FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Solidari cu Srbija

«12347»
olfgob18.02.2008 15:10

Cred ca in momentul de fata ,prietenia(asa discutabila cum e ea)romano-sirba este absolut IRELEVANTA.Ceea ce conteaza aici este amestecul marilor puteri in treburile interne ale altor state suverane si independente.personal nu ncred in aceasta mare prietenie,dar interesul natiuni noastre ma face sa fiu alaturi de ei.Stau si ma intreb ce resurse sunt in kosovo de au trezit interesul americanilor si a slehtei lor de hoti...ca doar nu crede cineva ca-i pasa lu nenea tufish de niste albanezi amariti,dupa cum,daca nu era petrol,ii durea tot in dos si de irakieni

zloty18.02.2008 15:13
intr-o zi cu soare teai dus si tu la veceu sa faci pipi si cand teai intors afara ploua cu manuale scolare si imediat ai deschis umbrela. :blink:

mda ce sclipitor esti ,da iti place sa vb despre un popor de care nu stii nimica decat ce ai vazut la televizor sau pe net ,asea poa sa ne zica si noua lumea din alte tzari o natzie de tzigani spurcatzi nu? nar gresi deloc nu?

Gica Chioru18.02.2008 15:27
mda ce sclipitor esti ,da iti place sa vb despre un popor de care nu stii nimica decat ce ai vazut la televizor sau pe net ,asea poa sa ne zica si noua lumea din alte tzari o natzie de tzigani spurcatzi nu? nar gresi deloc nu?

Care-i problema, mai nenica? Ca i-am facut pe sarbi "criminali nenorociti"? Ce te opreste sa spui tu "cum sunt ei in realitate", de fapt asa cum ii vezi tu... ei? ce te opreste?

 

Poate esti sarb, poate cunosti mai bine limba sarba, stiu si eu... si care-ar fi problema? Nu am dreptul sa-i consider pe sarbi criminali nenorociti? Negi crimele? Chiar daca ar fi in compensatie, desi nu e vorba de asa ceva, crima-i crima! Pe de alta parte se vede ca habar n-ai de jaful pe care l-au facut in Banat in 1919, de crimele si de violurile la care s-au dedat "prietenii" nostri sarbi.

 

Repet, nu asta-i problema, sa vedem daca suntem in stare sa tinem in frau teribilismul ungar din secuime.

Rerun18.02.2008 15:35

Si ce legatura are articolul asta cu Steaua? Chiar nu-si are rostul aici. Ar fi totusi ceva legat de infiintarea unor noi echipe de fotbal pe care Steaua sa le capaceasca in tururile preliminare Champions League. Sau nationala sa bata la scor pe Kosovo...asa si ? Politica nu trebuie amestecata cu fotbalul. FORZA Steaua :steagcruce:

st19raul18.02.2008 15:35

kosovo este al serbiei din pacate chiar si in zilele de azi interesele politice sunt mai mari decat dreptatea. SUNTEM ALATURI DE VOI!!

asterix18.02.2008 15:43

CITAT: horse37 - 18-02-2008 - 16:33

cred ca aici gresesti. poporul sarb este singurul cu care nu am avut niciodata confruntari . problema este acest amestec al altor tari care pur si simplu nu au ce cauta in acest conflict si sper ca sarbii sa iasa demni din aceasta mascarada.

SS Lazio18.02.2008 15:46

Eminamente trebuie sa va spun ca am ramas consternat, stupefiat citind porcariile astea pe care le debitati. Chiar am inlemnit. Oare cine a reusit sa va impuna o istorie atat de filo-americana, filo-globalizatoare?

 

Sa o luam cu inceputul. Repede ati dramatizat comportamentul sarbilor in Banat din 1919[??!] Acestea s-au intamplat cred ca mult mai devreme. Asta in primul rand. In al doilea rand, eu inca sunt de parere ca aceste incidente au fost[ pe timpul deflagratiei] niste cazuri extrem de izolate.

