FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

VIVA ZAPATA!

«123»
vanfootball13.12.2007 09:34

@Andy

Van Piersica o fi el titular, dar n-a mai jucat de doua luni, din cauza unei accidentari. Asta a fost primul meci dupa recuperare. Singurii titulari au fost Gallas si Van Persie (cand e 100% apt).

 

In rest, iti dau dreptate, diferentele sunt mari. Dar sa nu uitam ca ierarhia vine astfel Steaua<Arsenal U-18<Arsenal(=Chelsea&ManUtd) si nu Steaua<Arsenal U-18 (=Arsenal,Chelsea, ManUtd). :)

 

Toate cele bune! Visez la Steaua fara Gigi si sper sa traiesc sa apuc vremurile alea. Noroc ca sunt tanar.. :)

Virgil13.12.2007 09:38

Daca Dica si Goian vor pleca, Zapata va deveni probabil al treilea capitan al echipei. Dupa Radoi si Neaga. Parerea mea e ca ar merita sa fie chiar al doilea capitan. Imediat dupa Radoi. Pentru ca, nu-i asa, Radoi este capitanul de necontestat al Stelei, iar Neaga revenit la echipa in sezonul in care Zapata debuta, a avut prestatii sub cele ale columbianului. Desi a vrut mai mult.

Zapata este in acest moment, dupa parerea mea, adevaratul profesionist din lotul ros-albastru.

forever_STEAUA13.12.2007 10:12

Al treilea cãpitan al Stelei este Ghionea, nu Goian.

raul stelistu13.12.2007 10:52

Sunt multumit de jocul Stelei din repriza a doua,prima repriza fiind jalnica,catastrofala si numai magicianul din poarta noastra a facut sa nu fie vreo 5-0.

Pe viitor sper sa fie mai multi magicieni pe teren si lucrurile sa revina la normal.Canceru de jegali sper sa aduca jucatori cum tot behaie prin presa si sa abordam cu optimist returul de sezon,locul 2 chiar daca nu-i de Steaua mai mult nu cred ca putem obtine anul asta.

Sunt mandru de voi.............Forza Steaua

PS nu-l mai huiduiti pe Surdu,oricat de slab jucator ar fi nu e el vinovat,cum nu a fost Gigel Coman si altii................altii sunt de vina si nu are rost sa le pronunt numele

AndyQ13.12.2007 10:56

Zapata e un real castig pentru Steaua, poate cel mai valoros portar de dupa revolutie, am zis poate. Pana aici toate bune si frumoase. Daca intr-o zi se trezeste Becali in urma unui vis si vrea sa-l dea afara, isi bate joc de el cum a facut si cu altii si ramanem fara Zapata... o sa ramanem din nou cu buza umflata.

 

Nu stiu de unde a pornit tupeul asta ordinar al lui Becali la adresa jucatorilor sau a stafului tehnic, pentru ca pana in urma cu 2-3 ani nu facea din astea. A cam prins curaj pentru ca presa i-a dat apa la moara si l-au transformat din anonimul George Becali, de care nu auzisem in viata mea pana la momentul ala, in Gigi Becali - mare patron la Steaua, cand el e doar creditor... Soarta cruda.

 

In momente ca asta imi pun intrebari de genu "de ce nu vede Becali Steaua ca pe o afacere? de unde sa scoata foarte multi bani?" Nu ca nu ar scoate acum, dar orice om de afaceri sanatos investeste in afacerea lui pentru a obtine mai mult, nu? S-a agatat de Steaua ca un scai si a devenit cosmarul fanilor, care vad despartirea de Becali drept o utopie...

Virgil13.12.2007 11:49
Al treilea cãpitan al Stelei este Ghionea, nu Goian.

 

Nu-mi amintesc ca in acest sezon Ghionea sa fi jucat macar un minut pentru Steaua. Cu atat mai putin sa fi purtat pe brat banderola de capitan al Stelei. De Goian da. ;)

AndyQ13.12.2007 11:52

In momentul asta cred ca asta-i cea mai mare grija la Steaua, elementul vital: cine poarta banderola :)

 

Din partea mea sa le dea banderole de capitan la toti, poate le schimba psihicu. :)

Virgil13.12.2007 11:58

Nu te grabi cu constatarile.

LARI13.12.2007 12:07

Zapata ar merita mult mai mult decat banderola de capitan, numai ca ce sa-i explici lu' jegali... Mi-e teama sa nu plece, ca la cat de hamesit e jijimbecilu'...

 

Ca tot s-a vorbit de Zaharia... Mie unu' mi se pare cel mai bun atacant al nostru la ora actuala. Aseara a intrat si, dupa 30 de secunde (!!!), a si avut o ocazie de a inscrie. Ma intreb: ce-a facut Badea tot meciu'? A sutat de vreo doua ori peste stadion...

