Varianta Pay-TV pentru Liga I ar fi o idee buna din motivele care s-au enumerat pe acest forum.
Problema e, in opinia mea, ca situatia economica a Romaniei nu prea permite recuperarea banilor astora din publicitate. Ca asta e, de fapt, sursa recuperarii banilor investiti de televiziunea respectiva in meciurile din campionat.
Hai sa ne gandim: daca un Unirea Urziceni - "U" Cluj, de exemplu (iar in Liga I majoritare sunt astfel de meciuri, nu derby-urile) , e urmarit de maxim 10.000 de persoane, cat poate sa coste o astfel de partida pentru ca firmele care cumpara publicitate sa investeasca, pentru ca echipa organizatoare sa fie multumita si pentru ca LPF sa nu-si riste viata cu iubitorii fotbalului?
M-am uitat des si pe cifrele de audienta ale cluburilor importante cand joaca impotriva unor echipe mici: sunt modeste. In Anglia, Spania, Italia si in alte tari unde drepturile de televizare sunt o sursa importanta de bani pentru cluburi, se duc mai multi oameni pe stadion decat microbistii care urmaresc un Steaua - Pandurii, de exemplu.
Pentru cine stie ce reprezinta Canal +, uitati aici o oferta pentru meciurile de fotbal: http://produitsetservices.canal-plus.com/i...23&pid=1659
Si astept comentarii si comparatii.
Inca un lucru: TOTI, dar TOTI sefii de televiziuni care se ocupa de difuzarea partidelor la TV au ras cand au fost intrebati daca Liga I merita mai mult de 20 de milioane de euro. Un aspect important: Pro TV-u', care baga jdemilioane in divertisment, a considerat ca nu merita sa-si bata capul nici cu Liga I, nici cu meciurile Nationalei. De ce, oare?
Sistemul Pay-TV ar fi senzational pentru ca sunt convins ca Templul ar fi plin la aproape fiecare meci.
Poate ca spre asta se tinde, e adevarat. Numai ca in Romania acest sistem e falimentar in acest moment.