FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Pledoarie

«123»
fcsteaua.ro03.03.2008 22:28

O sa imi atrag criticile multor cititori scriind urmatoarele randuri dar sunt unele lucruri care nu sunt vazute de majoritatea celor care urmaresc jocul Stelei.

 

Apoi sunt lucruri minore, definitorii pentru caracterul unor jucatori platiti regeste pentru nivelul unei tari ca Romania, jucatori care sunt oameni ca si noi si care au pornit de jos, din curtea scolii - vorbesc aici de majoritate.

 

Florin Lovin este un jucator atipic, ironizat, huiduit, si mustruluit de multe ori pe nedrept.

 

Nu este si nu va fi niciodata un jucator care sa placa publicului pe simplu motiv ca este un mijlocas la inchidere iar fisa postului nu ii permite asta, la fel cum nu poate sa impresioneze la capitolul "impresie artistica" marturie sta incercarea caraghioasa de a realiza o pasa cu calcaiul in meciul contra Sevilla din grupele acestei editii a UCL.

 

Lui Lovin ii poti imputa multe: preluari, pase nereusite, driblinguri ratate, dar despre el nu poti spune un lucru: "Ca nu pune suflet atunci cand imbraca tricoul ros-albastru".

 

Cand l-am vazut aseara in minutul 90 cum alearga nu m-am putut abtine sa il aplaud: alerga la fel ca in minutul 2...Stiu, fotbalul nu este atletism, dar intr-o echipa de artisti nu se poate sa nu ai si salahori. Aseara Florin a facut un meci mare, si este a nu stiu cata oara cand meritele ii sunt trecute cu vederea.

 

Ca suporter pasiv(in fata televizorului) partea in care care jucatorii merg sa salute galeria mi-a fost de multe ori indiferenta, dar cand esti prezent pe stadion iti dai seama ca asta tine de caracter si de respect pentru culorile pe care le porti si pentru cei care le iubesc.

 

Dupa acel blestemat meci de la Middlesborough putini din cei care au fost pe stadion isi mai aduc aminte cine dintre jucatorii Stelei a avut taria si bunul simt sa vina sa ne salute, desi sincer in acele momente nu ma asteptam ca vreunul din ei sa o faca...Simteam nevoia sa imi plang durerea alaturi de ei...Singurul care a venit a fost Lovin...Pentru mine este un motiv mai mult decat suficient sa am respect deosebit pentru el, pentru ca un jucator care are un asemenea caracter sunt sigur ca nu ii va fi rusine de culorile ros albastre.

 

L-am urmarit de atunci in multe meciuri, in mod special, si cu toate ca a avut meciuri mai putin reusite, un singur lucru nu s-a schimbat si anume daruirea cu care joaca fiecare faza.

 

Treceti peste momentele nereusite si incercati sa vedeti dinocole de jocul destructiv pe care il face Lovin:asta i se cere sa faca, nu sa faca driblinguri...Sa fim mai indulgenti cu cei care intr-adevar si dau sufletul pentru culorile Stelei.

vanfootball03.03.2008 22:36

Florin, nu Eugen.

Eu unul n-am avut niciodata nimic cu el, am avut ce-am avut cu cei care l-au tinut in primul 11. Ca om chiar imi e simpatic, dar nu ca mijlocas. E un fundas central ratacit la mijlocul terenului (remember Falemi?).

suportera_nr.103.03.2008 22:43

Cred ca Florin Lovin nu merita sa fie injurat, jignit si huiduit de catre suporterii stelisti, chiar daca uneori joaca foarte slab, dar are bun simt fata de altii carora nu le pasa, apoi, fiind stelist, indiferent cum joaca trebuie incurajat si nu huiduit tot meciul de fanii stelisti atunci cand gresete o pasa. Citesc si ma mir ca nesimtitul de trica (cu t mic!) a injurat spectatorii stelisti cand a dat golul, iar acestia nu l-au huiduit de cate ori atingea mingea, desi ar fi meritat, iar cand Florin Lovin a gresit cateva pase la inceputul unui meci si a jucat slab, tot meciul a fost huiduit. Nu sunt fana infocata a lui Lovin dar nici nu mi se pare corect sa fie mereu cel mai jignit si injurat fotbalist al Stelei. parerea mea..........

