FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Pay-per-orice

«123»
fcsteaua.ro05.02.2008 11:44

Panicã: și în România se va trece, aproape sigur, la sistemul care funcționeazã deja cu succes în multe țãri din lumea dezvoltatã. Va trebui sã plãtim ca sã vedem orice meci din campionatul intern... poate nu de anul ãsta, poate nici de anul viitor, dar în curând mai mult ca sigur. ªi ajungem la aceleași discuții absolut naturale: fotbalul nu se mai joacã de plãcere, sportul a devenit o afacere, cei cu punga largã vor fi mai avantajați decât fanii înrãiți. Nu "industriei" fotbalistice!

 

Gândiți-vã la urmãtorul scenariu. Conducerea Stelei ia hotãrârea cã de acum încolo va renunța la goana dupã profituri (financiare sau electorale), nu va mai angaja mercenari, va avea o politicã în centrul cãreia va fi suporterul. Pare un scenariu de neimaginat, dar sã facem un scurt exercițiu de imaginație... Așadar în primul 11 sunt 11 steliști. Mai prost plãtiți, mai puțin talentați, dar dedicați clubului. În Champions League biletele costã de 3-4 ori mai puțin decât prețurile monstruoase din ultima ediție. Meciurile nu sunt date celui care liciteazã cel mai mult pentru a le televiza, ci TVR-ului pe o sumã semnificativ mai micã, pentru a fi accesibile întregului popor.

 

Toate bune și frumoase... Nu mai facem fațã în Europa nici cât pânã acum (de așteptat, nu?), dar putem trãi cu asta. Mãcar ne batem în fiecare an pentru titlu și cupã, iar noi suntem mulțumiți de dãruirea celor din teren. Totuși, nu-i putem obliga pe patronii altor cluburi sã fie de acord cu ideile noastre romantice. Ei au o politicã orientatã pe profit, salarii mari, încasãri însemnate din drepturile de televizare. În concluzie, încet-încet începem sã alunecãm din elita fotbalului intern. Dinamo, Rapid, Timișoara, CFR și ceilalți ne iau fața fãrã drept de apel. Când ne vedem an de an pe marginea Diviziei A și ni se oferã posibilitatea unui compromis, ce alegem? Sã ne pãstrãm idealurile, chiar cu prețul de a lua bãtãi la scoruri astronomice de la toți rivalii? Foarte probabil, nu. ªi începem sã cãutãm surse de bani. Bilete mai scumpe, drepturi TV mai bine plãtite, totul pentru a putea cumpãra jucãtori care nu sunt neapãrat steliști dar care ne pot scoate din situația de crizã...

 

Comercializarea fotbalului nu e ceva care ne place sau nu. E mai mult ca legea "Dragomir". E ceva care, mai devreme sau mai târziu, vine într-o formã sau în alta. Dacã nu din cauza patronilor disperați dupã profitabilitate, pentru cã nu poate exista o solidaritate între toate cluburile de fotbal. Poate cã ne convine, poate cã nu. Oricum, trebuie sã ne pregãtim pentru ea.

 

greco

Kekea05.02.2008 12:23

Eu zic ca lucrul acesta se va intampla peste 2 ani.Deja stim cine va vinde meciurile(Boom) si incepand cu folosirea sistemului pay-per-view ori ca vei sta acasa sau la bar sa te uiti ori ca mergi pe stadion va fi acelasi lucru.

MoWeed05.02.2008 12:53

Mi-se pare o prostie implementarea sistemului pay-per-view in Romania din mai multe motive

1. Realitatea e ca din punct de vedere al salariilor Romania este cu mult in urma tarilor din lumea dezvoltata deci exista inca multi oameni care nu isi permit sa plateasca pentru fiecare meci. Sunt milioane de oameni in special cei din mediul rural care abia isi permit sa plateasca cablul dar asta nu inseamana ca ei sunt mai putin stelisti doar pentru ca nu au bani.

2. Multi dintre suporterii stelisti nu locuiesc in Bucuresti asa ca nu ar putea veni la toate meciurile in special cele din timpul saptamanii deci asta nu ar aduce suporterii la stadion. Oricum capacitatea stadionului e destul de mica pentru numarul fanilor.

