24-03-06

Ienei: Nicolita a renascut din propria cenusa

Analiza tactica Betis 0-3 Steaua, opinii despre meci, pentru www.fcsteaua.ro, exclusiv-Maestrul Emerich Ienei.

Ma bucur enorm de mult ca Steaua are un parcurs european excelent dupa 20 de ani de la cea mai mare performanta din fotbalul romanesc.

Mi-as dori insa ca suflarea stelista sa isi aminteasca si de eroii de la Sevilla,baieti extraordinari care din pacate nu s-au bucurat de recompense de care se bucura azi jucatorii...Acum performantele sunt mult mai mediatizate,insa cea a baietilor de la Servilla va fi cu greu egalata.

Despre joc.

Sigur,pentru cei care nu au vazut meciul,0-3 inseamna o diferenta categorica.Facand o analiza trebuie sa nu uitam ca in prima repriza au fost doua momente extrem de dificile pentru Steaua,Carlos si apararea au rezolvat situatia foarte bine si am reusit sa facem fata jocului spaniolilor.

Jocul a fost echilibrat in prima repriza, si ca posesie si ca prezenta teritoriala, insa ocaziile mari au fost la poarta noastra.

Extrem de mult a contat faptul ca Steaua a inscris repede, apoi a venit eliminarea lui Joaquin si Steaua a capatat incredere, jucand foarte bine, mai ales pe finalul partidei.

Paradoxal Nicolita a fost cel mai slab om al primei reprize, timorat, insa a renascut din cenusa lui in a doua repriza si a reusit sa se auto-depaseasca prin vointa, dorinta si viteza;a reusit cea mai buna repriza din cariera lui.

In mica masura prezenta campionilor de la Sevilla cred ca le-a trezit orgoliul, intrebandu-se:"de ce nu ar fi posibil sa realizam o performanta ca si a lor?".

Cat despre echipa si Petre Marin am avut cu Olaroiu o discutie in avion, imi spunea despre o surpriza si l-am rugat sa mi-o faca cunoscuta doar maine inainte de meci...am banuit ca este Marin;si eu as fi facut acelasi lucru,o decizie corecta.

Oli a fost foarte preocupat de acest examen, a pregatit foarte bine meciul si asta s-a vazut in teren, jucatorii au fost determinati sa dea tot ce este mai bun in dreptunghiul verde.

Despre jucatori.

Carlos: a avut inspiratie extraordinara, plasament foarte bun, detenta pe masura.Steaua a castigat un portar.

nota fcsteaua.ro: 8

Ogararu: extrem de sigur pe el, a jucat foarte bine.

Goian: un joc excelent, exact, s-a completat de minune cu Ghionea.

nota fcsteaua.ro: 7

Ghionea: joc bun, partenerul ideal pentru Goian

nota fcsteaua.ro: 6.5

Petre Marin: inspiratia lui Oli, l-a tinut pe Joaquin foarte bine

Bostina: jucator de nationala, traverseaza o perioada "de stagnare", dar este un jucator indispensabil echipei.

nota fcsteaua.ro: 5.5

Paraschiv: acelasi jucator de travaliu, randament bun.

Radoi: randament excelent, capitanul care stie sa conduca echipa din teren.

nota fcsteaua.ro: 7.5

Nicolita: o repriza slaba,una foarte buna,2 goluri frumoase,omul reprizei secunde.

Iacob: acelasi luptator, din pacate este de multe ori singur in fata.

Dica: un alt jucator care traverseaza o perioada nefasta,insa a influentat decisiv in doua momente partida prin iscusinta jocului.

OMUL MECIULUI: GEORGE OGARARU

Pentru suporteri

In incheiere vreau sa le transmit suporterilor Steaua urmatoarele:

"Bucurati-va pentru dubla mansa din sferturile de finala a Cupei Uefa si tratati cele doua meciuri ca pe o sarbatoare a fotbalului romanesc"

Realizat de N.M.Tut in colaborare cu maestrul Emerich Ienei

nmtut@fcsteaua.ro

Otelul - Steaua 0 - 1 (0 - 0)

Ionescu a facut cel mai bun joc al sau de cand a venit la Steaua.Dupa doua rezultate slabe acasa, Steaua a reusit sa castige meciul de la Galati, cu Otelul, din etapa a patra a ligii 1. Trei puncte foarte importante care aduc din nou Steaua in apropierea locului 1.