@Mihai somanescu
Bravo pentru raspunsul adresat lui zyder!!!!! Imi fac curaj sa postez, dar nu stiu cand ma voi opri, fiindca problema iugoslava m-a fascinat intotdeauna si am citit cate ceva!
Za nase Kosovo-Metohija!!!!
Pentru cei convinsi ca sarbii sunt cei mai mari criminali ai europei: asa cum arata si documentarul postat, totul a fost o inscenare mediatica menita sa demonizeze exclusiv sarbii, fiindca asa s-a vrut si fiindca si ei au fost mai incapatanati decat prevede legea, incercand in mod inutil sa se erijeze in stapanii federatiei iugoslave, dupa moartea lui Tito (mare om, dar asta e alta poveste), desi nu ar fi fost cazul.
La inceput, cam de prin 1985, marea rivalitate a fost intre sarbi si sloveni, care considerau ca ramanerea in federatie le incetineste progresul si chiar posibila aderare, pe viitor, la U.E. Da da, nu va mirati, chiar daca ne aflam in 1985, pentru ca se stie clar in Iugoslavia a fost chiar un socialism cu fata umana (puteai lucra afara, puteai avea o mica afacere, taranii nu au fost fortati sa intre in CAP sau colhoz sau alte asemenea idiotenii, puteai circula unde vroia muschiuletul tau).
Spre exemplu, Zlatko Vujovic (croat) si Safet Susic (bosniac musulman) jucau la PSG de prin 1986.
Bun! Nu va imaginati ca in Iugoslavia socialista croatii, slovenii, bosniacii musulmani, macedonenii si chiar albanezii erau persecutati iar sarbii le puneau tuturor la nas fum de ardei iute, fiindca v-ati insela teribil.
Cvartetul conducator Tito (croato-sloven) Edvard Kardelj (sloven) Milovan Djilas (muntenegrean) si Aleksandar Rankovic (sarb) gandeau in termeni cat se poate de internationalisti, ba chiar au aplicat, constant, principiul "O Iugoslavie puternica, o Serbie slaba" principiu cat de cat indreptatit, atata vreme cat in perioada interbelica dominatia sarbeasca in Iugoslavia regala a fost totala si profund nedreapta.
De aceea, prin Constitutia din 1974, Serbia a fost singura republica care s-a "capatuit" cu doua provincii autonome Vojvodina si Kosovo-Metohija.
Dinainte debutase un program masiv de dezvoltare a zonei Kosovo, cea mai defavorizata si mai inapoiata socialmente, fiind infiintata Universitatea din Pristina, in administratie patrunzand usor usor albanezi si investindu-se in sectorul minier de acolo.
Dar in februarie 1989, Milosevic a dispus intrarea unor militii sarbe in Kosovo (si nu a armatei federale, care era condusa de catre forurile federale, unde existau reprezentanti ai tuturor republicilor) si desfiintarea provinciei autonome. A fost un pic de iures, dar vag.
Problemele au reinceput in 1998, dupa ce toate celelalte conflicte din ex-Iugoslavia fusesera aplanate.
De ce au inceput albanezii taman atunci, nu doar sa ceara autonomie (ca initial asta au vrut) ci si sa infiinteze gruparea terorista UCK, mi-e greu sa apreciez... si-or fi bagat si americanii coada, dar probabil ca nici sarbii nu au fost cei mai blanzi stapani.
Dar de aici si pana a bombarda Belgradu, Pancevo, coloane de refugiati albanezi (culmea) spitale iar dupa 9 ani a incuraja separarea unui teritoriu dintr-un stat suveran, e mult prea mult si profund nedrept.
Iar pentru cei care contesta faptul ca Kosovo este leaganul civilizatiei sarbe: primele constructii politice ale poporului sarb sunt regatele Zeta (sau Diocleea) - actualul Muntenegru, respectiv Rascia (sau Raska). Stiti unde e Raska? In zona Przren, aproape de Pristina.... Kosovo este pamant sarb 100%. Mutatiile istorice ulterioare au facut ca albanezii sa devina majoritari... de altfel se stie ca apanajul inmultirii peste masura apartine populatiilor inapoiate, iar albanezii asa sunt. Sigur, de vina sunt conditiile istorice, nu omul de rand, eu am cunoscut cativa studenti albanezi, la Cluj, bestiali (e drept ca erau ortodocsi).
Si inca ceva: in 1999, cand americanii bombardau Serbia pentru cauza "sarmanilor albanezi nedreptatiti", au fost multiple situatii cand coloanele de refugiati albanezi erau atacate, jefuite, femeile violate... de cine credeti? De UCK, iar la televizor auzeai ca Armata sarba a facut treburile astea... si asta o stiu dintr-o sursa mai presus de orice banuiala.
Pentru cine doreste alte amanunte despre Iugoslavia, va stau la dispozitie.
Za nase Kosovo-Metohija!!!!!!