 

Cat despre bilete nu mi-se pare normal sa coste cat cele din V Europei. La un moment dat biletele noastre erau cam cat cele de pe Allianz Arena. Numai ca stadioanele sunt incomparabile. Era mai bine sa ceara mai putini bani dar sa aiba stadionul plin

 

Este normal sa vrem sa ajungem din urma echipele Europene insa acest lucru trebuie facut si in concordanta cu posibilitatile romanului de rand. Altfel riscam sa vedem in curand numai oameni cu bani sau copii de bani gata care vin la meci in CL pentru simplu fapt ca e "trendy"

greco05.02.2008 13:02

Nu avea impresia ca eu am aparat lucrurile care vor veni. Sustin pur si simplu ca sunt inevitabile...

MoWeed05.02.2008 13:03

Inteleg si realizez si eu ca din pacate asa este. Mai devreme sau mai tarziu se va intampla....

Astristul05.02.2008 13:08

NO al calcio moderno!

 

Atat am avut de spus!

 

forzateaua

CaTaLiNsm StElIsTu05.02.2008 13:14

Traim intr-o lume in care banul e la putere....ai bani...traiesti,nu ai bani...te numesti supravietuitor...Am ajuns sa nu putem sa ne cumparam o masina buna la mana a2-a ca unii vor sa le cumperi masinile lor noi,sau sa iti cumperi rable ca sa nu le faca nimeni concurenta;am ajuns sa platim doctotul ca i-am intrat pe usa,am ajuns sa platim aproape pentru orice...ma intreb:oare cand va veni ziua cand vom plati ca traim...sau aerul ce-l respiram?!...ca apa o platim deja,cu varf si indesat....

Au trecut vremurile in care viata se traia din placere,acum totul se face contra cost si desi avem posibilitati mai numeroase nu suntem mai fericiti ca odinioara.urmariti asta: <http://www.trilulilu.ro/muxxy_05/7b932a9027e0a9> ...poate nu e pe gustul tuturor dar ascunde un mare adevar...

AdrianUltras2505.02.2008 14:09

Fotbalul adevarat, la fel ca multe alte sporturi, a murit in momentul in care a fost intrerupt primul meci ca sa poata fi bagata pauza publicitara!

elias_custura05.02.2008 14:35

Din pacate asta e viitorul.... neplacut dar...inevitabil

cypryen2705.02.2008 14:58

off topic: De ce scrie in mijlocu siteului exact cand intrii "tricou Dinamo" parca era site-ul Stelei :|

greco05.02.2008 15:08
off topic: De ce scrie in mijlocu siteului exact cand intrii "tricou Dinamo" parca era site-ul Stelei :|

 

Pentru ca atunci cand o firma (in cazul nostru Google) iti serveste reclame pe site nu poti controla ce reclame vor aparea. Sau poate ca suntem de fapt dinamovisti si a fost o mica scapare... tu ce crezi?

danimarcu05.02.2008 15:17

Este clar ca asa se va intampla.Usor-usor,suntem obligati si noi ,romanii,sa urmam tendintele occidentale.Nu mi se pare corect ca fotbalul sa nu mai fie a suporterilor,ci a celor cu dare de mana,dar nu cred ca am putea face ceva...

Macar de-ar avea bunul simt sa faca niste preturi rezonabile,sa-si permita tot romanul sa vada meciurile!...

strezahuzum05.02.2008 15:26

Greco, cu riscul de a fi injurat de mai toata lumea, trebuie sa-ti spun ca pay-per-view e sistemul viitorului. Da, da, stiu de marketing. Dar uitati-va la campionatele din vest. O parte uriasa din bugete vine din drepturile de televizare, din acest sistem atat de injurat.

 

Presupunand prin absurd ca un om competent ar negocia cedarea drepturile de televizare, eu sunt convins ca incasarile din acest domeniu ale Stelei ar creste spectaculos. Si la urma urmei, stie cineva cat o sa coste ?

 

Uite aici niste preturi . Incep de la 10$ pentru meciuri de super-nivel : Premiere League, Champions League, samd. Presupun ca pentru Steaua nu se vor cere nici macar jumatate din banii astia : sa zicem totusi 5$ pe meci. Asta inseamna vreo 12 lei. E chiar asa de mult ?? 12 lei pentru un meci.

 

In schimb pentru club banii astia ar putea insemna enorm. La 5 dolari per meci, presupunand chiar ca din "milioanele" de stelisti doar 100.000 vor plati, asta inseamna incasari de 500.000 $ per meci !! Inmulteste cu 34. Ametesti. Ies 17 milioane de dolari pe an, NUMAI din Liga lui Mitica. Bine, nu toti banii astia vin la club. Dar un negociator dibaci ar putea obtine macar jumatate din suma. Rezulta 8-9 milioane de $$ pe an, din nimic.

