Frumos,se daruieste,dar fotbal cand joaca?Dar,si mie mi se pare ca are caracter,dar ca fotbalist,trebuie in primul rand sa stii FOTBAL!Sau ma insel eu?
Frumos,se daruieste,dar fotbal cand joaca?Dar,si mie mi se pare ca are caracter,dar ca fotbalist,trebuie in primul rand sa stii FOTBAL!Sau ma insel eu?
Eu unul nu sunt de acord cu articolul. Sunt satul de prestatiile lui de playmaker. Greseste foarte mult. Pasele sunt foarte slabe si de cele mai multe spre portar, iar daca a sprintat pe finalul meciului cu CFR-istii asta nu inseamna ca e vitezist si ca-si da sufletul pe teren. Sau poate nu mai tineti minte bombele lui de la 30 de metri in peluza ? L-ati vazut vreodata aparand in careu la finalizare ? In schimb pe Petre l-am vazut. Nu ma intereseaza pe mine prostiile ca joaca la inchidere. In primul rand Steaua ar trebui sa foloseasca doar un mijlocas pe postul respectiv, nicidecum 2.
E adevarat ca a avut meciuri si mai bune, interventii aproximativ salvatoare, dar mai intotdeauna a fost cel mai slab de pe teren, alaturi de Nicolita. Atat timp cat avem la dispozitie doi jucatori tehnici si care ar putea accelera jocul la mijloc, si aici ma refer la Plesan, respectiv la Bicfalvi chiar daca e cedat la Buzau, nu sunt de acord cu titularizarea lui Lovin. In plus cred ca la mijloc ar trebui jucat Radoi, iar cuplul de fundasi sa fie Goian-Ghionea (Rada).
Am observat multe mesaje de incurajare pentru Lovin, dar sunt curios la urmatorul insucces cine va fi blamat.
In concluzie, pentru mine Lovin ca si Nicolita de altfel sunt jucatori de mana a 2-a, care ar merita cel mult un loc pe banca Stelei si asta cu foarte foarte multa indulgenta.
"Lui Lovin ii poti imputa multe: preluari, pase nereusite, driblinguri ratate, dar despre el nu poti spune un lucru: "Ca nu pune suflet atunci cand imbraca tricoul ros-albastru". "
WTF??? Deci nu stie sa preia,sa dea pase,sa dribleze, dar pune suflet=)).Ca el mai avem un Banel,mai adunam cativa si facem o echipa de sufletisti,eventual o sa o numim Sufletu' Stelei
.
Fii serios,revino-ti,majoritatea echipelor mari din europa poate ca joaca cu mijlocasi la inchidere care "sa distruga" jocul numai ca aia mai stiu sa si dribleze,stiu foarte bine cu mingea,pase ideale.
Foarte aiurea si degeaba articolul!
si totusi, eu nu pot sa uit episodul cand lovinel (alias lolec) se dadea de ceasul morti sa plece pe la Tom Tomsk sau pe la orice echipa ar fi dat 500.000 pe el...
ce ti-e cu caracterele astea...
Tu nu ai facea-o daca ai sti ca se intoarce finu' si sigur va fi titular chiar daca nu a jucat de 6 luni?
Ai dreptate, el e unul din salahorii echipei. Atata timp cat nu da autogoluri e bine :laugh: .Mie unul mi se pare ca pune mult mai mult suflet decat Dica.
Intr-adevar Lovin este unul din jucatorii care isi dau viata pentru Steaua si trebuie sustinut indiferent de felul cum evolueaza intr-un meci. Bravo Lovin suntem alaturi de tine si al bine si al rau.
Un fotbalist ratat care nu e in stare sa faca o preluare, sa dea o pasa in adancime, ale carui singure driblinguri din ultimele 20 de meciuri au fost duminica, a ajuns brusc o valoare recunoscuta pentru ca a jucat intr-un meci aproape de ce ar trebui sa fi jucat de un sezon incoace.
Daca Lovin ar juca in fiecare meci de 2 ori mai bine decat a facut-o duminica, si-ar castiga un binemeritat loc pe banca de rezerve.