De fapt, sa o luam altcumva. La 1919 Armata Romana rasturna regimul comunist al fanaticului Bela Kun, originar din judetul Salaj, prieten foarte bun de-al lui trotki ( mai ales ca erau de aceeasti etnie, evreiasca, si impartaseau aceeasi ideologie , al necesitatii raspandirii sistemului comunist in intreaga lume), asadar nu eram chiar in genunchi. Ce vreau sa subliniez: in cazul in care aceste inchipuite nedreptati s-ar fi facut, sarbii ar fi fosti pusi cu botul pe labe.

 

Daca ati fi analizat mai bine acest an , ati fi observat ca adevaratele crime s-au intamplat la Budapesta, unde romanii s-au dedat , de asemenea in cazuri izolate, la jafuri, violuri, etc .

 

Concluzia mea: Nu trebuie focalizate apocaliptic aceste incidente efectiv minore. Nu o zic fiindca as fi iubitor de sarbi, filo-slav,sau mai stiu eu ce, ci fiindca asta este realitatea Istorica.

Cel care a adus acuzele ar fi bine sa ne aduca si niste argumente, sa recomande si niste carti/documente/linkuri credibile din care sa vedem si noi comportamentul "brutelor" sarbe. Poate ma insel eu, dar , vorba aia, pana la proba contrarie...

 

 

Mai sunt si alte aspecte, dintre care cea mai penibila e cea cu un presupus conflict romano-sarb. Acesta chiar nu a existat si nu exista.

Poporul roman si cel sarb au fost intotdeauna buni prieteni, intre care n-au existat disensiuni( eventual doar dupa 90 cu politica noastra lingusitoare de a fi cu america trup si suflet , deci impotriva Serbiei). Uitati-va la ceilalti vecini , camarazilor. Putem compara relatiile romano-sarbe de-a lungul istoriei cu cele romano-maghiare, romano-ruso/ucrainiene? E o diferenta ca de la cer la pamant! Amintesc politica revansarda a tuturor guvernelor maghiare, ciopartirea granitelor de catre ucranieni(Bucovina de nord, maramuresul de nord, sudul basarbiei, comportamenul etniei ucraniene si rusesti in basarabia) , si , de ce nu?, ciopartirea hotarelor de bulgari(cadrilaterul)? Sa zic si de crimele facute de hortysti, care au lasat victime chiar si in familia mea?(amintesc ca fapt divers de ce-l consider revansism: familiile tiganesti, care erau formate din milogi unguri, au scapat....astia brusc erau arieni!---discrepantele dintre nazism si hortyhsm).

 

Sarbii ne-au fost alaturi inca de pe la 1760....odata cu tulburarile confesionale din acel secol, in care calugarul (sau ieromonahul)sarb, Sofronie Krilovic din Cioara, i-a condus pe romanii ortodocsi impotriva ungurilor, facand, astfel, un pas mare pentru emanciparea poporului nostru, prin rascoala anti-unionista, anti-catolica.... Acesta este, fara dar si poate, o figura mare in istoria noastra, a romanilor.

 

La 1918, minoritatea sarba a fost total de acord cu intregirea tarii, respectiv cu Unirea Transilvaniei la Patria mama.

 

Exemplele pot continua...

Nu am auzit ,de altfel, de revendicarile teritoriale ale sarbilor referitoare la banat:)). Poate ma edificati voi...

A fost una dintre minoritatile cu care ne-am impacat execelent

Iar cat despre invidia noastra...este una justificata. Sistemul comunisto-liberal al lui Tito era intr-adevar ceva...incredibil,o cale de mijloc intre comunism si democratie, o punte care lega cele doua blocuri. In acea vreme, se reintorceau sarbii, carora le fusese permis sa plece, inapoi acasa, intocmai ca si capsunarii care acum se intorc si ridica vile acasa. Lumea era speriata de ascensiunea acestui regim, de neobisnuitul si succesul ei. Asa ca ce-au facut atotputernicii americani? Au bagat fitile pana la Dumnezeu in "butoiul cu pulbere" al Europei...sarbii din bosnia au inceput sa faca scandal, cei din kosovo, croatia la fel..., iar ei repede "Au potolit" spiritele distrugand una dintre cele mai bogate tari, dezintegrand un stat care parea otelit de Tito, croat la origine, dar care a chiar FACUT yugoslavia, uniunea slavilor de sud...