Astristul03.03.2008 22:46

Sunt de acord cu tine. Lovin e preferatul meu la mijloc de mult timp si imi pare rau ca foarte putini suporteri stelisti au aceeasi parere! Dar asta e, poate ca e tipul de jucator care nu ii place publicului, dar aseara parerea mea s-a vazut clar ca a revenit Radoi in teren si Lovin la mijloc. Fara astia 2 nu cred ca obtineam victoria aseara! Remarcatii partidei de aseara sunt altii nu cei mentionati mai sus de mine, dar putina lume vede ca pentru a putea castiga un meci ai nevoie si de aparare si un mijloc care sa dea siguranta. Asa cum e Lovin putem sa spunem ca e si Ovidiu Petre, dar cu totii joaca pentru Steaua si eu zic ca multi s-au convins de lucrul asta!

forzateaua

Virgil03.03.2008 22:50
Florin, nu Eugen.

 

Corect. S-a facut cuvenita modificare.

 

Referitor la Florin, vreau sa spun ca a crescut constant in valoare, in fiecare an de cand e la Steaua. Daca inainte aveam temeri atunci cand se afla in apropierea balonului sau in posesia lui, acum stiu ca Lovin nu va mai gresi. Admitatand exceptia care confirma regula. A plecat Paraschiv si un timp ne-a fost greu fara el. Acum avem doi inchizatori de elita - Ovidiu si Florin - si daca-l mai punem si pe Mirel la socoteala inseamna ca centrul liniei de mijloc la Steaua, este unul dintre cele mai bune din tara. Consider insa ca la meciuri cu echipe mai putin valoroase, Steaua poate incepe bine merci cu un singur inchizator. Fie ca e Ovidiu, fie ca e Lovin...

rez03.03.2008 22:56

sau cand a alergat de nebun sa salveze un corner....dand mingea in aut???se vede clar ca pune suflet...si sunt putini...

Joga Bonito03.03.2008 23:05

Practic, cea mai mare performanta europeana din ultimii 20 de ani s-a realizat cu Paraschiv si Lovin mijlocasi la inchidere. Ambii fugeau de mancau pamantul, asigurau superioritate numerica pe ambele faze, etc...

 

Probabil ca suporterul obisnuit vrea ca Lovin sa fie un fel de Gerrard, Lampard sau Deco. Sa recupereze mingi, sa dea pase fine si suteze imparabil de la 25 de m.

 

Vise tata, ca la FIFA 08. :proud:

 

ps: care vreti hub de 08, sa ma contactati pe prv... :photo:

pansament03.03.2008 23:08
Sunt de acord cu tine. Lovin e preferatul meu la mijloc de mult timp si imi pare rau ca foarte putini suporteri stelisti au aceeasi parere! Dar asta e, poate ca e tipul de jucator care nu ii place publicului, dar aseara parerea mea s-a vazut clar ca a revenit Radoi in teren si Lovin la mijloc. Fara astia 2 nu cred ca obtineam victoria aseara! Remarcatii partidei de aseara sunt altii nu cei mentionati mai sus de mine, dar putina lume vede ca pentru a putea castiga un meci ai nevoie si de aparare si un mijloc care sa dea siguranta. Asa cum e Lovin putem sa spunem ca e si Ovidiu Petre, dar cu totii joaca pentru Steaua si eu zic ca multi s-au convins de lucrul asta!

forzateaua

 

Si mie imi place foarte de mult de Lovin. Si acum vad faza din meciul cu C.F.R cand a salvat acel corner prin alunecarea aia facuta la disperare.

AdrianUltras2503.03.2008 23:19

Baaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa Lovin e omu' meu!!!!

 

Asta tot timpul a plecat cu sansa a enspea, si ambitia si daruirea si puterea de a lupta pana la capat l-au facut sa ramana la Steaua ani buni desi multi il criticau ca nu da goluri, ca nu da pase de gol sau ca nu dribleaza ca Ronaldinho.

 

Statistic Lovin e peste Ov Petre in ceea ce priveste valoarea ca mijlocas defensiv.

De ce?

pentru ca intra mai mult in combinatii cu alti jucatori.Petre e insa un pic mai sigur in interventii.

 

Omul si-a castigat locul la Steaua pe merit.

 

 

MI-AR PLACE SA IL VAD SI PE Dica LUPTAND ASA CA Lovin!!!

