FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Ce nu ne lasã sã murim

«123»
Just different13.12.2007 09:49

Ce ne tine in viata? Eu va spun ca ne-am nascut morti!!! Imediat dupa tragerea la sorti s-a spus ca grupa e una accesibila(nu pot sa uit ce fericiti erau Ad. Ilie Argaseala si oieru in timpul tragerii la sorti) sau mai bine zis abordabila. Vocile optimiste sperau la 12 puncte. Eu vreu sa va spun prin ce a trebuit sa treaca o echipa din estul europei pentru 11 puncte in Liga Campionilor

 

Fenerbahce Istambul S.ca.

Club fondat in 1907 oficial (neoficial 1899) care nu a contat practic pana in 1959. A castigat campionatul in 1959 si a participat pentru prima data in Cupa Campionilor Din care a iesit in turul 2. A castigat 12 titluri pana in 1995 majoritatea in ani '60 '70. In 1995 '96 sub comanda lui Carlos Alberto Pareira a castigat cel de-al 13 lea titlu si practic de aici a inceput Fenerbahce sa conteze. Spre deosebire de Galatasaray si Besiktas Fener nu a investit in jucatori scumpi cum se intampla la marile rivale. Sub comanda presedintelui Ali Sem Fener( 1994-1998) a investit aproape toti bani in centre de copii si juniori(8 la numar) plus 4 sateliti in diviziile inferioare. 90% din jucatorii turci care au ajuns pana in semifinalele mondialului asiatic provin din centrele de copii ale lui Fener desi ulterior s-au transferat la echipele rivale(Hassan Sas, Hakan Shukur, Emre, Hakan Unsal, Rustu etc.). Din 1998 Fener a fost cumparat de un nou patronat si presedinte este Aziz Yldirim. Un nou titlu in 2001 si cei din conducere si-au dat seama ca nu ajung doar tinerii jucatori turci pentru performanta in europa. Au fost adusi jucatori experimentati de la echipele mari din europa pe langa care sa creasca jucatorii din propria pepiniera(Serhiy Rebrov, Pierre van Hooijdonk, Alex de Souza, Stephen Appiah, Nicolas Anelka,Ariel Ortega, Keneth Anderson,Haim Revivo,Mateja Kezman si in fine Roberto Carlos).

Jucatori de mai sus nu au fost adusi pe sume mari,iar majoritate au fost adusi pe final de cariera.Pana in 2006 mai iau 2 titluri si pe banca tehnica este pus Zico. Fener castiga si in in sezonul 2006/2007 si se pregateste intrare in Liga Campionilor pentru sezonul 2007/2008. Surprinzator cu exceptia lui Roberto Carlos nici un transfer de marca in vara.Pe langa jucatorii straini adusi cu un an inainte sunt promovati 6 juniori de la nationala de tineret(Gökhan Gönül, Yasin Çakmak, İlhan Parlak, Ali Bilgin,Colin Kalim Richards si Wederson) evident crescuti tot la Fener.

In acest moment Fenerbahce Istambul S.ca. ataca cu adevarat Liga Campionilor(campaniile precedente fiind mai mult pentru palmares) dupa 11 ANI!!! Campionatul a fost trecut pe locul 2 si este doar pe locul 3 in campionat(la 3 puncte de lider). Dupa o munca de 11 ani si milioane de euro investiti inteligent, un stadion cu adevarat european plin meci de meci (capacitate de 51000 locuri si o medie de 40000 de inclusiv meciuri din campionat si cupa) Fener ajunge in optimile de finala ale Ligii Campionilor cu 11 puncte.

 

11 puncte dupa o munca de 11 ani !!!

As fi vrut sa scriu despre FC Porto dar nu imi ajung 5 pagini(oricum ce am scris aici este un rezumat destul de scurt dar sper ca a inteles toata lumea).

Si tu vii acum si imi spui " CE NU NE LASA SA MURIM"?Pai prietene suntem morti de mult. Nici nu merita sa spun ca nici un club din Romania nu se apropie nici la 10% din ce am scris eu aici. Nu am mentionat cam ce antrenori s-au perindat in acesti 11 ani pe la Fener. Pai cu Hagi,Oli,Lacatus,Zenga vrem noi performanta? O sa mai treaca ceva timp pana o echipa romaneasca o sa reuseasca sa spuna cu mana pe inima ca a iesit cu demnitate din grupele Ligii Campionilor.

sadeyes13.12.2007 10:00
de unde stii tu ca acest jucator a valorat 800 de mii de coco? ai fost cumva de fata cand s-au semnat actele de cumparare? :))))

Iti dai seama ca nu am fost de fata:)). Suma a fost vehiculata prin toata presa. Ideea pe care am vrut sa o scot in evidenta este ca pentru. Surdu s-au platit foarte mult in comparatie cu ceea ce joaca.

