[Final] Amical FC Steaua – Ajax 1-1. Joc rezonabil, rezultat echitabil

de | iulie 7, 2018

FC Steaua (FCSB) a obținut un rezultat de egalitate, scor 1-1, împotriva celor de la AFC Ajax, în a doua partida amicala a turneului de pregătire din Olanda. Ajax-ul, vicampioana Olandei, cea care în 2017 juca finala Europa League.

Micuțul stadion din  Hattem a fost plin ochi, marea majoritate a spectatorilor fiind suporteri seliști, unii veniți de la 500 km să o vadă pe FC Steaua. E și cazul suporterului care a realizat clipul de mai sus, plecat din Germania pentru Steaua.

Decarul Florin Tănase a deschis scorul în minutul 6, cu un șut din interiorul careului, după o centrare excelentă a lui Romario Benzar.  Eiting a restabilit egalitatea în minutul 24. În minutul 76, Morais putea aduce victoria, dar mingea șutată din careu a lovit bara.

Meciul a fost echilibrat, cele doua echipe împărțindu-și ocaziile de a înscrie și minutele de control al jocului. Ajax s-a prezentat mai bine în prima repriză, roș-albaștrii au fost mai buni în parte secundă.

Nicolae Dică a folosit următoarea echipa de start: Bălgrădean – R. Benzar, Planic, Bălașa, Morais Jr – Pintilii, Teixeira, Ov. Popescu – Man, Tănase (cpt), Coman.

În mitanul secund au intrat Moruțan, Qaka, Jakolis, Filip, Nedelcu, Daniel Benzar și Dumitru. Portarii Vlad și Ducan, precum și juniorii Stoica si Toma au fost rezerve neutilizate. Gnohere si Momcilovic nu au facut parte din lot.

Echipa AFC AJAX: 1 – A.Onana, 2 – R.Kristensen, 3 – P.Schuurs, 4 – M. De Ligt (cpt), 5 – M.Wober, 6 – C.Eiting, 7 – D.Neres, 8 – N.Mazraoui, 9 – K. Huntelaar, 10 – Z.Labyad, 11 – N. Lang.  Rezerve: 12 – D.Kotarski, 15 – B.Kemper, 16 S.Pasquali, 17 – R.Gravenbergh, 18 – V.Jensen, 19 – D.Johnsen, 20 – P.Danilo. Antrenor: Erik Ten Hag

în cele două amicale jucate în cantonamentul din Olanda, Steaua a jucat într-un sistem 4-3-3. Alibec renegat și cu Gnohere pe bancă, nerefăcut complet după accidentare.

În acest sistem, tripleta pare că este deja stabilită: Denis Man, Florin Tănase și Florinel Coman. Florin Tănase a fost cel mai bun jucător în amicalul de lux cu Ajax. Pe lângă golul marcat în minutul 6, Tănase a fost la originea multor dintre fazele de atac. Astfel, în amicalul cu Ajax, „decarul” a coborât de multe ori la mijlocul terenul pentru a organiza ofensiva. Când nu a făcut-o a fost vârful de lance pe contraatac care a creat breșe în defensiva olandezilor. De exemplu, la finalul primei reprize când, după o pătrunde pe partea dreaptă, a tras puțin peste poarta celor de la Ajax.

Mi-a plăcut cum au intrat în joc Moruțan și Qaka. Par a fi un real câștig.

Florin Tănase a fost eroul ros-albaștrilor, fiind remarcat şi pe site-ul oficial al lui Ajax. Olandezii sunt mulţumiţi de faptul că echipa lor a reuşit o remiză cu Steaua, în condiţiile în care Ajax a jucat sâmbătă două amicale. Totuşi, în prima partidă a zilei, antrenorul Erik ten Hag a folosit mulţi tineri, păstrând jucătorii de bază pentru partida de pregătire cu roş-albaştrii.

Eiting a ajutat-o pe Ajax să facă egal cu Steaua, titrează site-ul oficial al „lăncierilor”, care apoi vorbeşte despre disputa propriu-zisă: Al cincilea meci de pregătire al lui Ajax s-a terminat la egalitate. În Hattem, jucătorii noştri au remizat, 1-1 cu Steaua Bucureşti. Românii au deschis scorul repede, dar Carel Eiting a reuşit un gol frumos pentru un egal. De notat că a fost al doilea amical al zilei, în condiţiile în care sâmbătă dimineaţă, o echipă formată din jucătorii tineri ai lui Ajax, a pierdut cu 3-1 în faţa lui FC Nordsjaelland.