 

In meciul de ieri Dayro Moreno,Mendoza,Radoi si Lovin au fost cei mai buni.Primii 2, a vazut toata lumea...

Rado i-a scos din joc ba pe rapidul Semedo ba pe puternicul fabianiii. nu i-a pasat care venea in zona lui.la toti le lua mingile.

 

iar Lovin, Lovin a rupt absolut tot ce a construit cefereul.absolut tot!

yo_marius03.03.2008 23:25

si totusi, eu nu pot sa uit episodul cand lovinel (alias lolec) se dadea de ceasul morti sa plece pe la Tom Tomsk sau pe la orice echipa ar fi dat 500.000 pe el...

 

ce ti-e cu caracterele astea...

Assassin03.03.2008 23:40

Da da. Acea faza cand a alergat ca un miez' si a reusit sa scoata mingea in aut salvand acel posibil corner m-a uns la inima. La fel si faza cand a arat un sfert de teren facand si doua driblinguri. Problema multora e ca ar fi multumiti de Lovin daca acesta ar juca la potental maxim tot timpu', ceea ce, obiectiv vb, nu e posibil, indiferent de jucator sau campionat. De aceea se aud suspine insotite de ganduri ca am putea avea intr-o buna zi pe cineva mai bun ca Lovin care, chiar daca ar prinde o zi mai proasta (70% din capacitate), ar daa mai mult decat acesta in forma maxima.

Cu echipele puternice e indicat sa joci cu doi inchizatori, in speta Lovin si O. Petre. Mai ales cand ai acu' trei oameni care sa faca legatura intre mijloc si atac (D. Moreno, Mendoza si Dica).

 

Apropo, asa cum am spus si ieri, Dica nu s-a vazut fiindca a fost f strans marcat (stia Andone ce stia). Asta a fost rau pentru. noi (toata lumea asteapta multe de la Dica, inclusiv contestatarii lui cei mai inversunati), insa Dica fiind tinut cam de un adversar juma', uneori chiar doi, s-au creat spatii pentru. Mendoza si Dayro. La fel e si situatia lui Pepe Moreno: chiar daca la prima vedere nu a iesit in evidenta, a facut multe de la mijloc in sus.

 

Da, recunosc, am o feblete pentru. Dica. Repet, il consider cel mai bun jucator (roman) de la Steaua din 2000 incoa'. Daca prinde o zi buna, iti rezolva un meci. Iar daca prinde o zi mai proasta, asta e, acu' avem solutii: pot iesi in fata cei trei sud-americani. Nu cre'ca in ultimii ani a existat vreun antrenor al echipelor adverse care sa nu ii acorde o atentie speciala lui Dica. Iar cand le-a reusit sau Dica a prins o zi mai proasta, am terminat egal sau am pierdut. Spre fericirea noastra, acu' acesti antrenori tre'sa ii aiba in grija si pe cei trei sud-americani. Iar Lacatus poa' jongla cu oricare dintre acesti patru pentru. a-i folosi drept momeala (creare de spatii libere, scoatere de adversari din joc).

 

Revenind la Lovin, atmosfera dp. stadion, bobarnacele si indemnurile (razboinice sau nu) de la Lacatus/Becali, i-au facut pe toti sa traga pentru. echipa. Problema e daca acest lucru e posibil etapa de etapa. Se stie insa ca cei mai putin dotati/delasatori pot cunoaste revirimente maxime atunci cand au in juru' lor exemple demne de urmat.

 

O alta chestie pe care n-a observat-o prea multa lume: la faza golului trei, romanii s-au imbratisat intre ei, strainii fiind lasati undeva deoparte - imi aduc aminte de imaginea romanilor care se bucurau, in timp ce Golanski mergea undeva in fundal cu capu' in jos.

Daca n-ar exista niciun fel de bisericute (organizate dupa diverse criterii), iar bucuria ar fi impartita intre toti coechipierii, atunci acestia ar ramane uniti si la greu. Asta ar fi unu' din cei mai importanti pasi pentru. performantele unei echipe: respectu' (si afectiunea) in mod egal intre toti jucatorii. Daca echipa e unita si dpdv mental (si afectiv, repet), nu numa' dpdv fotbalistic, atunci rezultatele nu vor intarzia sa apara. Bine, aici e si obligatia antrenorului (sau chiar si a patronului unei echipe) de a suda in acest sens un intreg lot. Lacatus pare omu' potrivit (are si cu ce: experienta ca jucator/lider, autoritate morala si nu numa'), ramane sa vedem cat de bine si rpd poa' sa astupe asemenea posibile falii intre jucatori.