SSK13.12.2007 10:08

Si 10.000 daca s-ar fi platit ar fi fost prea mult.

AdrianUltras2513.12.2007 10:10

Vom vedea in saptamanile care vin daca era mai bine sau nu sa luam si noi 7 ca slavia.

 

 

Sa speram ca va fi bine.

steaua-no113.12.2007 11:11
Iti dai seama ca nu am fost de fata:)). Suma a fost vehiculata prin toata presa. Ideea pe care am vrut sa o scot in evidenta este ca pentru. Surdu s-au platit foarte mult in comparatie cu ceea ce joaca.

 

 

in presa de la noi se mananca mult muuuuuuult muuuult mult prea muuuuuuuult rahat.......si Hagi era cel mai bine platit antrenor din Romania cu sute si sute de mii de euro, iar el saracu' avea vreo cateva mii de euro in CONTRACTUL REAL PE AN.......ca sa nu mai spun ca "beluschi" de la river plate a fost cu un picior in curtea Stelei, Radoi era vandut pe 10-15 milioane de euro pe la portsmouth, west ham, bayern sau recolta ghidigeni, iar Nicolita dupa ce a marcat doua goluri celor de la Betis era ofertat de Chelsea si se ofereau pe el 20 de mil de coco :)))))))

 

presa din Romania dauneaza grav sanatatii

steaua_gloria13.12.2007 12:14

Un articol foarte frumos si bine gandit, chiar emotionant. Sper ca jucatorii mai citesc si ei pe aici.

eddie the 'ead13.12.2007 12:56

Foarte bun articol... Aseara m-am bucurat la gol, dupa care mi-am dat seama ca un rezultat bun i-ar da apa la moara ciobanului si ar duce poate la pastrarea unor jucatori care altfel ar pleca. Sau poate ca jocurile sunt deja facute pentru unii, habar n-am. De fapt, cine poate sti ce-i trasneste prin cap unui psihopat?

 

Intr-o gupa cu Gazzetta dello Sport,Kicker si L'Equipe cate puncte ar strange Gazeta Sporturilor?

 

Excelent spus.

 

Una dintre putinele postari lungi pe care le-am citit in intregime.

sadeyes13.12.2007 13:08
Ce ne tine in viata? Eu va spun ca ne-am nascut morti!!! Imediat dupa tragerea la sorti s-a spus ca grupa e una accesibila(nu pot sa uit ce fericiti erau Ad. Ilie Argaseala si oieru in timpul tragerii la sorti) sau mai bine zis abordabila. Vocile optimiste sperau la 12 puncte. Eu vreu sa va spun prin ce a trebuit sa treaca o echipa din estul europei pentru 11 puncte in Liga Campionilor

 

Fenerbahce Istambul S.ca.

Club fondat in 1907 oficial (neoficial 1899) care nu a contat practic pana in 1959. A castigat campionatul in 1959 si a participat pentru prima data in Cupa Campionilor Din care a iesit in turul 2. A castigat 12 titluri pana in 1995 majoritatea in ani '60 '70. In 1995 '96 sub comanda lui Carlos Alberto Pareira a castigat cel de-al 13 lea titlu si practic de aici a inceput Fenerbahce sa conteze. Spre deosebire de Galatasaray si Besiktas Fener nu a investit in jucatori scumpi cum se intampla la marile rivale. Sub comanda presedintelui Ali Sem Fener( 1994-1998) a investit aproape toti bani in centre de copii si juniori(8 la numar) plus 4 sateliti in diviziile inferioare. 90% din jucatorii turci care au ajuns pana in semifinalele mondialului asiatic provin din centrele de copii ale lui Fener desi ulterior s-au transferat la echipele rivale(Hassan Sas, Hakan Shukur, Emre, Hakan Unsal, Rustu etc.). Din 1998 Fener a fost cumparat de un nou patronat si presedinte este Aziz Yldirim. Un nou titlu in 2001 si cei din conducere si-au dat seama ca nu ajung doar tinerii jucatori turci pentru performanta in europa. Au fost adusi jucatori experimentati de la echipele mari din europa pe langa care sa creasca jucatorii din propria pepiniera(Serhiy Rebrov, Pierre van Hooijdonk, Alex de Souza, Stephen Appiah, Nicolas Anelka,Ariel Ortega, Keneth Anderson,Haim Revivo,Mateja Kezman si in fine Roberto Carlos).

