FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Solidari cu Srbija

«14567»
dr.adrian920.02.2008 19:01
Spune-le asta sarbilor din Kosovo si romanilor din Harghita si Covasna. Dar, daca ai ales sa citezi dintr-un mare intelept, ce valoare pot avea comentariile ulterioare?!!

 

 

ce vrei sa zici? nu ai auzit de acel intelpt stra nepotul lui aristoteles si platon. maicasa traganduse din neamul lui immanuel kant si taicaso din cel al lui rouseau si adam smith.

el fiind singurul absolvent al universitattilor harvard si oxford cu incheind cu 10 studiile philosophiei

Mihai Somanescu20.02.2008 19:10

@CatalinSm Stelistul

 

Ma bucur sa stiu ca inca mai exista oameni asemeni tie care se imbraca in costumul nostru national la Sarbatori. Asta si atitudinea ta referitoare la Transilvania, te apropie mult de felul de a gandi a-l sarbilor, lucru care, din punctul meu de vedere, e de admirat. Insa fiecare are felul sau de a se manifesta asa ca tre sa gasim o cale sa ne intelegem.

 

In alta ordine de idei, nu pot decat sa-mi exprim mandria ca fac parte din comunitatea fcsteaua.ro, un loc unde poate avea loc o discutie de un asemenea calitate. Imi pare rau daca m-am repetat, dar pur si simplu asa e.

zyder20.02.2008 22:38

Sarbii astia nu sunt chiar asa de gloriosi si mandri si viteji. epuarile etnice si religioase, cand au ras de pe fata pamantului orase intregi nu au fot chiar asa de "vitejesti", iar orice discutie are si o a doua versiune. cat despre copiii care scriu in inconstineta "la arme" si la atac, nu stiu ce ii razboiu asa ca taceti dracu din gura si nu mai vorbiti tampenii. uitati-va si voi la niste documentare cu ce au facut sarbii cu albanezii. violuri, crime, maltratari.

 

ps:ca sa nu mai spun de faptul ca ne fac milogi pe unde ne prind "FALNICII SARBI", plus ca la meciul de polo din Oradea ne-au scuipat suporterii si au strigat tiganii...

Bodanel21.02.2008 07:24

Nu prea cunosc sarbii si nu o sa spun cat de buni sau rai sunt ei. Un lucru totusi este cert: in ultimii 20 de ani au fost cel mai f**** popor din Europa si le-au tras-o toti de la americani pana la europenii nostri. Insa cineva mai sus a spus o chestie tare adevarata si care impreuna cu alte cateva ar trebui sa ne dea de gandit: americanii au bombardat un pod cu toate ca stiau ca pe podul respectiv se aflau si civili. Pur si simplu i-a durut in cot.

 

Acum americanii si catelusii lor englezi sprijina Kosovo si recunosc noul stat cu toate ca exista o directiva ONU(nu ii stiu numarul) care spune ca frontierele statelor sunt inviolabile. Pur si simplu au ignorat o directiva ONU( si totusi ONU nu este nu stiu ce institutie amarata). Asta e un fel de a zice (cum spunea si micodo mai sus) ca legile sunt pentru astia micii nu pentru ei si ca pe ei ii doare in cot de legile astea(si nici acolo). Stiti voi "egalitate sa fie dar nu pentru catei"(ca sa o dau si eu in citate).

 

Motivul pentru care ar trebui sa fim solidari cu sarbii este ca daca nu luam pozitie acum s-ar putea ca peste cativa ani invocand precedentul Kosvo ungurii de la noi sa vrea autonomie, independenta sau mai stiu eu ce iar americanii daca ar avea vreun interes(si nu este exclus sa aiba data fiind pozitia noastra strategica) sa ii sustina si pe ei. Personal nu am nimic cu ungurii(si cunosc unguri si asa si asa) insa daca vreunul din ei ar vrea independenta nu stiu in ce masura nu i-as da in cap.

 

Mai multi dintre antevorbitorii mei spunea ca e usor sa spui ca dai in cap, ca ucizi, etc dar ca e mult mai greu in realitate. De acord cu voi insa nu uitati ca razboiul scoate din oameni si cei mai rau si cei mai bun. Nu e exclus ca cei pe care ii vedem in jurul nostru ca pe niste oameni calmi, toleranti sa ii vedem transformandu-se in ucigasi eficienti (si cred ca ei au sa fie de acord cu mine ca cazuri din astea au fost destule) si invers. Insa datorita nationalismului asta care iese la iveala si pe care multi il critica e posibil ca nr celor care pun mana pe arma si ucid fara regrete sa surprinda pe multi. Din pacate, noi romanii avem talentul ca atunci cand ne ajunge cutitul la os sa ducem lipsa de ratiune.

