FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Ce nu ne lasã sã murim

«123»
escape13.12.2007 22:38

Zapata si Emeghara raman singurii fotbalisti de la Steaua

Lacatush13.12.2007 22:52

Excelent articol...o sinteza concisa si obiectiva a situatiei dezastruoase de la Steaua. Oare va putea renaste acest club din propria cenusa...sau adierea...mai bine zis duhoarea becaliana va spulbera tot? Oare stie cineva raspunsul...???

cri57ian14.12.2007 09:25

hai sa fim seriosi ...Steaua pana in min 70 nu a jucat nimic! si acum vin unii si altii cu gura mare ...domne daca tinea Dumnezeu cu noi ...le mai dadeam unu ....sa fim multumiti cu 2-1 ..pentru ca Steaua in momentul de fata nu are ce cauta in UCL! la felul cum joaca acum........mai bine sa tacem cu totii si sa-i multumim lui Dumnezeu ca ne-a dat un portar ca ZAPATA!!

puiu mordasan14.12.2007 12:39
:steagcruce: Din pacate tot ceea ce se intampla la Steaua si in general in intreg fotbalul romanesc are o singura denumire: AMATORISM! Diferenta intre societatea mioritica si cea occidentala se reflecta foarte bine si in fotbal! Pana nu vor fi oameni cu adevarat profesionisti la toate nivelele,vom constata zi de zi tot felul de diferente de la mentalitate pana la hai sa-i spun civilizatie! Astia suntem noi si pana nu reusim sa ne schimbam metehnele ne vom mai uita multi ani la primavara UCL fara echipe romanesti! Iar diferenta intre Steaua 86 si Steaua 2007 este ca atunci conducator era Alexandrescu,cel supranumit SFINXUL,iar acum este Becali cel supranumit ciobanul! Diferenta nu este greu de sesizat!!! Forza Steaua!!!
victor14.12.2007 13:07

celor dezamagiti de parcursul european al Stelei le sugerez sa nu cada intr-o dezamagire extrema si sa priveasca inapoi fara manie! sigur, toti vrem mai mult, insa nu uitati unde se gaseste fotbalul de club din Romania, comparativ cu restul europei. ceea ce a facut Steaua este deja exceptional pentru un campionat schiop si o lume atat de invechita cum este Romania.

 

daca ne uitam peste cifre exista si bune si rele. cele bune, despre care vad ca nu vorbeste nimeni, este faptul ca dupa un an de UCL(in 2006), in 2007 nu am mai atins "extremele": nici cele pozitive, in general rare, dar nici nenorocirile din jocurile cu Lyon sau Real de la Bucuresti, cand luam cate 3-4 goluri de pe picioare. Uite asa jucand prost si calp, cum spun unii, am pierdut un singur joc la o diferenta mai mare de un gol, iar restul infrangerilor au fost la limita. o sa mi se spuna ca ce mare scofala e asta, daca tot ai pierdut?! raspund ca in orice joc este foarte important ca finalul sa te gaseasca inca "in carti", sa stai la un gol care asa cum l-ai luat tu de la arsenal sau slavia prin min. 80, altadata poti sa-l dai (vezi ratarile lui Iacob cu tunarii si a lui Petre la retur). cand min. 60 te gaseste la 3 goluri de oponent inseamna ca nu existi, ca ai fost doar praf! zic eu ca in acest an echipa s-a mai rodat putin si experienta ne-a ajutat sa trecem peste momentele dificile. asta e un mare castig.

 