 

Mi se pare ca Zaharia are plasament, nu ramane ca bou' in off-side (Badeo, mi-ai mancat zilele aseara; din 11 off-side-uri, cre'ca 8 au fost ale tale! Esti muci!), stie cand si unde sa se demarce, are un sut bun si o lovitura de cap foarte buna.

 

Nu pricep de ce nu e folosit in mod constant. Mai mult, am senzatia ca nici nu prea e jucat in partidele de campionat. In fine... oricum, mie unu' mi-ar parea rau sa plece de la noi. Cu un antrenor bun, cred ca valoarea lui ar creste.

steaua_gloria13.12.2007 12:10

Zapata este jucatorul datorita cui inca mai suntem acolo in fata in clasament si cel datorita cui aseara nu am stat cu privirea plecata de rusine. Portar ca acesta n-a mai avut Steaua de demuuulllllttt. Si daca a venit pentru bani care e problema? nu e singurul si va garantez ca va iubi echipa si suporterii pentru ca si noi il iubim pe el.

forzateaua

AndyQ13.12.2007 12:16

@ LARI

 

Pe Zaharia il urmarest de aproape 2 ani de zile, de cand era la Gloria Bistrita, e intr-un fel jucatorul meu de suflet. Omu` are unele lacune minore in ceea ce priveste tehnica. Nu e Henry dar e mai lucid ca Iacob. La jocul cu capul e imbatabil, sa nu uitam ca la fel cum a luat-o Arsenal a luat-o si Steaua de la Zaharia, sezonul trecut, tot dintre 2 fundasi, deci exista precedent, nu e intamplare. Lucrul asta i-a fost transmis si lui Hagi de catre Sabau, cand Regele l-a intrebat ce si cum?! despre Zaharia. I-a zis sa-l ia ca e meserie pe careu, e varf veritabil cu simtu` portii si clarviziune. Lucruri care s-au vazut si la Steaua, in putinele meciuri in care a jucat.

 

Aia nu inteleg nici eu, de ce nu e jucat mai mult. Un fotbalist moare pe banca daca nu-l joci. Nimic nu se compara cu experienta unui meci in picioare, nu incalzind cochetele fotolii ale bancii de rezerve din Ghencea.

 

Probabil Becali il vrea pe Badea in teren, ca o fi jucatorul lui de suflet, altfel nu inteleg. Dupa meciul asta Lacatus ar trebui sa fie mult mai atent cu Zaharia, sa-l joace, sa-l exploateze, de aia a venit omu` la Steaua.

predatorpulse713.12.2007 13:02

Zapata merita sa fie capitan pentru ca in acest moment e singurul care merita sa poarte aceasta banderola. In era post-piturciana pentru mine adevaratii capitani(indiferent de cine a purtat banderola pe brat)au fost pe rand,Radoi(pentru determinare si atitudine),Paraschiv(pentru ca muncea chiar daca nu stralucea si totusi a stat f mult timp la noi si nu a stat degeaba),Dica(pentru faptul ca a fost golgheterul nostru si ne-a ajutat f mult in obtinerea celor 2 titluri,calificarea in semifinalele UEFA si mai ales pentru ca a facut meciurile acelea frumoase in CL anul trecut) si in final acum e zapata,pentru ca,dupa cum bine spunea cineva,la goluri marcate suntem ca echipele retrogradabile,iar daca mai primeam si goluri multe acum eram cam pe zece in campionat.

Plus ca zapata ne-a ajutat sa intram in CL mult mai mult ca orice alt jucator si a dat incredere apararii. Bine a zis top Voinescu "inainte aveam echipa si n-aveam portar,acum avem portar si n-avem echipa"

 

Off-topic: as vrea sa spun ceva despre situatia lui Zaharia. Eu nu cred ca are valoare de Steaua,stiu ca o sa imi dati multi in cap,insa nu cred ca un jucator care a stat atata timp in divizia C si abia acum s-a facut remarcat la Bistrita poate avea loc la Steaua.

Baiatul asta are un caracter admirabil,poate jucatorul cu cel mai mult bun-simt din tot lotul,a acceptat statutul de rezerva,a dat goluri f importante cu zaglebie si cu borisov,a marcat pe highbury,a acceptat chiar si impingerea lui Hagi si parerile lui Fecali despre el.