 

 

De asemenea unul din lucrurile care mi-au placut a fost si modul in care unii dintre cei de mai sus a spus ca ar lupta pentru identitatea nationala ca sa spun asa (nu le-ar da nume straine copiilor, la el in casa s-ar vorbi romaneste etc). Am si eu o intrebare: cati dintre noi s-au ferit vreodata cand au fost plecati in afara sa spuna ca sunt romani? Multi dintre cei care s-au ferit sa spuna ca sunt romani in cazul unui conflict in Transilvania ar lua atitudine cu mult inaintea altora tocmai din cauza a ceea ce am spus mai sus. Si tocmai pentru ca atata timp au avut parte de umilinte pentru ca sunt romani sa fie mult mai cruzi(asta pentru ca zicem ca sarbii au facut asta si aia).

 

Si totusi, ca sa trag o concluzie, trebuie sa acceptam faptul ca daca americanilor li se pune pata vor ii vor durea in cot de ce vrem noi si o sa ii sprijine pe ungurii din Transilvania in cazul in care astia vor independenta. Din aceste motiv trebuie sa fim noi solidari cu sarbii indiferent daca ne sunt simpatici sau nu.Si ca sa mai bag un citat "The enemy of my enemy is my friend" si tocmai asta fac americanii. Usor usor devin inamicii tuturor. Sa nu uitam ce repede l-au scos din tara pe betivanul ala care l-a ucis pe Teo Peter. Exact asta e respectul pe care il au americanii pentru noi.

 

P.S. Iar am scris mult.

Mihai Somanescu21.02.2008 08:20

@zyder

 

Ne spui sa ne uitam la documentare, dar tu te-ai uitat la cel pus pe site? Sau ti-ai format deja parerea si nu te mai intereseaza. Probabil ca daca o organizatie terorista ar ucide femei si copii pe teritoriul tau, ai sta la bere cu ei?

Nu zice nimeni ca in Bosnia sau nu stiu pe unde sarbii n-au facut si prostii, dar problema e ca ei au fost tapii ispasitori pentru toata lumea. Asta n-ai inteles.

grizzly21.02.2008 16:55
@micodo

 

Un singur lucru am sa-ti cer ...cu deosebit respect....reciteste-ti posturile cu atentie,de la primul la ultimul(in ceea ce priveste interesul national)si spune-mi te rog cu mana pe inima ca nu ai ceva personal cu noi ardelenii,iar dupa aceea am sa te rog frumos sa nu vorbesti la general, exemplificand cazuri izolate.Iar ceea ce vorbesti tu acolo la sfarsit in ultimul post imi starneste un zambet amar.

Si inca ceva...cei care vin si spun...sintetizati posturile lui micodo si nu face referire numai la anumite aspecte,vreau sa le spun ca,in ceea ce ma priveste,eu am citat acel aspect pe baza caruia am facut comentariul;neintervenind pe"viziunile"lui geo-politice mondiale si asta pentru ca fiecare e liber sa creada ce doreste.

Iar celor care fac aluzie la mine ca par pueril,patetic,subiectiv,sau cum ma vad ei atunci cand spun ca sunt in stare sa pun mana pe topor sa sa-l pleznesc pe primul ungur in cap care-si manifesta bucuria(gandind la utopia propusa de micodo privind Transilvania),am sa le spun doar atat....daca voi faceti parte din romanii care se uita de pe geam cu altii joaca ceardas in mijlocul orasului vostru,eu unul nu sunt!.Iar cei care ma intreaba cum pastrez valorile nationale vreau sa le raspund sec...cand veti merge la biserica imbracat in costum popular autentic,la fel cum fac eu(recunoisc ca doar in Sarbatori mari si mai recunosc"avantajul"ca stau in"Tara Oasului",desi peste sapt sunt in oras la facultate )...mai vorbim.

