11-12-13

Sezonul European 2013/2014 s-a incheiat pentru Steaua. Infrangere la limita pe Stamford Bridge

Chelsea - Steaua 1 - 0

Steaua a pierdut ultimul meci din actuala ediţie a UEFA Champions League, scor 1-0, graţie reuşitei lui Demba Ba din minutul 10, în urma unei gafe a lui Georgievski.

Chiar dacă au mai avut multe alte ocazii, londonezii nu au mai înscris.

Steliştii au avut şi ei ocaziile lor, cea mai mare fiind ratată de Iancu în prima repriză, cînd a scăpat singur cu Schwarzer, dar a tras alături.

În urma acestui rezultat Chelsea a cîştigat grupa, avînd 12 puncte. Steaua este ultima cu doar 3 puncte.

Alături de londonezi s-au calificat şi cei de la Schalke, care au învins Basel, scor 2-0. Elveţienii merg în Europa League.

In alta ordine de idei si juniorii roş-albaştrilor (Steaua U19) au pierdut meciul de pe terenul lui Chelsea, scor 0-5, şi totodată şi ultima şansă de a mai merge în optimile de finală.