 

Daca tot zicem ca dam bani sa ajutam Steaua, iata metoda cea mai simpla de a "da bani", primind totodata ceva in schimb.

olfgob05.02.2008 15:37

Sau se va "forja" in draci Sopcastul

greco05.02.2008 15:51
Greco, cu riscul de a fi injurat de mai toata lumea, trebuie sa-ti spun ca pay-per-view e sistemul viitorului.

 

Asa cum am incercat sa spun si mai devreme, repet: nu am laudat si nu am criticat sistemul pay-per-view. Am constatat ca sosirea sa in Romania e inevitabila si ca trebuie sa acceptam acest lucru chiar daca poate nu ne convine. Pe mine, sincer, ma afecteaza destul de putin pentru ca eu nu prea urmaresc Steaua la televizor... satisfactia pe care mi-o da un meci pe ecran e infima comparata cu cea de pe stadion.

 

Vor fi dezavantajati cei din provincie care au crescut de mici vazand meciurile la TV si imi pare rau pentru ei. Va fi avantajat clubul pentru ca mai multi din Bucuresti vor veni la stadion daca preturile vor bate, asa cum zici tu, la 5 dolari. Sa ne gandim totusi ca biletele la peluze sunt momentan pe la 5 lei... Pe termen lung se va inregistra o scadere a numarului de persoane interesate/pasionate de fotbal deoarece vor prefera sa se uite la OTV sau la alte posturi pe gratis decat sa plateasca ceva, undeva, fie oricat de mica acea suma.

 

In continuare, habar n-am daca e bine (din motivele expuse de tine) sau rau (din cauza nostalgiei). Dar asa e / va fi.

1on05.02.2008 15:52

Presupunând cã trebuie sã dai 5 $ pe meci, vã zic io cã o sã dea foarte puțini. Mai ales pentru meciurile din campionatul nostru. Pãi, câți ar da bani sã vadã la televizor un meci Pandurii-Steaua sau U Cluj-Steaua? Foarte puțini. Așa, la meciurile ãstea se mai uitau și fanii contracandidatelor la titlu. Așa vor da bani doar câțiva dintre foarte puțini fani adevãrați ai Stelei (lucru valabil și pentru celelalte echipe). Totuși, un lucru bun ar fi acela cã, prețul biletului la meci fiind aproape egal cu banii care vor trebui plãtiți pentru a-l vedea la televizor, poate va veni mai multã lume la stadion.

 

Repet, vor fi puțini cei care vor da bani ca sã vadã la televizor, probabil nici reclame nu se vor mai difuza, așa cã televiziuna care va opține drepturile de televizare (boom sau oricare alta) ori le va transmite ca pe orice alt program, ori va revinde drepturile altor televiziuni (dupã model Telesport).

dr.adrian905.02.2008 15:56
Sau se va "forja" in draci Sopcastul

 

 

traiasca SOPCAST si TVU si ce mai exista

1on05.02.2008 15:58
Vor fi dezavantajati cei din provincie care au crescut de mici vazand meciurile la TV si imi pare rau pentru ei.

Cei din provincie formeazã grosul celor care se uitã la meciuri la TV. Bucureștiul are 2.000.000 oameni, toatã România 20.000.000. Proporțional, rezultã cã 90% dintre pasionații de fotbal simpatizanți ai echipelor bucureștene nu vor avea nici o șansã sã vadã meciul, decând plãtind. Eu nu cred cã vor plãti atât de mulți încât televiziunea aia sã iasã în profit.

 

offtopic: Ce-i aia SOPCAST si TVU?

dr.adrian905.02.2008 16:04
Cei din provincie formeazã grosul celor care se uitã la meciuri la TV. Bucureștiul are 2.000.000 oameni, toatã România 20.000.000. Proporțional, rezultã cã 90% dintre pasionații de fotbal simpatizanți ai echipelor bucureștene nu vor avea nici o șansã sã vadã meciul, decând plãtind. Eu nu cred cã vor plãti atât de mulți încât televiziunea aia sã iasã în profit.

 

offtopic: Ce-i aia SOPCAST si TVU?

 

 

sopcast si tvu sunt programme unde poti sa te uiti gratis la meci.

e util in special celor din strainatatea care nu au digi sau max TV

in plus poti sa te uiti si la alte meciuri din CL UEFA PRIMERA PREMIER LEAGUE etc

tot sau absolut tot.

cauta pe google mai multe informatii

danimarcu05.02.2008 16:05
Așa vor da bani doar câțiva dintre foarte puțini fani adevãrați ai Stelei (lucru valabil și pentru celelalte echipe).