sigur avem rutina acum, dar e clar ca ne lipseste plusul de calitate care sa faca diferenta la nivel inalt. in fotbal insa progresele sunt de regula mici si e foarte greu sa arzi etapele. comentariile extremiste, cum ca Steaua e in dezastru si altele similare, sunt prostii si manipulari media facute cu scopul de a incita publicul si chiar patronatu', pentru a se distruge tot ceea ce s-a acumulat pana in prezent. cum adica Steaua este in dezastru in 2007, jucand in cupele europene pana aproape de vremea sarmalelor, iar altii (gen Dinamo, CFR, rapid) iesiti rusinos din orice competitie cand inca veneam la stadion in pantaloni scurti sunt in triumf?! deci politica de management a Stelei care a dus echipa consecutiv in UCL (dupa jocuri preliminare de calificare directa) este un fiasco, iar modelul de urmat este CFR, eliminata in doar 90min de o echipa de ospatari si receptioneri?! daca ar fi asa, ar insemna ca lumea s-a intors si soarele rasare la apus! FALS, el rasare mereu de la rasarit! sunt surprins cum multi suporteri se lasa purtati pe valul comentariilor media si cred ca solutia este sa injuri jucatorii, conducerea, pe toata lumea, sa faci scandaluri si polemici nesfarsite?! genul acesta de comportament ar fi in ajutorul Stelei sau al dusmanilor nostri?! vom deveni noi mai puternici, jucatorii mai increzatori si mai atasati de culorile clubului, patronatul mai deschis la investitii? nu cred! dorinta tuturor este ca Steaua sa nu mai fie etalon. e normal, caci corigentului nu-i place comparatia cu premiantul clasei, asa ca cel mai bun trebuie murdarit, anatemizat si facut de batjocura! si fara nici un dubiu, de multi ani premiantul fotbalului romanesc este numai unul: Steaua Bucuresti!

 

in plus, consider ca situatia din 2007 a fost mult mai grea decat in 2006, cel putin din prisma suportului popular pentru echipa. romanu' se plictiseste repede si iata cum dupa numai un an suntem sictiriti si cu Liga. ne pute, nu ne place ca nu castigam tot timpul, ne plangem ca nu avem ce vedea si alte alea?! sa fi suporter Steaua este nu doar o vesnica onoare, ci si o eterna datorie! pana la urma echipa asta este poate mai buna decat noi si asta probail ne deranjeaza in subconstient. vrem performanta la nivel inalt, ne uitam cu admiratie la stadioanele pline din occident (de un an si jumatate arsenal nu a coborat la nici un joc sub 55000 platitori, indiferent de adversar sau de situatia echipei - asta inseamna 3ml. beneficiu la fiecare intalnire), dar ni se pare ca patru mln. LEI la trei meciuri de UCL (tribuna II) este un pret infiorator, nemernic si nerusinat. sigur nu este putin in Romania, dar totusi trebuie sa facem diferenta intre un joc normal si un eveniment, iar prezentele consecutive ale Stelei in Liga, adica intre primele 32 echipe ale Europei, sunt cu adevarat evenimente. visam tot timpul la achizitionarea jucatori scumpi si foarte valorosi, dar cand e vorba sa ducem mana la buzunar pentru tichete ne ascundem in spatele unor scuze puerile: "ce sa vad domle? niste prosti?" sau "Romania e o tara saraca, astea nu sunt preturi pentru popor?!". in acest timp supermarketurile sunt pline ochi de popor si anunta luna de luna vanzari record!

 

mai grav este ca si aceia care se decid sa cheltuie pentru Steaua si vin la stadion nu simt nimic pentru echipa (cel putin asa par) si par preocupati sa injure jucatori de morti, patronatu' de mama si pe Steaua de dumnezei, sa-l trimita pe Dragomir la parnaie,.....! cum e laudat un jucator de oaie, hop cu huiduielile pe el! cum luam vreun gol neasteptat, imediat huiduieli! + nelipsitele bannere "mobilizatoare", toate concluzionand doct ca "Steaua suntem noi"?! ar fi interesat de aflat "CARE NOI?!", parerea mea fiind ca Steaua suntem TOTI! asta e insa o alta discutie!

 

cam acestea au fost conditiile in care a jucat Steaua in 2007 si cred ca rezultatele sunt peste asteptari, avand in vedere multiplele erori comise la toate nivele, de patronat, de conducerea tehnica, de jucatori, dar nu in cele din urma SI DE NOI SUPORTERII (sunt tentat sa scriu "noi, asa-zisii suporteri") Stelei!