Jucatori de mai sus nu au fost adusi pe sume mari,iar majoritate au fost adusi pe final de cariera.Pana in 2006 mai iau 2 titluri si pe banca tehnica este pus Zico. Fener castiga si in in sezonul 2006/2007 si se pregateste intrare in Liga Campionilor pentru sezonul 2007/2008. Surprinzator cu exceptia lui Roberto Carlos nici un transfer de marca in vara.Pe langa jucatorii straini adusi cu un an inainte sunt promovati 6 juniori de la nationala de tineret(Gökhan Gönül, Yasin Çakmak, İlhan Parlak, Ali Bilgin,Colin Kalim Richards si Wederson) evident crescuti tot la Fener.

In acest moment Fenerbahce Istambul S.ca. ataca cu adevarat Liga Campionilor(campaniile precedente fiind mai mult pentru palmares) dupa 11 ANI!!! Campionatul a fost trecut pe locul 2 si este doar pe locul 3 in campionat(la 3 puncte de lider). Dupa o munca de 11 ani si milioane de euro investiti inteligent, un stadion cu adevarat european plin meci de meci (capacitate de 51000 locuri si o medie de 40000 de inclusiv meciuri din campionat si cupa) Fener ajunge in optimile de finala ale Ligii Campionilor cu 11 puncte.

 

11 puncte dupa o munca de 11 ani !!!

As fi vrut sa scriu despre FC Porto dar nu imi ajung 5 pagini(oricum ce am scris aici este un rezumat destul de scurt dar sper ca a inteles toata lumea).

Si tu vii acum si imi spui " CE NU NE LASA SA MURIM"?Pai prietene suntem morti de mult. Nici nu merita sa spun ca nici un club din Romania nu se apropie nici la 10% din ce am scris eu aici. Nu am mentionat cam ce antrenori s-au perindat in acesti 11 ani pe la Fener. Pai cu Hagi,Oli,Lacatus,Zenga vrem noi performanta? O sa mai treaca ceva timp pana o echipa romaneasca o sa reuseasca sa spuna cu mana pe inima ca a iesit cu demnitate din grupele Ligii Campionilor.

Ca si contra exemple ar putea fi data cluburile din Ucraina - Dinamo Kiev, fara nici un punct (deci se poate si mai rau), Sahtior - aproximativ 50-60 milioane investite in aceasta vara si din Rusia, unde nici CSKA in L.G. nici Spartak si nici Zenit in UEFA nu au rupt gura targului. Aceste echipe au o infrastructura (baze de pregatire, cantonamente etc) de multe zeci de milioane, de bugete nu mai vb. Performanta la vreuna din ele in afara de Kiev prin '98-'99 cand au ajuns in semifinale, si CSKA care a castigat Cupa UEFA in 2005 (o competitie de mana a 2) mari performante nu au realizat. Sa nu se intample la Fenerbahce ce s-a intamplat cu Keiv-ul in '98-'99

victor13.12.2007 13:36

problemele de azi ale echipei vin in mare masura de pe banca tehnica a Stelei. cred si eu ca Gigi Becali a facut greseli enorme in acest sezon. daca doresti sa fi un conducator adevarat nu trebuie sa amesteci criteriile de selectie a unei decizii si sa accepti dictatura multimilor.

 

dornic de 'liniste" in relatia cu tribunele, Becali a uitat ca in fotbal esti linistit cu adevarat doar atunci cand ai rezultate. la victorii nimeni nu iti mai reproseaza nimic, in timp ce la infrangeri esti aratat cu degetul si injurat!

 

numirea "regelui" Hagi si ulterior a lui pedrazzini (ca interimar) si Lacatus, sunt gafe impardonabile. oricat de mari jucatori, as zice chiar geniali, au fost Laca si Gica, ca antrenori sunt simpli anonimi. Steaua este o echipa mult prea serioasa si joaca in competitii mult prea dificile, ca sa poata fi antrenata doar cu inima si cu o pasiune infinita pentru culori. antrenoratul este o meserie dura si dincolo de competenta nu este decat neantul amatorismului. Hagi (mai ales) si Lacatus sunt antrenori limitati si lipsiti de anvergura, croitori mici dar cu ifose mari intr-un atelier care a fost mereu de lux. ei incearca sa copieze modele, dar sunt epigoni depasiti de problemele zilnice.

 

toata lumea se plange de jocul slab, dar vad ca nimeni nu defineste si cauzele. sigur exista un singur mare si unic vinovat: Becali! daca echipa cedeaza fizic in multe finaluri de partida, daca jocul este incalcit si lipsit de orizont, fara nici o tactica, daca nu putem schimba modulele in functie de adversar sau de situatia din teren, de vina este oaie?! el nu ii lasa pe jucatori sa se antreneze, el face tactici gresite, el nu e in stare sa alcatuiasca echipe "scurte", el, el si numai el este de vina! cat despre antrenorii platiti sa pregateasca echipa zi de zi si sa castige meci de meci, ei sunt doar eroi ai unor vremi trecute! din pacate, eroii de ieri sunt azi umbre de antrenori, care nu sunt in stare sa lase nici un fel de semnatura tactica.

