Panicã: și în România se va trece, aproape sigur, la sistemul care funcționeazã deja cu succes în multe țãri din lumea dezvoltatã. Va trebui sã plãtim ca sã vedem orice meci din campionatul intern... poate nu de anul ãsta, poate nici de anul viitor, dar în curând mai mult ca sigur. ªi ajungem la aceleași discuții absolut naturale: fotbalul nu se mai joacã de plãcere, sportul a devenit o afacere, cei cu punga largã vor fi mai avantajați decât fanii înrãiți. Nu "industriei" fotbalistice!
Gândiți-vã la urmãtorul scenariu. Conducerea Stelei ia hotãrârea cã de acum încolo va renunța la goana dupã profituri (financiare sau electorale), nu va mai angaja mercenari, va avea o politicã în centrul cãreia va fi suporterul. Pare un scenariu de neimaginat, dar sã facem un scurt exercițiu de imaginație... Așadar în primul 11 sunt 11 steliști. Mai prost plãtiți, mai puțin talentați, dar dedicați clubului. În Champions League biletele costã de 3-4 ori mai puțin decât prețurile monstruoase din ultima ediție. Meciurile nu sunt date celui care liciteazã cel mai mult pentru a le televiza, ci TVR-ului pe o sumã semnificativ mai micã, pentru a fi accesibile întregului popor.
Toate bune și frumoase... Nu mai facem fațã în Europa nici cât pânã acum (de așteptat, nu?), dar putem trãi cu asta. Mãcar ne batem în fiecare an pentru titlu și cupã, iar noi suntem mulțumiți de dãruirea celor din teren. Totuși, nu-i putem obliga pe patronii altor cluburi sã fie de acord cu ideile noastre romantice. Ei au o politicã orientatã pe profit, salarii mari, încasãri însemnate din drepturile de televizare. În concluzie, încet-încet începem sã alunecãm din elita fotbalului intern. Dinamo, Rapid, Timișoara, CFR și ceilalți ne iau fața fãrã drept de apel. Când ne vedem an de an pe marginea Diviziei A și ni se oferã posibilitatea unui compromis, ce alegem? Sã ne pãstrãm idealurile, chiar cu prețul de a lua bãtãi la scoruri astronomice de la toți rivalii? Foarte probabil, nu. ªi începem sã cãutãm surse de bani. Bilete mai scumpe, drepturi TV mai bine plãtite, totul pentru a putea cumpãra jucãtori care nu sunt neapãrat steliști dar care ne pot scoate din situația de crizã...
Comercializarea fotbalului nu e ceva care ne place sau nu. E mai mult ca legea "Dragomir". E ceva care, mai devreme sau mai târziu, vine într-o formã sau în alta. Dacã nu din cauza patronilor disperați dupã profitabilitate, pentru cã nu poate exista o solidaritate între toate cluburile de fotbal. Poate cã ne convine, poate cã nu. Oricum, trebuie sã ne pregãtim pentru ea.
greco