Oricum eu sper sa incetam cu povestile astea nemuritoare despre Ardeal sau "tinutul secuiesc" ca nu isi au rostul,ele putand face parte doar din romane SF

 

 

stai tu linistit, pana sa fie ungurii autonomi sau independenti acolo sau oriunde in Romania mai dureaza. mai suntem si noi oltenii care avem ceva de spus pe tema asta. eu respect romanii din ardeal mai mult ca pe oricine. am rude acolo si am si trait ceva timp acolo. in goana noastra dupa acceptul UE uitam de ai nostri si favorizam cum putem strainii, ca doar de la Bucuresti nu se vede ce au de indurat romanii harghiteni, sau ardeleni, in mare. tinutul secuiesc o sa fie atunci cand Oltenia o sa devina tinutul chinezesc.

novac21.02.2008 17:37

Se pare ca Basescu a facut cel mai bun lucru de cand este in fruntea tarii. Astazi in urma scurtei vizite a presedintelui Serbiei, a declarat ca noi suntem prietenii poporului sarb si ca vom media conflictul lor cu restul Europei. Atat am prins de pe la stiri ...

milovan djilas21.02.2008 18:38

@Mihai somanescu

Bravo pentru raspunsul adresat lui zyder!!!!! Imi fac curaj sa postez, dar nu stiu cand ma voi opri, fiindca problema iugoslava m-a fascinat intotdeauna si am citit cate ceva!

Za nase Kosovo-Metohija!!!!

Pentru cei convinsi ca sarbii sunt cei mai mari criminali ai europei: asa cum arata si documentarul postat, totul a fost o inscenare mediatica menita sa demonizeze exclusiv sarbii, fiindca asa s-a vrut si fiindca si ei au fost mai incapatanati decat prevede legea, incercand in mod inutil sa se erijeze in stapanii federatiei iugoslave, dupa moartea lui Tito (mare om, dar asta e alta poveste), desi nu ar fi fost cazul.

La inceput, cam de prin 1985, marea rivalitate a fost intre sarbi si sloveni, care considerau ca ramanerea in federatie le incetineste progresul si chiar posibila aderare, pe viitor, la U.E. Da da, nu va mirati, chiar daca ne aflam in 1985, pentru ca se stie clar in Iugoslavia a fost chiar un socialism cu fata umana (puteai lucra afara, puteai avea o mica afacere, taranii nu au fost fortati sa intre in CAP sau colhoz sau alte asemenea idiotenii, puteai circula unde vroia muschiuletul tau).

Spre exemplu, Zlatko Vujovic (croat) si Safet Susic (bosniac musulman) jucau la PSG de prin 1986.

Bun! Nu va imaginati ca in Iugoslavia socialista croatii, slovenii, bosniacii musulmani, macedonenii si chiar albanezii erau persecutati iar sarbii le puneau tuturor la nas fum de ardei iute, fiindca v-ati insela teribil.

Cvartetul conducator Tito (croato-sloven) Edvard Kardelj (sloven) Milovan Djilas (muntenegrean) si Aleksandar Rankovic (sarb) gandeau in termeni cat se poate de internationalisti, ba chiar au aplicat, constant, principiul "O Iugoslavie puternica, o Serbie slaba" principiu cat de cat indreptatit, atata vreme cat in perioada interbelica dominatia sarbeasca in Iugoslavia regala a fost totala si profund nedreapta.

De aceea, prin Constitutia din 1974, Serbia a fost singura republica care s-a "capatuit" cu doua provincii autonome Vojvodina si Kosovo-Metohija.

Dinainte debutase un program masiv de dezvoltare a zonei Kosovo, cea mai defavorizata si mai inapoiata socialmente, fiind infiintata Universitatea din Pristina, in administratie patrunzand usor usor albanezi si investindu-se in sectorul minier de acolo.

Dar in februarie 1989, Milosevic a dispus intrarea unor militii sarbe in Kosovo (si nu a armatei federale, care era condusa de catre forurile federale, unde existau reprezentanti ai tuturor republicilor) si desfiintarea provinciei autonome. A fost un pic de iures, dar vag.

Problemele au reinceput in 1998, dupa ce toate celelalte conflicte din ex-Iugoslavia fusesera aplanate.

De ce au inceput albanezii taman atunci, nu doar sa ceara autonomie (ca initial asta au vrut) ci si sa infiinteze gruparea terorista UCK, mi-e greu sa apreciez... si-or fi bagat si americanii coada, dar probabil ca nici sarbii nu au fost cei mai blanzi stapani.

Dar de aici si pana a bombarda Belgradu, Pancevo, coloane de refugiati albanezi (culmea) spitale iar dupa 9 ani a incuraja separarea unui teritoriu dintr-un stat suveran, e mult prea mult si profund nedrept.