 

Daca as fi indulgent l-as pastra ca al treilea sau al 4-lea atacant pentru ca si-a facut datoria cand a intrat,si intr-adevar in acest moment e mai bun ca Badea,Iacob,surdu,Neaga pentru ca astia au pretentii de varf la noi.Insa eu ma gandesc la viitor,noua ne trebuie 2 atacanti de meserie cu sange rece in fata portii si poate ca zaharia ar fi o rezerva buna insa raman la parerea ca la Steaua nu ar trebui sa tinem jucatori si sa asteptam sa creasca in joc,ei trebuie sa confirme imediat ce vin sau macar intr-o perioada scurta(desi e adevarat ca zaharia nu prea intra ca titular). Zaharia ne poate fi util in aceste momente grele insa nu stiu daca poate fi util in reconstructia echipei pentru viitor.

 

Daca vrem sa fim o echipa tare trebuie sa luam jucatori,nu caractere,desi ciobanul are alta parere. Sper sa ma fi inteles si sa nu credeti ca l-am atacat pe zaharia,e pur si simplu parerea mea despre el ca jucator. Sper sa ma insel si sa devina noul nostru golgheter,insa imi e frica ca are un varf de forma cum a avut Iacob acum vreun an-doi si apoi s-a ales praful de el,cum s-a dus Badea dupa standard liege,cum s-a dus Cristea dupa valencia si tot asa. Oricum eu ii urez sanatate si marcheze cu Farul.

 

Si pun si eu o intrebare la final,de cand nu ati mai vazut la Steaua un 4-4-2 clasic cu 2 varfuri impinse si 4 mijlocasi in linie,nu acel penibil 4-4-1-1 in care il blocai pe Dica si blocai tot atacul.

Sper ca Laca sa implementeze incet incet acest sistem pentru acesta este sistemul clasic al Stelei ofensive.

 

P.S. Nu injurati jucatorii la meciul cu Farul ci pe stiti voi cine.

 

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori

kaladze13.12.2007 13:13

ZAPATA cel mai bun :steag_steaua_ro: fularsteau2

**alex**13.12.2007 13:32

Sa speram ca cei de la club vor reusi sa-l tina pe Zapata cat mai mult in Ghencea. La vara sigur vor primi oferte pentru el.

axl13.12.2007 14:38

In legatura cu banderola de capitan, capitanul echipei trebuie sa fie LIDER pe teren. Ceea ce Zapata nu e. Nu-i neg meritele, Doamne fereste, dar il vad capitan doar intr-un meci oarecare, drept dovada de multumire si apreciere, cam cum a fost Banel dupa autogolul de pe Bernabeu. Cu Lobont e alta poveste.

laur_2313.12.2007 17:40

MUCHO RESPETO POR ROBINSON ZAPATA !!!

 

UN profesionist adevarat !

 

ar fi bine sa lasati prejudecatile deoparte (poate e si cazul meu...recunosc!) atunci cand este transferat un jucator nou la echipa...pana acesta ne demonstreaza de ce este capabil;

Bravo lui ca joaca pentru bani !, macar e sincer omul...

dar, cred ca de la primele meciuri in Ghencea, vazand atasamentul si respectul pe care i le purtam, ne pretuieste si el la randul lui...

sper, ca si voi, sa ramana mult timp la Steaua...chiar daca are aproape 30 de ani...insa valoarea lui cred ca-i permite sa joace linistit inca vreo 4-5 ani....

 

VIVA ZAPATA!

LARI13.12.2007 17:45

@AndyQ

Am vazut ambele postari ale tale referitoare la Zaharia. Eu l-am remarcat pe Zaharia doar de vreun an, cand a dat cateva goluri prin executii excelente: suturi din alergare facute din unghi, goluri cu capul, desi era marcat "la sange", talent in a se demarca.

Si mie mi se pare un fotbalist pe care se poate conta fara probleme. Cred ca poate fi atat un atacant gen Viorel Moldovan (care sa creeze spatii pentru cei din linia a doua), cat si unul de gura portii, tot asa cum a fost Viorel Moldovan in meciul cu Anglia, din 2000, de exemplu.

 

@PredatorPulse7

Eu unul n-o sa-ti sar in cap. Suntem aici sa discutam, sa impartasim pareri, nu sa ne dam destepti.

Ai dreptate, Zaharia nu poate fi considerat un atacant de viitor. Are, deja, 28 de ani si jumatate. Insa eu spuneam ca, in acest moment, nu avem un atacant mai bun. Repet: in opinia mea. Mie mi s-a parut fantastic urmatorul lucru: Steaua a fost inexistenta in atac pana sa intre Zaharia. Cum-necum, el a avut 3 ocazii de gol, din care a fructificat una. Contra lui Arsenal! Mai mult, prima ocazie de gol a venit dupa doar vreo 30 de secunde de la intrarea pe teren. Dupa criteriile mele, asta inseamna un atacant bun.