 

inchei cu o singura recomandare facuta tuturor colegilor de forum ce imi par atat de "tristi" si "incrancenati in rau", care viseaza razbunari, rascoale si alte nebunii, o recomandare pentru toti cei care inca isi aduc aminte cu ce echipa simpatizeaza: AMINTITI-VA MEREU SI MEREU DE Steaua, ECHIPA SUFLETULUI NOSTRU, SI INVATATI SA VA BUCURATI! Steaua a fost, este si va fi mereu un vis mult prea frumos!

predatorpulse714.12.2007 15:20

@victore,felicitari pentru analiza corecta,insa nu sunt de acord nu anumite lucruri,cum ar fi faza cu pretul de 4 milioane,crede-ma ca chiar e prea mare pentru majoritatea suporterilor,dar nu asta ar fi problema ci faptul ca sunt preturi ca in occident fara conditiile de acolo. Am fost anul trecut la meciurile din Liga si am zis sa merg si eu in pauza la toaleta care arata...nici nu stiu ce cuvinte sa gasesc ca o sa descriu. Plus ca nu mi se pare ca exista cine stie ce conditii de confort ca sa justifice un asemenea pret. Inteleg sa platesti un pret mare pe marile stadioane ale lumii care sunt adevarate orase unde ai f multe facilitati,dar sa pui la noi un asemenea pret mi se pare nesimtire.

 

Iti dau dreptate in ceea ce priveste parcursul din CL,anul trecut am stat la cutie cu nea Oli,am luat 3-4 acasa fara sa miscam,anul acesta parca am mai iesit putin din carapace si am luat-o la 2 goluri diferenta doar de la sevilla. Jocul a fost slab majoritatea timpului dar asta din cauza lotului nedemn de CL.

 

Si problema cu suporterii e urmatoarea: nu exista unitate impotriva ciobanului. Punct. Cu totii suntem de acord ca anumiti jucatori sunt varza si in loc sa facem ceva,orice,impotriva analfabetului noi ne luam de surdu,Iacob,mitica puscariasul de la Liga,orice alta tinta in afara de cioban.Asta e cancerul care nu mai poate fi ignorat pentru ca nu mai are oameni langa el care sa-i blocheze prostia,prostie care s-a raspandit si in mentalitatea echipei(vezi episodul sa nu luam 7 de la ov Petre). Cum sa joci bine cand stii ca poti fi dat afara in orice moment,patronul te priveste ca pe o oaie si anumiti suporteri te injura. Daca nu pleaca ciobanul macar sa avem un scut intre el si echipa pentru ca indiferent cine vine echipa nu o sa mearga,cred ca si Ronaldinho daca face fite poate fi dat afara de marlan.

 

Daca cineva se ocupa de transferuri cu adevarat,daca antrenorul era lasat in pace si daca jucatorii ar fi avut mentalitatea lui Laca sau Hagi si nu a lui Jiji,nu cred ca am fi pierdut puncte cu buzau,Urziceni,Pandurii,u Cluj,puncte cu care acum eram la vreo 4-5 puncte de locul 1,daca nu chiar mai aproape.

 

Personal,eu il suspectez pe Jiji ca a tras sfori ca stadionul sa fie suspendat pentru ca incet incet si cei mai "vanduti" oameni din galerii o sa isi dea seama ca asa nu se mai poate. Daca ultrasii tot se mandresc ca ei dau tonul pe stadion,eu unul ii rog sa dea tonul si la scandari anti-fecali,pentru ca asa nu se mai poate.

 

Eu unul nu mai vreau sa aud niciodata fraza urmatoare din gura jucatorilor Stelei "suntem pe locul 2 la egalitate de puncte cu rapid(sau oricare alta echipa",eu vreau sa aud "o sa ne luptam pentru primul loc" indiferent de cum se prezinta acum in campionat. Ma deranjeaza ca de 2 sezoane ne luptam cu ardoare pentru locul 2 pentru ca in tur ne-am delasat si am lasat o echipa sa se desprinda(pechinezii anul trecut si clujeiro in acest an) si sa beneficieze mai apoi de punctele noastre.

 

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

stelist_sic8614.12.2007 20:13
fular-campionii adevarat inima noastra bate numai cu ZAPATA SI EMEGARA ! restul sa joace cu Jiji
Sforza15.12.2007 05:23

Suntem la pamant fratilor, cu Gigi o sa jungem rau de tot, poate nu mai joca Dica si Goian cum o faceau odata dar daca ii mai vinde si pe ei si pe Ovidiu Petre o sa ajungem rau de tot sezonul acesta.

Thereau nu mai este dorit, il vrea gratis va spun nu va mai amagiti nu o sa vina nici un jucator mai scump la Steaua.

