@danciu19, AdrianUltras25, darackna, catalinsm
În primul rând, nu pricep de ce un jucãtor la 31 de ani e considerat terminat. Anul trecut în varã, Bãdoi avea 31 de ani, adicã aceeași vârstã pe care o avea și Petre Marin când a venit în Ghencea. ªi Petre Marin a jucat 3 ani la rând ceas, fiind printre cei mai constanți jucãtori din perioada 2004-2007. ªi 2 ani diferențã de vârstã între Bãdoi și Zaharia nu este atât de mult.
În al doilea rând, Tudor Octavian spunea într-un articol din GSP din 27 noiembrie 2007 cã: "Între Nicolițã și Bãdoi, asemãnãrile sînt mai multe și mai semnificative ca deosebirile. Cea mai importantã asemãnare e la constanțã. Dacã nu joacã, i-ai terminat. I-ai lovit în ce au ei mai durabil, în dîrzenie. În structura sufleteascã. Nicolițã și Bãdoi sînt mecanisme speciale care, scoase din prizã nu se odihnesc, ci se deterioreazã. Nu știu ce gîndesc ceilalți fotbaliști aduși parcã spre a li se repeta tot timpul cã n-au valoare de Steaua, dar nu-i nevoie de mai mult ca sã distrugi niște psihologii." (http://blogsport.ro/opinii/2007/11/27/Steaua-a-cumparat-multi-fotbalisti-doar-ca-sa-i-strice/). (Problema e cã Nicolițã sãracu nu mai cred cã mai poate la 23 de ani sã învețe sã preia o minge dintr-o singurã atingere, sã paseze din prima, sã șuteze, sã loveascã mingea cu capul, sã centreze, sã dribleze dacã nu a învãțat pânã la 18-19-20 de ani. Forma lui maximã e asta pe care a arãtat-o sezonul ãsta.) ªi în categoria celor doi se integrazã și Petre Marin. A fost și el în aceeași situația cu Bãdoi când a venit Protasov și cantonamentul din varã a fãcut vãrsat de vânt, nu s-a mai putut pregãti, în locul lui a fost introdus Neșu care a jucat foarte bine în toamna lui 2005. În iarna aia se zvonea tot așa prin presã cã vrea sã plece și cã ar fi vrut sã-l ia Hagi la Timișoara. Norocul lui Petricã a fost cã Neșu a început sã joace bezmetic (la fel cum joacã și acum), revenind iar în prima echipã pentru aproape 2 ani.
În al treilea rând, vina lui Bãdoi la golurile luate la Praga este minimã. Primul a venit într-a devãr, dupã o centrare de pe partea dreaptã, dar de pe partea dreaptã de la mijlocul terenului (acolo unde ar fi trebuit sã fie, probabil Nicolițã). Goian a sãrit pe sub mingea care a cãzut în mijlocul careului și Rada fugea ca "mãgãrușul" între atacanții cehi. La al doilea gol, centrarea a plecat chiar de lângã el, dar Cristocea a fãcut marcaj larg la cel care a dat golul cu latul, nestingherit de nimeni. ªi oricum, Bãdoi e mijlocaș, jucãtor de atac, nu fundaș.
În al treilea rând, Zaharia este atacant și poate sã sarã mult mai ușor în ochi decât un mijlocaș (un atacant, dacã intrã pe ultimile 5 minute, poate sã marcheze, dar un mijlocaș dacã intrã tot pe ultimile 5 minute nu prea mai are ce sã facã în atac)
@st 1947: Anul trecut, la Rapid, Bãdoi a jucat 32 de meciuri (din care 30 integrale), a dat 7 goluri (e adevãrat, 5 din penalty) și a fost al treilea pasator din Divizia A (și cel mai bun al Rapidului), cu 10 pase (alãturi de C. Munteanu și dupã Semeghin cu 14 (Oțelul) și Manuel Jose (CFR Cluj) cu 11). (vezi http://www.prosport.ro/usr/main_news/340/10.pdf)