Trecind peste usorul patetism al articolului, sunt sigur ca multi habar nu au ce s-a intamplat la 1 decembrie la Alba Iulia. In al doilea rind, cred ca o parte dintre politicienii de atunci si unii dintre cei care au urmat, cam pina in 1940, nu se vor mai regasi in veci in politica romaneasca.
Da, ar trebui sa fim mindri ca suntem romani, dar prezentul nu-mi da nici un motiv pentru asta.
La multi ani unora dintre romani!
Perfect de acord,camarade!
Noi,romanii,nu mai avem politicieni,conducatori cam de atunci. Are rost sa-i amintesc pe Iuliu Maniu, pe I.C. Bratianu? Pe Gheorghe Pop de Basesti? Pe Vasile Goldis? Pe Vintila Bratianu?Pe Alexandru Vaida-Voevod[un diplomat extraordinar ,el a prezentat "Declaratia de Independenta de la Oradea"]Pe Iosif Jumanca? Pe Ion Flueras?
Dar pe cei 100.000 de oameni care au venit sa aclame Unirea cu tara?si ei trebuie amintiti! si cei 1228 delegati!si,cel mai mult, toti cei care au murit pentru Romania Mare!
Vorbele sunt de prisos daca nu sunt un ecou in capul celor destinati sa le asculte. Iar unii atat timp cat se rezuma la a spune in aceasta zi sfanta, care a insemnat indeplinirea secularului deziderat al romanilor ,ca suntem "popor de imbecili fiindca nu ne impacam bine p-afara[!!!!]" ,nu isi merita eroii si stramosii CARE AU MURIT si care au infrant sisteme si asupritori! Sa stea altundeva,de astfel de oameni n-avem nevoie.
Revenind la politica de care ziceai,este trist ca suntem reprezentati de niste dobitoci care in acea vreme n-ar fi fost nici macar demni sa stea in fata celor mentionati.Toti cei care s-au perindat prin mlastina tranzitiei in fruntea tarii pe salarii enorme,fabuloase, nu merita sa existe!
Din cauza unor oameni ca pres.basescu,iliescu ,+toti ceilalti din toate partidele, romanii din Basarabia ,Bucovina ,Cadrilater, Nordul Maramuresului, Banatul Sarbesc,cahul+izmail+bolgrad[=sudul Basarbiei dat Ucrainei] sunt uitati si renegati. Li s-a intors spatele, iar aceasta zi ii doare. Rusine ,Rusine,Rusine de 1000 ori Rusine tuturor celor care au semnat Tratatul cu Ucraina ,tuturor celor care s-au dus pentru a fura in loc sa ne conduca,tuturor celor care nu fac nimic,tuturor celor care si-au uitat fratii.
Si din cauza lor configuratia geografica va ramane ciopartita a Romaniei inca multa,multa vreme. RUSINE!
Dar sa nu ma gandesc la astfel de lucruri . Un "La Multi Ani" romanilor,dar nu celor care sunt os din osul fostului regim si care acum ne conduc si ne manipuleaza media.
Un "La Multi Ani" si mai calduros basarabenilor,bucovinenilor,romanilor din Bulgaria,Serbia,aromanilor ,tuturor celor plecati de nevoie din tara ,care s-au scarbit de politica balcanica si si-au luat lumea in cap!
Si ,evident, HAI Steaua. TREBUIE SA BATEM!