Tu nu ai facea-o daca ai sti ca se intoarce finu' si sigur va fi titular chiar daca nu a jucat de 6 luni?
nu...
pastrand tonul majoritatii comentariilor de aici, eu "mi-as fi dat viata pentru echipa" shit&stff d-ala pentru copii, in nici un caz nu m-as fi compromis rugandu-ma de rusi sa ma cumpere...
pentru mine ala reprezinta episodul determinat al carierei lui lolec (aka. lovinel) si nu un meci, in care a jucat mai bine decat in mod obisnuit, dar in care limitele lui au fost la fel de evidente. eu il vad un jucator in genul Eugen Baciu, rezerva aproape perfecta.
but what the hell... what do I know...
Lovin face parte din categoria jucãtorilor care ar fi mult mai apreciați (cel puțin pentru mine) dupã ce va fi plecat de la Steaua, ca E. Baciu, Croitoru, Iacob (parțial), da' când l-am vãzut cum a scos mingea aia în aut, simțeam cã-mi plesnește inima.
Mijlocasul Stelei, Florin Lovin, a declarat intr-o conferinta de presa ca il intereseaza in primiul rind recompensa financiara pentru obtinerea locului 2, chiar daca si imnul Ligii Campionilor este foarte motivant.
?Ma gindesc in primul rind la prima pentru locul 2 sau pentru titlu. Nu spun neaparat ca noi jucam pentru bani, dar sunt esentiali. sunt de patru ani la Steaua si de fiecare data am pornit cu ultima sansa la titularizare intre mijlocasi. Am reusit sa demonstrez doar prin munca. Mi-as dori, normal, sa joc la echipa nationala, dar sunt altii mai in masura, care au adus calificarea la acest turneu final?, a spus Lovin.
sufletistul si jucatorul care da declaratii inteligente lolec
"Cand l-am vazut aseara in minutul 90 cum alearga nu m-am putut abtine sa il aplaud: alerga la fel ca in minutul 2"
adevarul ca la ce cocoasa are in spate e greu sa alergi 90 de min...sincer spun ca nici la jucatorii de div b nu vezi fizic si mod de a alerga(cred ca la 85 kg ale mele l-as intrece lejerache) ca a lu` lolec...daca nu l-as cunoaste si cineva mi-ar spune ca asta e jucator de baza in echipa Stelei as rade cu lacrimi
Paraschiv avea la Steaua cam aceleasi atributii ca si Lovin si nu s-a plans nimeni de el, mai ales dupa acel blestemat episod Dinamo Kiev. Cu atat mai mult cu cat Paraschiv mai dadea si goluri si avea si niscaiva pase, suturi, preluari, dar mai ales pozitionare. Dar Lovin nu e Paraschiv....si invers, iar jucatorii se schimba la unele echipe.
Eu unul nu sunt de acord cu articolul. Sunt satul de prestatiile lui de playmaker. Greseste foarte mult. Pasele sunt foarte slabe si de cele mai multe spre portar, iar daca a sprintat pe finalul meciului cu CFR-istii asta nu inseamna ca e vitezist si ca-si da sufletul pe teren. Sau poate nu mai tineti minte bombele lui de la 30 de metri in peluza ? L-ati vazut vreodata aparand in careu la finalizare ? In schimb pe Petre l-am vazut. Nu ma intereseaza pe mine prostiile ca joaca la inchidere. In primul rand Steaua ar trebui sa foloseasca doar un mijlocas pe postul respectiv, nicidecum 2.E adevarat ca a avut meciuri si mai bune, interventii aproximativ salvatoare, dar mai intotdeauna a fost cel mai slab de pe teren, alaturi de Nicolita. Atat timp cat avem la dispozitie doi jucatori tehnici si care ar putea accelera jocul la mijloc, si aici ma refer la Plesan, respectiv la Bicfalvi chiar daca e cedat la Buzau, nu sunt de acord cu titularizarea lui Lovin. In plus cred ca la mijloc ar trebui jucat Radoi, iar cuplul de fundasi sa fie Goian-Ghionea (Rada).
Am observat multe mesaje de incurajare pentru Lovin, dar sunt curios la urmatorul insucces cine va fi blamat.
In concluzie, pentru mine Lovin ca si Nicolita de altfel sunt jucatori de mana a 2-a, care ar merita cel mult un loc pe banca Stelei si asta cu foarte foarte multa indulgenta.
Cred ca nu te-ai mai uitat de mult la un meci al Stelei de faci aceasta afirmatie : "majoritatea paselor lui Lovin sunt spre portar" . contrazice-ma daca poti: in fiecare meci eu am vazut ca Lovin da multe pase lungi de cele mai multe ori in lateral.