 

de mai multe saptamani presa si multi suporteri o tot tin langa ca de fapt rezultatele slabe ale Stelei sunt datorate valorii scazute a jucatorilor. adica sa inteleg eu prostu', ca noi nu batem Pandurii si buzaul, luam bataie de la Cluj sau Urziceni si ne chinuim cu alde Craiova si Bistrita pentru ca adversarii nostri au loturi mai valoroase?! mai sa fie? hai atunci sa transferam in bloc tot urziceniul la Steaua si sa vezi atunci ce performante si ce bucurie pe spectatori. cred ca am iesi usor si din grupele ligii?!

 

sigur la nivelul UCL discutiile despre valoarea individuala a jucatorilor s-ar purta diferit, dar pentru campionatul nostru, sa arunci vina pe jucatori este chiar o mare tampenie. eu cred ca Steaua are cel mai bun lot din Liga I si ca aproape toti titularii nostri sunt cei mai buni jucatori pe postul lor din tara, sau macar in primii trei. mai mult, daca e sa ne referim la competitiile internationale, nu au trecut decat cateva saptamani de cand Romania a batut olanda si s-a calificat PRIMA la europene. daca socotim doar jocurile cu olanda, cele mai grele, atunci vad, fara mirare, ca Steaua este echipa cu cei mai multi jucatori in lot si in echipa de baza a nationalei: Goian, nesu, p.Marin, Dica, ov.Petre, Banel?! iar dintre cei 6 mentionati, 3 sunt titulari de drept, iar Dica este ori titular ori prima rezerva, repet intr-o nationala calificata la pas la europene?! in afara celor 6 mai trebuie adaugati si zapata + emeghara, internationali si ei, ca si golanski, cei drept selectionat cu intermitenta in echipa poloniei! o socoteala simpla ne arata ca nucleul de baza al Stelei este compus acum (cand inca Ghionea, Radoi si plesan sunt accidentati) din 8-9 internationali A in echipe nationale puternice. lor li se adauga jucatori cum ar fi Cristocea, Croitoru sau Badea, care la momentul transferului erau cei mai buni la echipele lor de provincie?! CUM ESTE POSIBIL ATUNCI CA AVAND LA DISPOZITIE UN ASTFEL DE LOT, SA TE CHINUI IN CAMPIONATUL Romaniei?! sa fi antrenor si sa-ti justifici rezultatele mediocre din campionat prin lipsa de valoare a lotului te face ridicol si chiar lipsit de bun simt!

 

poate transfera Becali o Armata de jucatori, pana nu va face ordine pe banca tehnica aducand un antrenor serios si de anvergura (de preferinta strain), e greu sa progresam cu "faraoni" ca Hagi sau Lacatus! jucatorii trebuie identificati si solicitati de antrenor, iar echipa sa se invarta in jurul unui anumit tipar tactic. din pacate, azi filozofia unica a antrenorului nostru e destul de simplista" "focul la ei" ?

 

sa mai vedem ce o sa se intample!

bad_joke13.12.2007 13:43
Ca si contra exemple ar putea fi data cluburile din Ucraina - Dinamo Kiev, fara nici un punct (deci se poate si mai rau), Sahtior - aproximativ 50-60 milioane investite in aceasta vara si din Rusia, unde nici CSKA in L.G. nici Spartak si nici Zenit in UEFA nu au rupt gura targului. Aceste echipe au o infrastructura (baze de pregatire, cantonamente etc) de multe zeci de milioane, de bugete nu mai vb. Performanta la vreuna din ele in afara de Kiev prin '98-'99 cand au ajuns in semifinale, si CSKA care a castigat Cupa UEFA in 2005 (o competitie de mana a 2) mari performante nu au realizat. Sa nu se intample la Fenerbahce ce s-a intamplat cu Keiv-ul in '98-'99

 

 

Eu as zice ca nu se compara cu Steaua,mai ales Sahtior,care a batut Benfica la ea acasa si ce joc frumos,au practicat in grupe,nu se compara cu echipa noastra care din 90 joaca 10 sau 20 de minute,noi trebe sa jucam tot meciu,si fara pusti noi si cu spirit stelist in ei,sa stie unde au crescut,astae secretu cluburilor mari,selectie amanuntita,doar cei mai buni din cei mai buni ajung acolo,si in momentu cand noi ii vedem in C.L nu trebe sa ne miram,sa zicem "de unde au aparut astia frate...?"pentru ca stim deja raspunsul,in timp ce noi jucam meciu cu ei,probabil alti scouteri erau plecati in cine stie ce colt al lumi sa gaseasca ceva nou si ieftin,un diamant care sa-l slefuiasca