 

Kosovo trebuie privita ca o provincie cu puternice resurse de nichel, iar balcanii ca un centru de interes american. Astea au fost tintele ochite de americani. Si-au atins scopul, fac ce vor unde merg, rescriu granitele impotriva dreptului istoric, iar credulii inca cred ca sarbii primesc ceea ce merita

La o adica, in Bosnia la acea vreme, populatia sarba era majoritara(si ortodoxa)...si si in kosovo(aici a survenit o stramutare a 2 milioane de sarbi), asa ca purificarea etnica atat de blamata avea scopurile ei...Plus ca se stia de ce erau capabile etniile non-ortodoxe.

 

 

La cate au indurat sarbii de la Islam, la cate crime abominale au fost supusi si la ce batjocoriri...purificarea etnica era o nimica toata.In fond, sunt in Europa si sunt ortodocsi, nu?

 

 

va invit sa credeti in continuare in "incrancentele razboaie" romano-sarbe, in bunatatea americanilor...in interventia lor salutara, in... "inocenta" musulmanilor din fosta yugoslavie si in toate balivernele pe care vi le baga media in gura, fiindca oricum istoria nu o scrieti voi si nici nu o stiti.

 

ALATURI DE SERBIA!

Astristul18.02.2008 16:11

Sper ca cineva sa anuleze independenta provinciei Kosovo, desi "Marile Puteri" nu sunt de acord! Culmea, "scumpii" nostri politicieni de la UDMR, s-au dus imediat sa fie alaturi de oamenii care pot crea un precedent favorabil ungurilor nostri "dragi" care vor autonomie. Oameni nebuni. Astia nu-si dau seama ca asa cum azi Kosovo e declarat stat independent, maine va fi Transnistria, poimaine Cecenia si tot asa....

 

ALATURI DE SERBIA !!! :steag_steaua_ro:

SteauaToronto18.02.2008 16:15

Gica te rog sa te calmezi.

 

Albanezii sunt o natie de criminali si teroristi. Prin aceasta independenta SUA a dat frau terorismului in Kosovo. Oricum se va termina urat cu multi morti ca sarbii sunt o natie cu mult prestigiu si nu se vor lasa batuti.

MoWeed18.02.2008 16:41

Cand ii vad pe nesimtiti aia de unguri cum au inceput sa compare situatiile din "tinutul secuiesc" si din Kosovo mi-se face sila. De aceea precedentul creeat este foarte periculos. Asa ca nu mai credeti tot ce debiteaza americanii(chiar daca nu sunt singura tara care a recunoscut aceasta declaratie de independenta in mod sigur ei sunt in spatele acestei sarade) or fi existat crime etnice in Serbia dar asta nu inseamna ca toti sarbii sunt criminali si isi merita soarta

dee18.02.2008 16:44

Postasem azi dimineata un scurt comentariu referitor la situatia Kosovului, pe un alt topic (nestiind ca vom dezbate separat acesta 'problema'.Am sa reiau unele idei si aici.

 

Din punctul meu de vedere recunoasterea independentei Kosovului e o mare greseala, pentru ca se creeaza un precedent periculos si legal (daca va fi recunoascuta de UE si ONU)

 

Ma asteptam ca 'ultranationalistii' din UDMR sa mearga acolo rapid,sa faca valuri, sa ceara independenta Tinutului Secuiesc, insa ma indoiesc ca Ungaria va face ceva demers oficial in privinta asta, va respecta tratatele internationale. ( chiar tampiti nu-s nici ei). In afara de FIDESZ nu exista alta formatiune care sa sustina aberatiile Udmr-ului. Eu raman la parerea ca zbaterile lor sunt la nivel declarativ (iritante oricum), insa mica minoritate maghiara din Transilvania nu e suficient de motivata pentru a cere Independenta (pentru ca ar fi in zadar) si probabil sunt constienti de greseala pe care ar face-o. Plus ca descentralizarea le-a mai taiat din elan.

