Mai sunt 30 de ceasuri pana la derby.
Nu mai imi trece timpul,trebuie sa-mi sun prietenii sa facem ceva,trebuie sa citesc o carte ,trebuie sa scriu ceva , trebuie sa dorm ,trebuie sa ma cert,trebuie sa intru pe messenger,trebuie sa fiu trist, trebuie sa fiu bucuros , trebuie sa fac pe cineva fericit, trebuie sa pe cineva sa sufere. Cert e un lucru :trebuie sa imi "mint" timpul ,altfel pleznesc pana la meci.
Un articol superb . Superb pentru stelisti fiindca e o stare reala ceea ce descrii tu. Superstitii ,priviri la orele ramase ,cu ochi disperati ,haotici asemeni privirilor elevului care nu mai suporta sa-si auda profesoara in ultimele minute din ultima ora din saptamana, imboldul de a te bucura de orice clipa trecuta ca si cum in acel moment esti un copilas din clasele primare scapat intr-un elan indicibil in recreatia pe care-o astepta ca pe cea din urma clipa, frica de a te gandi la infrangerea care iti va strica pana si Craciunul , greutatea cu care raspunzi oricui ca si cum sufletul te consuma , ca si cum aerul te sufoca , ca si cum nu vezi nimic fiindca un ocean de lumina te absoarbe,realitatea ca tu nu esti tu ,ci doar un stelist care are un singur gand,un singur ideal, care pronunta singurele doua silabe care i-ar putea dilata ochiul :STEA-UA!
Si toate acestea pentru ce?
Pentru ca ,de fapt, nostalgicii si adevaratii stelisti nu vin sa-l vad pe Becali.
Nici pe Nicolita.
Nici pe Lovin.
Nici pe Petre Marin.
Nici pe Dica.
Ei vin sa vad umbrele care se nasc sambata seara si care inlocuiesc trupurile impostorilor ahtiati dupa bani si care injosesc cele doua culori sfinte . Fie morti, fie batrani,fie trecuti de perioada fotbalistica ,adevaratii stelisti le vin in minte oricum stelistilor . Umbrele sunt actorii de pe teren, ei sunt cei care in fapt lovesc mingea,asemeni papusarilor care coordoneaza niste marionete stricate ,asa sunt si fostii stelisti jucatori[Hagi,Lacatus,t. Stoica,Majearu,Boloni,ioradanescu,toticeilalti] care ii fac pe png-istii jucatori de azi sa joace.
De aia se vine la stadion.
Si da, Normalitatea ,starea de normalitate nu le poate fi injectata ,nu poate fi impregnata,inoculata in mintea oamenilor
Stiti de ce?
Fiindca oamenii au in cap pe adevaratii stelisti ,iar umbrele lor care lovesc de fapt balonul impotriva securistilor sunt spectacolul trist ,dar vitezist,aparent taraganat,dar de fapt dinamic ,fantezist, dar cat se poate de real al Stelei care inradacinata in mintea stelistilor oricum va nimici orice dubiu ca png-ul poate inlocui Steaua,ca figura mefistofelica a unui oligofren poate fi etalonul unei echipe .
Sambata ,daca umbrele vor fi miloase si ne vor umple inimile de bucurie , atunci normalitatea de care se tem unii nu va aparea ,ci ,dimpotriva ,va fi risipita de-a pururea,caci prea mult timp a trecut de cand umbrele n-au mai venit si prea mult timp a trecut de cand Steaua nu mai este o poezie.
Au mai ramas 29 h si 30 min...