vanfootball13.12.2007 13:51
toata lumea se plange de jocul slab, dar vad ca nimeni nu defineste si cauzele. sigur exista un singur mare si unic vinovat: Becali! daca echipa cedeaza fizic in multe finaluri de partida, daca jocul este incalcit si lipsit de orizont, fara nici o tactica, daca nu putem schimba modulele in functie de adversar sau de situatia din teren, de vina este oaie?! el nu ii lasa pe jucatori sa se antreneze, el face tactici gresite, el nu e in stare sa alcatuiasca echipe "scurte", el, el si numai el este de vina! cat despre antrenorii platiti sa pregateasca echipa zi de zi si sa castige meci de meci, ei sunt doar eroi ai unor vremi trecute! din pacate, eroii de ieri sunt azi umbre de antrenori, care nu sunt in stare sa lase nici un fel de semnatura tactica.

 

Daca ai fi jucator la Steaua, iar patronul ar spune clar cine sunt favoritii lui si cine trebuie sa joace no matter what, in conditiile in care tu nu faci parte dintre incompetentii favorizati de el, ai putea sa te concentrezi suta la suta si sa dai totul la antrenamente stiind ca oricat ai munci nu vei intra in teren decat daca se accidenteaza titularii ciobanului (si atunci doar un meci sau doua, pana revine copilul lui de suflet), pentru ca echipa e dictata de sus? Dar pe antrenorul ala care stie ca esti bun, dar trebuie sa se supuna, il mai poti respecta?

Dar daca esti unul dintre cei favorizati de berbec si ai avea postul garantat, chiar daca faci doar un act de prezenta, ai mai putea da totul in lipsa concurentei? Si daca antrenorul se rasteste la tine, te duci la patron si acesta il pune la punct pe antrenor, mai are vreo autoritate in fata ta acel tehnician?

 

Raspunde-ti la aceste intrebari si poate o sa intelegi de ce nenorocitul de oier e principalul vinovat.

Just different13.12.2007 14:02
Ca si contra exemple ar putea fi data cluburile din Ucraina - Dinamo Kiev, fara nici un punct (deci se poate si mai rau), Sahtior - aproximativ 50-60 milioane investite in aceasta vara si din Rusia, unde nici CSKA in L.G. nici Spartak si nici Zenit in UEFA nu au rupt gura targului. Aceste echipe au o infrastructura (baze de pregatire, cantonamente etc) de multe zeci de milioane, de bugete nu mai vb. Performanta la vreuna din ele in afara de Kiev prin '98-'99 cand au ajuns in semifinale, si CSKA care a castigat Cupa UEFA in 2005 (o competitie de mana a 2) mari performante nu au realizat. Sa nu se intample la Fenerbahce ce s-a intamplat cu Keiv-ul in '98-'99

 

 

Pai nici nu au cum sa aiba performante. Echipele din spatiul ex-sovietic cumpara jucatori si atat, in rest totul e ca in Romania.Stadioane de 80000 de locuri sa se ingramadeasca prostimea la congresele comuniste.Pai ce imi dai exemplu Shaktar care a dat 15 mil pe Lucarelli care toata viatza lui a jucat la retrogradare in serie A(Cuopiopelli,Perugia,Cosenza,Padova,Atalanta,Valencia,Lecce,Torino,Livorno)?Pai asta e jucator de Champions League? Il pui pe asta langa Anelka(43 selectii pentru Franta)Kezman(peste 30 de goluri 2 sezoane la rand la PSV)Ortega(86 selectii in nationala Argentinei)?

Astia sunt jucatori de Champions League nu rebuturile alea din Brazilia cu 2 selectii la nationala U19 pe care au platit 10 mil fiecare. Nici nu le mai scriu numele ca ma pufneste rasu.

victor13.12.2007 14:02
Raspunde-ti la aceste intrebari si poate o sa intelegi de ce nenorocitul de oier e principalul vinovat.

 

 

in general as vrea sa vorbim despre fotbal, nu tot felul de aiureli!

 

vad ca unul din cei "protejati" de patron si huiduit de marii specialisti ai peluzelor, pe numele lui Ov. Petre, este cel mai bun inchizator din tara, titular in nationala, si alaturi de zapata, cel mai bun in jocul cu arsenal?! asta ca sa discutam concret si nu la general!