 

Oricum, nu putem face comparatie intre Kosovo si Transilvania unde ungurii sunt net inferiori numeric populatiei majoritare si unde "conflictele" interetnice n-au avut niciodata amploarea celor din Kosovo (doamne fereste), suntem ,totusi, pasnici in principiu. Singura asemenare care o pot gasi eu e ca ambele sunt 'pamanturi sfinte',parti integrante ale Serbiei, respectiv Romaniei, atat.

 

In alta ordine de idei, ma irita politica americana construita pe principiul "divide et impera". E clar ce urmaresc ei, dezbinarea UE, nu le convine o Europa unita si puternica. Cei care cred ca americanii vor sa-i ajute pe saracii albanezi din Kosovo sunt naivi. Cu siguranta au un interes. Sa nu uitam ca si-au cumparat dreptul de stationare in marea Adriatica de la albanezi, probabil au nevoie si de teren pentru exercitii si baze militare, nu stiu, orice, numai sa fie "in coasta" rusilor.

 

E clar ca toate statele care au mici minoritati nu vor recunoaste independenta Kosovului si nu vor adera pozitiei SUA, Frantei si Germaniei, indiferent de 'recomandarile' UE. Ar fi f interesant daca si-ar cere independenta Alsacia si Lorena, sa vedem cum ar mai reactiona Szarcozy. Efectele negative ale recunoasterii independentei nu vor intarzia sa apara.

 

later: am parcurs in fuga cam tot ce ati scris, nu inteleg de ce va luati asa de tare de dl. Gica C., sa nu uitam, totusi, regimul Milosevici si atrocitatile comise, probabil la asta s-a referit dansul, iar cei care nu stiu, mai bine sa taca.

CaTaLiNsm StElIsTu18.02.2008 16:51

Traim intr-o lume de rahat in care"marile puteri"dicteaza cursul istoriei!Mi-e sila de tot ce se intampla...de razboiul din Irak si n-am sa inteleg niciodata de ce s-au bagat"Americanii"in acest razboi,adica stiu dar mai bine tac;de ce nimeni nu reactioneaza pentru ca motivul razboiului a pornit de la "banuiala"si cik' "dovezile"ca se fabrica arme nucleare,de ce nimeni nu cere socoteala acum "Americi"pentru moartea a mii de oameni nevinovati,ucisi din sete de petrol?!

Revenind la Serbia...Ma intreb daca aceste acorduri si"legi"internationale prin care se apara suveranitatea unui stat si granitele acestuia,bine definite dupa al doilea Razboi Mondial au defapt vreo valoare sau sunt facute doar pentru a demonstra,pe hartie,ca lumea aceasta este condusa de legi si nu dupa bunul plac al unor oameni!

Sunt un om credincios si cu frica lui D-zeu,insa va spun cu mana pe inima ca daca la noi s-ar intampla asa ceva cu Secuii pe loc as porni spre acel tinut si pe toti ungurii pe care i-as intalni in cale i-as macelarii si chiar daca ar fi sa mor as muri fericit cu un ungur de gat.Nu am nimic cu ei insa nu pot fi deacord cu asa ceva!Si va garantez eu ca in Romania nu se va intampla asa ceva pentru ca asta ar insemna sinuciderea lor.Convietuim impreuna si nu are nimeni nimic cu ei dar daca s-ar ajunge la asa ceva ar iesi urat de tot!

Sunt intr-u totul solidar cu Serbia si de-a dreptul mahnit de infiintarea unui nou stat minoritar si extremist pe teritoriul suveran al acestui stat!

mikutu18.02.2008 17:28

vin vremuri interesante..........ALATURI DE SERBIA !!!

