti" cum ar trebui;printr-un joc mai putin bun al coechipierilor romani,etc

Am spus si o repet,chit ca am sa-mi atrag multe injuraturi,Lacatus nu este antrenor de Steaua!!!...iar eu pana nu vad ca jocul echipei se schimba radical si nu intr-un meci doua,ci se mentine constant nu pot sa-mi schimb acesta parere

Joint09.03.2008 12:31

Foarte bun articolul.

Avem echipa dar NU AVEM ANTRENOR !!! Parerea mea...

alexmk1709.03.2008 12:52

In primul rand: Voi chiar ascultati aberatiile analfabetului cu "Batem la 4-5 goluri"????

 

Adevarul este ca trebuie ascultat, pentru ca atunci cand el "nu are probleme, batem la 4-5" stim ca e posibil sa o luam pe coaja!

 

 

De antrenor ce sa mai zic! Poate Dan Petrescu! Macar asta a demonstrat! De Laca ce sa zic??? Banel, Surdu, Lovin, Baciu! Stiuuuuuu! O sa ziceti ca Lovin cu Cefereul.... sau Baciu cu Arsenal..... sau Surdu cu ....scuze, aici nu gasesc! Iar de Banel, ca sa mai zic!

 

Parerea lui Lacatus spune totul: "Trebuie sa ne ocupam de Banel si sa joace in returul asta ca sa nu piarda euro!" Aha! Deci pe noi Steaua, ne intereseaza Altii! Ce ma doare pe mine in pix ca stelist de Banel la nationala???? Pai eu pregatesc jucatorii pentru altii, sau ma intereseaza treaba mea???

 

Banel nu are ce cauta la Steaua si cred ca nici la Buzau! Da, o sa ziceti: "Pai golurile cu Betis??"! Stiu, nici eu nu imi explic cum a nimerit poarta! Cred ca a vrut sa traga pe langa! Si sa ne mai lase specialistii cu "e sufletist, baiat bun, a facut multe pentru Steaua"! Pe mine ma intereseaza ce va face in viitor, daca poate face ceva bun! Ce a facut, sa consemneze istoria si va avea respectul nostru etern!

 

Laca, se vede ca nu ai stofa de antrenor! De Steaua! Poate de Campia Turzii sau Bragadiru, da! Dar aici, la Steaua, daca Lacatus era jucator in teren, schimba antrenorul din lipsa de valoare!

 

Ce sa ne mai amagim! Lacatus nu e antrenor si nu arata ca va fi vreodata! Echipa are potential, valoare, mai schimbam trei, patru piese, gen Banel, Surdu, Lovin, Baciu cu Ochirosii, Bicfalvi, Ninu sau Tudose si aia va fi echipa buna! Totul e sa aiba antrenor!

 

Iar la noi, antrenorii sunt mediocri!Lacatus, Hagi, Iordanescu, Rednic, Andone, Cartu, Dinu, Panduru, etc! Sunt mediocri! De Mucesti nu mai vorbim! Unu si-a luat ghete in cap pe la Inter, iar altul injura golaneste femei de ziua femeii si arata degete mijlocii patronilor! Singurul care cred ca are pregatire, minte, tupeu, stofa si idei de antrenor european este Dan Petrescu! Poate si Olaroiu, dar el nu e de stilul Steaua! Cred totusi ca la sfarsitul sezonului, Petrescu merita o sansa! Macar sa-l vedem cu echipa asta! Se vede pe determinarea jucatorilor de la Volunt... pardon! Urziceni! Aia pun osul tot meciul, la toate meciurile! Ceea ce la noi lipseste!

 

Il astept pe Banel in jocul viitor! Trebuie sa-l reabilitam! Asta e Steaua! Un sanatoriu de recuperat epave nerecuperabile! Saracul Banel! Dar el....moderator horse 37 ....ca fotbalist! Stiu, suflet mare, om cinstit! Dar eu vreau un fotbalist!