 

si te rog eu mult nu-i mai numi pe Hagi si Laca "tehnicieni"?! cand ai avut pe banca nume ca pisti covaci, Ienei, Iordanescu, Protasov, nu e bine sa denaturezi sensul termenilor. taticu crede-ma ca ma uit la fotbal de multi ani: cei doi au fost mari jucatori, dar azi sunt mici antrenori! asta-i viata! sigur voi puteti sa-i scuzati ca sunt asupriti de Becali si ca de aceea nu se pot afirma la Steaua, dar astea sunt baliverne! dupa cum vezi, acum marele Hagi e antrenor la iaki, iar cand o sa termine cu Steaua Laca se va intoarce in lumea lui pinalti, UTA, Pandurii, Otelul. e max la ce poate spera si peste 20 ani o sa fie la chip si discurs precum hizo sau halagian.

 

parerea mea!

bad_joke13.12.2007 14:02

sigur la nivelul UCL discutiile despre valoarea individuala a jucatorilor s-ar purta diferit, dar pentru campionatul nostru, sa arunci vina pe jucatori este chiar o mare tampenie. eu cred ca Steaua are cel mai bun lot din Liga I si ca aproape toti titularii nostri sunt cei mai buni jucatori pe postul lor din tara, sau macar in primii trei. mai mult, daca e sa ne referim la competitiile internationale, nu au trecut decat cateva saptamani de cand Romania a batut olanda si s-a calificat PRIMA la europene. daca socotim doar jocurile cu olanda, cele mai grele, atunci vad, fara mirare, ca Steaua este echipa cu cei mai multi jucatori in lot si in echipa de baza a nationalei: Goian, nesu, p.Marin, Dica, ov.Petre, Banel?! iar dintre cei 6 mentionati, 3 sunt titulari de drept, iar Dica este ori titular ori prima rezerva, repet intr-o nationala calificata la pas la europene?! in afara celor 6 mai trebuie adaugati si zapata + emeghara, internationali si ei, ca si golanski, cei drept selectionat cu intermitenta in echipa poloniei! o socoteala simpla ne arata ca nucleul de baza al Stelei este compus acum (cand inca Ghionea, Radoi si plesan sunt accidentati) din 8-9 internationali A in echipe nationale puternice. lor li se adauga jucatori cum ar fi Cristocea, Croitoru sau Badea, care la momentul transferului erau cei mai buni la echipele lor de provincie?! CUM ESTE POSIBIL ATUNCI CA AVAND LA DISPOZITIE UN ASTFEL DE LOT, SA TE CHINUI IN CAMPIONATUL Romaniei?! sa fi antrenor si sa-ti justifici rezultatele mediocre din campionat prin lipsa de valoare a lotului te face ridicol si chiar lipsit de bun simt!

 

 

 

Eu stiu ca ambi antrenori au cel putin o realizare ca antrenori:Hagi locul 2 si Cupa Turciei cu Galatasaray,Lacatus,nu are foarte multe performante,dar stiu ca ajuns cu Brasovul pe locul 4 in Campionat,a preluat o echipa UTA Arad care retrogradase in Liga a 3 a ,a preluat-o el si a refacut-o din temelie,si din cate stiu eu,era pana sa pelce el o echipa de cel putin jumatatea clasamentului,nu or fi atuuri care sa-l recomande pentru Steaua,dar eu zic ca cel putin la UTA a facut o echipa din niste jucatori comandati de el,si eu mai am o vorba ca nu se poate sa nu-ti iasa ceva daca pui suflet,eu in asta cred,daca o sa-l lase in pace pe Lacatus,o s afaca treaba o sa vezi,nu sunt eu in masura sa spun unde se siuttueaza ca valoare,nici Rykard nu era natrenor si acuma a ajuns sa antreneze Barca si a si castigat titlul de 2 ori si plus C.L.,asa ca sa vedem ce o sa se intample.

Legat de valaoarea lor,si eu cred ca avem un lot bun pentru Campionat doar ca nu au incredere in ei,odata cu niste victori de moral o sa-si revina,si ce e greu de crezut ca acest Croitoru nu ar avea valoare,era cel mai bun pe postu lui la Vaslui ,dar nu e bun la Steaua,ce nu ai mai vazut cazuri,eu eram unu dintre contestatari lui Olaroiu cand nu-l baga in teren mi se parea tehnic,si probabil ca e tehnic,dar lupta prea putin si simuleaza asta ma seaca,mai mult sta pe jos decat s alupte pentru minge,ca mijlocasi defensivi probabil ca vaem cei mai buni din Romania dar ei nu pot sa creeze asta e profilu lor sa strice jocu nu sa-l creeze dar la Croitoru ma asteptam sa creeze

vanfootball13.12.2007 14:23
in general as vrea sa vorbim despre fotbal, nu tot felul de aiureli!

 

vad ca unul din cei "protejati" de patron si huiduit de marii specialisti ai peluzelor, pe numele lui Ov. Petre, este cel mai bun inchizator din tara, titular in nationala, si alaturi de zapata, cel mai bun in jocul cu arsenal?! asta ca sa discutam concret si nu la general!