Azzido18.02.2008 18:08

100% alaturi de SERBIA! steagro

FortuneTeller18.02.2008 18:09

Contrar la multe posturi de aici, sirbii nu ne-au fost chiar atat de prieteni ci doar nu s-au bagat peste noi. Tin minte cum inainte de 1989 sirbii veniti cu echipele lor de handbal ne aruncau la misto Kenturi in galerie si ne faceau milogi exact precum altii (unguri, bulgari, cehi, etc). Apoi de curand cand a izbucnit conflictul intre biserica romana si cea rusa, sirbii au avut niste cuvinte nu tocmai potrivite la adresa romanilor. Dar dincolo de orice discutie nu pot sa nu admir spiritul de sacrificiu al poporului sirb si felul in care s-au batut dupa puterile lor cu Hitler si Stalin. Daca Iugoslavia era un stat artificial care chiar Tito se indoia ca va dainui, acum situatia e total diferita, Kosovo e parte integranta din Serbia. Este o mare greseala ce au facut americanii acolo, practic au luat ceva nu era al lor si l-au facut un cadou albanezilor musulmani in speranta ca vor reusi sa le castige increderea si vor minimiza extremismul in Balcani. Personal cred ca acesti musulmani nu-si vor tine cuvantul si oricum vor conspira impotriva crestinimului si a societatii occidentale. Un cadou inutil care nu va aduce nimic bun. La randul lor sirbii insa ar avea ceva sa-si reproseze: felul infantil in care au reactionat initial. Aici e adevarata lectie pentru Romania. Ei au trimis tancuri si patrule paramilitare in Kosovo, in loc sa trimita reporteri CNN care sa documenteze crimele albanezilor. Aici au picat exact in capcana albanezilor care au planuit sa manipuleze opinia publica occidentala. Apoi faptul ca sirbii au parasit provincia a semanat a abandon, si probabil ca altele ar fi fost datele problemei daca in loc de 10000 de soldati erau trimisi 500000 de civili care sa re-colonizeze provincia. Una peste alta e un rahat mare si puturos, inima mea e alaturi de sirbi caci nu meritau sa traiasca asemenea porcarie in Europa secolului XXI.

saphyrre18.02.2008 18:25

Nu cred ca acest subiect are ce cauta pe siteul asta. Cat despre sarbi, imi pare rau de ei; insa ceea ce li se intampla acum e urmare a unor serii de decizii prostesti luate de guvernul lor, incepand cu episodul cand au crezut ca au vreo sansa impotriva SUA. De atunci incolo, au incetat sa mai conteze "pe harta". Daca ar fi "lucrat" cu SUA, aveau sanse sa rezolve problema cu Kosovoa, asa insa SUA a fost prima care a oferit protectie pentru Kosovo in caz ca sunt atacati, si nimeni altcineva nu poate face absolut nimic.

Inca o data, imi pare foarte rau pentru ei, dar degeaba esti nationalist daca esti prost.

makaan18.02.2008 18:30

@ Gica Chioru

Nu am o parere proasta despre nemti,ci mai multe :)... Sunt fapte istorice,nu doar parerile lui Arkan (apropo,nici nu stiam de "dialectica lui Arkan" si nici ce presupune ea);

Si inca ceva: da,nemtii chiar au lasat nu gloate,ci factiuni militare cu orientare pronazista,indiferent ca erau croati sau bosniaci,sa se ocupe de exterminarea sarbilor(se estimeaza oficial ca au fost ucisi CCA. 750.000 de sarbi,de abia asta epurare etnica,nu crezi?),in ceea ce era atunci yugoslavia ocupata de nazisti...Si de asemenea stimabilii germani nu au uitat niciodata daunele si incurcaturile pe care le-au provocat insistentii partizani sarbi;cum de altfel nu ne-au uitat nici pe noi pentru ce s-a intamplat la 23 august '44.