 

Apropo, nu e frumos cu doi inchizatori??? Hai ca si Arsenal are 2, Fabregas si Flamini, dar parca inchizatorii astia dau si goluri de la 30 de metri si fac si faze de fotbal!

 

Laca, nu ne dezamagi! Banel, Surdu si Lovin titulari! Asta e visul nostru!

DelPiero1009.03.2008 12:54

Dan Petrescu,Il Muce cel mic...si de ce nu,Petre Grigoras?Chiar l-as prefera pe ultimul celor doi...e stelist si echipele pe care le-a antrenat au jucat(si joaca) fotbal adevarat!Petre Grigoras e-n primii 3 antrenorii ai tarii,dar e mult sub-apreciat...

predatorpulse709.03.2008 13:10

Pentru mine acest meci,desi castigat pe tabela,a fost pierdut tactic de Lacatus inca din primul minut. Nu poti sa joci cu 2 mijlocasi defensivi in conditiile in care joci la ultima clasata si stii ca o sa stea toti cu fundul in poarta.

 

Anul trecut problema noastra a stat in mijloc si in atac. Anul acest am mai rezolvat-o oarecum cu atacul,dar mijlocul ramane un punct critic mai ales datorita tacticii alese si a jucatorilor bagati in primul 11. Mijlocul e cheia oricarui meci,orice antrenor stie asta,el asigura echilibrul echipei,daca mijlocul e inexistent,apararea e vulnerabila si atacul e ineficient.

 

De pe vremea lui Oli jucam cu 2 mijlocasi defensivi si de atunci avem ticul asta,un tic care ne reduce cu mult forta ofensiva. Inteleg ca in europa se joaca cu 2 mijlocasi defensivi,dar sa nu comparam acei mijlocasi cu baietii nostri. Am vazut ieri nu stiu cate faze cand Dayro incerca un un-doi cu Radoi sau ov Petre ca sa treaca peste mijlocul pandurilor dar acestia din urma nu reauseau sa dea pasa,iar atunci cand le-a iesit si Dayro a ramas singur cu mingea la picior in jumatatea adversa se crea pericol.

 

Problema ieri a fost ca mereu aveam vreo 3-4 oameni in jumatatea adversa inconjurati de vreo 6-7 oameni,iar baietii nostri nu erau ajutati deloc. Radoi parca juca libero in fata apararii nu mijlocas,cate mingi a recuperat oare? Dar Ov Petre? De cand nu ati mai vazut un mijlocas al Stelei sa recupereze mingea in jumatatea adversa? Si chiar daca o recupera,nu venea nimeni sa-l sustina si faza se stingea repede.

 

Daca vrem sa redevenim Steaua adevarata trebuie sa jucam cu un mijlocas defensiv,iar acela sa-si faca treaba sa hartuiasca mijlocasii adversi nu sa se retraga mereu in defensiva,iar formula noastra de start ar trebui sa aiba 2 atacanti cu Dayro sau Dica in spate. Parerea mea. Cel mai bun sistem pentru Steaua e 4-4-2 nu 4-4-1-1 implementat de nea Oli. D-asta nu mai vedem noi scoruri gen 4-0 cu lens in ziua de azi,nu din cauza lotului(dupa mine cel mai bun lot din liga1) ci datorita atitudinii,imi pare rau ca sunt de acord cu imputitul de trica,dar Steaua de azi,mai ales in momentul in care conduce are atitudine de echipa mica si basita. Noi jucam doar cand avem cutitul la os,de asta s-a jucat atat de bine cu CFR in primele 60 minute,pentru ca nu aveam ce pierde.

 

Steaua inseamna sa-ti domini adversarul,sa castigi si daca se poate sa faci si spectacol. Nu la fiecare meci ca nu sunt robori,dar la majoritatea da. Steaua inseamna atac pozitional nu echipa de contratac si de faze fixe cum e cea de azi.