Mi-e groaza cand ma gandesc ce ar putea urma in Ghencea.

 

Pana nu pleca narodul nu o sa mai avem liniste.

Pacat mare pacat ca a ajuns cine a ajuns sa puna mana pe clubul acesta.

DanStan15.12.2007 08:17
Cand te tavalesc niste jucatori de 18-23 ani, jucatorii echipei a doua a unui club, atunci Dica si Goian la ce echipa viseaza sa joace?

La echipa a treia?

 

Cred ca nu e cazul sa exageram. Jucatorii aia nu sunt 'de la echipa a doua'. Toata presa urla cum ca Steaua a fost invinsa de tineretul lui Arsenal dar nimeni nu se oboseste sa specifice ca din cei 26 de jucatori de camp din lotul lui Arsenal nu mai putin de 14 au sub 23 de ani (din care 10 sub 21).

 

Apropo, cand vom vedea si noi 'tineretul' Stelei invingand mari forte cum ar fi Ceahlaul sau Pandurii ? Nu prea curand. Nu avem in lot decat 4 jucatori sub 23 de ani, din care unul va depsi acesta limita in ianuarie 2008 (Banel), unul e la Buzau (Ochirosii) iar ceilalti doi freaca banca de rezerve (Bicfalvi si Ninu). Ne mai miram cum de sunt titularii atat de obositi dupa mai mult de 30 de meciuri jucate in 4 luni si jumatate ? Pai avem o 'echipa a doua' capabila sa invinga macar in meciurile cu echipele mediocre din campionat ? NU ! Iar aici e vina intregii echipe manageriale in frunte cu marele specialist in transferuri.

JDERUL15.12.2007 08:30

@

Dan Stan

In conotatie cu tine as vrea sa adaug ca,la noi tinerii sub 20 de ani sunt tinuti pe banca de rezerve sub falsul motiv ca sunt protejati si li se da timp sa mai creasca valoric si sa dobandeasca maturitate! Si astfel tineri de mare viitor se pierd si se plafoneaza,ajungand sa confirme zicala ,,s-a nascut talent si moare speranta". Printre multe alte cauze ale acestui fenomen,primordial mi se pare faptul ca patronii de echipe vor sa-si vanda batranii si-i impun pe acestia antrenorilor.

ADY STELISTU15.12.2007 09:06

Zapata este un portar bun .Dak il mai vinde Gigi Becali si pe el..................apara bine

Virgil15.12.2007 10:46

@ Victor

 

Domnule, cunosti atat de bine fenomenul si vorbesti atat de bine si de explicit despre el, incat posturile domniei tale pot fi socotite adevarate lectii. Am avea nevoie de mai multi Victor pe forum, dar daca altii nu mai sunt, ne multumim doar cu domnia ta.

DanStan15.12.2007 12:52
daca ne uitam peste cifre exista si bune si rele. cele bune, despre care vad ca nu vorbeste nimeni, este faptul ca dupa un an de UCL(in 2006), in 2007 nu am mai atins "extremele": nici cele pozitive, in general rare, dar nici nenorocirile din jocurile cu Lyon sau Real de la Bucuresti, cand luam cate 3-4 goluri de pe picioare. Uite asa jucand prost si calp, cum spun unii, am pierdut un singur joc la o diferenta mai mare de un gol, iar restul infrangerilor au fost la limita.

o sa mi se spuna ca ce mare scofala e asta, daca tot ai pierdut?! raspund ca in orice joc este foarte important ca finalul sa te gaseasca inca "in carti", sa stai la un gol care asa cum l-ai luat tu de la arsenal sau slavia prin min. 80, altadata poti sa-l dai (vezi ratarile lui Iacob cu tunarii si a lui Petre la retur). cand min. 60 te gaseste la 3 goluri de oponent inseamna ca nu existi, ca ai fost doar praf! zic eu ca in acest an echipa s-a mai rodat putin si experienta ne-a ajutat sa trecem peste momentele dificile. asta e un mare castig.

 

Portarul Stelei in meciurile cu Lyon si Real : Carlos. Portarul Stelei in meciurile cu Arsenal si Sevilla : Zapata.