Iar pentru cei care contesta faptul ca Kosovo este leaganul civilizatiei sarbe: primele constructii politice ale poporului sarb sunt regatele Zeta (sau Diocleea) - actualul Muntenegru, respectiv Rascia (sau Raska). Stiti unde e Raska? In zona Przren, aproape de Pristina.... Kosovo este pamant sarb 100%. Mutatiile istorice ulterioare au facut ca albanezii sa devina majoritari... de altfel se stie ca apanajul inmultirii peste masura apartine populatiilor inapoiate, iar albanezii asa sunt. Sigur, de vina sunt conditiile istorice, nu omul de rand, eu am cunoscut cativa studenti albanezi, la Cluj, bestiali (e drept ca erau ortodocsi).

Si inca ceva: in 1999, cand americanii bombardau Serbia pentru cauza "sarmanilor albanezi nedreptatiti", au fost multiple situatii cand coloanele de refugiati albanezi erau atacate, jefuite, femeile violate... de cine credeti? De UCK, iar la televizor auzeai ca Armata sarba a facut treburile astea... si asta o stiu dintr-o sursa mai presus de orice banuiala.

Pentru cine doreste alte amanunte despre Iugoslavia, va stau la dispozitie.

Za nase Kosovo-Metohija!!!!!!

Mihai Somanescu21.02.2008 22:22

@milovan

 

Sunt de acord cu ce ai spus, in afara de partea cu Tito. Din cate stiu, el a fost cel care a cauzat situatia de acum. Ma refer la constitutia din 1974 cand i-a luat Serbiei dreptul de a mai decide in privinta Kosovo fara acordul celorlalte republici si i-a oferit Kosovo drepturi sporite in cadrul Republicii Serbia si a Federatiei. Asta nu a facut decat sa amplifice nemultumirea sarba si sa amplifice valul nationalist, val pe care a urcat Milosevic. De-aici si pana la conflict n-a mai fost decat un pas.

 

Ma simt mandru ca steagul Romaniei a fost fluturat azi la Belgrad. Kosovo is Serbia!

micodo22.02.2008 04:57

@Catalin

 

Recunosc si nu ascund faptul ca nu prea ii am la inima pe ardeleni si mai ales banateni.

Tocmai de aceea nu m-as da de ceasul mortii daca ne-am desparti. Motivele sunt multiple: jignirea permanenta a ''miticilor'', infatuarea si mandria nejustificata, sentimentul mincinos ca bunastarea bucurestiului li se datoreaza lor, dezamagirea provocata de indiferenta unora fata de pericolul secesiunii (am rude in Cluj care m-au luat peste picior de faptul ca ma agitam pentru cauza nationala). Sunt constient ca din cauza unor cazuri (izolate sau mai putin, nu pot aproxima) generalizez si nu e drept.

Tocmai de aceea port acest dialog, sa ma lamuresc daca am sau nu dreptate. Inceraca sa observi ca ma feresc de afirmatii categorice si incerc sa-mi pun intrebari. Am incercat sa aduc in discutie si fata urata a razboiului cu dezamagirile si remuscarile de dupa, incercand sa-i fac pe cei mai entuziasti sa se gandeasca de doua ori inainte. Cum spunea si Bodanel, este posibil ca tocmai cei mai putin patrioti sa fie primi care isi vor apara tara.

 

Felicitarile mele pentru faptul ca n-ai abandonat portul national.

flo220322.02.2008 06:23

dupa cate se pare, in cel mai pur stil romanesc, am inceput sa ne ascundem dupa trifoi. nu numai ca nu mai suntem atat de convinsi ca noul stat kosovo este creat ilegal, dar in viitorul apropiat, cred ca taica base si ai lui il vor recunoaste. tipic romaneste !!!

MoWeed22.02.2008 07:34

@micodo

 

Acum nu-i pune pe toti ardelenii si banatenii in aceeasi oala. Bunastarea bucurestenilor nu ne este datorata noua ca ardeleni ci intregii Romanii inclusiv bucurestenilor. Cat despre indiferenta rudelor tale de la Cluj te asigur ca acesta este un caz izolat. Eu ca brasovean nu cunosc roman ardelean care sa fie indiferent fata de pericolul secesiunii mai mult cunosc si unguri care nu sunt de acord cu independenta Transilvaniei.