 

De asta sunt dezamagit de Lacatus,un om care stie mai bine decat oricine ce inseamna Steaua a alcatuit echipa de parca antrena UTA si trebuia sa obtina un punct in deplasare,cand de fapt noi trebuia sa le dam vreo 2 in prima repriza si sa-i linistim de tot. Trebuie sa ne regasim atitudinea de alta data,atat la banca tehnica cat si la jucatori. In loc sa implantam sistemul clasic 4-4-2,noi sacrificam jocul(cum facem de 2 ani incoace) ca sa indeplinim obiectivul si sa ne facem de cacao mai tarziu pentru ca nu avem joc ofensiv pus la punct.

 

Sper ca lucrurile sa se schimbe pe viitor si chiar as vrea sa i se puna aceasta intrebare lui Lacatus: De ce Steaua se retrage mereu cand are avantaj? Si sa nu-mi vina cu chestia aia ca asa fac toti jucatorii cand conduc pentru ca aia e vrajeala pentru fraieri. De multisor nu am mai vazut antrenor al Stelei la 1-0 pentru echipa lui sa nu faca o mutare defensiva in loc sa mai dea una si sa stam cu totii linistiti.

 

Ah,si sa nu uit,pe viitor Radoi trebuie sa ramana fundas ca asta face mai bine,Goian poate ar fi bine sa stea putintel rezerva iar banelinho sa plece la buzau,sa nu-l mai vad titular pentru ca ieri am jucat in 10 oameni cat a stat el in teren.

 

Laca,te rugam cu totii,asaza echipa mai ofensiv in teren ca de 2 ani de zile facem pe noi in deplasari la toate echipele de 2 bani.

 

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

1uLy4Nn09.03.2008 13:40

s-a spus de mult ca Lacatus nu este cel mai bun antrenor pentru Steaua. Resepct pentru jucatorul Lacatus, nu pentru antrenorul Lacatus. Aceasta este parerea mea inca de cand a inceput sa antreneze echipa. experienta nu este de partea lui

CaTaLiNsm StElIsTu09.03.2008 13:57

Daca tot am ajuns sa vorbim de variante de antrenori...parerea mea personala e ca cel mai potrivit antrenor ar fi Emeric Ienei....omul asta chiar stie meserie si este pe de-asupra si un om de mare caracter.

1uLy4Nn09.03.2008 13:59

nu am ajuns sa vorbim despre antrenori. cel putin nu aici. nu o lua offtopic :P:steagcruce:

st_194709.03.2008 14:05
Daca tot am ajuns sa vorbim de variante de antrenori...parerea mea personala e ca cel mai potrivit antrenor ar fi Emeric Ienei....omul asta chiar stie meserie si este pe de-asupra si un om de mare caracter.

 

Pacat, mare pacat ca Ienei nu a ajuns la Steaua acum 4-5 luni cand negocia cu oaia.

dax4709.03.2008 17:54

Jalnic, dar macar am castigat. Cu noroc. Cum a iesit Banel, cum s-a schimbat in bine situatia pentru noi.

 

Banel trebuie marginalizat ca ne omoara. Sa plece la alta echipa, sa ne lase in pace.

 

Multumesc Habibou, Ovidiu Petre si Zapata !

greenyes09.03.2008 19:21
Daca tot am ajuns sa vorbim de variante de antrenori...parerea mea personala e ca cel mai potrivit antrenor ar fi Emeric Ienei....omul asta chiar stie meserie si este pe de-asupra si un om de mare caracter.

 

Daca traiesti printre porci exista mari sanse sa ajungi tu insuti un porc, asa ca domnul Ienei a preferat sa ramana om.