 

Reamintesc faptul ca anul trecut Steaua a primit in deplasarile de la Madrid si Lyon doar 2 (DOUA !) goluri in 180 de minute de joc. Cu Cernea in poarta dar si in conditiile in care nici Real si nici Lyon nu au depus cine stie ce efort in meciurile respective.

 

Alt aspect : in vara au venit Emeghara, Rada, Golanski si Badoi. Deci apararea s-a intarit cat de cat, cel putin in ceea ce priveste 'lateralii'.

 

UNDE NAIBA E PROGRESUL ALA ?

 

sigur avem rutina acum, dar e clar ca ne lipseste plusul de calitate care sa faca diferenta la nivel inalt. in fotbal insa progresele sunt de regula mici si e foarte greu sa arzi etapele. comentariile extremiste, cum ca Steaua e in dezastru si altele similare, sunt prostii si manipulari media facute cu scopul de a incita publicul si chiar patronatu', pentru a se distruge tot ceea ce s-a acumulat pana in prezent. cum adica Steaua este in dezastru in 2007, jucand in cupele europene pana aproape de vremea sarmalelor, iar altii (gen Dinamo, CFR, rapid) iesiti rusinos din orice competitie cand inca veneam la stadion in pantaloni scurti sunt in triumf?! deci politica de management a Stelei care a dus echipa consecutiv in UCL (dupa jocuri preliminare de calificare directa) este un fiasco, iar modelul de urmat este CFR, eliminata in doar 90min de o echipa de ospatari si receptioneri?! daca ar fi asa, ar insemna ca lumea s-a intors si soarele rasare la apus! FALS, el rasare mereu de la rasarit!

 

Comentariile rauvoitoare ale presei au primit un ajutor neasteptat chiar din partea conducerii clubului. Doar un papagal ar fi putut declara ca 'vrea sa obtina 12 puncte in grupa' de parca Champions League ar fi Liga I. Si s-a gasit un papagal care sa declare asa ceva. Iar presa a preluat aberatia si ne-au asteptat la cotitura luand echipa la misto la fiecare esec. Ce mama dreaq, Steaua de azi nu poate strange 12 puncte nici daca joaca cu 'marile' Dinamo, Rapid, CFR Cluj, Urziceni, Pooli si Vaslui. Dovada : in cele 6 meciuri jucate in tur cu aceste echipe am strans exact 8 puncte. Iar tembelul ala se arunca la 12 puncte (si calificare) in Champions League ...

 

Inca ceva : ma doare-n *** de ce-au realizat potaile, porumbeii sau ungurezii in cupele europene. Nu ne comparam cu ei. Sunt prea mici. Ne comparam cu evolutiile Stelei in eurocupe din sezoanele anterioare. Iar in raport cu aceste evolutii putem spune ca in sezonul 2007-2008 evolutiile Stelei au fost sub orice critica. O echipa atat de speriata si dezorganizata n-am mai vazut pe pe vremea cand luam 6 de la Panathinaikos in preliminariile CL. Bin, pe vremea aia portar era Rotaru, cel care lua gol la fiecare sut pe spatiul portii. Din fericire acum il avem pe Zapata ...

 

sunt surprins cum multi suporteri se lasa purtati pe valul comentariilor media si cred ca solutia este sa injuri jucatorii, conducerea, pe toata lumea, sa faci scandaluri si polemici nesfarsite?! genul acesta de comportament ar fi in ajutorul Stelei sau al dusmanilor nostri?! vom deveni noi mai puternici, jucatorii mai increzatori si mai atasati de culorile clubului, patronatul mai deschis la investitii? nu cred! dorinta tuturor este ca Steaua sa nu mai fie etalon. e normal, caci corigentului nu-i place comparatia cu premiantul clasei, asa ca cel mai bun trebuie murdarit, anatemizat si facut de batjocura! si fara nici un dubiu, de multi ani premiantul fotbalului romanesc este numai unul: Steaua Bucuresti!

 

La Steaua exista un anumit personaj care se 'evidentiaza' prin

- asumarea totalitatii meritelor in caz de succes si asumarea calitatii de 'stapan' al tot ceea ce inseamna Steaua

- declaratii aberante ce uneori ating culmi ale ridicolului iar altori se pot constitui in materiale de studiu pentru psihiatri. Din pacare majoritatea acestor declaratii se rasfrang asupra Stelei si uneori chiar ii afecteaza prestigiul

- implicarea declarata in mod PUBLIC in luarea unor decizii manageriale in conditiile in care deciziile nu se bazeaza pe competenta subordonatilor ci pe fantezii nocturne sau ambitii de moment.