Te asigur ca sunt destui fani adevarati care chiar nu au acesti bani,sau nu sunt din Bucuresti.

 

Romanul,pe langa multe lipsuri,are totusi o virtute,pe care nu ne-o poate nega nimeni:este inventiv.

Sunt sigur ca va exista o cale sa fie fentate toate tehnicile momentului...

Altii se vor aduna cate 30-40 in fata unui TV, sau vor vedea meciurile in baruri,cu pretul catorva beri,pe care oricum le-ar fi baut in casa...

Ce ma deranjeaza din acest scenariu este ca LPF-ul si televiziunile isi vor lua grosul din aceasta afacere,si nu cluburile,cum ar fi normal.In eventualitatea ca asta se va intampla curand,Mitica isi poate freaca deja mainile de bucurie...

greco05.02.2008 16:37
Te asigur ca sunt destui fani adevarati care chiar nu au acesti bani,sau nu sunt din Bucuresti.

 

Nu cred ca e chiar asa. Sunt destui care se plang si de preturile biletelor la meciuri dar au in schimb bani de o bere, de un FHM sau de un pachet de tigari. In mod cert 99,9% dintre romani isi permit asa ceva dar prefera sa faca alte chestii pentru care au fost invatati sa plateasca. Traim inca cu impresia ca fotbalul e unul din lucrurile moca... nu stiu cat timp va mai fi asa. (Ma amuza teribil explicatia cu "omul e dependent de tigari si are nevoie de x pachete pe luna in urma carora, culmea, ramane fix cu 4 lei in loc de 5 cat ii trebuie").

 

In rest, de acord cu mesajul tau.

strezahuzum05.02.2008 16:45
Presupunând cã trebuie sã dai 5 $ pe meci, vã zic io cã o sã dea foarte puțini. Mai ales pentru meciurile din campionatul nostru. Pãi, câți ar da bani sã vadã la televizor un meci Pandurii-Steaua sau U Cluj-Steaua? Foarte puțini. Așa, la meciurile ãstea se mai uitau și fanii contracandidatelor la titlu. Așa vor da bani doar câțiva dintre foarte puțini fani adevãrați ai Stelei (lucru valabil și pentru celelalte echipe).

 

Prietene, putini-multi, de platit vor plati. Si la urma urmei, ce sunt 5 dolari ? Hai zau ! Daca te uiti la un meci pe saptamana, rezulta ca daca pui in fiecare zi deoparte FENOMENALA suma de 0.7 dolari, adica vreo 1.5 lei noi. Am spus 5$ ca pret de pornire si e posibil sa fie mai mult sau mai putin la final. Am incercat sa fiu realist, tinand cont ca in US costa 19.95$ dolari un meci de Liga Campionilor. In aceste conditii, nu cred ca viseaza macar cineva sa scoata mai mult de un sfert din banii astia dintr-un meci Pandurii-Steaua. Si in plus, pentru cine-i zgarie-branza, orice suma e prea mare. O sa pierdem ce ? Simpatizantii aia de 2 lei a caror unica participare era ca se uitau la TV contra unui abonament minuscul, 20-30 de lei pe luna ? Mare paguba !

 

In schimb suporterul adevarat va castiga enorm. Pentru prima data, el va avea ocazia sa "arda" nesimtirea patronatului acolo unde-i doare : la buzunar. Cine se comporta frumos cu fanii, cine nu face circ are audienta. Audienta care aduce si bani, in mod direct.

 

 

Totuși, un lucru bun ar fi acela cã, prețul biletului la meci fiind aproape egal cu banii care vor trebui plãtiți pentru a-l vedea la televizor, poate va veni mai multã lume la stadion.

 

Fals. De ce sa ma duc pe stadion daca obisnuiam sa ma uit la TV oricum ? Nu vad logica. Cheltuielile sunt aceleasi, la mine acasa e mai comod, etc. (vorbesc aici din perspectiva ipotetica a omului care prefera sa stea acasa. Eu unul, de cate ori am drum prin Bucuresti chemat de firma, mai trag o fuga la stadion.)

 

 

Repet, vor fi puțini cei care vor da bani ca sã vadã la televizor, probabil nici reclame nu se vor mai difuza, așa cã televiziuna care va opține drepturile de televizare (boom sau oricare alta) ori le va transmite ca pe orice alt program, ori va revinde drepturile altor televiziuni (dupã model Telesport).