Asa cum ai generalizat tu cu ardelenii asa pot generaliza si eu cu bucurestenii. Vad foarte multi bucuresteni cum vin in Poiana Brasov si isi dau talente ca si cum vezi-Doamne ei vin din capitala in provincia inapoiata. Si din cate am vazut asta este valabil in cazul unei mari parti a bucurestenilor cu bani. Dar stiu ca in fiecare zona sunt "oi negre" ca sa zicem asa, deci nu-i judec pe toti pentru gesturile unora.

CaTaLiNsm StElIsTu22.02.2008 16:48

@ MoWeed

 

Ai spus perfect ce ai spus....

Fiecare e liber sa gandeasca si sa spuna ce doreste,insa n-as vrea ca unii sa faca greala de a"eticheta" unor oameni de toata credinta "sabloane" care nu se cuvin sau sunt contrare realitatii.Toti suntem uniti sub acelasi nume:"Romania"...Ardeleni,Moldoveni,Olteni,Munteni,etc trebuie sa ne aparam onoarea nationala si sa nu uitam ca nici unul nu e mai roman ca si celalalt,toti suntem egali,noi diferentiindune doar ca indivizi.

Viva Romania!

Viva celor care nu pleaca capul cand spun ca sunt romani,gandindu-se la conationalii lor certati cu legea.Noi romanii suntem un intreg popor,nu suntem Mailati sau alte fapturi.Si in plus de ce sa ne gandim la Mailat(dau doar un ex) si sa nu ne gandim la romanii din gara Attocha,care atunci cand toti spaniolii fugeau din gara,ei au fugit spre trenurile in flacari sa salveze oameni.

dee22.02.2008 16:54

@micodo

 

Nu vreau sa ma intelegi gresit, dar iti spun sincer, ca si eu iau peste picior pe oricine care se agita steril, si-mi vine cu texte de genul "afara cu ei din tara, le dau in cap la toti etc." Nu ma refer la tine,(n-ai avut tu iesiri din astea) iti spun de o atitudine intalnita in randul unor bucuresteni pe care ii cunosc, care se cred "mari patrioti" si razboinici si vin sa ne dea noua lectii de patriotism. Cand vad un astfel de 'exemplar', ma bufneste rasul, pe bune. Chiar am vazut doua sau trei posturi de genul asta. Acelor "razboinici" le spun doar atat: razboiul cel mai greu este sa invatam sa traim impreuna.

 

E foarte usor sa vorbesti din exterior, sa nu traiesti zilnic printre ei, pentru ca daca ai face-o, ti-ai schimba optica. Nu poti trai intr-o stare de conflict permanent, efectiv nu ai cum, avem si noi o viata, avem nevoie de un climat linistit, de stabilitate si ei la fel. Daca esti mai molcom si adopti o atutudine concilianta vis a vis de ei, nu inseamna ca nu esti patriot ,inseamna ca ai depasit faza aia de patriotism ieftin si ti-ai dat seama ca e mai importanta convietuirea. Coabitarea te invata sa pastrezi anumite aparente, sa nu te agiti vizibil, sa fii prevazator, tocmai pentru a evita conflictele. Poate de aceea, noi, ardelenii, suntem perceputi ca si indiferenti, lucru' total neadevarat. Doamne fereste,in caz de ceva noi sarim primii, fii sigur de asta.

 

Nu stiu de ce problema secesiunii este perceputa mai acut dincolo de Carpati, parca totul se amplifica. Raman insa la parerea ca doar locuind aici, poti sa-ti dai seama de amplitudinea ei si, din punctul meu de vedere, eu zic ca multe din semnalele de "ingrijorare" sunt inutile. Asta inseamna ca sunt indiferenta fata de cauza nationala? Nu, asta inseamna ca stiu ce vorbesc pentru ca traiesc aici.

milovan djilas22.02.2008 20:13

@ Mihai somanescu

Mihai, este o neintelegere. Eu sustin ca sistemul lui Tito a fost benefic Iugoslaviei, nu Serbiei. Intr-adevar, Tito a aplicat principiul "o Iugoslavie puternica, o Serbie slaba", cum am si mentionat in postul meu.

Pentru ca daca tot doreau provincii autonome, puteau face asta in Krajna (Croatia), Srpska (Bosnia Hertegovina) sau chiar o provincie autonome la Ulcinj (Muntenegru).

In schimb au facut asta in Vojvodina, unde nu se prea impunea, deoarece, dupa 1945, etnicii germani au fost expulzati, iar maghiarii erau minoritari, majoiritatea fiind sarbeasca!

Iar eu sunt de parere ca prietenia romano-sarba este o realitate, la fel ca si tine si ma bazez pe chestiuni concrete in acest sens!