SSK03.03.2008 23:44

Mie mi se pare ca se comite aici o greseala flagranta. Dintr-o extrema (dribleaza ca Ronaldinho) se cade in cealalta (poate sa faca orice, important e ca "distruge jocul"). Normal ca nimeni nu-i cere lui Lovin (sau lui Ovidiu Petre) sa dribleze precum Mendoza, Dayro sau Dica, ar fi ideal sa avem un astfel de mijlocas defensiv. Dar un mijlocas defensiv ar trebui sa poata pasa corect si sa stie sa deschida jocul, nu doar sa intoarca mingea la fundasii centrali. Dincolo de deposedari, care sunt in fisa postului, o pasa corect executata din punct de vedere tehnic si un joc cu viziune (cat de cat) nu cred ca sunt pretentii exagerate.

 

Iar la capitolul stangacii tehnice Ovidiu Petre mi se pare ca sta chiar mai prost decat Lovin. Paraschiv era peste amandoi oricum (sa nu uitam ca Para dadea si goluri).

 

Lovin nu e un fotbalist foarte slab, dar pacatuieste prin pasa in spate (care e sfanta) si prin anumite stangacii care tradeaza lipsuri de formare ca fotbalist, ce nu cred ca mai pot fi acoperite acum.

 

Ca om, mi se pare mai inteligent decat multi fotbalisti, declaratiile lui fiind deseori spuse cu cap, nu simple clisee.

 

Relatia cu suporterii a fost oscilanta, l-am mai si-njurat, ne-a mai si-njurat...ca la noi.

bodanelu03.03.2008 23:58

Foarte corect articolul!

CaTaLiNsm StElIsTu03.03.2008 23:59

Sincer il admir pe Florin...cand a venit la Steaua arata ca un jucator de Liga a2-a...insa spre uimirea mea Lovin a inceput sa progreseze de la meci la meci,a inceput sa fie sigur pe el si se vedea pe el straduinta.Si o spun cu cea mai mare responsabilitate...dupa parerea mea Lovin a fost de multe ori peste Ov Petre!Il stimez si ii recunosc meritele si lui, insa pentru mine stilul lui Ov Petre ma face sa dau un pas inapoi cand vine vorba de el.

Oricum eu sper sa-i vad pe cei doi,impreuna,cat mai rar pe teren...eu unul nu sunt adeptul sistemului cu2mijlocasi la inchidere,mai ales cand in fata ai o echipa cat de cat inferioara.

criminalu200504.03.2008 00:38

om de nimic, fotbalist slab , falemi 2, nu pot sa-l inghit de putin timp de cand am auzit ce a facut la nu stiu ce meci, el a rechemat oamenii care veneau sa salute galeria, cel putin asa am auzit, daia il injurau cei de la nucleo tot meciu.

 

baiatu desi pune un pic de inima e foarte slab aseara primele 10 min doar el gresea.

 

parerea mea.

 

ps. Dintre toti jocatorii care au fost prezentati ca titulari el a fost siguru care nu a fost rostit de mine.

rosualbastru04.03.2008 05:37

O alta chestie pe care n-a observat-o prea multa lume: la faza golului trei, romanii s-au imbratisat intre ei, strainii fiind lasati undeva deoparte - imi aduc aminte de imaginea romanilor care se bucurau, in timp ce Golanski mergea undeva in fundal cu capu' in jos.

 

 

In minutul 92 cand am dat al treilea gol Golanski nici nu mai era in teren! eu cred ca observatia ta e gresita.

MoWeed04.03.2008 05:41

@SSK

 

In sfarsit un om cu capul pe umeri...Oameni buni pana acum rareori am vazut pe cineva care sa nu-l injure pe Lovin pe site-ul asta acum brusc ati devenit toti fanii lui. E adevarat ieri a jucat bine, si Banel a jucat bine la Sevilia cu Betis acum 2 ani sau Cristea a jucat bine cu Valencia acum 3 ani.

Lovin in mod constant este unul din cei mai slabi de pe teren. Inteleg ca mijlocasul la inchidere trebuie sa opreasca atacul dar trebuie sa si stie ce sa faca cu mingia dupa ce o recupereaza.