Sursa citată l-a remarcat pe Florin Tănase, autorul golului, punctând totodată că adversara acum oficial se numeşte FCSB.

Pentru roș-albaștri urmează partida de luni seara, împotriva celor de la PAOK FC, care va începe la ora locala 19:00 (20:00 ora României), pe terenul WWNA, din Wenum-Wiesel.

Rezumat

Interviu Dennis Man

Repriza întâi integral

Repriza a doua integral

Important! Transmisia meciului pe youtube

Apasati link-ul pentru a urmări, începând cu ora locala 19:00 (20:00 ora României), partida amicala dintre AFC Ajax si FCSB, disputata pe stadionul celor de la Vv Hattem, club de fotbal la amatori (un fel de CSA Steaua).

Echipe de start:

• AFC AJAX: 1 – A.Onana, 2 – R.Kristensen, 3 – P.Schuurs, 4 – M. De Ligt (cpt), 5 – M.Wober, 6 – C.Eiting, 7 – D.Neres, 8 – N.Mazraoui, 9 – K. Huntelaar, 10 – Z.Labyad, 11 – N. Lang Rezerve: 12 – D.Kotarski, 15 – B.Kemper, 16 S.Pasquali, 17 – R.Gravenbergh, 18 – V.Jensen, 19 – D.Johnsen, 20 – P.Danilo Antrenor: Erik Ten Hag
  • FCSB: 34 – C.Balgradean, 2 – R. Benzar, 4 – M.Balasa, 5 – M.Pintilii, 10 – F.Tanase (cpt), 12 – J.Morais, 16 – B.Planic, 17 – F.Coman, 23 – O.Popescu, 80 – F.Teixeira, 98 – D. Man Rezerve: 33 – R.Ducan, 99 – A.Vlad, 6 – D.Nedelcu, 7 – C.Dumitru, 8 – L.Filip, 18 – O.Morutan, 21 – I.Stoica, 22 – D.Toma, 24 – K.Qaka, 26 – D.Benzar, 29 – A.Jakolis Antrenor: Nicolae Dica
PROMO și POSTERUL MECIULUI

Fotografia postată de Steaua roș-albastră.

La acest meci clubul Steaua (FCSB) este oaspete, nu organizator.  Ajax este organizatorul, cel care controlează accesul, a fixat prețul biletelor și distribuirea lor.

Bilet din cele puse în vânzare de olandezi.

De aceea, clubul nostru a făcut următoarele precizări:

„FCSB face urmatoarele precizari in legatura partida amicala pe care o va disputa sambata, 7 iulie, incepand cu ora locala 19:00 (20:00 ora Romaniei), impotriva celor de la AFC Ajax:

Jocul este organizat de catre vv Hattem si AFC Ajax, FCSB avand statutul de club oaspete!

– Locul de disputare este stadionul vv Hattem, iar adresa acestuia este: Sportpark ’t Achterveen, Konijnenbergerweg 2, 8051 CC Hattem

FOARTE IMPORTANT! Singurele locuri din care pot fi achizitionate bilete pentru acest joc sunt magazinul Sportplay si Punctul de Informare Turistica din Hattem. Aici sunt adresele celor doua locatii:
a) Sportplay – Kerkstraat 40, 8051 GM Hattem, tel. 038 444 94 74
b) T.I.P Tourist Information Point – Kerkhofstraat 2, 8051 GG Hattem, Tel: 038 – 444 8298

Biletele vor putea fi achizitionate pana sambata, la ora locala 16:00!

Preturile tichetelor sunt urmatoarele: Bilet normal – 10 Euro/ Bilet pentru copii pana in 12 ani – 7,50 Euro/ Bilet in tribuna – 15 Euro (stoc limitat).

Va multumim si va asteptam alaturi de noi!”

X Ray

8 comentarii la „[Final] Amical FC Steaua – Ajax 1-1. Joc rezonabil, rezultat echitabil