Numai bine!

SSK22.02.2008 22:13

Excelent postul lui dee. Si pe mine ma surprind "regatenii" care au atat de mare boala pe unguri desi n-au vazut mai mult de 2-3 in viata lor :) E ca si cand as avea eu boala pe negrii din Bronx :)

 

Si nu-mi veniti cu "intamplarea-cliseu" a vizitei voastre in Covasna in care vi s-a raspuns in ungureste la supermarket. Am fost de multe ori in Ardeal, in Sf Gheorghe, in Targu Mures, si mi s-a vorbit in general in romaneste, au fost si cazuri opuse, dar oamenii au fost in general decenti. Sunt unguri si unguri...

 

Raman la parerea ca felul in care am stiut sa ne impacam cu aceasta minoritate (nu foarte docila, altfel) este un lucru cu care ne putem mandri.

micodo22.02.2008 23:27
@micodo

 

E foarte usor sa vorbesti din exterior, sa nu traiesti zilnic printre ei, pentru ca daca ai face-o, ti-ai schimba optica. Nu poti trai intr-o stare de conflict permanent, efectiv nu ai cum, avem si noi o viata, avem nevoie de un climat linistit, de stabilitate si ei la fel. Daca esti mai molcom si adopti o atutudine concilianta vis a vis de ei, nu inseamna ca nu esti patriot ,inseamna ca ai depasit faza aia de patriotism ieftin si ti-ai dat seama ca e mai importanta convietuirea. Coabitarea te invata sa pastrezi anumite aparente, sa nu te agiti vizibil, sa fii prevazator, tocmai pentru a evita conflictele. Poate de aceea, noi, ardelenii, suntem perceputi ca si indiferenti, lucru' total neadevarat. Doamne fereste,in caz de ceva noi sarim primii, fii sigur de asta.

 

Dupa ce m-ai deranjat rau la un alt articol, acum afirm cu sinceritatea ca mi-ai placut. Si pe mine m-au perceput ultranationalistii ca pe un fatalau spalat pe creier, lipsit de atitudine, sclav al culturii americane, nestiind ca eu am trecut de mult de faza fundamentalist-nationalista.

 

Ma declar solidar cu Serbia nu atat impotriva kosovarilor ci impotriva implicarii (agresiunii) puroiului american. Cred ca sustinerea independentei de catre stapanii lumii ii doare mai mult pe sarbi decat pierderea practic a provinciei. Exact ca neputinta (frustrarea si abandonarea) care ma cuprinde pe mine nu atat cand ne cocoseaza jandarmii ci cand vad ca au parte de sustinerea mizerabilei de media.

milovan djilas23.02.2008 08:29

@flo2203

Doamne fereste, serios? Eu in afara de afirmatiile Renatei Weber (pe care, pana acum o stimam), nu am auzit sa inceapa autoritatile romane s-o dea la intors, cu Kosovo.

Nu suntem singurii, iar Spania, Grecia, Slovacia, Rusia si China nu sunt chiar de neglijat. Sa stiti ca si micutul Cipru are o crestere economica semnificativa.

Altfel, ii contrazic vehement pe tori cei care afirma ca e normala independenta, cineva zicea ca si Romania s-a putut forma tot declarandu-si independenta.

Fratilor, nu confundati marile imperii istorice, expansioniste doar de dragul bunastarii proprii (Imperiul Otoman e chiar exemplul optim) cu granitele unui stat national sau cum o fi el din secolele XX-XXI.

Eu va propun un exercitiu de imaginatie, pentru a vedea cat de periculos este acest precedent, pentru omenire, mai putin pentru Romania.

Ganditiva ca, in cativa ani, partea musulmana a Indiei declara independenta Kashmir-ului, iar Pakistan si SUA ii recunosc a doua zi (sigur, este fantezist, actualmente interesele SUA converg catre o Indie stabila, dar daca intr-o zi?.... daca nu stiati, pentru SUA, in 1990 Iugoslavia era pilonul principal de stabilitate in centrul si sud-estul Europei, iar intr-o vizita la Belgrad, la inceputul lui 1990, secretarul de stat James Backer i-a somat pe un ton foarte hotarat pe croati, sloveni, sarbi, bosniaci si macedoneni sa-si bage mintile in cap si sa nu pericliteze siguranta Iugoslaviei... pare incredibil, nu?).

Si exemplele pot continua, mai aproape sau mai departe de Kosovo.