- demoralizarea echipei in ansamblu sau a anumitor jucatori prin declaratii PUBLICE referitoare la modul in care ar trebui formata echipa, jucatorii ce nu ar mai trebui sa mai fie introdusi pe teren sau jucatorii ce se bucura de simpatia sau antipatia conducerii

- declaratii jignitoare la adresa unor actuali sau fosti jucatori/conducatori ai Stelei ce se bucura de simpatia publicului. Declaratii jignitore la adresa propriilor sai angajati ('oi schioape') pentru care orice potaie sau porumbel ar risca sa ramana fara dinti dar care acestui personaj ii sunt permise in virtutea faptului ca ... 'finanteaza'.

- implicarea echipei in scandaluri gratuite prin sugerarea obsesiva a ideii idioate si false precum ca unele din succesele Stelei s-ar datora si altor factori decat celor strict fotbalistici.

- pactizarea cu inamicii de decenii ai Stelei (potaile) pentru atingerea unui scop ce ii permite recuperarea creditelor. Aceasta actiune (si indeosebi modul in care a fost realizata) a afectat insa grav prestigiul Stelei

- tendinta de a identifica 'stelistii' si 'stelismul' cu proprii sai simpatizanti respectiv cu aprecierea neconditionata a realizarilor sale. Ceea ce e FALS. Ceea ce e o jignire, o insulta pentru sutele de mii de stelisti ce traiesc pentru si prin Steaua.

 

in plus, consider ca situatia din 2007 a fost mult mai grea decat in 2006, cel putin din prisma suportului popular pentru echipa. romanu' se plictiseste repede si iata cum dupa numai un an suntem sictiriti si cu Liga. ne pute, nu ne place ca nu castigam tot timpul, ne plangem ca nu avem ce vedea si alte alea?! sa fi suporter Steaua este nu doar o vesnica onoare, ci si o eterna datorie! pana la urma echipa asta este poate mai buna decat noi si asta probail ne deranjeaza in subconstient. vrem performanta la nivel inalt, ne uitam cu admiratie la stadioanele pline din occident (de un an si jumatate arsenal nu a coborat la nici un joc sub 55000 platitori, indiferent de adversar sau de situatia echipei - asta inseamna 3ml. beneficiu la fiecare intalnire), dar ni se pare ca patru mln. LEI la trei meciuri de UCL (tribuna II) este un pret infiorator, nemernic si nerusinat. sigur nu este putin in Romania, dar totusi trebuie sa facem diferenta intre un joc normal si un eveniment, iar prezentele consecutive ale Stelei in Liga, adica intre primele 32 echipe ale Europei, sunt cu adevarat evenimente. visam tot timpul la achizitionarea jucatori scumpi si foarte valorosi, dar cand e vorba sa ducem mana la buzunar pentru tichete ne ascundem in spatele unor scuze puerile: "ce sa vad domle? niste prosti?" sau "Romania e o tara saraca, astea nu sunt preturi pentru popor?!". in acest timp supermarketurile sunt pline ochi de popor si anunta luna de luna vanzari record!

 

mai grav este ca si aceia care se decid sa cheltuie pentru Steaua si vin la stadion nu simt nimic pentru echipa (cel putin asa par) si par preocupati sa injure jucatori de morti, patronatu' de mama si pe Steaua de dumnezei, sa-l trimita pe Dragomir la parnaie,.....! cum e laudat un jucator de oaie, hop cu huiduielile pe el! cum luam vreun gol neasteptat, imediat huiduieli! + nelipsitele bannere "mobilizatoare", toate concluzionand doct ca "Steaua suntem noi"?! ar fi interesat de aflat "CARE NOI?!", parerea mea fiind ca Steaua suntem TOTI! asta e insa o alta discutie!