Lovin vs Para !!!
nu merita Para o asemenea ofensa !
sunt incomparabili...
e drept ca Para a avut un inceput oscilant in tricoul Stelei, insa ne-a facut sa-l regretam atat de mult !
Niciodata un jucator pe post de mijlocas defensiv nu va deveni idolul tribunelor.
Si nu ma luati cu Gerrard, Lampard sau Xavi.
Cred ca nu te-ai mai uitat de mult la un meci al Stelei de faci aceasta afirmatie : "majoritatea paselor lui Lovin sunt spre portar" . contrazice-ma daca poti: in fiecare meci eu am vazut ca Lovin da multe pase lungi de cele mai multe ori in lateral.
Ai dreptate. Adevaru' e ca n-am mai vazut in ultimele 3 luni decat 2 meciuri, cel de la Iasi si cel de duminica impotriva CFR-ului. Si inca o data ai dreptate : da, asa e, Lovin paseaza lung in lateral, din pacate de cele mai multe ori in out, asta cand nu paseaza spre portar, NU LA PORTAR.
Ai dreptate. Adevaru' e ca n-am mai vazut in ultimele 3 luni decat 2 meciuri, cel de la Iasi si cel de duminica impotriva CFR-ului. Si inca o data ai dreptate : da, asa e, Lovin paseaza lung in lateral, din pacate de cele mai multe ori in out, asta cand nu paseaza spre portar, NU LA PORTAR.
Mai binem punem punct aici "disputei" noastre despre Lovin. Cu Lovin sau fara Lovin trebuie sa castigam orice meci.
A jucat f bine duminica seara, dar eu nu-i uit declaratia dinaintea meciului cu Arsenal "sper sa joc bine poate ma vede si pe mine cineva". Il intelegem pe baiat ca vrea sa plece "la mai bine" dar sa nu uite ca in primul rand joaca pentru Steaua, nu pentru el, asa ca daca joaca bine cu Arsenal si cu CFR si face praf meciuri cu Buzau si alti "granzi" din astia...nu ne convinge sa-l ridicam in slavi, il apreciem doar atunci cand merita. Lui Dica trebuie sa-i facem statuie.
Nu esti singurul care are o parere buna per-total despre Lovin. Aduti aminte numai de episodul in care toata tribuna II il huiduia si il injura, iar Peluza Nord a raspuns prin aplauze si incurajari la adresa lui Lovin.
Sincer si mie imi mai scapa din cand in cand o injuratura la adresa unui jucator dar nu mai mult de atat. Unii pur si simplu nu pot privi in ansamblu situatia si judeca dupa un meci / o evolutie slaba / o greseala.
Nu esti singurul care are o parere buna per-total despre Lovin. Aduti aminte numai de episodul in care toata tribuna II il huiduia si il injura, iar Peluza Nord a raspuns prin aplauze si incurajari la adresa lui Lovin.Sincer si mie imi mai scapa din cand in cand o injuratura la adresa unui jucator dar nu mai mult de atat. Unii pur si simplu nu pot privi in ansamblu situatia si judeca dupa un meci / o evolutie slaba / o greseala.
Zi-mi tu 5 meciuri in care Lovin a demonstrat ca merita sa joace la Steaua? Mi-se pare ca voi fanii lui Lovin judecati prematur dupa un meci bun....
Si azi a declarat ca pe el il intereseaza prima de titlu nu sa joace cu Steaua in CL. Halal stelist!!!
Lovin e un jucator mediocru in cel mai bun caz,el intra la mijloc pentru ca trebuie sa bagam si niste mijlocasi defensivi si singurii jucatori pe acest post sunt ov Petre,Radoi si el,iar daca luam in considerare ca Radoi probabil va fi retras mai des in aparare,raman el si ov Petre deci oricum are sanse mari sa intre pe teren,daca nu ca titular macar ca rezerva.
