Domnule Președinte Traian Bãsescu,
Dorim sã vã atragem atentia asupra proiectului de lege propus de președintele Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dragomir, proiect aprobat de Parlamentul României în data de 11 decembrie 2007. Susținut de un discurs însoțit de același laitmotiv al huliganilor și de 2-3 montaje bine alese, dorindu-se a fi pus în slujba unui scop nobil : prevenirea și combaterea violenței din competițiile sportive, acest proiect va aduce (în cazul în care va fi adoptat) o serie de efecte colaterale total aberante. Oricât de justificatã ar fi combaterea violenței pe stadioane (și este!), ea nu poate fi fãcutã oricum, în orice condiții și cu orice preț.
Trecând peste faptul cã inițiatorul ei este însuși Dumitru Dragomir, un om al cãrui trecut nu îl îndreptãțește sã fie reprezentantul legalitãții și al ordinii de drept în România, trecând și peste faptul cã acest proiect de lege s-a fãcut într-un dispreț total fațã de suporteri, ai cãror reprezentanți n-au fost niciodatã consultați cu privire la prevederile legii, dorim sã subliniem câteva prevederi ale legii extrem de interpretabile :
- interzicea contestãrii - într-o formulare neclarã participanților la competiția sportivã, prevedere care încalcã dreptul la libera exprimare/dreptul la opinie, fiind în contradicție cu jurisprudența Curții Europene a Drepturilor omului și Convenția Europeanã a drepturilor omului abuzuri menționate și într-un raport al Agenției de Monitorizare a Presei; mai mult, atragem atenția asupra faptului cã pentru acest articol sunt prevãzute cele mai mari amenzi și ne manifestãm scepticismul asupra posibilitãții aplicãrii clare a acestui articol într-un grup de câteva mii de oameni, ceea ce poate duce la abuzuri din partea organelor competente;
- pedepsele exagerate pentru introducerea/încercarea de a introduce/folosirea torțelor/artificiilor/petardelor; practic, se poate pedepsi cu închisoare de la 1 la 4 ani aruncarea a 2 petarde în timpul unui meci, pedeapsã care este echivalentã cu cea pentru infracțiuni mult mai grave, cum ar fi șantajul, omorul din culpa sau violarea de domiciliu; suntem de acord cu pedepsirea unor manifestãri (deși si acest lucru este discutabil), dar nu este admisibil sã condamnãm oameni la ani de închisoare pentru ca au ales sa își susținã echipa într-un mod diferit;
- interzicerea steagurilor, sub pretextul corpurilor contondente; aceasta mãsurã se adaugã altor prevederi deja exagerate – imposibilitatea de a intra pe stadion cu o sticlã de suc, cu o monedã, cu o brichetã, cu mai multe chei. Trecând peste spectacolul oferit de acele steaguri, și peste cum ar arãta stadioanele din România fãrã ele, menționãm cã obiecte contondente pot fi considerate și umbrelele, ceasurile, inelele, cureaua de la pantaloni și alte obiecte de vestimentație; din nou, vrem sã condamnãm huliganismul acolo unde el exista, dar sã nu obligam oamenii sã vinã la stadion într-o ținutã "sterilã";
- discutând despre vestimentație, vã atragem atenția și asupra articolului care interzice acoperirea feței, o prevedere exageratã dacã luam în considerare faptul cã majoritatea spectatorilor poartã fulare, șepci, cãciuli sau glugi în timpul iernii; cum am precizat și mai sus, formularea acestui articol este interpretabilã și extremã, putând da naștere, la fel ca alte articole de mai sus, la abuzuri împotriva unor suporteri a cãror singurã vinã e cã vor sã nu înghețe de frig în timpul iernii;
- în aceeași notã, nu înțelegem cum interzicerea unor bannere puse pe gard previne violența în rândul suporterilor. Pe de o parte, aceste bannere sunt puse la baza gardurilor, unde nu afecteazã vizibilitatea celor prezenți în tribune/peluze; pe de altã parte, aceste bannere pot fi îndepãrtate fãrã sã fie necesarã o plângere din partea spectatorilor prezenți. Practic, chiar dacã tribuna este goalã, bannerele pot fi îndepãrtate de organele de ordine;
- pe lângã cele de mai sus, am vrea sã adãugãm și o referire la imposibilitatea aplicãrii legii, în modul în care este formulatã, pe multe stadioane din România; și am menționa aici doar obligativitatea supravegherii video a grupurilor de suporteri, care în condițiile infrastructurii existente pe majoritatea stadioanelor din România, o consideram imposibil de aplicat. Poate inițiatorul legii ar trebui sã își îndrepte atenția spre mãsuri de dezvoltare a acestei infrastructuri, decât sã adauge obligativitatea utilizãrii unor sisteme video performante pe stadioane pe care abia
existã scaune sau drumuri de acces.
Mai mult, putem adãuga - așa cum am precizat la început - cã aceasta lege a fost elaboratã fãra consultarea principalilor participanți la acest fenomen galeriile echipelor Steaua București, Dinamo București și Rapid București, consultare care ar fi dus la o formã mult mai constructivã a legii.
Ca o concluzie, accentul în cazul violenței prezente în cadrul manifestãrilor sportive ar trebui pus pe prevenirea fenomenului prin educarea suporterilor, nu pe mãsuri coercitive care nu fac decât sã deschidã drumul unor abuzuri. Legea Dragomir este o lege elaboratã fãrã consultarea suporterilor, fãrã a cunoaște realitatea din țarã sau din interiorul grupurilor de suporteri, o lege fãcutã în grabã, cu multe scapari și puncte interpretabile, o lege pentru a cãrei aprobare s-au exagererat în mod voit manifestãrile suporterilor (lucru de care v-ați putut convinge și dvs. de fiecare datã când ați fost cu familia la stadion, momente datoritã cãrora sunteți cu atât mai mult în masurã sã apreciați dacã atmosfera pe stadioane este chiar atât de huliganicã sau nu) când problemele existente în sportul românesc sunt cu totul altele, o lege al cãrui singur scop este câștigarea de capital electoral prin condamnarea tuturor suporterilor, nu doar a celor care se manifestã huliganic.
Datoritã tuturor punctelor de mai sus, noi, suporterii steliști, reprezentanți ai Asociației Independente a Suporterilor Steliști, ai grupurilor de suporteri de la peluzele Nord și Sud ale stadionului Ghencea, va rugãm sã luați atitudine împotriva acestei legi și sã acționați în sensul retrimiterii ei cãtre Parlament, în vederea unei reexaminãri mai mult decât necesare.
AISS, Peluza Nord Steaua, Peluza Sud Steaua