Un ultim lucru,de interes general.Lasand la o parte tot, ma intreb cu o sa se descurce tanara "natiune" kosovara? Populatie 2.000.000, rata de somaj peste 50 %, industrie aproape inexistenta,si comertul sustinut 90% de opiu/heroina si traficul cu arme. A,si inca ceva..."primul ministru" este un ex-terorist notoriu poreclit "sarpele",evident pentru usurinta si cinismul cu care ucidea oameni...Oare sa nu ne facem griji pentru ca in mijlocul Europei se dezvolta o tara/focar de criminali si nelegiuiti?Chiar si daca se unesc cu Albania...ai nu tot asa sunt?? Parerea mea...

Traiasca Romania!

I.N.Money18.02.2008 18:35

Problema asta depaseste cu mult rolul pe care il are NATO in sistemul international . Din pacate , daca independenta Kosovo este recunoscuta deschidem cutia Pandorei , fara sa stim ce consecinte pot avea loc .

In primul rand ce inseamna un Kosovo liber , independent ? Avem in fata circa 2 milioane de oameni , care pornesc pe un drum nou fara a avea un regim stabil . Repetam prostia de a ne implica in problemele etnice din aceasta zona la fel cum am facut in tarile arabe , abuzand de statutul de mare putere cum il au respectivele state .

Razboiul ce a divizat Iugoslavia probabil a fost singurul razboi care nu a afectat deloc configuratia sistemului international ,a fost un razboi care a oferit in primul rand drepturi croatilor , slovenilor , etc .

Pe mine ma ingrijoreaza in schimb pozitia conducerii statului nostru care e ceva de genul : " Nu suntem de acord cu independenta Kosovo , dar o sa fim de acord cu decizia luata " , asta ce denota ? Ca asteptam pozitia marilor puteri ca sa le urmarim exemplul ? Statele Unite isi vor baga coada si cine ii poate stopa ? Ban Ki-moon ? Pai omul asta este pus de ei acolo ...

Din pacate de acum incolo spre apar problemele adevarate in aceasta zona .

xDaJACKALx18.02.2008 19:01

Eu unul le-as da independeta secuilor, as face granita si i-as pune sa plateasca gazul curentul tot ca si cum ar fii un stat independent sa vad daca i-ar ajuta "fratii" lor maghiarii

axl18.02.2008 19:07

Cred ca cei din Kosovo tocmai si-au facut cadou un elefant.

dee18.02.2008 19:09
Eu unul le-as da independeta secuilor, as face granita si i-as pune sa plateasca gazul curentul tot ca si cum ar fii un stat independent sa vad daca i-ar ajuta "fratii" lor maghiarii

 

o iau ca pe o gluma :)

Ideea e ca le tai gazul ca doar de aia-s independenti, nu? sa vad de unde vor gasi ei furnizori si cum o sa-si pozeze conductele spre acei furnizori externi, daca n-au acordul statului vecin, adica tot noi :P.

 

si acum vorbind serios, din pacate,independenta Kosovului pregateste terenul pentru lovitura finala data Serbiei si anume, independenta Voievodinei.

AdrianUltras2518.02.2008 19:19

bai, cum zicea Eminem in filmul lui: "Fack(ca sa nu fie cenzurat) the Free World!"

 

Sarbii totdeauna au fost un ghimpe in coasta tuturor si acum, baietii din vest, au invatat lectia si vor sa nu o mai repete. ("Cei ce nu invata lectiile istoriei sunt condamnati sa o repete!" - Nicolae Iorga)

 

Au intretinut razboiul dintre Croati si Sarbi de la inceputul anilor 90 ca sa slabeasca Serbia, s-au bagat in Bosnia-Hertegovina, in Kosovo, peste tot!

 

Din Iugoslavia mare s-a ajuns la o Iugoslavie mai mica, apoi la un Serbia-Muntenegru si acum mai ramane Serbia.

 

Sarbii au fost tot timpul un popor puternic.Patriotismul lor a fost arma cea mai tare.Nu s-au dat niciodata batuti.Din 89 tara asta a fost aproape in continuu in razboi.