El face parte din categoria jucatorilor gen Nicolita,care munceste mult dar realizeaza putine,e inalt si totusi nu e solid,nu e puternic,tehnica e putintel mai buna decat Banel,sut de la distanta nu are,f rar verticalizeaza,nu stie sa intre in combinatii etc. Treaba lui ca mijlocas defensiv e sa opreasca atacurile adverse si sa recupereze mingea,insa dupa cum stim cu totii mijlocasii defensivi de astazi trebuie sa aiba si putina tehnica pentru ca in anumite momente ale meciului ei pot actiona chiar ca coordonatori iar Lovin e catastrofa cand vine vorba de asa ceva. Si sa stiti ca nici cu Ovidiu Petre nu imi e rusine doar ca acesta mai stie sa suteze fata de Lovin si are un joc de cap destul de bun.
In mod normal niste jucatori ca Lovin si Nicolita nu au ce cauta in lotul unei echipe ca Steaua,inteleg ca sunt muncitori,dar ca sa fii fotbalist trebuie sa ai si putin talent. Prin trofeele castigate cu Steaua si participarile in cupele europene,Lovin si-a depasit cu mult conditia prin munca pe care a depus-o aici dar ca sa construim o Stea mai puternica trebuie sa scapam de anumiti jucatori care nu pot mai mult gen Nicolita si Lovin.
FORZA Steaua!!!
Intotdeauna superiori.
Mie per ansamblu mi-a placut tot timpul de Lovin si recunosc ca e un jucator care joaca cu sufletul pentru culorile ros-albastre,dar sa nu ne hazardam,Lovin nu e un jucator despre care sa spui ca a jucat bine.A jucat bine in 2-3 meciuri,dar nimic mai mult.Oricum eu acum il vad mult mai potrivit decat Plesan sau Nicolita,cel putin asta e parerea mea.
Niciodata un jucator pe post de mijlocas defensiv nu va deveni idolul tribunelor.Si nu ma luati cu Gerrard, Lampard sau Xavi.
Te-as lua cu Radoi, Haldan, Gattuso, DeRossi, Guardiola, Keane, Beckenbauer etc etc etc
Touche!
Perfect de acord cu articolul.
Ba mai terminati cu prostiile si aberatiile... Lovin e praf.. pai asa as juca si eu ca el daca m-as antrena un pic... pai joaca doar la alibi.. nu paseaza decat in spate .. 90% din pase sunt catre fundasi... mai da 6 in lateral si una in fatza.. se daruieste?? pai probabil ca da.. si cum altcumva sa compenseze lipsa de talent.. pai Mendoza, Pepe, Dayro daca ar avea un "regista" ar zburda... pai noi cand jucam cu Ov Petre+Lovin suntem paralizati pe mijloc.. mai lipseste Banel..
Laca a spus ca am dezvoltat cu CFR jocul pe margini ca ceferistii erau lentzi pe margini... pai la noi pe centru cine sa dezvolte jocul??!!!
Aduce-ti un coordonator de joc langa Ov.Petre(sau Radoi) si atunci sa vezi fotbal..
Iar marcajul care-l face Lovin e sublim, dar lipseste cu desavarsire... marcaj larg... iar cu Trica cand a marcat cine trebuia sa se replieze??? Mendoza??? ia vede-ti faza inca o data...
Lovin e un jucator mediocru, care joaca doar datorita conjucturii... Mai sper ca A.Ilie sa se trezeasca si sa aducem un playmaker la echipa.. Atunci sa vezi spectacol...
Hai sa ne uitam la orice echipa mare din Europa.. sa vedem ce jucatori joaca pe postul lui Lovin..
Lovin e o CARICATURA de fotbalist...
p.s. stiu ca autorul articolului e bine intentionat si e parerea lui.. o respect.. dar sper sa nu urmeze alte episoade din ciclul Mari Fotbalisti cu Surdu si Banel, episoadele 2 si 3...
Autorul articolului face referire la episodul middlesbrough si cum Lovin i-a castigat atunci respectul. Eu de atunci in schimb, nu il mai suport. Cand aud Lovin imi aduc aminte de declaratia facuta de el dupa dezastrul din acea seara, atunci cand singurele lucruri pe care a putut sa le scoata pe gura au fost sa laude atmosfera si fanii senzationali ai lui boro, de la care suporterii romani ar avea multe de invatat. Tin minte ca priveam cu lacrimi in ochi cum mizeria asta mai avea puterea sa arunce cu rahat in fanii Stelei dupa ce a fost partas la umilitoarea descalificare.
P.S. la 2-0 pentru noi tot stadionul fluira, si se auzea doar galeria noastra