Si inca ceva mi-se pare o prostie sa cataloghezi un jucator ca fiind de Steaua doar pentru ca are daruire si saluta galeria...

bobochyka1704.03.2008 06:46

Eu l-am preferat intotdeauna pe Lovin in dauna lui Ovidiu Petre, nu am un motiv pe care sa-l invoc pentru asta desi cred ca asta este pentru ca oamenii care dau totul isi atrag astfel de simpatii fara un motiv anume.

nemilosul04.03.2008 08:05

Radoi e bun pentru ca aduce rautate in joc

Banel e bun ca alearga

Lovin e bun ca se daruieste si saluta geleria

Petre e bun ca recupereaza si ca e titular la nationala

nesu e bun ca alearga si ca e stelist de mic

surdu e bun ca a dat goluri in amicale

Badea e bun ca a dat golurile cu standard

Petre Marin e bun ca trage bine de la distanta

 

 

8 jucatori care pusi cap la cap fac cat un jucator adevarat de fotbal

zloty04.03.2008 08:08

Personal nu mi se pare ca Lovin ar avea fata de Steaua ,dar in meciul cu clujul a fost printre cei mai buni la fel si Ovidiu Petre ,daca ar alerga Lovin in toate meciurile ca aseara ar fi perfect dar din pacate nu o face ,sper ca evolutia buna de duminica sa nu fie singura a lui si sa continue asea

Azazello04.03.2008 08:44

Perfect de acord cu articolul.

Assassin04.03.2008 09:14
In minutul 92 cand am dat al treilea gol Golanski nici nu mai era in teren! eu cred ca observatia ta e gresita.

Asa e. Smor' daca imi dau seama cine e jucatoru' respectiv care merge asa... linistit, in fundalu' imaginii ce ii are in prim-plan pe O.Petre, Lovin, Dica si Goian. Si oricum, Mendoza nu e nicaieri, el, artizanu' respectivului gol si nu numa'.

laur_2304.03.2008 09:20

am spus de mai multe ori ca Lovin n-are fata de Steaua!

 

nu retractez!!! datorita faptului ca Steaua nu este echipa care sa joace cu 2 inchizatori, iar daca o face( cum se intampla tot mai des in ultima perioada...) il prefer pe O.Petre9 nu ca acesta ar fi vreun super-jucator! );

la Lovin nu imi place faptul ca franeza mult jocul( de-ar fi vorba doar de cel al adversarului ar fi in regula...), opreste multe actiuni in zona mediana , preferand celebra pasa la portar...

daca tot jucam cu 2 inchizatori, as prefera un cuplu Radoi-Petre, astfel facandu-i loc in echipa lui Ghionea;

 

Insa:

-nu pot sa nu remarc jocul bun facut de Lovin duminica !;

-a alergat mult si cu folos pentru echipa;

-am remarcat si eu faza din minutul 90 si ceva, cand a avut o suita de driblinguri reusite, destul de riscant insa, la 40 de m de poarta noastra, cand inca era 2-1 !

 

Nu trebuie neaparat sa plece de la Steaua!, insa consider ca titulari la mijloc trebuie sa fie Radoi si Petre, iar Lovin rezerva acestora...

ssinpadureacualune04.03.2008 09:55

Cat de mult a insemnat ca pe dreapta a intrat cineva care stie sa faca ceva cu mingea si nu doar alearga ca prostu degeaba.A contat enorm,a fost cheia castigarii jocului.Eu unul nu pot sa uit declaratile lui Lovin si atatea meciuri slabe...nu le pot trece cu vederea pentru ca alearga sau pentru ca saluta galeria.Asta face si un cal si un caine...orice animal care alearga.Dar de aici si pana a fi jucatori de fotbal mai trebuie sa ai si ceva in cap sau macar talentul instinctiv.Noua ne trebuie fotbalisti nu atleti sau oameni care se daruiesc.Nicolita,Lovin,Surdu,Badea si altii nu au ce cauta in echipa.

 

Repet...cat de mult ca contat ca nu a jucat Nicolita si p partea lui a jucat unu cu cap.

Danntes04.03.2008 10:22

Lovin este o mini-petarda de jucator ca si fratele sau Nicolita - lasati sentimentele caci cu jucatori ca astia "sufletisti" ne imbolnavim de nervi

«123»