E drept ca si sarbii au comis-o, ar fi trebuit clar sa nu le retraga autonomia albanezilor, fiindca nu poti trai in liniste cu alta etnie numai aratand biciul (mai ales ca albanezii sunt un popor mai degraba.... dar nu vreau sa jignesc pe nimeni, conditiile istorico-sociale or fi de vina, refuz sa cred ca albanezii au prin nastere creierul mai mic) si sa se inteleaga omeneste cu ei.

Revenind la istoria recenta, credeti-ma ca albanezii din Kosovo erau mandrii pana prin `88 ca fac parte din Iugoslavia, comparand nivelul propriu de viata cu al fratilor din Albania

yo_marius23.02.2008 20:00

hai sa mai inflamez putin spiritele, in stilul xenofob caracteristic. iata ce scrie Jurnalul National

 

Conducerea Consiliului Național Secuiesc (CNS) a anunțat sâmbãtã, la Sfântu Gheorghe, cã referendumului pentru autonomie, organizat în perioada decembrie 2006 - februarie 2008, a fost un succes, în favoarea lui exprimându-se 99% dintre cei care au participat la el. Potrivit raportului Comisiei Permanente a CNS, prezentat sâmbãtã la Sf. Gheorghe, în acest interval, în aproape 200 de localitãți, mai mult de 200.000 de cetãțeni au rãspuns afirmativ la întrebarea "Doriți ca Þinutul Secuiesc sã dobândeascã statut autonom și localitatea în care trãiți sã aparținã de acesta?".

 

PRIMII PAªI. În raport se susține cã referendumul a fost un succes: "În baza rezultatelor înregistrate, CNS a considerat cã referendumul este valabil și a avut succes, locuitorii Þinutului Secuiesc pe baza dreptului la autodeterminare au votat pentru înființarea prin lege a Þinutului Secuiesc ca o entitate administrativ-teritorialã autonomã. Prin aceasta comunitatea și-a exprimat voința pentru autonomie. Consiliul Național Secuiesc, luând în considerare recomandarea Comisiei Legislative a Parlamentului României privind proiectul de lege a statutului de autonomie, care prevede cã, pe baza Legii 215/2001 privind administrația localã, proiectele de lege sau propunerile legislative privind modificarea limitelor teritoriale ale comunelor, orașelor și județelor se înainteazã Parlamentului spre adoptare numai dupã consultarea prealabilã a cetãțenilor din unitãțile administrativ-teritoriale respective, prin referendum, și în acest caz organizarea referendumului este obligatorie, a inițiat un referendum oficial la nivelul consiliilor locale din Þinutul Secuiesc privind autonomia acestuia". Potrivit acestora, peste 99% dintre cei care au participat la referendum s-au exprimat în favoarea autonomiei teritoriale.

 

frumos, nu? :rolleyes:

DelPiero1023.02.2008 20:06

Eram sigur ca asa va fi...unguri nenorociti!

Mihai Somanescu23.02.2008 20:53

Pentru cei care credeau ca nu exista asemari, va spun atat: In 1990 albanezii din kosovo au facut un referendum privitor la independenta, tot intre ei. Si la ei a fost 99%. Si-au declarat independenta, nerecunoscuta de nimeni. Apoi dupa 8 ani, si-au facut Armata. Restul, e istorie...

CaTaLiNsm StElIsTu24.02.2008 00:00

Pai ei normal ca vor "marea cu sarea"...da cine le da voie?!Zilele astea am auzit o tar*a de baba din Harghita,care participa la mitigul solidaritatii cu cei din Kosovo,(vorbind inca in ungureste)ca ea ar vrea ca Transilvania sa"revina"la unguri,ca doar acolo sunt fratii"nostri" si ca ar fi mult mai bine....Da nu inteleg de ce pi**a mami ei nu se muta "la Hungaria" ca granitele sunt libere...la fel toti ungurii care vor sa se alipeasca cu Ungaria,cine ii opreste?!.Eu daca eram in locul reporterului ii si bagam microfonul pe gura si ii dadeam sa-l bea cu apa(glumesc binenteles).Hai ca iar m-am incins si iar am sa fiu acuzat de"teribilism".Oricum,una peste alta...Romania este stat de drept,suveran si INDIVIZIBIL!!!!!!!!!!!!!!!!!!ca sa se modifice constitutia trebuie sa fie votata de cetatenii tarii...asa ca nici nu incape vorba despre asa ceva.