 

Stelistul nu se plictiseste niciodata de Steaua. Dar cand exista cineva care isi bate joc de echipa, de culori, de prestigiu, de tot ce insemna Steaua atunci un stelist are DREPTUL sa protesteze. Are DATORIA sa protesteze. Personal nu consider ca injuriile de pe stadion sunt o forma eficienta de protest intrucat presa aservita e gata sa le foloseasca pentru a lovi in Steaua. E usor ca aceste injuraturi sa fie popularizate si folosite pentru a se justifica suspendarea terenului + amendarea clubului si in acelasi timp pentru a-i atribui 'personajului' calitatea de luptator impotriva huliganismului pe stadioane.

 

Dar un stelist dispune si de alte modalitati de protest. Una dintre aceste modalitati este refuzul de a umple buzunarele personajului. Daca el isi permite sa spuna 'Steaua e a mea' sau, mai rau 'eu sunt Steaua' atunci putem si noi sa ne permitem sa-i spunem astfel 'pentru dumneata sau pentru ce e al dumitale cheama-ti nepotii pe stadion'. Noi vom veni la stadion atunci cand Steaua va fi ceea ce stim noi ca e Steaua. Nu fanfaronada sau proprietatea privata a unui individ ci o echipa pentru care sa punem suflet, sa ne dam cu capul de pereti la infrangeri si sa sarbatorim la victorii, pentru care sa facem piroane la minus 10 grade si sa ne coacem la plus 40 iar apoi sa fim fericiti c-am fost alaturi de echipa si c-am vazut cum adversarilor le tremurau chilotii numai cand auzeau scandarile din tribune.

 

As dori sa inchei intr-o nota personala. Bunica-miu a fost militar si a devenit stelist inca de la primul sezon al echipei in prima divizie. Taica-miu a fost (si mai este) stelist inca din copilarie. Eu la fel. Ala micu' are doi ani si ceva, se joaca cu fularul rosu-albastru si cand vede fotbal la televizor striga 'Steaua'. De ce mama dreaq trebuie sa vina un neica-nimeni sa ne ia bucuria de a fi stelisti ? De ce sa-l vedem pe el la televizor dandu-si cu parerea in loc sa-l vedem de Dica marcand goluri ? De ce sa citim in ziare parerea Marelui Priceput in loc sa aflam noutati referitoare la echipa ? De ce totdeauna cand vorbesc cu un prieten ne-stelist ala ne plange de mila (ca-mi vine cateodata sa-l iau la pumni) ? Ce mai avem ? Soc mediocru avem. Patron stupid avem. Traditie calcata in picioare avem. Nume spurcat cu miros de branza avem. Ne-a luat aproape tot ala. Da' stii ceva ? Eu am sa mor stelist. C-asa am deschis ochii in fotbal si-asa vreu sa se termine. Da' nu stelist cum vrea oieru'. Stelist asa cum stiu eu ca trebuie sa fie un stelist.

 

Hai ca m-am enervat ...

victor17.12.2007 09:44

pentru. danstan si alti colegi care au comentat postul meu anterior:

 

pot sa respect parerile voastre, desi in multe privinte cred ca sunteti patimasi si gresiti profund! nu pot insa sa nu observ ca majoritatea criticilor vorbesc extrem de putin despre Steaua si despre datoria pe care o avem noi ca suporteri fata de aceasta minunata echipa?! in schimb se argumenteaza enorm despre si la adresa lui Gigi, aducand in fata tot felul de aspecte colaterale, se fac scenarii care mai de care abracadabrante, se spun lucruri infame si se cheltuie o energie formidabila identificand nemultumirile personale fata de o terta persoana, in speta Becali, cu destinul Stelei?! mi se pare ca sunteti intr-o mare eroare, caci pana la urma uitati aspectul esential: Steaua nu suntem doar Unii (noi, voi, Becali, jucatorii...)! Steaua SUNTEM TOTI, cu bune si rele, o inima mare si o religie vesnica!

 

parafrazand un presedinte ar trebui poate sa ne intrebam inainte de orice altceva nu ce ar mai trebui sa faca Steaua pentru noi, ci CE AR TREBUI SA FACEM NOI IN PLUS PENTRU Steaua! desi poate ma repet, simt nevoia sa va mai spun o data: invatati sa va bucurati alaturi de Steaua si uitati ura!

 

mai ganditi-va si Craciun Fericit!

«123»