Ando10.03.2008 08:19

Este prima data cand postez pentru a comenta ceva, de obicei ma limitez in a citi comentariile baietilor, insa vazand jocul echipei noastre cu Pandurii si amintindu-mi ca jocul Stelei in tur cu diferiti antrenori a fost acelasi joc ca si ultimul...ma gandesc...oare nu ar trebui schimbat antrenorul secund?Este singurul care a fost prezent pe banca langa Olaroiu,Hagi,Lacatus...oare jocul Stelei nu s-a schimbat pentru ca mai toti antrenorii nostri principali au fost influentati de Pedrazini?Oare jocul Stelei nu este acelasi cu acest antrenor secund alaturi de toti principalii? Tactica adoptata in a doua repriza cu CheFeReul nu seamana izbitor cu cea cu Middlesborough, cand nu era Lacatus antrenor, era Olaroiu, insa ce au avut cei doi in comun a fost Pedrazini?

raducelbun10.03.2008 10:31
Dayro si Mendoza sunt ATACANTI de meserie. La noi echipa e facuta numai din REPROFILATI.....si uite asa in cateva meciuri o sa fie luati la bani marunti degeaba de toti "cunoscatorii".

 

Corect. Se pare ca sunt putini cei care au observat acest lucru.

Pe de alta parte nu am inteles prea bine cine a facut antijoc la acest meci - Pandurii sau Steaua? Eu inclin sa cred ca Steaua, asa ca ar fi bine sa ne gandim de doua ori inainte de a face vorbire despre "antijoc".

Am mai observat ca se tot invoca jocul "frumos de la Iasi". Pai ce meci vazut fratilor? Eu am vazut o prima repriza in care Steaua a jucat la fel de prost ca la Tg. Jiu cu baloane aruncate pe sudamericani. Ma insel cumva?

Adevarul este ca in trei meciuri am facut, adunat, o repriza f. buna si 5 (cinci) proaste sau f. proaste. Eu asta am vazut. Noroc ca pana acum s-au incurcat astia (Rapid, Poli Tim., si Urziceniul) intre ei ca altfel aveam mari emotii si pentru locul 2. Oricum, daca nu schimbam acest raport, pentru a spera la locul 2 trebuie sa intervina DIVINITATEA si/sau BUTOANELE.

DAMASKINOS10.03.2008 10:56
Oare jocul Stelei nu este acelasi cu acest antrenor secund alaturi de toti principalii? Tactica adoptata in a doua repriza cu CheFeReul nu seamana izbitor cu cea cu Middlesborough, cand nu era Lacatus antrenor, era Olaroiu, insa ce au avut cei doi in comun a fost Pedrazini?

 

Cred ca ai baut gaz baiatule :yes: .Pedrazini nu era la Steaua in sezonul 2005/2006.

w3bmaster10.03.2008 11:16

Sincer acu prefer victorii pe linie decat spectacolu ungurii stiu de ce :)

 

Dar tot ma intreb ce cauta Banel si Surdu pe la noi

 

De ce drac se smiorcaie ca o muiere Badea (asta e romanii asa fac nus invatati sa lupte sa fie mai buni un popor de looseri sper sa ajungem 100% numa cu jucatori straini curand ca poa asa se schimba si ai nostri fotbalisti autohtoni)

 

Forza Steaua

ariven2110.03.2008 12:00
Laca, se vede ca nu ai stofa de antrenor! De Steaua! Poate de Campia Turzii sau Bragadiru, da! Dar aici, la Steaua, daca Lacatus era jucator in teren, schimba antrenorul din lipsa de valoare!

 

Ce ai mai cu Campia Turzii? :-) Saracii aia se bat la retrogradare. La fel ca si Ariesul.

 

Way off topic.

 

Dar Mucescu cel tanar ce reactie dom'le...Oxford si Cambridge la un loc nu te pot educa sa injuri asa...Is curios ce i-a spus sotia acasa...sau asa vorbeste si cu ea...citez " "Am tinut-o in doamna, doamna, doamna, dar du-te-n p.... ma-tii. Ca esti vagaboanta!" Clar si scurt pe 2...Nu se sesizeaza nici o comisie? Saptamana trecuta Trica il injura pe Lacatus, acum Mucescu jere. pe arbitra Zambon...Daca era unul de la Steaua se lasa si cu teren suspendat, pe pariu.

«123»