 

Ceea ce tu si Becali numiti aiureli, in fotbalul profesionist se numeste psihologie, motivare, recuperare psihica, competitie pe posturi etc. Iar aceste lucruri sunt extrem de importante, ti-o va spune orice specialist in domeniu.

 

Cei de care vorbeam sunt Surdu, Nicolita si Badea, in principal, nu neaparat Ov.Petre. Si chiar daca Ovidiu e cel mai bun pe postul lui, ceilalti tot stiu ca nu ii pot lua locul. In campionatele puternice, te poti lupta si cu cel mai bun jucator din lume, daca exista concurenta si stii ca ai sansa ta. Dar cand stii ca orice ai face, ala ramane acolo, e foarte greu sa te motivezi.

cristian8613.12.2007 14:29
in presa de la noi se mananca mult muuuuuuult muuuult mult prea muuuuuuuult rahat.......si Hagi era cel mai bine platit antrenor din Romania cu sute si sute de mii de euro, iar el saracu' avea vreo cateva mii de euro in CONTRACTUL REAL PE AN.......ca sa nu mai spun ca "beluschi" de la river plate a fost cu un picior in curtea Stelei, Radoi era vandut pe 10-15 milioane de euro pe la portsmouth, west ham, bayern sau recolta ghidigeni, iar Nicolita dupa ce a marcat doua goluri celor de la Betis era ofertat de Chelsea si se ofereau pe el 20 de mil de coco :)))))))

 

presa din Romania dauneaza grav sanatatii

 

Si doar nu ati crezut ceva din toate astea , nu ?

sadeyes13.12.2007 14:35
Eu as zice ca nu se compara cu Steaua,mai ales Sahtior,care a batut Benfica la ea acasa si ce joc frumos,au practicat in grupe,nu se compara cu echipa noastra care din 90 joaca 10 sau 20 de minute,noi trebe sa jucam tot meciu,si fara pusti noi si cu spirit stelist in ei,sa stie unde au crescut,astae secretu cluburilor mari,selectie amanuntita,doar cei mai buni din cei mai buni ajung acolo,si in momentu cand noi ii vedem in C.L nu trebe sa ne miram,sa zicem "de unde au aparut astia frate...?"pentru ca stim deja raspunsul,in timp ce noi jucam meciu cu ei,probabil alti scouteri erau plecati in cine stie ce colt al lumi sa gaseasca ceva nou si ieftin,un diamant care sa-l slefuiasca

Daca ai fi vazut meciul de la dintre Benfica si Sahtior de la Lisabona ti-ai fi dat seama ca Sahtior si-a epuizat acolo tot norocul iar Benfica tot ghinionul. Cred ca au fost 6-7 ocazii clare ale Benficai (de genul celor ale Sevilliei si Arsenal in meciurile lor de acasa cu Steaua) iar lui Sahtior i-a intrat tot ce a avut. Daca tu ai vazut joc frumos la Sahtior, te contrazic. Cu jucatori pe care au dat chiar si 15 milioane de euro, cu salarii foarte mari Sahtior practica un fotbal destul de sarac la ce se asteapta dupa investitiile facute

 

Pai nici nu au cum sa aiba performante. Echipele din spatiul ex-sovietic cumpara jucatori si atat, in rest totul e ca in Romania.Stadioane de 80000 de locuri sa se ingramadeasca prostimea la congresele comuniste.Pai ce imi dai exemplu Shaktar care a dat 15 mil pe Lucarelli care toata viatza lui a jucat la retrogradare in serie A(Cuopiopelli,Perugia,Cosenza,Padova,Atalanta,Valencia,Lecce,Torino,Livorno)?Pai asta e jucator de Champions League? Il pui pe asta langa Anelka(43 selectii pentru Franta)Kezman(peste 30 de goluri 2 sezoane la rand la PSV)Ortega(86 selectii in nationala Argentinei)?

Astia sunt jucatori de Champions League nu rebuturile alea din Brazilia cu 2 selectii la nationala U19 pe care au platit 10 mil fiecare. Nici nu le mai scriu numele ca ma pufneste rasu.

Nu vreau sa incep o polemica cu tine. As putea sa spun si eu ca Kezman a dat 30 de goluri in marele campionat al Olandei (sa fim seriosi) Ortega, de altfel un jucator foarte valoros, nu cred ca a facut prea multi purici la Fener, iar de Anelka nu vreau decat sa-ti amintesc ca nu s-a adaptat la nici una din marile echipe la care a jucat. Sustin ca Fenerbahce este in aceeasi situatie ca si Kiev-ul in '98-99 cand au avut niste jucatori valorosi, Shevcenko si Rebrov fiind varfurile echipei, si nu asa cum zici tu, ca la Fener vor curge calificarile pe banda rulanta in primavara C.L.

steaua-no113.12.2007 14:49
Si doar nu ati crezut ceva din toate astea , nu ?