De ce oare?

pentru ca dintre toate tarile de la Cortina de Fier, doar sarbii nu s-au bagat sa pupe picioarele la americani.Si se pare ca daca nu esti cu ei, esti impotriva lor.(in cazul sarbilor merge treaba asta pentru ca se stie ca ei sunt prorusi.)

 

Ma rog.Ceea ce se intampla in Kosovo e clar ilegal!

Astept sa vad daca in zilele urmatoare Catalunia isi va proclama independenta.Sau poate Tara Bastilor.

 

Si stiti ce e ciudat?

In aceste momente, vorbele lui Vadim, incep sa devina tot mai usor de inteles.

Nu sunt rasist.Ma doare in cot de unguri sau de secui.Sa faca ce vor cu vietile lor!

 

Una e sa vorbeasca maghiara in zonele unde locuiesc si alta e sa secesioneze.

Romania e a noastra, a romanilor.

Ei sunt tot romani, ca sunt nascuti in aceasta tara.

Locul unde traiesc ei e tot Romania.

 

Nu e ungaria, nu e tara secuilor, e Romania!

Daca ei vor sa se rupa de Romania atunci acei oameni sunt tradatori!

Si ca orice tradatori trebuie spanzurati!

 

 

Daca ei vor tara lor, azi maine si romanii din Spania vor cere sa isi faca in Spania, Romania.

Si turcii din Germania vor cere sa isi faca in Germania, Turcia.

Si mexicani din SUA vor cere sa isi faca in SUA,Mexic.

 

Oricum, din cate vad restul tarilor nu sunt de acord cu asa ceva.

Sunt curios ce se va intampla in continuare.

Ramane sa asteptam si sa vedem.

 

 

p.s. sa nu se inteleaga ca sunt fan al sarbilor.mi-e indiferent ce se intampla cu ei.problema e ca daca se recunoaste independenta kosovoului atunci se va crea un precedent foarte periculos.

si asta din 2 motive: Kosovo nu a fost niciodata o provincie albaneza.Chiar daca sunt multi albanezi acolo, Kosovo a fost a serbiei din cele mai vechi timpuri.

si al 2lea motiv ar fi ca daca astia isi proclama independenta asa ca vor ei, atunci orice nebun ar putea sa faca treaba asta oricand.

 

Azi-maine se ajunge pana acolo incat ne facem fiecare cate o tara.

Daca va fi asa atunci sa stiti ca numele de Papura Voda's Land e luat de mine.Cautati-va altu! :))

cristian8618.02.2008 20:00

SUA lupta impotriva terorismului, gluma secolului.

SUA sprijina terorismul, atunci cand ii convine. Intr-o zi vor plati, este inevitabil.

Marile puteri au ramas tot niste prostituate de lux, nimic mai mult.

Traiasca natiunile !

Mihai Somanescu18.02.2008 20:01

Am cateva precizari de facut:

1) Va rog mult de tot sa va faceti timp si rabdare si sa urmariti acel documentar despre razboaiele din fosta Iugoslavie si despre bombardamentele nato din 1999. Sunt cutremuratoare: oficialitati americane, europene, britanice etc, va vor arata cum s-a manipulat lumea in acei ani.

2) Am vazut ca se spune despre sarbi ca sunt niste nenorociti si criminali. Haideti sa va citez din interviul lui Jacques Merlino, director la France 2 cu James Harff, directorul firmei de relatii publice Ruder Finn Global Public Affairs din Washington, D.C. Clientii sai au fost Croatia, Bosniacii musulmani si surpriza surpriza albanezii kosovari:

"Viteza este vitala...prima afirmatie e totul. Negarile ulterioare sunt total ineficiente."