 

Imi amintesc o faza din prima repriza: Cristocea chinuie mingea pe mijloc, i-o da lui Dica, si asa ajunge Neaga la 9-10 metri de poarta, lateral dreapta, singur cu Lehmann. Ce face Rica?! Mai atinge o data mingea, care e respinsa de un "tunar". Am convingerea ca Zaharia, sau orice alt fotbalist decent, ar fi sutat. Asta a facut Catalin Munteanu la Bastia. Mai tineti minte? Ce meci...

1uLy4Nn13.12.2007 18:02

pentru acest jucator trebuie sa mergem pe stadion si sa nu huiduim..trebuie sa ne rugam de el sa nu plece deoarece este clar portarul cel mai bun pe care l-a avut Steaua de o buna bucata de timp...il bate cu usurinta pe Lobont

Crangasi_boy13.12.2007 18:31

ZAPATA e de departe cel mai bun jucator!!!!! si emeghara imi place mult desi a mai gresit...chiar si golanski daca nu s'ar accidenta asa mult...Dica nu mai are dorinta sa joace pentru Steaua..se pare ca strainii sunt cei mai buni.....pacat.......din tot lotul nu cred ca mai exista vreun jucator sa iubeasca Steaua...sa se daruiasca pentru club, pentru culori...poate doar Radoi..in rest..niste mercenari..... ZAPATA E CEL MAI BUN.!!!! ar trebui sa i fie scandat numele mereu...si steaguri...si japoneze..si tot ce trebuie...e un jucator cum Steaua nu a avut de mult timp..foarte mult... inca ceva...... SA PLECE JEGU ASTA DE OIER.....si cand ma gandesc ca de multe ori ii luam apararea.... :|:|:|:|:| ....pffft

bad_joke13.12.2007 18:59

Bravo ZAPATA,multumim "mercenarule" pentru ca iti faci datoria si muncesti pentru bani care-i primesti,ar fi trebuit sa primeasca o prima consistenta,mai mult nu,ca daca ii dai si mai multi bani,porma face ca si Ronaldinho,C.Ronaldo si alti super jucatori care odata ajunsi celebri nu prea mai joaca cum o faceau odata.

Vorba presei engleze,AVEM PORTAR,ne mai trebuiesc inca 10 oameni si avem echipa,desi eu nu sunt chiar de acord,apararae e buna,adica oamenia stia pot sa-si faca datoria,chiar si mijlocasi defensivi sunt buni,atunci cand avem nevoie sa mentinem un rezultat,poate cam lenti,dar asta e,avem nevoie de la mijloc in sus de oameni de calitate si sa incepem serios sa investim in centrele steliste de copii si juniori,sa le facem atat de puternice incat sa faca copii sa vian d ela capatul tari sa dea probe la Steaua si atunci cand vom introduce un pusti dasta,trecut prin zeci de selecti sa ne bucuram de fotbal,produs de niste pusti minune asa cum are Arsenal.

Sa speram ca ne revenim dupa pauza,dar ne trebuie jucatori de calitate,sper sa-i si aducem,ca la capitolu zvonuri si schimbat antrenori suntem campioni mondiali

Sunnyblack13.12.2007 20:27

ZAPADA este un portar de SUPER CLASA.

 

 

joaca cu SUFLET.

 

 

 

imi place de el mult de tot un ROMAN adevarat :-).

 

 

LUPTA Steaua.

_Answer_13.12.2007 20:40

Respect ZAPATA!

RaDoooI13.12.2007 22:00

Viva Zapata!

 

Zapata, Emeghara, Golanski singurii care isi fac datoria. Poate si Zaharia ar intra intre ei, dar in afara de cateva goluri inscrise de el, nu prea e jucat de colegii lui. Ori se fereste de joc, ori colegii lui nu il plac deloc :|..

Lacatush13.12.2007 23:09

Zapata a fost extraordinar aseara. Ne-a mai luminat si bucurat putin inimile,atat de intristate in ultimul timp. La polul opus: Dica, o tentativa de fotbalist care ar fi trebuit sa fie liderul echipei,dar care a realizat exact contrariul. Pacat!

BICFALVI14.12.2007 11:28

:steag_steaua_ro: zapata e cel mai bun jucator al Stelei merita banderola de capitan dar si Dica o merita ,,, parerea mea e ca Dica zapata si Goian ar trebui sa stea mereu la Steaua ..........si ZAPATA sa fie naturalizat ca sa ajute nationala Romaniei :::::::::::::::::: CEL MAI BUN PORTAR DIN Romania : locul 1 este ocupat de ZAPATA si locu 2 Lobont :steag_steaua_ro: :steagcruce:fular-campionii

«123»