 

 

"eu nu vad pana nu cred" :) (vorba unui prieten spusa la betie)......bineinteles ca eu nu am crezut nimic, da' vad ca sunt altii care inca mai cred tot ce se scrie in ziarele de rahat din Romania si chiar le fac trafic pe net accesandu-le site-urile.

vanfootball13.12.2007 15:00
Nu vreau sa incep o polemica cu tine. As putea sa spun si eu ca Kezman a dat 30 de goluri in marele campionat al Olandei (sa fim seriosi) Ortega, de altfel un jucator foarte valoros, nu cred ca a facut prea multi purici la Fener, iar de Anelka nu vreau decat sa-ti amintesc ca nu s-a adaptat la nici una din marile echipe la care a jucat. Sustin ca Fenerbahce este in aceeasi situatie ca si Kiev-ul in '98-99 cand au avut niste jucatori valorosi, Shevcenko si Rebrov fiind varfurile echipei, si nu asa cum zici tu, ca la Fener vor curge calificarile pe banda rulanta in primavara C.L.

 

 

Iti amintesc faptul ca nici Hagi "nu s-a adaptat la niciuna din marile echipe la care a jucat".

sadeyes13.12.2007 15:02
Iti amintesc faptul ca nici Hagi "nu s-a adaptat la niciuna din marile echipe la care a jucat".

Yep, you're deeply right

Astristul13.12.2007 15:18
"eu nu vad pana nu cred" :) (vorba unui prieten spusa la betie)......bineinteles ca eu nu am crezut nimic, da' vad ca sunt altii care inca mai cred tot ce se scrie in ziarele de rahat din Romania si chiar le fac trafic pe net accesandu-le site-urile.

In general aia de la Sport.Ro fac astfel de "transferuri" (imaginare) la Steaua! Ei lanseaza fel si fel de zvonuri ca sa faca audienta, ca alt motiv nu ar fi.... Sau poate este! :dry:

:steagcruce:

costy_k1_G.13.12.2007 17:49

Adevaru e ca se putea mult mai rau chiar daca scoru sa terminat 2-1. Ce pretentii sa ai in minutul 70 daca daca jucatorii au intrat pe teren cu picioarele tremurand. Din secunda 1 eram concetrati sa jucam bine in defensiva cat despre atac...nu era trecut in strategie. Sa mai lasam comentariile ca daca era poarta mai la stanga la sutul lui Ov. Petre ca astea sunt vise. Fara 2 atacanti de Forza si viteza plus un om la mijloc sa lege jocul nu poti face nimic altceva decat sa te aperi...asta am facut noi aseara. Daca nu erau Emeghara si Zapata chiar eram miei la taiere...ei au mai spalat rusinea.

1uLy4Nn13.12.2007 17:58

Binne ca s-a terminat asa..la halul in care am jucat prima repriza :|..traiasca ZAPATA si paradele lui exceptionale :steag_steaua_ro:

Champion's Heart13.12.2007 18:02

Exceptional articol...ai reusit sa sintetizezi optimismul provocat de iluzia nedreapta ca am fi putut face mai mult...Steaua "noasta" de acum este de fapt o minciuna, o iluzie si asa cum reusitele se cladesc prin lacrimi, sange si sudoare, asa va renaste si Steaua....Ne mintim frumos ca spiritul Stelei inca nu s-a pierdut, ca mai exista o scanteie din el....Din scanteie se naste focul, si din foc pasiunea si dorinta. Datoria noastra e sa fim alaturi de ea..Lupta Steaua pentru. Noi!!

 

fular-campionii

Kreator13.12.2007 21:18

Sa imbraci tricoul echipei Steaua Bucuresti si sa pierzi in fata echipei a doua a lui Arsenal, echipa care nici macar nu avea nevoie neaparat de victorie in acest meci... este ceva de un penibil extrem.....

 

Si cand ma gandesc ca jucatori ca Dica sau Goian vor sa joace la cluburi mari din Europa....

 

Cand te tavalesc niste jucatori de 18-23 ani, jucatorii echipei a doua a unui club, atunci Dica si Goian la ce echipa viseaza sa joace?

 

La echipa a treia?

 

Sau poate ca viseaza sa le curete ghetele de noroi jucatorilor de 18 ani de la Arsenal dupa meci?

 

Se poate.

 

Este posibil.

 

 

Hai ca au mai pierdut ai nostri un meci. Nu-i nimic, daca au pierdut inseamna ca le mareste _gigi _fecali contractele jucatorilor.

«123»