 

Intrebat fiind, care este momentul pentru cel mai mandru in aceste operatiuni de relatii publice, Harff a raspuns:

 

"Am reusit sa aduc opinia publica evreica( din State) de partea noastra( Croatia, musulmanii bosniaci si kosovarii albanezi). Era o problema sensibila, pentru ca acest aspect putea fi periculos privit fiind din acest unghi( al lor ). Presedintele Tudjman,( primul presedinte al Croatiei) a fost foarte neatent in cartea sa, Wastelands of Historical Reality. Citindu-i cartea ai putea sa-l acuzi de antisemitism( Tudjman a sustinut ca Holocaustul nu a avut loc ).Nici in Bosnia situatia nu era mai buna: presedintele Itzebegovic sustinea cu tarie crearea unui stat islamic fundamentalist, in cartea sa "The Islamic Declaration".

 

In plus, trecutul Croatiei si al Bosniei e legat strans de anti-semitism. Zeci de mii de evrei au pierit in taberele de concentrare din Croatia, asa ca intelectualitea si organizatiile evreice sa fie ostile croatilor si bosniacilor. Provocarea noastra era sa schimbam aceasta atitudine si am reusit de o maniera magistrala.

 

La inceputul lui iulie 1992, New York Newsday a publicat un articol despre taberele sarbesti. Am sarit imediat la oportunitatea oferita. Am pacalit trei mari organizatii evreiesti : Liga B'nai B'rith Anti-Defaimare, Comitetul americano-evreu si Congresul americano-evreu, reusind sa-i convingem ca in August sa cumpere spatiu in New York Times pentru a publica un protest, precum si pentru a organiza manifestatii in fata sediului ONU.

 

A fost o lovitura extraordinara. Cand organizatiile evreiesti au intrat in joc de partea musulmanilor, am putut imediat sa-i asociem pe sarbi cu nazistii in randul opiniei publice. Nimeni nu a inteles ce se petrece in Yugoslavia. Majoritatea americanilor probabil se intrebau in ce tara a Africii este situata Bosnia.

 

Printr-o singura miscare am reusit sa prezentam o poveste simpla despre baieti buni si baieti rai, care apoi s-a derulat de la sine. Am castigat tintind evreii.Aproape imediat a fost o schimbare de abordare in presa cu folosirea termenilor emotionali precum epurare etnica, tabere de concentrare, etc, termeni care evocau amintirea germaniei naziste si camerele de gazare de la Aushvitz. Nimeni nu putea sa se opuna, fara a fi acuzat de revizionism. Am dat lovitura."

 

Apoi, reporterul francez intreaba: " deci intre 2 si 5 august 1992, cand ati desfasurat aceste actiuni, nu aveati nicio dovada ca ceea ce afirmati despre sarbi era adevarat."

 

Harff raspunde: "Nu este treaba noastra sa verificam informatiile.[...] Aveam o treaba de facut si am facut-o. Nu suntem platiti sa fim morali."

 

4) Daca nu vi se pare ciudat ca croatii si musulmanii si kosovarii sunt reprezentati de aceeasi firma americana, desi la momentul acela Kosovo nu era in discutie, inseamna ca eu, greco si andyro meritam dusi la Haga.

 

5) Cei mai multi refugiati din intregul confilict iugoslav sunt sarbi: 300 000 din Krajna, croatia.( ONU)

 

6) presedintele Republicii Federale Iugoslavia, precum si primul ei ministru erau croati la momentul izbucnirii conflictului.

 

7) Va rog uitati-va la documentarul de pe site. Este lung, dar merita.

 

ALATURI DE SRBIJA!

AdrianUltras2518.02.2008 20:14

Si inca ceva.

 

Vad foarte multe "alaturi de serbia".

 

Inainte sa scrieti treburile astea ar trebui sa stiti ca sarbii sunt foarte rai.

Ca oameni sunt foarte rai.

 

Inainte de 89, la granita din banat, sarbii nu ezitau sa traga in soldatii romani care patrulau zona demilitarizata.

 

Asa ca, una e sa fiti impotriva infiintarii statului kosovo si alta e sa fiti alaturi de sarbi.

Mai ales ca daca rolurile ar fi inversate, nu cred ca vreun sarb ar fi alaturi de noi.

«12347»