 

Si eu repet ca aia putini vor contribui cu mult mai mult la buget decat "milioanele" din ziua de azi care sunt in proportie de 90% pasivi. Am spus-o deja, meciurile Stelei atrag audiente de cam 1 milion de oameni daca tin bine minte. Am presupus ca doar unul din zece (adica foarte putin, nu ?) va plati.

 

Parerea mea e ca sistemul va fi benefic. Si pentru cluburi, si pentru spectatori.

CaTaLiNsm StElIsTu05.02.2008 16:52

Hai ca deja deviem si vorbim daca e mult sau putin sa dam5$sa ne uitam la un meci........pai cum naiba sa nu fie mult mai,cand multi nu au sa puna paine pe masa si singura lor bucurie mai este cate o victorie a Stelei servita langa o bere facuta cinste la crasma din sat unde este TV cu cablu ca sa poti sa te uiti la Canal D,sau mai stiu eu ce posturi.

Si in plus de asta...am ajuns sa ne gandim numai la noi,astia care avem sange ros-albastru,pai,dupa cum spunea cineva mai sus,noua generatie se vor uita la telenovele si episodul 10000 cu Elodia sau Tanar si nelinistit...Pai eu stau in SM,cum credeti voi ca am devenit Stelist...numai asa din senin?Am auzit si eu de Steaua,prietenii mai mari ca si mine tot timpul se opreau din joaca si mergeau sa se uite la meci si in lipsa de alta ocupatie ma uitam si eu la meci ca pe urma sa pot sa povestesc si eu faze,pana am inteles si eu ce insemna fotbalul si sa ajung sa tin cu Steaua pentru ca imi placea cum joaca si mai ales pentru ca era"clubul armatei".Si revenind la subiect...credeti ca vreun copil al carui tata nu este pasionat de sport va da5$ca sa se uite numia asa la un meci?sa fim seriosi,mai bine i-si suna pipitza sau vreo vecina de creditul ala.......Si pana la urma daca e asa ca banii vin de la suporteri...atunci la ce mai avem nevoie de"creditor"?!sau el ce rol mai are?....sa beneficieze de tot si el sa culeaga"laurii?".Eu am jucat fotbal4ani in"D",de placere fara un ban si din ambitie si daruire am ajuns sa intram in "C"...toate au mers bine pana a venit un patron si a"cumparat"A.S. promitand salarii si alte beneficii...managerul echipei a parafat intelegerea in ciuda opozitiei noastre,deoarece noi nu vroiam decat sa jucam de placere si sa ne simtim bine impreuna,asa ca am plecat majoritatea in schimbul nostru venind jucatori"cumparati"....pana am jucat"noi"aveam mereu public consistent la meci,chit ca mai"buctam"uneori;dupa ce au venit"ei" au ajuns sa joace fara spectatori pentru ca si rezultatele lipseau;asa ca a mers cat a mers iar acum "clubul"sa desfiintat,patronul"fugind"cu banii...

Si atunci te intrebi:oare chiar si pentru o"oaza de fericire"trebuie sa platesti?!categoric NU!

danimarcu05.02.2008 17:13
Nu cred ca e chiar asa. Sunt destui care se plang si de preturile biletelor la meciuri dar au in schimb bani de o bere, de un FHM sau de un pachet de tigari. In mod cert 99,9% dintre romani isi permit asa ceva dar prefera sa faca alte chestii pentru care au fost invatati sa plateasca. Traim inca cu impresia ca fotbalul e unul din lucrurile moca... nu stiu cat timp va mai fi asa. (Ma amuza teribil explicatia cu "omul e dependent de tigari si are nevoie de x pachete pe luna in urma carora, culmea, ramane fix cu 4 lei in loc de 5 cat ii trebuie").

 

In rest, de acord cu mesajul tau.

Ai si tu dreptatea ta.

Eu cred sincer ca in Romania,obligativitatea platirii unei sume de bani pentru a vedea meciuri va reusi doar sa ucida pasiunea multora pentru fotbal!Asta in cazul in care pretul nu va fi unul modic(si nu cred ca pentru nivelul de trai din tara noastra,putem spune ca 5 dolari/meci este un pret modic).

Eu unul,sunt departe de tara,dar voi face tot posibilul sa nu ratez niciun meci al Stelei si al Nationalei.

1uLy4Nn05.02.2008 18:03

nasol rau... si cand spun asta ma refer la meciurile din deplasare la care nu putem merge toti :(, nasol si pentru cei care stau acasa..pacat ca fotbalul nu mai este un sport ci o industrie.PACAT forzateaua

«123»