MoWeed24.02.2008 10:31

@CaTaLiNsm StElIsTu

 

Si pe mine ma scarbesc ungurii care traiesc in Romania si abia daca stiu sa vorbeasca ungureste. Ei nu pleaca in Ungaria pentru ca nici ungurii nu-i vor. Maghiarii din Romania sunt un fel de paria si pentru romani si pentru ungurii din Ungaria.

Cat despre asa-zisul referendum n-are nici o valoare. Nu e organizat de statul roman si au votat numai cetatenii de etnie maghiara. Nici macar daca am lua "tinutul seciuesc" cele 200.000 voturi nu ar insemna jumatate din populatia rezidenta in aceasta zona.

De asemenea ar trebui schimbata constitutia pentru asta fiind necesar un referendum....

MinoRu_Xxl24.02.2008 14:08

Mi se pare ca "Solidari cu Serbija" este unul dintre cele mai bune topicuri de pe FCSteaua din ultimul timp si de aceea m-am decis "sa-mi dau si eu cu parerea".

In primul rand Greco a spus bine: nu vrem niste oameni care nu stiu nimic altceva in afara de fotbal si care nu au o opinie proprie in legatura cu politica, economie etc.

Sunt multe opinii de genul: sarbii ne sunt/nu ne sunt prieteni, sunt/nu sunt criminali, insa doar cateva persoane au spus esentialul: in contextul actual, prin recunoasterea Kosovo, s-au incalcat drepturile Serbine (inviolabilitatea si garantarea granitelor). Cat despre cine a ucis pe cine in razboiul din fosta Yugoslavie este cam fara rost discutia; s-au macelarit unii pe altii, ca doar asta inseamna razboi civil, nu? Insa cele mai aiurea argumente au fost de genul "sarbii au fost rai cu noi acum 100 de ani si ne-au furat jucariiiiiile."

Precedentul Kosovo este periculos pentru Romania nu pentru asa zisa "situatie" din Harghita si Covasna, ci pentru ca SUA a incalcat prevederi ale Dreptului International si mai rau cateva tari din U.E. au fost de acord. Cum mai putem vorbi de europenizare si Europa Unita cand mai mult o divizam sau mai bine zis americanii sunt smecheri ca fac asta si europenii suuuuper prosti ca pun botul.

Kosovo nu este un stat cu viitor lung deoarece mai mult de jumatate din populatie este somera, economia este la pamant, mafia albaneza "taie si spanzura" pe-acolo si in curand, dupa mine, vom avea un nou conflict in Balcani, chiar daca nu o sa fie acum ci peste 2-3 ani. Insa o sa fie greu, caci sub pretextul fortelor de mentinere a ordinii americanii vor avea cateva baze militare pe-acolo.

Ca de obicei ajungem la eternul conflict romano-ungar din Transilvania. Rau nu este ca se agita cativa iredentisti, ci ca noi punem botul se naste o polemica fara rost si de castigat au doar UDMR si ceilalti. In primul rand in judetele Hargita si Covasna traiesc aproximativ 30% din totalul secuilor din Romania, deci nu pot cere autonomie pe criteriu etnic. In al doilea rand sondajul cu autonomia nu are absolut nicio valoare. In al treilea rand nicio formatiune politica din Romania nu a propus un plan concret in privinta descentralizarii...nu o poti cere daca nu stii ce vrei sa faci sau nu stii cum sa o aplici! Incet, incet in decursul anilor, populatia maghiara din Romania va ajunge precum cea turca sau tatara: isi vor pastra traditiile limba, insa se vor integra in societatea romaneasca si tocmai de asta le este frica "nationalistilor".

Si off topic - 99% dintre cei care declara ca au boala pe evrei, ca evrei sunt sursa raului in lume, ca sunt nespalati etc. nu au vazut in viata lor unul! Sunteti doar niste frustrati care aveti nevoie sa dati vina pe cineva pentru raul vostru...uneori pe unguri, alteori pe milogi si pe evrei tot timpul. Si nu mai vorbiti despre Palestina, Holocaust sau Israel ca tot ce stiti voi se rezuma la ce vedeti la televizor sau auziti de la altii!

 

KOSOVE JE SRBIJA!

CaTaLiNsm StElIsTu26.02.2008 14:35

Apropo de"referendumul"din Harghita si Covasna.....azi s-au gasit la groapa de gunoi cateva mii de "buletine de vot" arse.....toate erau insemnate cu <NU>(impotriva"autonomiei").

'tuva-n gu*a de kkciosi bozg*ri..........

«14567»