Vorba aia: legea-i lege...si punctum.
Nu mai avem ce face, legea a fost data...acum ei cand vor veni sa ne puna mana pe gura , probabil, vor avea si acolo o lege.
Totusi, trebuie sa analizam un pic aceasta problema din punctul de vedere al mai multor parti.
1. Din prisma conducatorilor/ conducatorului.
Cu ce ii/il afeceaza pe el/ei legea asta? Cu absolut nimic. In primul rand, Becali a declarat de minimum 100 de ori (nu exagerez) ca :suporterii sunt golani, ca suporterii fac praf "spectacolul" fotbalistic, ca ne suspenda terenul din cauza "lor", ca nu-l voteaza , asa ca de ce i-ar pasa?
Ce vreau sa subliniez e faptul ca ciobanul e in stare sa inchida peluza, sa refuze total sustinerea echipei, daca asta i-ar periclita incipitul carierei sale politice, pentru ca, in fapt, anul asta e anul de "totul sau nimic" pentru Becali Gigi, iar , dupa cum spuneam, nu-si permite niciun risc.
2.Pentru presa.
Chiar daca suna destul de ciudat ceea ce zic, eu tot imi voi expune punctul de vedere. Presa post-decembrista are multe puncte comune cu presa veche, niste chestiuni, caracteristici pe care o presa libera intr-o tara democratica n-ar trebui sa le aiba. Ma refer aici in primul rand la manipulare, minciuna, privilegierea, partinirea unor parti, intaietatea persoanei si a interesului proprii in fata obiectivismului, adevarului, ratiunii, s.a.m.d.
Va intreb acum , ce nenorocit de jurnalist, care, de obicei, nu stie sa puna o virgula sau o cratima, care termina stim noi cum facultatea, care e un cumparat, un acolit al politicienilor puterii actuale, slugoi al celor care ofera mai multi bani pentru a se minti incontinuu , sclav al non-valorilor, poate sa tina cu peluza si, in fond, cu libertatea de pe stadioane?
Si daca ar fi un om bun, care sa inteleaga si sa stie adevarul, tot nu ar scrie purul adevar, fiindca e constrans permanent sa dezinformeze, sa minta, sa insele opinia publica.
"Cei de sus"...stim bine ca vor lua toate masurile pentru a opri libertatea de exprimare, fiindca ei sunt os din osul stangii totalitare, criminale, populiste, imorale si teroriste. Mai tineti minte cate zeci de talk-show-uri s-au facut cand a fost mesaj impotriva guvernului Nastase?("pentru un fotbal de fetite, votati guvernul Nastase")Sau cand am avut mesaj de sustinere acum vreo 4 ani cand am jucat cu echipa sarba Zeleznik?(mesaj in sarba) Sau, de curand, cand s-au pus mesaj pro-Serbia in criza din Kosovo? Sau cand au fost coregrafii/mesaje anti-tiganesti?
Se doreste stergerea cu buretele a constiintei nationale si a patriotismului, se doreste, evident, eradicarea, anihiliarea oricaror simturi conservatoare ale oamenilor. Globalizarea nu e o chestie teoretica, ci una extrem de aplicata...
Peluza , asa cum e ea, e o voce care lupta impotriva multor chestii ce nu le plac celor care vor sa ne tina ca pe niste marionete, iar ei sa ne fie mereu papusari...
Media, presa e doar modul prin care cei de sus vor sa ne inchida gura, sa ne ingradeasca cat mai mult libertatile, asa ca demonizarea peluzei, exagerarea tuturor divergentelor dintre suporteri, inocularea in mintea oamenilor a ideii conform careia toti cei care merg in peluze sunt "vagabonzi", "huligani", "scursuri ale societatii" e un lucru pe care il consider perfect normal. Ca sa fiu cinic...: trebuie sa-si castige si ziaristii un leu... Machiavelic, de-a dreptul.
3. Din punctul de vedere al oamenilor.
De o parte suntem noi, revoltati pe bune, de o parte sunt cei cumparati, manipulatii , care "consuma" tot ce le este dat de televizor, ziar, internet, radio. Acestia din urma reprezinta 80% din cei cei prezenti, doar acasa, la meciuri. Ei sunt armele dezbinarii noastre . Ei sunt intruchiparile dorintelor anti-umane ale celor cre manipuleaza presa...
Orice comentariu e de prisos. E de ajuns sa cercetam un picut arhiva, si vom constata ca, in topicurile dedicate acestui subiect, mai mult de jumatate din mesaje sunt anti-ultrasi, anti-libertatea de exprimare, anti , anti si iar anti.
Putini sunt cei care nu contesta si sunt din exterior...sunt cei care se mai lauda pe "mess" : "ba, ce steaguri am avut, moama", "ba , ce s-a cantaaaat!" . Dar trecerea timpului va face uitata toata aceasta ...situatie, iar ei vor trece neglijand tot ce-a fost.
Se doreste schimbarea, ingroparea actualei generatii, inlocuirea ei cu cea de acum , cea nascuta de dupa revolutie, care nu cunoaste oroarea si crimele totalitarismului, care, mult mai naiva/credula/proasta fiind, va fi mult mai usor de manipulat si condus.
Paine si circ, paine si circ pentru toti romanii. Inlantuiti persoana, stergeti-i personalitatea, libertatea, ingraditi-i toate drepturile, pana cand ea nu va mai sesiza lipsa ei. Coercitia adusa la maximum care sa vina proportional cu o cat mai mica constientizare.
Lasati steagurile, bannerele si orice altceva, dupa cum zice articolul,..."contondent". Lasati injuraturile, doar asa e crestineste, nu? Nu va mai implicati in nimic, oricum resturile de sus tot le vom primi(tot timpul la o masa , firmitura scapata din gura celui care mananca ajunge undeva jos...) Lasati si libertatea de exprimare, doar noi nu trebuie sa gandim si sa ne exprimam, se pot exprima altii in locul nostru...
Sa auzim numai de bine...